Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Rośliny słabo rosną

Moderator: Administracja

oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: oldmike »

Oki. Tylko 1 dawka 0.1ppm fe.
Pozdrawiam
Michał
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

No to chyba tak jest?
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

W 48h schodzi jakieś:

4-5 ppm no3
0,3 po4
8 K
5 Ca aktualnie na poziomie 50
Mg stoi na 12.

Możliwe?

W sumie rosliny pokazują niedobór Mg. Np staurogene,salzmanni z mojego zdjecia Blokada? Jak @oldmike to widzisz?

Ale wychodzi mi ph7.1 i kh 5 - więc za mało pompuje co2. A indykator30 robi się zółtawy po południu. Dziwne.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: oldmike »

A możesz pokazać ten niedobór magnezu?
Pozdrawiam
Michał
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

No a na staurogene na końcach liście na zdjęciu które załączyłem tego nie widać braku chlorofilu ? I tak samo na salzmani.

A na hydrofili nie widać końców liści pozawijanych do dołu?
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

Wiec jeżeli są niedobory to roślina zabiera z niższych liści do nowych - łatwo re-utylizoany?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: oldmike »

Widać. Dopiero teraz zauważyłem staurogyne.
I teraz po niej widzę, że nie brak Ci ani molibdenu ani boru.
Dla mnie staurogyne to wskaźnikowa odnośnie boru i manganu. W przypadku niedoboru (blokady) boru jej liście potrafią aż spuchnąć.
Przypadek niedoboru manganu widać po niej. Posługujesz się niedoborami dla roślin lądowych gdzie uważasz, że chloroza między żyłkowa to objaw niedoboru magnezu. Mam kompletnie inne zdanie na ten temat bo doprowadzałem do niedoborów magnezu i kompletnie inaczej to wygląda. Ciut więcej wiem na temat jak działa nadmiar magnezu. Ale moim celem nie jest przekonywanie Cię, że magnez jest be bo nie widzę w tym sensu. Musisz sam się przekonać i nabrać doświadczenia. Teraz opierasz się na moim doświadczeniu, doświadczeniu innych i pewnie fotkach obrazowujących niedobory pierwiastków w roślinie.
Jeżeli uważasz, że brakuje Ci magnezu to nic nie szkodzi by go lać. Testów na Ca/Mg/K nie używałem i nie będę używać. Podobno, test na K, opiera się na jakiejś mętności. Ja poznam niedobór potasu bez problemu. Poniżej poziomu Ca mam krasnorosty.
Nigdy nie doświadczyłem sytuacji by rośliny pobierały potas luksusowo. Takie twierdzenia krążą wśród specjalistów od nawożenia. Bardzo bym chciał by tak było ale w ciągu 20 lat takie coś mi się nie zdarzyło. Nie potrafię potasem zblokować magnezu. To musiały być proporcje kilkudziesięciu razy większe by tego nie widzieć. Jeżeli potas tego nie potrafi to jedynie wapń może to uratować. Magnez podaje tylko i wyłącznie w czasie podmiany bo podany sam zblokuje mi stożek.
Sorry, w zejście samego potasu czy wapnia jestem w stanie uwierzyć. Na podłożu jono. Na żwirze nigdy takiego czegoś nie doświadczyłem a ciut czasu się w tym bawię.
Co Ty masz w kranówie tego nie wiem. Może masz spore ilości boru, molibdenu, cynku i miedzi. Może nawet masz mangan ale waląc nawóz typowo żelazowy doprowadzałeś do dodatkowych blokad. A jak wspomniałeś o pyle a potem późniejszych niteczkach ma to sens. Pył=niedobór/blokada manganu. Niedobór/blokada manganu = brak tlenu. Brak tlenu to niteczki. Ale twierdzisz, że woda jest przejrzysta więc tak nie do końca mi się to zgadza. Z niskim poziomem tlenu u mnie widoczność spada diametralnie.
Moim zdaniem Intermag Ci pomoże. Dlatego mierzyłem w nawóz gdzie Mn względem Fe jest sporo. Ja tylko takie stosuje i będę stosować czyli bliżej 2:1 niż 4:1. Bez manganu to i żelazo nie wejdzie. Wejdzie ale nie aktywne.
Sporządź sobie listę co Cię nęka w akwa. Skręcanie młodych liści, brak dolnych, chlorozy/nekrozy na młodych czy starszych liściach, gnicie od dołu/góry (brrrr...).
Ja już powstrzymałem gnicie. Zszedłem z siarczanów bo miałem (i nadal mam) problem z molibdenem. Wszystko odbija i część nowych przyrostów już pokazuje mangan w łodydze. Ale do końca gospodarki azotowej nie uruchomiłem więc kolejna podmiana będzie bez SO4. Czy chlorki blokują siarczany? Nie wiem. Czy relacja odwrotnie zachodzi? Nie ;(
Podnosząc siarczany, "uruchomiłem" chlorki bo zblokowałem gospodarkę azotową. Podnosząc Ca zblokowałem potas i mikro już mi tak łatwo nie wchodzi. Ja to mam udokumentowane w arkuszu kalkulacyjnym i w fotach. Ty, dla własnego dobra, też musisz to robić. Przy wysokim świetle musiałem korzystać z soli cz.d.a.

