Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[112] - Pierwsze akwa w życiu ;) (low-tech)

Moderator: Administracja

lary
Posty: 96
Rejestracja: 19 paź 2009, 9:56
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 60
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: lary »

Zielono :) Mała rada, termometr przyczep sobie na bocznej szybie dalej niz za połową akwarium (najlepiej z tyłu) będziesz spokojnie mógł kontrolować temperaturę a nie będzie sie on tak rzucał w oczy.
sypki
Posty: 254
Rejestracja: 07 lut 2010, 22:16
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: sypki »

Witam, planuje jutro małe porządki oraz zmiany aranżacyjne. Przy okazji pomyślałem o podmianie wody, wiem, że to low-tech i się to powinno robić rzadko. Jednakże może w trakcie dojrzewania są inne reguły, w dodatku woda ma lekko słomkowy kolor. Więc czy robić podmianę, a jeżeli tak - to w jakiej ilości?

Wysypu glonów jakiegoś strasznego nawet nie ma na razie, pojawiło się parę nitek i trochę na szybach i korzeniach.

A tak dla ciekawostki jak obecnie baniak wygląda - na tył doszła świetlówka OSRAM Fluora co ładnie wybarwiło ludwigie (chyba?).

Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

No i zaczęło to wyglądać cymuś. Co do LT i podmian to z tym jest pewien problem koncepcyjny. W zasadzie to mianem LT określa się baniaczki w których jest mało sprzętu. Diana Walstad napisała, że nie potrafi znaleźć ciekawej nazwy na określenie tego co proponuje i stosuje nazwę LT. Tak więc w LT wg DW podmiany powinny być rzadkie, ale nie wyklucza to, że w "zwykłych LT" podmiany robimy. Przyznaję, że w moim LT bez podmian wody miałem po pewnym czasie solidne niedobory minerałów i musiałem co miesiąc podmieniać 20% aby się poprawiło. Myślę więc, że na pewno podmianki u ciebie nie zaszkodzą.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Alai
Mecenas
Posty: 433
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:55
Imię: Paweł
Lokalizacja: Szczecin
Akwarium: Dyskowce: 1100+500
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: Alai »

Fajny baniaczek, ale czy przypadkiem nie jest troche za symetryczny?
Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
www.akwa.szczecin.pl
sypki
Posty: 254
Rejestracja: 07 lut 2010, 22:16
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: sypki »

Dzięki zulix za wyjaśnienie kwestii podmian wody, gdyż w internecie spotkałem tyle sprzecznych opinii, że ciężko się wyznać. W ogóle w kwestii akwariów low-tech to królują sprzeczne informacje :D

Ale mój to nie będzie rasowy LT i to już wiem, LT posłużyło za inspiracje i nie sądziłem, że hodowanie roślinek w akwa tak mi się spodoba. Raczej stawiałem na rybki. Pewnie będzie to ostatecznie akwarium na ziemi ogrodowej niż LT. Czas pokaże.

Alai, pewnie trochę jest, ale póki co nie skupiam się na ambitnej aranżacji, dopiero się uczę i nabywam praktyki. Chociaż, jak pisałem wcześniej, jutro trochę się zmieni więc może będzie lepiej :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

sypki pisze:...w internecie spotkałem tyle sprzecznych opinii...
Najciekawsze, że większość z tych opinii to opinie zasłyszane, które formułują ludzie nie czytający nawet książki Diany. Stąd każdy rozumie inaczej. Fanatycy daliby się pozarzynać dla jakiejś głupiej idei. A książka jest o ekologii roślin a więc czynnikach wpływających na ich wzrost a nie o tym ile wody należy podmieniać i jak. Oczywiście Diana daje nam też pewien algorytm postępowania, ale jest to wyłącznie zbiór jakichś wskazówek i nie można im ślepo wierzyć. Trzeba zrozumieć ekologię roślin wodnych i wtedy wszystko jest jasne a nie ślepo stosować ten algorytm, który był podany jako przykład (przy okazji spider72 wspomniał, że Diana szykuje 2 wydanie książki w którym wiele rzeczy będzie zmienionych, czyli uściślonych).

Najlepsze rozróżnienie pomiędzy akwariami LT i HT wg wielu (ja też się podpisuję) to to w jaki sposób rośliny głównie czerpią składniki pokarmowe. W LT są to głównie korzenie i węgiel powstający z przemian związków organicznych a w HT króluje pobieranie minerałów z toni wodnej (wraz z rozpuszczonym węglem z CO2 i innych preparatów). Pamiętajmy o tym słowie "przewaga" bo oznacza, że w HT rośliny też korzystają z bogatego podłoża a w LT rośliny też biorą coś z wody. Stąd często w LT stosuje się nawożenie potasem, którego często brak w ziemi. i nie zmienia to charakteru baniaczka (z LT na HT). Jeszcze głupsze jest dla mnie sformułowanie "Hybryda" :)

