Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Akwarium 45l

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Amator45l
Posty: 2
Rejestracja: 03 mar 2021, 10:51
Imię: Rafal
Akwarium: 45 litrów

Akwarium 45l

Post autor: Amator45l »

Witam wszystkich. Mam prośbę o pomoc w wyborze oświetlenia , podłoża , roślin dla początkujących do akwarium 45 litrowego o wymiarach 50x30x30 profilowe oraz wkładów do filtra Aquael Versamax 3. Akwarium docelowo ma być z paroma roślinami oraz z kilkoma rybkami.
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Re: Akwarium 45l

Post autor: Minoris »

Z roślin to proponował bym Ci jakieś anubiasy, kryptokoryny, nurzańca ale nie tego dużego ale taki mniejszy (rośnie do około 25-30 cm), jakąś ludwigie, lotos, echinodorus tenellus, limnphila sessiliflora i to na chwilę obecną wszystko co mi do głowy przychodzi,
Co do oświetlenia to ja osobiście lecę na samorobkach belek power LED więc wiele nie pomogę,
Podłoże to chyba ziemia ogrodowa z kulkami GT przysypane zwykłym żwirkiem ale jest tego minus taki że za bardzo już nie piprzesadzasz roślinek ;)
Media w filtrze to kwestia ile chcesz wydać ale na pewno bym tam wsadził jakąś gąbkę, ceramikę oraz włókninę.
szarlej
Mecenas
Posty: 22
Rejestracja: 18 paź 2016, 9:15
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Tarnów
Płeć:

Re: Akwarium 45l

Post autor: szarlej »

Jeżeli to ma być parę roślin i kilka rybek to może rozważ start na czystym żwirze (koniecznie kwarcowym a nie bazaltowym) a rośliny ogranicz do epifitów takich jak anubiasy, mikrozoria,bolbitisy ewentalnie bucephalandry. To rośliny, których nie sadzisz w podłożu, ale przyczepiasz do kamieni i korzeni (możesz użyć żyłki a nawet zwyczajnego kleju typu "kropelka") Do tego jakieś mchy, które właściwie prowadzone są bardzo wdzięcznymi roślinami. Jak zbiornik trochę dojrzeje a podłoże się zasyfi możesz dosadzić kryptokoryny i nurzańce. Ale start na epifitach z jałowym podłożem powinien być bezproblemowy. Przy odpowiedniej obsadzie ryb obejdzie się bez nawożenia, ewentualnie kup jakiś nawóz typu "wszystko w jednym" i w drugim tygodniu życia zbiornika zacznij podawać tygodniowo 10-20% tego co zaleca producent.

Oświetlenie tutaj nie będzie miało większego znaczenia bo te rośliny nie wymagają mocnego światła - więc wszystko co jako tako oświetli taki zbiornik będzie ok. Zerknij na stronę jakiegoś sklepu i wybierz jakąś lampkę, która będzie miała minimum 40 cm długości (z możliwością montażu na zbiorniku 50 centymetrowm). Jeżeli lampa ma regulację nie świeć na początku pełną mocą !!

Ziemia ogrodowa to dobre rozwiązanie - ale ryzykowne - czasem na niej wszystko idzie jak na markowych podłożach akwarystycznych a czasem pojawiają się wszystkie możliwe plagi. Więc początkującym jednak bym nie polecał. Zwłaszcza, że początkujący bardzo lubią grzebanie w akwarium - zupełnie odwrotnie niż ziemia ogrodowa w nim się znajdująca :D

Wkłady filtra mogą zostać fabryczne. Ewentualnie jeżeli jest taka możliwość to w jednym pojemniku zostaw gąbkę a do drugiego wsyp jakąś ceramikę. Ale jako, że to pierwsze akwarium i pewnie będziesz w nim ciągle grzebał na początek zostawiłbym gąbki - które lepiej filtrują mechanicznie - a zarazem pełnią rolę filtra biologicznego (tylko czyść je w wodzie spuszczonej z akwarium)

Ważniejsze od filtra jest dobranie obsady - nie przesadź z ilością ryb. Do takiego małego akwarium maksymalnie jakiś 8- 10 niewielkich rybek takich jak np neonki, do tego ewentualnie jakieś niewymagające krewetki.

I pamiętaj - w pierwszym akwarium dużo ważniejsze od sprzętu technicznego jest właściwe podejście, zaplanowanie i odpowiednie prowadzenie zbiornika. Technika to co najwyżej 10% sukcesu - o nią będzie się czas martwić, gdy za jakiś czas to co masz przestanie Ci wystarczać i pójdziesz w jakąś specjalizację np roślinne akwarium HT.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”