Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[96l] Bańka

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
SGN77
Posty: 32
Rejestracja: 24 lis 2017, 11:39
Imię: Marcin
Lokalizacja: Leżajsk
Akwarium: 96l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: SGN77 »

Mały update.
Akwarium jest już po 3 podmianach około 40%, świece już po 8 godzin.
Do lampki dodane 5 sztuk diod, czyli teraz 32W a to daje ~ 0,33W/l LEDÓW.
Roślinki mają sie dobrze, część straciła starsze liście (zapewne ze względu na transport) ale sukcesywnie wypuszczają też nowe pędy.
Cykl azotowy powoli sie rozkręca, myśle że w następny weekend wpuszczę pierwszych mieszkańców, oczywiście po zrobieniu testów i upewnienu sie , że można.

Z mniej przyjemnych rzeczy, na korzeniu pojawiło sie trochę pleśni, na razie czekam na rozwój sytuacji, jeśli nic sie nie zmieni, to poczynie jakieś kroki w jej zwalczaniu.

Obrazek


Zauważylem, ze mam w akwarium mieszanine, która podzielona jest na klarowną wode i mleczną "mgiełke" które nie mieszają sie ze sobą. Woda ma dwa kolory i wyraźnie widać to na czarnym tle. Dziwne zjawisko biorąc pod uwage ze filtr miesza wode cały czas, a jednak bez problemu mozna zauważyć to odcięcie w barwie.
Jakie zjawisko jest za to odpowiedzialne? Czy ktoś spotkał sie już z czymś takim? Co można z tym zrobić?
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

A może to nalot na szybie? U mnie tak bywało przy świeżych kawiarniach.
Awatar użytkownika
SGN77
Posty: 32
Rejestracja: 24 lis 2017, 11:39
Imię: Marcin
Lokalizacja: Leżajsk
Akwarium: 96l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: SGN77 »

Nie, widać ruch wody i "chmury" wody o mlecznym zabarwieniu.
Jak do tej pory nie znalezlem czegos podobnego w sieci, mize przez to ze trudno to opisac :D
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Może deszczownica nie daje rady wymieszać wody. Z drugiej strony pożycz od kogoś na chwile pat mini i włącz na maksa z powietrzem zobaczysz czy się wymiesza. Co do pleśni mógłbyś wpuścić z 2-3 helmety o ile nie padną powinny wyczyścić korzeń na zero i co ważne się nie rozmnożą.
Żeby jeszcze lepiej ogarnąć sprawę sugerował bym ci wrzucenie jakiejś rośliny oczywiście tymczasowo do wyciągania azotu (pistia, moczarka, rogatek).
Na razie obserwuje i trzymam kciuki.

ps. czy Ty czasem nie pisałeś że dajesz bakterie do wody bo jeśli tak to to jest twój inny kolor wody. Ja np. obserwuje przez godzinę dwie 5-6 cm powierzchni w innym odcieniu wody taki mnie przezroczysty. Wtedy odpalam dodatkowy filtr na godzinkę dwie i tada czyściutko
Awatar użytkownika
SGN77
Posty: 32
Rejestracja: 24 lis 2017, 11:39
Imię: Marcin
Lokalizacja: Leżajsk
Akwarium: 96l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: SGN77 »

Wymieniłem deszczownice na normalną końcówke i jest troche lepiej, bakterii nie dawałem, filtr i nie był "sterylny" po poprzednim akwa. Co do pleśni to powoli odpada i zanika, przy podmianach delikatnie ją ściągam. i dzieki za dobre słowo :P
Awatar użytkownika
SGN77
Posty: 32
Rejestracja: 24 lis 2017, 11:39
Imię: Marcin
Lokalizacja: Leżajsk
Akwarium: 96l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: SGN77 »

Masa rośnie, oczywiście roślinna, z niecierpliwościom czekam aż eleocharis wystartuje.
Znów przerobione oświetlenie, dodane 11W EcoLight które świeci 4 godziny, czyli połowe ogólnego czasu świecenia. Zobaczymy co na to glony :)
Zdjęcia:

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
SGN77
Posty: 32
Rejestracja: 24 lis 2017, 11:39
Imię: Marcin
Lokalizacja: Leżajsk
Akwarium: 96l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: SGN77 »

W sobote po upewnieniu, że cykl azotowy sie względnie ustabilizował postanowiłem wpuścić pierwszych mieszkańców.
12x Razbora Klinowa
1x Otosek Przujściowy
Czego tylko jeden otosek? tylko jeden został w sklepie, po pytaniu kiedy bedzie dostawa usłyszałem "na pewno nie w tym roku" stwierdziłem ze u mnie bedzie mu lepiej i go wziąłem.


