Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

54L

Restart 02.2020r.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

54L

Post autor: CHAPEK »

Moje akwarium LT/Nature 54L po restarcie w połowie lutego.
Nie jest to jeszcze optimum w wyglądzie tego zbiornika ale postaram się zaktualizować za jakiś czas, póki co i tak na żywo wygląda dużo lepiej niż na fotkach :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Sprzęt:
- Zbiornik: 60x30x30 - 54L
- Pokrywa: Aquael LEDDY SET
- Oświetlenie: LEDDY TUBE SUNNY 8 W + paski LED 12W
- Filtracja: Eheim clasic 2211 (gąbki + 0,5L ceramiki + włóknina filtracyjna)

Podłoże:
- mieszanka: ziemia ogrodowa dla kaktusów + torf + glina + keramzyt
- czarny żwir kwarcowy (2-3mm)

Nawożenie:
- carbo w płynie (przy brakach z czasem dojdzie pewnie makro/mikro/żelazo)

Flora:
- Echinodorus tenellus
- Sagittaria subulata
- Hemiantus zwyczajny
- Rotala rotundifolia
- Hygrophila polysperma
- Bacopa monnieri (jeszcze nie przerosła korzeni, więc niewidoczna)
- Wątrobowiec (pelia)
- Flame moss
- Microzorium
- Bucephalandra (1 sztuka gdzieś tam niewidoczna)

W planach przeniesienie henka przed rotale i dosadzenia wzdłóż lewej bocznej ściany Vallisneria asiatica

Fauna:
- 1x Bojownik (samica)
- 4x Gupik endlera (tiger-cobra)
- 1x otosek
- 5x Krewetka Amano
- 1x Kosiarka (do oddania, ale nikt nie chciał jej przygarnąć, a pierwszemu lepszemu zadyście z OLX wole ryb nie oddawać :P)
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

Coś mi się wydaje że te rośliny na pierwszym planie dadzą radę dorosnąć do połowy wysokości akwarium.
Ale fajny mroczny klimat, takie coś lubię, coś jak moje azjatyckie
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

mazmaciek pisze:Coś mi się wydaje że te rośliny na pierwszym planie dadzą radę dorosnąć do połowy wysokości akwarium.
Ale fajny mroczny klimat, takie coś lubię, coś jak moje azjatyckie
Trawnik po lewej stronie, od miejsca w którym kończy się linia korzeni to wyłącznie Echinodorus tenellus, więc tu nie ma żadnych obaw, że wystrzeli w górę, bo długość jego liści to maks 5-10 cm.

Natomiast Saggitaria jest zasadzona na 1 planie wyłącznie wzdłuż korzeni i fakt może być dużo większa, ale nie w tych warunkach. Mam już kilkuletnie doświadczenie z tą rośliną w tym zbiorniku i w tych warunkach większa, jak te już posadzone sadzonki nie będzie.
W zasadzie jej liście będą podobne lub nieco dłuższe od żabienicy
Tym bardziej, że z roztargnienia zapomniałem przy stracie dodać do ziemi kapsułek nawozowych :lol:

Celowo zasadziłem większą odmianę trawnika po prawej stronie zbiornika.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

gdzieś na RA widziałem gościa co przy mocnym świetle i nawożeniu taki trawnik sobie zrobił, strasznie to wygląda
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

mazmaciek pisze:gdzieś na RA widziałem gościa co przy mocnym świetle i nawożeniu taki trawnik sobie zrobił, strasznie to wygląda
No mi to nie grozi, przy takich warunkach, ale też widziałem jakiego "potwora" z tej rośliny można wyhodować w sprzyjających warunkach.

Jest tu 8W powiedzmy "profesjonalnego" oświetlenia akwarystycznego i 2 metry chińskich pasków LED na zasilaczu 12W :lol:
Na tą chwilę nie nawożę. Zacznę jak pojawią się jakieś braki i to raczej w głodowych dawkach, a CO2 tu nie będzie.
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

Mała aktualizacja po 3 miesiącach życia zbiornika.

Doszła:
- gałęzatka
- Vallisneria Asiatica


Obrazek
Awatar użytkownika
tom.pol
Mecenas
Posty: 217
Rejestracja: 24 sty 2014, 17:11
Imię: Tomek
Lokalizacja: Z pierwszego wirażu
Akwarium: seta
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: tom.pol »

Kozaczek zbiorniczek !
Podoba mnie się
Jakie to te LED-y masz ?
Powstaje projekt <b> Third World </b> 100x40x30=120 europejskich jednostek pojemności

Ósmego dnia - Bóg stworzył ... sport żużlowy.
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

tom.pol pisze:Kozaczek zbiorniczek !
Podoba mnie się
Jakie to te LED-y masz ?
to pierwsze lepsze paski LED kupione na aliexpres od jakiegoś chińczyka :lol: , ze standardem wodoszczelności ip68.

1 metr to diody 7020 o barwie pomiędzy 8000-10000K (przynajmniej tak chińczyk w ogłoszeniu napisał) i kupiłem je na początku, bo świetlówka jest krótka i świeciła jedynie w centralnej części zbiornika, więc chciałem go doświetlić. Te diody oczywiście okazały się za słabe, żeby rośliny zaczęły lepiej rosnąc, ale wizualnie doświetliły zbiornik, a że rozwiązanie pod względem technicznym się sprawdziło, to dokupiłem później po kilku miesiącach z myślą już bardziej o roślinach 1 metr diod 5630 o temperaturze barwowej, o ile dobrze pamiętam pomiędzy 6000-8000K.

W miejscach cięć paska i kabli zalane klejem na gorąco i tak to sobie świeci już bezproblemowo jakieś 2-3 lata. W tym czasie o dziwo wypaliły się tylko 2 diody. Szczerze to efekt zaskoczył mnie bardzo pozytywnie, jak na oświetlenie za kilka $ - szczególnie, że wtedy w sieci raczej spotkałem się z opiniami, że takie oświetlenie nie nadaje się ani do akwarium, ani dla roślin i pewnie po kilku miesiącach je szlak trafi.
Wiadomo że holendra czy roślinniaka HT na tym nie postawisz, ale akwarium nature, czy ogólnie LT z mało wymagającymi roślina da się postawić - jak na załączonym obrazku, chociaż nie można tez zupełnie pominąć, że świeci tam też oprócz tego leddy tube sunny 8W i swoją jakąś robotę też robi.
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

Aktualizacja po pół roku życia zbiorcznika.

Obrazek

Ze względu na wykazywane przez rośliny braki dozuje już regularnie makro (N+P+K).

Vallisneria nie dała rady. Echinodorus tenellus utworzył już ładny zwarty i gęsty trawniczek o dziwo znacznie lepiej się rozrasta od Sagittari subulaty. Rotala rotundifolia jest w odwrocie i wypiera ją Hemiantus. Wątrobowiec poszedł w odstawkę bo dość mocno zarastał glonami i w jego miejsce trafiła Rotala Pearl, ale jeszcze jest mało widoczna na zdjęciu. Microzoria też ładnie ruszyły.

Obsada bez większych zmian. Doszło dodatkowo kilka gupików, jeden otosek i 5 krewetek Amano.
Awatar użytkownika
LaJon
Posty: 390
Rejestracja: 22 paź 2010, 9:29
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 160l, 30l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: LaJon »

wygląda super!!
Chodź! Pokażę Ci gdzie leżą smaczne liście...
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

zacnie wyglada :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”