Edit.
Ja kiedyś poproszę administrację forum bym mógł trochę pomieszać w swoich archiwalnych wpisach, bo wnioski wyciągałem błędne. Nie podejrzewam administrację, że korepetycje brali na elektrodzie gdzie po moim jedynym poście przeczytałem "było, korzystaj z opcji szukaj, zamykam temat". Inaczej dawno bym bana zarobił. ;-)
Ostatnio zmieniony 30 mar 2021, 8:54 przez oldmike, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Michał
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

Może coś źle patrzę ale dlaczego w takim razie Mg stoi w miejscu?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: oldmike »

Ja wszystkie karteczki z kolorami, tzn, 2 (Po4 i NO3), powyrzucałem. Nie będę się bawił w grafika komputerowego by z czerwieni czy z niebieskości odczytywać kolor czyli poziom. Jest/nie ma.

Masz problem z utrzymaniem dolnych liści? Jeżeli tak to po co CI test na K? To niedobór potasu i nie wystarczy go tylko wlać by był. Ma być w odpowiednich proporcjach do Ca/Mg/Na. A żeby podnosić potas to trzeba spełnić odpowiednie warunki. Mikro w dół i to poniżej oznaczalności testów opartych na kolorometrii.
Ostatnio zmieniony 30 mar 2021, 9:00 przez oldmike, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Michał
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

Przy określeniu sugerowalem się opisami dla roślin wodnych I tak samo zdjęciami i mi to pasuje ale.moze za mało jestem doświadczony żeby to dokładnie rozpoznać, ponjwac niedobory z nadmiarem czesto się pokrywają w różnych pierwiastkach.
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

Teraz nie chce tego robić wolałbym to robić na oko ale potrzeba trochę czasu żeby się tego nauczyć, ale jak się popatrzy na rosliny i zrobitesty to można to połączyć i znaleźć odpowiedź. Oczywiście awsze można się zasugerować testami i dojść do mylnych wniosków.
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: oldmike »

Przy opisie nawożenia dwa dla mnie absurdy. Nadmiar magnezu nie szkodzi. Brak fosforu to brak bąblowania. Wspomniałeś o temperaturze. Też mam to przećwiczone. Wystarczy 15stC by uruchomić enzymy.
Pozdrawiam
Michał
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: oldmike »

Mam inne zdanie. Olej testy, patrz na rośliny. Będziesz patrzył na rośliny gdzie łodyga jest goła od dołu i się zastanawiał. "Ale jak to? Przecież mam potas."

Wiesz, wolałbym się chwalić sukcesami a nie porażkami. Znajdę Ci stożek vietman który od zabaw wapniem i potasem z siarczanów zgnił. Ekstra dawki molibdenu a przede wszystkim zejście z siarczanami i roślina odżywa. Opieram się teraz jedynie na swoich doświadczeniach i widzę po roślinach, że to działa. Coś jest nie teges w siarczanach.
Ale jakby ktoś mi napisał "lej Oldmike chlorki to zblokują siarczany" to nie wleję. Bałbym się, że NO3 mi spadnie do zera i będzie Armagedon.
Pozdrawiam
Michał
PooL
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2021, 9:20
Imię: PooL
Akwarium: 112

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: PooL »

W jakiej proporcji chlorki w stosunku do siarczanow działają ok a w jakiej Armagedon z braku no3?
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Re: Rośliny słabo rosną

Post autor: oldmike »

Nie wiem. Nie chcę ani tego ani tego.
Kiedyś kolega mi napisał, że:
1. Brązowienie u niego stożka to objaw niedoboru NO3 i po wlaniu NO3 pomaga.
2. Potas powoduje, że ślimakom skorupki znikają bo potas jest antagonistą wapnia.
Drugi punkt spowodował, że straciłem kolegę bo dużo mogę przeczytać o nadmiarach potasu z którymi nota bene się nie zgadzam. Ale to przelało szalę goryczy i pominąłem punkt 1.

Ale z 1 punktem trzeba się zgodzić. Przy podłożach gdzie PO4 jest strącane ostatnią linią obrony jest NO3. I chlorki, bez względu czy to jest 0,1 czy 100ppm, namieszają w stożku.
Jeżeli Ci pisałem o roli chlorków to teraz o siarczanach. Są w ferredoksynie. Więcej ważnych funkcji nie znalazłem. Gdyby weganie jedli sałatki z blyksy to może bym pomyślał, że rośliny wodne mają sporo aminokwasów. Ale przejrzałem ich menu i nie jedzą roślin wodnych.
Na poważnie, jest sporo aminokwasów z grupą siarczanową. Nie wydaje mi się, że rośliny skupiają się na ich produkcji.
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”