Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[200l] - Pierwsze akwarium

Moderator: Administracja

Fenix
Posty: 15
Rejestracja: 18 mar 2017, 8:02
Imię: Janusz
Lokalizacja: Okolice Opola
Płeć:
Wiek: 46

[200l] - Pierwsze akwarium

Post autor: Fenix »

Witajcie
Mój pierwszy post i jeśli jest w nieodpowiednim miejscu forum to proszę o wyrozumiałość i o odpowiednie jego przeniesienie.

Jak w temacie. Planuję postawienie mojego pierwszego (nie licząc tego z podstawówki) poważnego akwarium.

Przygotowuję się już do tego od miesiąca. Czytam , czytam i jeszcze raz czytam aby nie obudzić się z ręką w ..............

A teraz do rzeczy.
Planuję kupno akwarium 100x40x50. Do tego pokrywa plastikowa z oświetleniem 2x30W.
Osprzęt. Filtr zewnętrzny Ikola 250 lub jak mnie będzie stać to Fluval 205. Do tego zwykła głowica do wewnątrz z duża gąbką. Dla polepszenia samopoczucia mieszkańców będą dwie grzałki 150 W. Niestety jakiej firmy to nie mam obecnie pojęcia. Nie wiem co kupić aby było w miarę cenowo i nie awaryjne.

W akwarium planuję wyłożenia dna piaskiem (niezmieniającym parametrów wody, np. RETNE). Do tego w centrum jakiś ładny rozłożysty korzeń i trochę kamieni lub drobnych skałek z tym że raczej o gładkich ścianach niż jakieś kanciaste.

Roślin planuję skąpo. Być może na tylnej ścianie kilka będzie ale narazie nie wiem nawet co.

Obsada:
Chciałbym mieć około 6 paletek. Zastanawiam się jednak czy jedną odmianę czy je wymieszać. Czy w przypadku wymieszania one nadal mogą się ze sobą krzyżować ?
Być może będzie to: Red Turquoise i/lub Red Dragon Pigeon. Do tego myślałem o 2 szt. Gurami Mozaikowego (perłowe) i 2 szt. Gurami Dwuplamistego (niebieskiego). W planach jest także około 8-10 Neonów lub Danio perłowy (Danio margaritatus). Ewentualnie Danio Tinwini w podobnej ilości. Na dno zastanawiam się nad kilkoma 4 szt. Bocjami Wspaniałymi.

Tyle info. Jak przystało na początkującego bardzo mile widziane wszelkie sugestie i porady. Jak postawię akwarium niezwłocznie dodam zdjęcie i będę informował o wszelkich zmianach.

Proszę doradźcie, skomentujcie.
Janusz
marian
Posty: 82
Rejestracja: 13 lis 2016, 19:54
Imię: marian
Lokalizacja: Rio
Płeć:

Post autor: marian »

Grzalkę bym kupil jedną, dobrą. U mnie w 250l grzałka Eheima 150W spokojnie trzyma temp. powyżej 30st.
Przyłóż się do wyboru drewna, to może być najwazniejszy element aranżu.
Powodzenia,
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 54

Re: [200l] - Pierwsze akwarium

Post autor: mirek5566 »

Fenix pisze: Obsada:
Chciałbym mieć około 6 paletek.
Do 200 L max 4 sztuki. 6 paletek to za dużo do tego litrażu.
Dorosła paletka powinna mieć minimum 50 L wody netto dla siebie.
Nie udzielam porad na pw.
Fenix
Posty: 15
Rejestracja: 18 mar 2017, 8:02
Imię: Janusz
Lokalizacja: Okolice Opola
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Fenix »

Z grzałkami to jest problem. Wyczytałem gdzieś że jedna 150W to może być mało. Do tego sugerują zawsze dwie bo jak jedna siądzie to zawsze jest druga w zapasie. Więc w sumie teraz to nie wiem co zrobić.

