Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Takie niby roślinne 270L

Tym razem sie uda !

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 54

Post autor: mirek5566 »

VeJeK pisze: Na początku chłopaki mówili mi że parametry kh gh przez pół ,powiedz mi do jakiego kh i gh dojść ? Ile jeszcze lać czystą ro ? Chce wiedzieć kiedy zaprzestać podawania samego ro ,myślę że już za niedługo trzeba mieszać do z kranowka ,tylko jeszcze nie wiem w jakich proporcjach ;)
Nie przez pół, tylko przez 2 :D
Zmierz jaka teraz masz twardość i wtedy zdecydujesz.
Moim zdaniem optymalna kH w akwarium roślinnym, to 4-6.
tao pisze: Jeżeli masz w kranie Kh=12 i podmieniałbyś 65l tygodniowo to do podmiany użyłbym 40l wody Ro i 25l kranu.
Prawdopodobnie dało by to Kh=4,5.
Dokładniej 4,6 :)
Nie udzielam porad na pw.
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

Mierzone w tej chwili
gh=12
kh=9 albo 10 ,jeden test wyszedł 10 a drugi 9 :)
Chciałbym uzyskać kh4 ,podobno tak jest dobrze więc tego się będę trzymał :)
Jakie proporcje RO do Kranexu ?
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

VeJeK pisze:Mierzone w tej chwili
gh=12
kh=9 albo 10 ,jeden test wyszedł 10 a drugi 9 :)
Chciałbym uzyskać kh4 ,podobno tak jest dobrze więc tego się będę trzymał :)
Jakie proporcje RO do Kranexu ?
Proporcje zależą od wielkości wody podmienianej i trudno tu wyliczać ułamki.
Idąc na skróty jeżeli przyjmiesz podmianę 50/50 to uzyskasz kh=4,5.

Jeżeli koniecznie chcesz uzyskać kh=4 to policz sobie sam w taki sposób:
Ilość litrów wody podmienianej podziel na twoją twardość kh z kranu(kh=9) wynik jaki uzyskasz to ilość wody z kranu do uzyskania kh=1, wystarczy pomnożyć tą ilość przez 4(bo takie chcesz mieć kh w akwarium).
Suma jaka tobie wyjdzie to ilość wody z kranu a resztę uzupełniasz wodą Ro do ustalonej wielkości podmienianej wody i masz to co chcesz uzyskać.
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

60:9=6.66
6.66x4=26.6
Czyli żeby uzyskać Kh-4 Muszę robić podmiany w ilości 26.6L Kranex oraz 33.3L RO
Zaokrąglając to można by wlewać 26L Kranex oraz 34L RO
Lecz jak bym lał 30L RO oraz 30L Kranexu to wyjdzie mi Kh równe 4,54

Więc wziąłbym raczej tą ostatnią opcję czyli 30L kranex oraz 30L RO

Czy dobrze wszystko obliczyłem ?
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

VeJeK pisze:60:9=6.66
6.66x4=26.6
Czyli żeby uzyskać Kh-4 Muszę robić podmiany w ilości 26.6L Kranex oraz 33.3L RO
Zaokrąglając to można by wlewać 26L Kranex oraz 34L RO
Lecz jak bym lał 30L RO oraz 30L Kranexu to wyjdzie mi Kh równe 4,54

Więc wziąłbym raczej tą ostatnią opcję czyli 30L kranex oraz 30L RO

Czy dobrze wszystko obliczyłem ?
Wygląda na to,że dasz sobie radę. :lol:
sigmasig
Posty: 3
Rejestracja: 18 kwie 2017, 9:34
Imię: Jan
Lokalizacja: poznań
Płeć:

Post autor: sigmasig »

super macie te swoja akwaria
<ciach tekst spamu>
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

A dziękuję :)
Wyniki testów podam w sobotę przed podmianką ,wtedy zobaczymy czy dodawać więcej nawozów czy nie
Aktualnie jakiś zmian nie zaobserwowałem ,to co rosło rośnie dalej ,to co nie rosło ,nie rośnie dalej :)
Widzę że bardzo wolno rośliny się ukorzeniają ,czasami po 2-3 tyg tak jakby roślina w ogóle nie puściła korzeni :)
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

VeJeK pisze:A dziękuję :)
Aktualnie jakiś zmian nie zaobserwowałem ,to co rosło rośnie dalej ,to co nie rosło ,nie rośnie dalej :)
Widzę że bardzo wolno rośliny się ukorzeniają ,czasami po 2-3 tyg tak jakby roślina w ogóle nie puściła korzeni :)
Przyczyna takiego stanu tkwić może w twoim podłożu(brązowy żwirek+kulki GT),to stanowczo za mało dla roślin które pożywienie czerpią przez system korzeniowy z podłoża.
Sam nie tak dawno miałem podobną sytuację z tą małą różnicą,że pod moim żwirem mam NutriiPlant + kulki z czystej gliny a mimo to niektóre rośliny nie rosły np. (Blyxa jap.) ,wręcz marniały i usychały.Dopiero po zastosowaniu pałeczek nawozowych pod te rośliny poprawiło się ukorzenienie i wzrost roślin.
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

