Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Rośliny słabo rosną

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: oldmike »

W przypadku stężeń w akwa to biologia a nie chemia.

Pisałeś, że tracisz dolne liście, tak? To informuję Cię, że one się dostosowały do niskiego potasu i pobierają potas z dolnych liści. Nigdy do końca nie pobiorą potasu z korzenia bo by to oznaczało ich koniec, ani z łodygi gdzie występuje transport w tym przypadku do stożka.

Jeżeli przeprowadzisz sobie analizę po co w podłożach jest glin i bar, jak działa koloid typu ił, będziesz wiedział na jakich zasadach działają podłoża jono.
Pozdrawiam
Michał
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

No nic to tylko takie moje teoretyzowanie. Nie znam się tym dlatego pytam tu. I uzyskałem całkiem sporo odpowiedzi i rozwiałem parę wątpliwości. Kilka nowych się pojawiło . . . ;)

Walnołem pare ppm z CaCl2 - faktycznie trochę się uwodniły - nie do końca podoba mi się ten efekt (wolę jak są takie naprężone) ale dodatkowe ca może coś uwolni w tej wodzie. Poczekam co będzie dalej jak podam trochę magii intermagu.
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

Jak do końca tygodnia nic się nie wyklaruje to chyba przejdę z powrotem na podmianki 50/50 ro/kran. Wtedy chyba działało najlepiej taki naturalny nawozik bez zaburzania tego bo widać że 25% nawoziku to trochę za mało od podmianki do podmianki. Będzie trochę twardziej ale stabilniej.
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

Jeden fakt mi daje dużo do myślenia jednak za krótki jestem żeby to ogarnąc. Zanim zacząłem lać potas i robić podmianke 75% ro to mech xmas na kamieniu wyciągałem widłami wtedy jeszcze nie miałem tych wszystkich rotal. Teraz tylko po podmiance pokazują się nowe przyrosty na chwilę później czernieją i sztywnieją jak druty kikuty łodygi zostają. Kolejna podmianka znowu nowe przyrosty na końcach jakby coś się odblokowywało i 3 dni i stop i abarot. Ten kran pomimo że twardy to chyba jednak coś w sobie cudownego ma tylko co - jakieś sugestie?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: oldmike »

Mchy nie mają korzeni zatem są bezradne względem mikro. Roślina potrafi w dużym stopniu zatrzymać miedź i cynk w korzeniach. Żelazo nie wiem czemu odkładane jest w nadmiarach w liściach. Mech nie ma korzeni zatem jest bezradny względem mikro. Nie wiem co Ci z kranu wpada ale jak masz RO to widzisz (chyba) na prefiltrze mocną czerwień. To żelazo.
Kran ma wapń i magnez. Z pewnością wapń blokuje żelazo.
Chlorki to bardzo szybkie jony. Dlatego chrzanią szybko i skutecznie. Wapń wolniej wchodzi a przy niskim potasie, bardzo wolno. Moim zdaniem wapń jest słabym antagonistą potasu. Za to magnez pokonuje potas nokautem.
Masz jeszcze w wodzie coś takiego jak sód. Wiem, że trzeba go trzymać w wodzie, nie wiem w jakich proporcjach. Moim zdaniem, on odpowiada w dużej mierze za bąblowanie.
Nie wiem jakim typem rośliny jest mech. Jakiś mam bo wpadł z jakąś rośliną. Nie szaleje z mikro więc u mnie rośnie bez problemu. Na tyle, że muszę go wywalić. Nie wiem czy jego wzrost był kiedy miałem Ca=K do Mg 20:1 czy kiedy 10:1. Nie lubię mchów.
Kiedyś, gdy straciłem chęć do akwa, kupiłem kilka rodzajów mchów i big korzeń. Po miesiącu oddałem to, bo nie potrafiłem nad tym zapanować. To rośnie bez wiedzy. Z pewnością miałem wysoki potas i niskie mikro.
Pozdrawiam
Michał
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

Ostatnio w moim akwarystycznym chyba największym w WWa (takim normalnym nie salonie piękności) wdałem się w rozmowę w tym temacie. I mowie potas że inny chce nie z siarczanów dostaje odpowiedź: A dlaczego nie siarczany nie szkodzą mogą być. Więc opisuje o co chodzi. A typ mówi a po co lać potas z K2so4 w ustabilizowanym zbiorniku. I pyta ile mam NO3 ja pisze że teraz to 5. To dostałem: To nie dziwne że nie rosną. Trzeba dać 20 No3 i 1 Po4 żeby jechać trzeba lać a z tego też potas wpadnie i będzie ok i wystarczy. Hmmm. . .


Rozpisał mi na karteczce całą teorię rozpadu i ile tego K mi wpadnie z jadnego mla i wyszło 38 %.

Pytam jak wysoko K trzymać? - 25. Nie zapytał nawet o ca mg.