Co do paletek to ok - będą max. 4. Czy można je mieszać? Będą się krzyżować czy raczej nie? No i czy one są agresywne wobec innych ryb?
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 54

Post autor: mirek5566 »

Żeby się krzyżowały, musza się dobrać w pary :) A to nie takie proste. Ale oczywiście, to ten sam gatunek, więc różne odmiany barwne mogą się krzyżować. Co z tego wynika niestety się nie znam (tzn. jakie potomstwo wychodzi z takich krzyżówek). Trzeba byłoby na forum paleciarzy popytać.
Co do temperamentu, to są raczej łagodne i spokojne ryby. W okresie tarła niekoniecznie. No i małe ryby i krewetki mogą się stać pokarmem paletek :)
Miałem kiedyś paletki z krewetkami red cherry. Polowały na nie dotąd, aż wyłapały wszystkie. Podobnie może być z neonami, szczególnie młodymi.
Nie udzielam porad na pw.
Fenix
Posty: 15
Rejestracja: 18 mar 2017, 8:02
Imię: Janusz
Lokalizacja: Okolice Opola
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Fenix »

Dzięki Mirek za info.
Słyszałem właśnie o tych krewetkach że paletki lubią je wyżerać. Mam jednak jedno pytanie. Zastanawiam się czy w celu ochrony ewentualnych Neonów nie wpuścić właśnie trochę tych krewetek. Czy do takiego czegoś nie trzeba akwarium z bogatą roślinnością ? Druga sprawa czy krewetki nie są czasem ustrojstwem co produkują azot? Słyszałem taką plotkę i nie wiem co o tym sądzić?

Prosiłbym też o poradę o ewentualną roślinność do takiego akwarium. Czy do tych ryb muszą być określone rośliny czy może być obojętnie ?

Doradźcie
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

1. A nie chciałbyś mieć 0 paletek? 200l to mało, jak te Palety osiągną max rozmiar to będzie śmiesznie wyglądało w takim małym akwarium. No jak uważasz, ja bym pomyślała nad czymś innym, jest tyle gatunków ;)

2. Bocje wspaniałe do 200l mówisz? :P
Obrazek

3. Do 200l jedna grzałka 150W zupełnie wystarczy, jak chcesz możesz rozbić na dwie po 75W i dać na dwóch bokach wtedy lepiej ciepełko się rozchodzi. Grzałki Jagera są polecane.

4. Jeśli roślin planujesz skąpo to filtr musi być mega wydajny (zwłaszcza jak się uprzesz na Dyskowce), światło tak 0,2-0,3W/L. Paletki nie lubią takiej smażalni w pełnym słońcu. I do tego światła dobieraj rośliny, czyli nic wymagającego nie pociągnie.
ksywa
Posty: 51
Rejestracja: 25 maja 2013, 22:04
Imię: Damian
Lokalizacja: Dębica
Akwarium: 550, 240, 70
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: ksywa »

Po pierwsze: albo paletki albo cała reszta (krewetki, neony innesa będą zjedzone)
gurami i danio to nie te wody co paletki. Neon czerwony jest większy więc z nim można trzymać paletki ale od małego.

Pod drugie: filtr obowiązkowo mechaniczny do zbierania gówien co kilka dni no i wydajny filtr biologiczny. Jeżeli marzysz o drobnym piasku to zapomnij przynajmniej kiedy twoje paletki są małe.(No chyba że jesteś demonem czystości i będziesz je odmulał co 2 dni, pomimo działającego filtra mechanicznego)

Po trzecie: Co do akwa 200L może być na początek dla paletek, ale dla dorosłej paletki 50L wody to minimum o czym jeden z forumowiczów wspomniał. Sam mam takie akwa, w którym trzymam podrostki które mają trafić do akwa docelowego.
Rośliny do akwa z paletkami to anubiasy, microsorium, żabienice, valisneria gigantea, czyli rośliny mało wymagające, które można oświetlić punktowo ledem np 10W i w zasadzie taka roślina przy tym świetle spoko rośnie, a paletki nie wariują.