Kult tak naprawdę nie ma ,jest ich może z 2-3 sztuki tylko pod pewnymi roślinami
Blyxa tak samo mi marnieje ,kupiłem piękne zdrowe duże sadzonki a teraz jest taka chu**ia że szok
Dziwi mnie że to niby przez podłoże ,wcześniej miałem 160L na tym samym żwirku i rośliny rosły jak głupie ,nurzańca czy gwiazdę wodną to wyrzucałem kilogramami ,a ukorzenienie miały takie że jak ociągnąłem jedną sadzonkę do góry to od razu 1/5 podłoża do góry szła :)
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

ok 8:30-9 wlałem nawozy
ok 15 wziąłem trochę wody do zbadania ,lecz wcześniej ruszyłem kilka razy rękę w podłożu ....
ok 16:00 zacząłem robić testy



Ph-7.1
KH-7
GH-8
SIO2-0.2
NH4- poniżej 0.05
Fe-ok 0.05
No2-0.05
Cu- nie mierzone
No3-ok 10
Po4-ok 3.0
O2-nie mierzone
Co2-pewnie coś ok 16.5

Po4 możliwe przez to duże że ruszyłem podłoże
Fe niby spoko lecz od ok 15 zaczynam świecić ,wiec chwile po zaświeceniu światła wziąłem wodę ,i wydaje mi się że wynik może być nie miarodajny ponieważ rośliny nawet nie zdążyły pewnie tego przyswoić

Co do baniaka ,brak jakiegokolwiek nalotu na szybach ,dla pewności przeczyściłem je ,lecz nie było takiej potrzeby
Rośliny coś tam rosną ,lecz za szybko się nie ukorzeniają ani przyrost nie jest zabójczo szybki

Od dzisiaj podmianka 50/50 kranex z RO
Lotos rośnie jak głupi ,dzisiaj dosadziłem jeszcze jednego
Nurzaniec jakoś też nie rośnie
Nowe rośliny do baniaka trafiły ,jutro zapodam fotkę jak się podniosą do góry
Prawdę mówiąc więcej roślin dosadzam niż mi rośnie
Moczarka ,jak się nie mylę też rośnie jak na drożdżach

Na chwilę obecną nic nie dosadzam z roślin bo nie ma już miejsca

Doniczkowiec jest podawany ,więc mam nadzieje że jakoś urozmaicam im pokarm ,oraz cały czas czekam aż skalary zaczną składać ikrę ,podobno we wcześniejszym baniaku do tego dochodziło
Dalej szukam drugiej parki Skalarów ,pewnie zostanie mi tylko sprowadzenie z innego rejonu Polski ,na Allegro widziałem w sprzedaży parkę ,lecz koszt ok 80-90zł z przesyłką

Myślę nad wrzuceniem jeszcze jakiś rybek ,zwinniki nie zrobiły na mnie takiego wrażania jakiego oczekiwałem ,przydało by się jeszcze coś kolorowego ,żeby sobie pływało
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 54

Post autor: mirek5566 »

Moczarka rośnie i pochłania Ci azot. Moim zdaniem powinieneś azotu lać więcej. 10 ppm NO3 przy 3 ppm PO4 to za mało.
Co do rybek popatrz sobie na bystrzyki Amandy (poziomkowe) - fajna kolorowa rybka ławicowa.
Nie udzielam porad na pw.
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

Bystrzyki fajne ,masz rację kiedyś już o tym myślałem
Jeszcze jakąś rybkę polecisz do tego zbiornika ,do tych parametrów ,do tej obsady ?
Ewentualnie w jakiej ilości bystrzyki 20-30 szt?

Czyli mówisz żeby nawozić tak

Mikro-3ml
fosfor-4ml
makro-5ml ?

Aktualnie podawane jest
mikro 3ml
fosfor 4ml
makro 4ml
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

mirek5566 pisze:Moczarka rośnie i pochłania Ci azot. Moim zdaniem powinieneś azotu lać więcej. 10 ppm NO3 przy 3 ppm PO4 to za mało.
Moim skromnym zdaniem taka zmiana nic nie zmieni.
Proszę zwrócić uwagę na ostatnie wyniki testów kolegi,nie dziwi nikogo skąd takie wyniki?
Bełtałem nie raz w podłożu i takiego szoku nie miałem,więc myślę że to nie jest powód do tak radykalnego skoku nawozów.Ponadto podłoże kolegi to tylko piach nie ADA.
To nie możliwe żeby kolega tak przesadził z nawozami,bo musiał by wlewać 5x więcej fosforu a przy tym rośliny nie mogły by zjeść ani grama. xd
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 54

Post autor: mirek5566 »

tao, jakaś przyczyna takiej kumulacji fosforu musi być. Jedynym sensownym wytłumaczeniem moim zdaniem może być przekarmianie ryb. Podmiany kolega chyba robi regularnie. Gdyby to była dzialajaca Amazonia, to fosfor byłby bardzo niski albo wręcz 0.
Ja bym fosforu w ogóle nie dawał na razie, a podalbym więcej azotu. Możliwa jest jeszcze ewentualnie blokada fosforu, ale określenie tego przy gotowcach jest chyba mało prawdopodobne.
Oczywiście to moje zdanie. Jeżeli ktoś ma inny pomysł, to można się zastanawiać i dyskutować :)
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

Przekarmienie ryb ,hmmm raczej sypie normalnie ,ryby dosyć szybko jedzą pokarm ,nie osadza się on na dnie ani nic podobnego ,w kilka sekund jest zjedzony

Panowie jak bym mógł prosić to o konkiety ,ile ml danego nawozu
Będę Bardzo wdzięczny
Chyba że na razie jeszcze zostawić tak jak jest do następnego tygodnia ,lecz nie wiem czy to coś da
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”