Co ciekawe, razbora rozpoczeła tarło, pewnie ze względu na zmiane parametrów bytowania. Na odchowanie nawet nie licze, no ale zobaczymy :D
Awatar użytkownika
SGN77
Posty: 32
Rejestracja: 24 lis 2017, 11:39
Imię: Marcin
Lokalizacja: Leżajsk
Akwarium: 96l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: SGN77 »

Wracam po dłuższej przerwie, i dodaje kilka zdjęć baniaka.
Proszę też o próbę identyfikacji płci pielęgnic :)

Samica?
Obrazek

Samiec?
Obrazek



Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

Moim zdaniem dobrze określiłeś płeć
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Wg mnie tez płeć dobrze określona, samiec ma płetwe grzbietową w kształcie irokeza.
Akwarium masz super.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Zdjęcie po roku a jakbyś sadził wszystko trzy miechy wcześniej. Bardzo ładnie to wyszło
Awatar użytkownika
SGN77
Posty: 32
Rejestracja: 24 lis 2017, 11:39
Imię: Marcin
Lokalizacja: Leżajsk
Akwarium: 96l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: SGN77 »

Było trochę perturbacji po drodze, ale już wychodzę na prostą.
Przez kilka miesięcy nie mogłem sobie poradzić z pierwotniakami, później strzelił mi zaworek precyzyjny i zagazowalem 95% obsady.
Po takich przygodach straciłem chęć zajmowania się akwarium i z obowiązku co 3 tygodnie zrobiłem podmianę i lałem trochę nawozow. Dopiero od około 2 miesięcy zajmuje się nim należycie, a że za oknem coraz zimniej i juz nie chce się tak wychodzić na zewnątrz to zostaje w domu i moczę łapska :)

[ Dodano: 2018-11-13, 23:17 ]
Wczoraj po podmianę wody padł mi jeden kirysek, a reszta (kirysków) była trochę otępiała. Ten co padł zataczał się po dnie, miał chwilowe zrywy i podczas tych zrywów wyglądał jak zdrów, po jakimś czasie (20-30 minut) już ledwo żył więc odłowilem go i wpuściłem do naczynia z wodą z akwarium (bardzo dobrze natlenioną) lecz to nie pomogło i rybka zdechła.
Co takiego mogło się im stać? Reszta obsady wyglądała świetnie.
Parametry wody:
Temperatura 27° (wiem że trochę za wysoka jak dla kirysków więc jestem w trakcie obniżania do około 25)
pH 6,9 - 7,1
No3 około 8 ppm
Po3 około 0,03 ppm
Kg 3°
Gh 8°
CO2 jeden bąbelek na sekundę 24h/7

Czy możliwe, że niska twardość węglowa spowodowała podtrucie co2 kirysków?
Woda do podmiany to 60% kranowa (odstana kilka dni) 35% RO i 5% przegotowana świerza kranówka.

Proszę o jakieś sugestie co mogło się stać i o wytknięcie ewentualnych błędów.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Tła nie ma czy jest inny kolor niz czarny?
Awatar użytkownika
SGN77
Posty: 32
Rejestracja: 24 lis 2017, 11:39
Imię: Marcin
Lokalizacja: Leżajsk
Akwarium: 96l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: SGN77 »

Tło było czarne lecz sfatygowane, aktualnie jestem w trakcie robienia bardziej wytrzymałego i mniej monotonnego (odcienie szarości, czerwieni, czarnego i granatowego). Zobaczę co z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

SGN77, co to jest PO3 i Kg? Pewnie chodzi Ci o PO4 i KH?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”