Po czwarte: 0 nawozów
Po piąte: najważniejsze! woda o stałych parametrach pomiędzy 6-7pH

No i tak z perspektywy lat współpracy z paletkami im bardziej mieszasz i kombinujesz tym gorzej

Pozdrawiam
Damian
Fenix
Posty: 15
Rejestracja: 18 mar 2017, 8:02
Imię: Janusz
Lokalizacja: Okolice Opola
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Fenix »

Dzięki za wszystkie uwagi.
Nie wiedziałem że te Bocje mogą tak duże być. Może polecicie jakąś inną rybkę denną w miejsce Bocji ? Co do Paletek to zaczynam się wahać. Być może będą ale tylko 3 skoro zbiornik jest dla nich maławy.
Czy krewetki odmulają dno w akwarium czy mają raczej walory estetyczno konsumpcyjne (dla ryb) ?

Czy połączenie w jednym akwarium Gurami Mozaikowego (lub innego Gurami) i Pyszczaka Yellow będzie realne ? Nie pozabijają się ?
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3448
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Połączenie gurami i pyszczaków nie jest realne. Jak podoba Ci się jakaś ryba to poczytaj sobie o jej wymaganiach ;)
Fenix
Posty: 15
Rejestracja: 18 mar 2017, 8:02
Imię: Janusz
Lokalizacja: Okolice Opola
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Fenix »

Witam
Dziękuję za wszystkie uwagi i cenne wskazówki.
Wygląda więc po głebokima namysle i zbieraniu informacji że będzie tak:
- Gurami mozaikowy - 2 szt.
- Gurami dwuplamy - 2 szt
- Danio perłowe - 15 szt.
- Danio szmaragdowe -15 szt.
- Hypancistrus sp.(L201) 4 szt.
- Kirysek lamparci - 6 szt.

Definitywnie rezygnuję z paletek. Zastanawiam się jeszcze nad tym:
http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/ ... maragdowy/

Jednak chyba byłoby już za dużo i raczej nie wejdę w zakup tej rybki.

Wszelkie dalsze uwagi mile widziane :)
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Jeśli chodzi o gurami to nie w parach, a w haremach lepiej jest je trzymać. Czyli układ jeden samiec i 2-3 samice. W przypadku niezbyt dużego akwarium jak to, radzę poprzestać na jednym gatunku. 1+3 - czyli wciąż 4 ryby, jak w przypadku dwóch par.
Kwestia temperatury: gurami są ciepłolubne. Temperatura wymagana przez danio perłowe jeszcze się z tym zazębia, ale już danio erythromicon wymaga niższych temperatur (jest to endemit, więc zakres jest raczej ścisły i wąski, a ryba nieprzystosowana do poprawnego funkcjonowania w odmiennych warunkach).
Co do kirysków to pod nazwą "lamparci" sprzedawane jest kilka gatunków. Generalnie w przypadku większości górna granica wymaganej przez nie temperatur zazębi się z temperaturą odpowiednią dla gurami, choć nie będzie to na pewno optimum - dlatego o tym piszę.
Wybrany zbrojnik jest z kolei rybą bardzo ciepłolubną.

Kolejna kwestia jest taka, że gurami to ryby już naprawdę spore, a danio to ryby miniaturowe. Połączenie takie nie jest optymalne i nie chodzi mi tu bynajmniej o to, że większe ryby będą zjadać czy zabijać mniejsze - nic z tych rzeczy ;) Bardziej chodzi tu o to, że mniejsze ryby wymagają drobniejszego pokarmu, przy podobnych wielkościowo kąskach mniej sprawnie go jedzą. Ponadto większe ryby są po prostu silniejsze i spokojnie wygrywają konkurencję pokarmową. Do tego dochodzi fakt, że duża różnica wielkości może najzwyczajniej działać stresująco na drobne ryby. Tutaj optymalny byłby dobór większej ryby ławicowej, albo mniejszej "tej większej" :P