Być może ma to sens?
Ostatnio zmieniony 29 mar 2021, 13:07 przez PooL, łącznie zmieniany 2 razy.
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

oldmike pisze:
29 mar 2021, 12:51
Mchy nie mają korzeni zatem są bezradne względem mikro. Roślina potrafi w dużym stopniu zatrzymać miedź i cynk w korzeniach. Żelazo nie wiem czemu odkładane jest w nadmiarach w liściach. Mech nie ma korzeni zatem jest bezradny względem mikro. Nie wiem co Ci z kranu wpada ale jak masz RO to widzisz (chyba) na prefiltrze mocną czerwień. To żelazo.
Kran ma wapń i magnez. Z pewnością wapń blokuje żelazo.
Chlorki to bardzo szybkie jony. Dlatego chrzanią szybko i skutecznie. Wapń wolniej wchodzi a przy niskim potasie, bardzo wolno. Moim zdaniem wapń jest słabym antagonistą potasu. Za to magnez pokonuje potas nokautem.
Masz jeszcze w wodzie coś takiego jak sód. Wiem, że trzeba go trzymać w wodzie, nie wiem w jakich proporcjach. Moim zdaniem, on odpowiada w dużej mierze za bąblowanie.
Nie wiem jakim typem rośliny jest mech. Jakiś mam bo wpadł z jakąś rośliną. Nie szaleje z mikro więc u mnie rośnie bez problemu. Na tyle, że muszę go wywalić. Nie wiem czy jego wzrost był kiedy miałem Ca=K do Mg 20:1 czy kiedy 10:1. Nie lubię mchów.
Kiedyś, gdy straciłem chęć do akwa, kupiłem kilka rodzajów mchów i big korzeń. Po miesiącu oddałem to, bo nie potrafiłem nad tym zapanować. To rośnie bez wiedzy. Z pewnością miałem wysoki potas i niskie mikro.
Filtr ro nie mam, wodę ro kupuję, ale mniejsza z tym. Swój kran leję przez "ustrojstwo" jeżeli wiesz o co mi chodzi. Badałem wodę w kranie na żelazo laną bez filtra na i test pokazuje nic. Teoretycznie wodociąg podaje:

Mangan ug/l - 1,3
Zelazo ug/l - 22

To tyle poza ph i TWW z intresujących rzeczy.

Przewodność elektryczna uS/cm 527
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: oldmike »

Co ja mam Ci napisać? Zapytaj @macek.g ile razy mu trułem, czemu mi rośliny nie bąblują. Sprowadzenie tego do światła i CO2 u mnie się nie sprawdzało i nie sprawdza.
To samo jest z NO3. Możesz mieć full NO3 w wodzie zero PO4 a sinice będą Ci szaleć. Mam po prostu inne zdanie na wiele tematów. Mam Ci napisać, że potas blokuje wapń jak dojechałem do 4:1 K do Ca. To Ci nie napiszę bo nic złego się nie stało.
Na dziś mam tlen w wodzie a to oznacza, że bakterie przerabiają NH4 z wody. Wystarczy, że wylot z filtra z CO2 skieruję na niteczki to przy braku NH4 one automatycznie gniją. Jak gniją to i krewetki za nie się biorą, bo zielone są dla nich za twarde.
Nie potrzebuję do tego żadnego aldehydu. Wystarczy tlen które wyprodukują rośliny i podkarmić nitryfikacyjne.
A siarczany? No cóż. Podniosłem wapń do poziomu potasu by przyblokować magnez. Pojawiły się chlorozy żelazowe a potem niedobór manganu zgnilizna. Strzeliłem potas z siarczanów bo wiem, że przy wysokim potasie żelaza i manganu nie potrzeba wiele. Blokada NO3 i zgnilizna. Chlorki zaczęły szaleć i gnicie. Poziom chlorków w wodzie to okolo 0,1ppm. Przestałem dozować mocznik bo kupiłem 70 ryb no i lipa.
Ja schodzę z siarczanów, po to jest bar w podłożach by je strącać.
Pozdrawiam
Michał
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

Fotosynteza to nie tylko światło i co2. Temperatura. To chyba wszystkie 3 powiązane ze sobą składowe fotosyntezy jakie znam.
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

Chciałem jeszcze wrócić do tego intermagu. Pisałeś żeby podawać 2,5 a nawet 5ml. Wpsałem to w kalkulator zulixa i wychodza ni kosmiczne parametry jak rozpuszczę 100ml w 400ml ro to jedną dawką bedę robił Fe na 0.5 to chyba stanowczo za duzo?

Podpowiesz coś wyjaśnisz?
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: Goran »

oldmike pisze:
29 mar 2021, 11:33
Nic nie stoi na przeszkodzie @Goran byś wziął udział w dyskusji i przekonał kolegę, że ma zarąbistą proporcje.
viewtopic.php?f=39&t=35176
Ja to kolegę najchętniej przekonał bym, żeby olał te rosliny, niech rosną jak chcą i które mogą i zajął się rybami. :)
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: oldmike »

Nie pisałem tak Poll.
Pozdrawiam
Michał
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

No to proszę wyjaśnij bo się zamotałem.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: oldmike »

Dotyczyło to blue-line mikro którego składu nie znam. Dla intermagu zaleciłem 500:1 ca do fe. Ca znasz, fe obliczysz.
Pozdrawiam
Michał
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

Tak bedzie ok? Teraz ca mam 55 po tym cacl2

Dozowanie MIKRO jednorazowo 7 dawek
[mg/l] [mg/l]
żelazo, Fe 0,1010 0,71
mangan, Mn 0,0416 0,29
miedź, Cu 0,0062 0,04
cynk, Zn 0,0144 0,10
bor, B 0,0115 0,08
molibden, Mo 0,0025 0,02
kobalt, Co 0,0008 0,01
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”