Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Moje pierwsze akwarium :)

112l

Moderator: Administracja

tomekrzeszow
Posty: 47
Rejestracja: 16 gru 2019, 13:42
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: tomekrzeszow »

24/dobę chodzi tak samo filtr na max otwarciu. Cos mogę jeszcze zrobić czy tylko czekać ? Mogę ewentualnie dodatkowy napowietrzacz dać ale nie wiem czy jest sens. Dołożyłem do wewnętrznego filtra właśnie nakładkę mini UV z aquaell ale to chyba bardziej by poprawić me samopoczucie bo szczerze bez większej wiary:) no ale może wybije trochę pierwotniaka. Jutro pewnie podmienię z 10% wody na destylowaną, przy okazji rurką odciagne trochę gluta z korzeni bo dalej się pojawia.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Codziennie wode podmieniasz? Po co?
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
tomekrzeszow
Posty: 47
Rejestracja: 16 gru 2019, 13:42
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: tomekrzeszow »

W zasadzie wodę wymieniłem tylko raz. I zastanawiam się czy zrobić jutro podmianie bo zdania ludzi podzielone. Tak sobie myślę że wlewając czystą wodę destylowana z dodatkiem dobrych bakterii pozbywam się jakiejś części gorszej wody dostarczając nowa, bez pierwotniaków i dobrymi bakteriami. Ale to takie moje przemyślenia. Narazie do jutra obserwuje. Ale zrobie tak jak podpowiecie bo moja wiedza i doświadczenie jest niemalże zerowe.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Znasz NO2,NH4?
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

a ja bym przetarł szybę, wydaje mi się że ona o wiele utrudnia obserwację i wcale nie jest tak źle
tomekrzeszow
Posty: 47
Rejestracja: 16 gru 2019, 13:42
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: tomekrzeszow »

Nie znam parametrów wody. Które testy kupić jak na pierwszy raz ? Nie zbyt skomplikowane żebym sobie poradził? Szyba przecierana wczoraj. Może i by się przydało. Jakiś czyscik magnetyczny ? Co polecasz ?
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Żadnych czyscików, no chyba, ze chcesz miec porysowane szyby.;)
Albo karta, ja czyszcze też szczoteczka do zebow , i gabka.
Uwazaj na czyszczenie przy żwirku by nim nie porysować szyby.
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

co do testów to ja mam set z zooleka, w sumie fajny, a
a co do czyścika to polecam na żyletkę, ja mam EBI ale to dziadostwo, fajnie wygląda z Chihirosa ale nie mogę znaleźć nigdzie w polsce
tomekrzeszow
Posty: 47
Rejestracja: 16 gru 2019, 13:42
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: tomekrzeszow »

Dzisiaj woda znowu gorsza, szyby coraz bardziej brudne, jakby te bakterie nic nie dawały. Gluty coraz większe na korzeniach...w zasadzie nie wiem czy jest szansa , że to się wyklaruje. Nie mam pojęcia co robić, czy lać tych bakterii więcej? Można je przedawkować? Pytanie czy to coś da. i Już sam nie wiem czy hodować takie bagienko czy podmienić wodę? Ehhhh pomóżcie bo mnie moja wywali z tym baniakiem :)
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Post autor: Minoris »

Czy ceramikę która dostałeś wraz z filtrem przeplukales ? Jeśli używasz włókniny a raczej tych nitek co dostałeś z filtrem zewnętrznym to możesz ją wyjąć i w kosz dać...ona się nie sprawdza, lepiej na jej miejsce daj albo normalna włókninę filtracyjna albo ceramiki ;-) (wiem bo sam mam aquaela 2000) używałem tych bakterii od tropikala ale po zastosowaniu bakterii z tetry do filtrów jest ogromna różnica a cenowo nie wiele droższe.
tomekrzeszow
Posty: 47
Rejestracja: 16 gru 2019, 13:42
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: tomekrzeszow »

Narazie wywaliłem trochę ceramiki tych wałków bo miałem wrażenie że za dużo (dodałem trochę swojej) . Media przepłukalem. Gąbek nie płukałem. Zdiąłem rurki z dziurkami od zasysania wody i zostawiłem pełen przelot. Trochę pralka ale nie mam ryb więc niech filtracja jedzie pełną parą. Wlałem 3 dawki bakterii do wody i polałem odrobinę ceramikę i prefiltr :) no nic zobaczymy jutro. Nie poddaje się. Wierzę że woda się wyklaruje. Kupiłem w sklepie bo mi doradzono aquaclar z zoolek ale narazie nie wlałem i chyba odpuszczę.
bodek
Posty: 146
Rejestracja: 03 sty 2016, 19:55
Imię: Bogusław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240l, ogólne
Płeć:
Wiek: 50

Post autor: bodek »

Ja bym na Twoim miejscu troszkę poczekał i dał spokojnie zaskoczyć baniakowi. To znaczy nie zmieniał wszystkiego dzień w dzień. Posadź rośliny, które kolega na forum oddaje, nawet jak wszystkie nie przeżyją to nic, dostaniesz od kogoś innego za jakis czas, albo sam poszukasz docelowych, takich jak będziesz chciał. Ja jak zakładałem pare lat temu akwarium tez "walczyłem z glutem na korzeniach. Niby nie szkodzą, niby molinezje i ślimaki je lubią, ale skąd ryby w świeżym akwarium, a do tego wyglądają tak se. Po prostu 2-3 razy przepłukałem korzenie pod prysznicem i więcej gluty się nie pojawiły.

Na forach piszą ludzie, że na początek najlepszy węgiel dla....akwarysty, na wstrzymanie;)
Z drugiej strony sam założyłem pierwsze morskie pół roku temu i wiem jak trudno się powstrzymać przed grzebaniem, naprawianiem, laniem różnego rodzaju specyfików, ... ;)
tomekrzeszow
Posty: 47
Rejestracja: 16 gru 2019, 13:42
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: tomekrzeszow »

I pewnie masz rację...wiesz nie jestem w gorącej wodzie kąpany aczkolwiek rozumie że z tego co pisze,można wyciągnąć takie wnioski. Grzecznie poczekam 2-3dni dolewając tylko bakterie. Korzeni nie będę wyciągał. Nie chcę właśnie za dużo ingerować. Jakoś mam nadzieję że teraz filtr i bakterie sobie poradzą. Jest mega teraz przepływ przez filterek po odblokowaniu przepływu. Powietrze też dałem na ful i jest prawie biało od bąbelków. Zobaczymy rano. Chciałbym aby chociaż tendencja pogarszania się zatrzymała, nie oczekuje klarownej wody za kilka dni. Dziękuję za rady i zainteresowanie się tematem. Każda wskazówka jest potrzebna.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Ta pralka tez jest problemem, za szybko woda przepływa przez media i "wypłukuje bakterie".
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
tomekrzeszow
Posty: 47
Rejestracja: 16 gru 2019, 13:42
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: tomekrzeszow »

No to wychodzi na to że każdy większy filtr o dużym przepływie nie utrzyma bakterii w sobie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”