Co ja bym zrobił:
Zamieniłbym gurami na prętniki - to są takie jakby gurami, tylko po prostu mniejsze :) Jako że są mniejsze to tutaj spokojnie weszłyby 2 samce z większą ilością samiczek. Coś koło 2+6-7. Plusem prętników jest również to, że są bardziej zimnolubne niż gurami. W takim układzie dodanie do tego ławiczek danio jest już jak najbardziej optymalne. Osobiście dałbym jedną większą, jednego gatunku, bo to lepiej wygląda - ale rzecz gustu, mogą być też takie dwie jak zaproponowałeś. Do tego kiryski, niezależnie na który gatunek "lamparcich" trafisz - w takim układzie już będzie ok. Możesz spokojnie dać 10 sztuk. W ten sposób obsada jest dobrana bardzo dobrze pod względem wymagań, temperatura około 23C urządza wszystkich mieszkańców :)
Hypancistrus niestety jako ryba bardzo ciepłolubna w takiej opcji odpada.

I jeszcze jedno pytanie na koniec (choć powinienem je zadać na początku) - jaką wodą planujesz zalać akwarium? Jeśli tylko kranówką to jakie ma parametry (GH, KH)?
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Fenix
Posty: 15
Rejestracja: 18 mar 2017, 8:02
Imię: Janusz
Lokalizacja: Okolice Opola
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Fenix »

Dzięki za informacje

Z Gurami mozaikowego raczej nie zrezygnuję. Być może tak ja doradzasz pójdę jednak w jeden gatunek i odpadnie całkiem dwubarwny.

Co do danio erythromicon to faktycznie masz rację. Zastanawiam się nad zastąpieniem tej ryby przez Neona czerwonego. Wielkościowo może być dwa razy taki jak ot danio. Zakres temperatury też ma bardziej szerszy. Może 15 danio perłowe i z 10 neonów ? Jak uważasz ?

Co do zbrojników to powinno się coś udać dobrać aby pasował do takich temperatur jak tutaj będą.

Kwestia gurami a prętnik. Zastanawiałem się też nad tym. A czy opcja 2 gurami mozaikowe i 4 prętniki trójbarwne (miodowe) to już za dużo tutaj ?? Ewentualnie 3 gurami (2+1) i 3 petniki (2+1) ??
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Fenix pisze:Co do danio erythromicon to faktycznie masz rację. Zastanawiam się nad zastąpieniem tej ryby przez Neona czerwonego. Wielkościowo może być dwa razy taki jak ot danio
No rzeczywiście to jest fajny pomysł. Na pewno lepszy od danio e., natomiast wciąż danio margaritatus jest bardzo drobne, mogłoby również z neonami jako wyspecjalizowanymi kąsaczokształtnymi przegrywać rywalizację pokarmową. Podkreślam - nie mówię, że pozdychają czy coś w ten deseń, ale optimum to to nie jest.
Fenix pisze:Co do zbrojników to powinno się coś udać dobrać aby pasował do takich temperatur jak tutaj będą.
Oczywiście, jak najbardziej :) Chociażby popularny Ancistrus cf. cirrhosus ogarnia w zasadzie prawie każdą temperaturę :)
Fenix pisze:Kwestia gurami a prętnik. Zastanawiałem się też nad tym. A czy opcja 2 gurami mozaikowe i 4 prętniki trójbarwne (miodowe) to już za dużo tutaj ?? Ewentualnie 3 gurami (2+1) i 3 petniki (2+1) ??
Raczej nie polecam. Tutaj najprawdopodobniej prętniki zostaną zdominowane przez większe i silniejsze gurami.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Fenix
Posty: 15
Rejestracja: 18 mar 2017, 8:02
Imię: Janusz
Lokalizacja: Okolice Opola
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Fenix »

Dzięki Greek za podpowiedzi i sugestie.
A co byś powiedział na takie rozwiązanie:

Eliminuję całkiem gurami mozaikowe a w to miejsce wstawiam:
3 szt. Prętnika trójbarwnego (miodowego)
http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/ ... y-miodowy/
3 szt. Prętnika karłowatego
http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/ ... ty-gurami/

Niestety u mnie mam takiego pecha że akwarium będzie w miejscu dość nasłonecznionym i obawiam się w lecie że temperatura może być wysoka.

W opcji z prętnikami myślę że śmiało można by utrzymywać około 25-26 stopni.

Co myślisz o tym ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”