Ale sorry, zamiast dyskutować o twoim baniaczku zająłem się czym innym. W zasadzie jest to OT :P więc już przestanę.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
sypki
Posty: 254
Rejestracja: 07 lut 2010, 22:16
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: sypki »

Akwarium powoli się stabilizuje. Glonów prawie już nie ma, za to pojawiła się błona białkowa i na razie próbuje z nią walczyć. Większość roślinek się ładnie przyjęła. Trochę mi tylko blyxa marnieje i zastanawiam się nad jakimiś kulkami nawozowymi aby dać pod nie. Myślę też powoli o obsadzie i mam pytanie:
Czy parametrach wody takich jak:
pH - 7,4
NO2 - 0,6l(z każdym dniem maleje)
NO3 - 5
GH - 10
KH - 7

Mogę hodować Ramirezki, Neony Czerwone i Otoski? Czy trzeba będzie zbijać pH lub twardości?
Oczywiście wiem, że NO2 ma być 0,0.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Możesz utrzymywać rybki w takim akwarium. Zbijanie pH i twardości w low-tech jest dosyć ryzykowne.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
sypki
Posty: 254
Rejestracja: 07 lut 2010, 22:16
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: sypki »

Z dniem dzisiejszym mój zbiornik zakończył proces powstawania albowiem skompletowałem docelową (przynajmniej an chwilę obecną) obsadę.

Akwa po lekkich zmianach aranżacyjnych - doszedł korzeń i kilka kamieni. Roślinki trochę dziś przyciąłem stąd może się wydawać puściej niż było i widać sprzęt ale one odrosną :)

Obrazek

Chciałbym tylko abyście pomogli ocenić mi czy aby na pewno kupiłem parkę Ramirezek. Zachowują się jak parka, wszędzie razem pływają, nie przeganiają się a wręcz nie opuszczają się na krok. Strasznie ciekawe rybki tylko która to samiec a która samiczka, a może to jednak nie parka? Pomóżcie!:)

Osobnik nazwijmy go.. weloniasty:

Obrazek

Obrazek

A tu zwykły:

Obrazek

Obrazek

Na chwilę obecną nie planuje już wielkich zmian więc kolejna aktualizacja pewnie za dłuższy czas.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

sypki, a cóż to za rybeńki? Bo ostał mi się jeden neon zielony (p. simulans) i nie mam co z nim zrobić, bo kumpli już mu nie chcę dokupywać, więc jak byś chciał przygarnąć to był bym wdzięczny ;)
sypki
Posty: 254
Rejestracja: 07 lut 2010, 22:16
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: sypki »

W 1 poście zrobiłem aktualizację. Rybki to neony czerwone, otoski i owe ramirezki. Ja go przygarnąć mogę ale nie wiem czy by mu było dobrze w towarzystwie 18 neonków czerwonych. A swoją drogą to nie wiem czy nie jest ich za dużo i też nie będę musiał czegoś oddać :roll:


EDIT:
Po zadomowieniu się Ramirezek wszystko wskazuje na to, że to dwa samce jednak. Po świętach trzeba się będzie wybrać po dwie samiczki :)
Awatar użytkownika
skaczacy
Posty: 1439
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ~1000l, 160l, 27l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: skaczacy »

Jednego samca pasowało by Ci oddać, może ktoś się wymieni na samiczkę z Tobą. Akwarium bardo ładne, pasuje tylko przód zasadzić jakąś glosia lub eleoharisem wtedy inny efekt by był - chyba, że chcesz plaże zostawić. Pozdrawiam
"Dla mnie też niezbyt łaskawy był dzień"
sypki
Posty: 254
Rejestracja: 07 lut 2010, 22:16
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: sypki »

Glosi coś tam mam ale światła mało i pnie się do góry więc raczej odpada, ale pomyślę o tym eleoharisie. Druga sprawa, to to, że Ramirezki dziś już grzecznie sobie razem pływają i nie zaczepiają się więc już trochę zgłupiałem. A to, że większy weloniasty od czasu do czasu podpłynie i dziubnie mniejszego to normalne czy to oznaka wrogości do siebie?
Awatar użytkownika
skaczacy
Posty: 1439
Rejestracja: 25 sty 2010, 19:50
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ~1000l, 160l, 27l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: skaczacy »

hmm u mnie nawet para się skubie czasami, jak dobierały się w pary to się nawet prały po całym akwarium, czas pokaże :)
"Dla mnie też niezbyt łaskawy był dzień"
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Jeśli chodzi o ramirezy, to moim zdaniem są to dwa samce :( dzieci z tego związku nie będzie.

Co do akwarium. Podobają mi się korzenie i ich ułożenie. Bardzo naturalnie to wygląda. Jeśli chodzi o rośliny, to niestety jest chaos. Pasowało by abyś rośliny pogrupował, sadząc je w kępy. I nie bój się posadzić czegoś bardziej ambitnego niż l. sessiflora ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”