Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[112] - Pierwsze akwa w życiu ;) (low-tech)

Moderator: Administracja

sypki
Posty: 254
Rejestracja: 07 lut 2010, 22:16
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 37

[112] - Pierwsze akwa w życiu ;) (low-tech)

Post autor: sypki »

Witam serdecznie, nareszcie i ja mogę założyć temat o swoim akwarium co mnie bardzo cieszy :)

Postawiłem na low-tech, mam nadzieje, że mnie temat nie przerośnie. ;) Pomimo, że jest to moje pierwsze w życiu akwarium i jeszcze długa droga przede mną aby nabrać wiedzę i doświadczenie chociaż w połowie takie jak niektórzy użytkownicy forum. Starałem się wszystko zaplanować wcześniej ale i tak kilka spraw nie wyszło tak jak chciałem. Chciałbym również w tym miejscu podziękować Wam drodzy forumowicze za pomoc i udzielenie cennych wskazówek i rad, a w szczególności chciałbym podziękować koledze zulix za zestaw roślin.

A teraz do rzeczy:

:arrow: Litraż:
112 litrów - proste

:arrow: Oświetlenie:
Standardowa pokrywa Wromak 2x18W
Osram 865
Osram Fluora

:arrow: Filtracja:
Tetra Tec Ex 700 - Ceramika, Gąbka, Biobale, Gąbki, Wata

:arrow: Ogrzewanie:
- Tetra HT 100

:arrow: Podłoże
ziemia uniwersalna i czarny bazalt 1-3mm

:arrow: Flora
Wymienię tylko te które znam i rozpoznaje:
- Rogatek sztywny,
- Rotala sp Green,
- Didipilis,
- Różdżyca rutewkowa,
- Ludwigia żołędna,
- Ludwigia sp. Cuba,
- limnofilia wodna,
- limnofilia bezszypułkowa,
- limnofilia wonna,
- kryptokoryna wendta,
- lagarosyfon madagaskarski,
- kabomba karolińska,
- blyxa japońska,
- wąkrotka białogłowa,
- bakopa karolińska
- nadwódka zmienna
- limnobium.

:arrow: Fauna

- parka pielęgniczek Ramireza,
- 18 neonów czerwonych,
- 6 otosków,
- 3 helenki

Akwa wystartowało dziś po południu a tak konkretnie już ze sprzętem to z godzinkę temu więc wszystko jeszcze świeże i woda mętna trochę jest.

Po zalaniu:
Obrazek

Stan na 24.03.2010
Obrazek

UPDATE:

03.04.2010

Obrazek
Ostatnio zmieniony 07 maja 2010, 13:11 przez sypki, łącznie zmieniany 5 razy.
14KKK
Posty: 429
Rejestracja: 19 lut 2010, 23:41
Imię: Marcin
Lokalizacja: Stalowa Wola/Pilchów
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: 14KKK »

hmm jak na moje oko to bardzo ładne akwarium jak na pierwsze. Szczerze zazdroszczę moje pierwsze akwarium ( 1 odsada) jak nie powiem co ;p
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Re: [112] - Pierwsze akwa w życiu ;) (low-tech)

Post autor: comatose »

sypki pisze: 112 litrów - proste
No to gratuluje, jak dla mnie zacząłeś bardzo ładnie unikając ogromnego "błędu" początkujących akwarystów - akwa profilowanego :D

Mam nadzieję, że Ci się ładnie wszystko rozrośnie ;]

U mnie w godzinę po zalaniu bo było błoto, bo bazaltu nie wypłukałem z lenistwa :P
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

Akwarium mogłoby nazywać się "Cabomba" :D Nie martw się każdy kiedyś tak zaczynał - akwa nie zarośnięte ale już niedługo... ;)
LOW techa się nie bój chyba że takiego prawdziwego robisz - ale jak piszesz o 865 i aqarelle to raczej mieszaniec będzie - jak i moje...
Pochodzisz na spotkania to Ci się gatunków roślinek namnoży ;)
Powodzenia!

PS Jak będziesz na spotkaniu to postaram Ci się jakieś szczepki mikrozoriów na korzenia i może coś innego też ;)
sypki
Posty: 254
Rejestracja: 07 lut 2010, 22:16
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: sypki »

Dzięki za miłe słowa :) Jakoś w ogóle mi do gustu nie przypadły profile i od początku stawiałem na proste.
Dziś jeszcze planuję poczynić małe zmiany aranżacyjne, zobaczymy jak wyjdzie.

truteen, dziękuje bardzo za chęci ale niestety na spotkaniu być nie mogę. Pracuję i nie ma szans abym się pojawił nad czym ubolewam :(
14KKK
Posty: 429
Rejestracja: 19 lut 2010, 23:41
Imię: Marcin
Lokalizacja: Stalowa Wola/Pilchów
Akwarium: 160
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: 14KKK »

comatose No to gratuluje, jak dla mnie zacząłeś bardzo ładnie unikając ogromnego "błędu" początkujących akwarystów - akwa profilowanego :D

czego sądzisz ze zaczynając od akwarium profilowanego to jakiś błąd??
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

W sumie to dyskusja na inny wątek - ale to prawda - przez profil gorzej ogląda się życie w akwa - mam i takie i takie - ale to trochę jak dyskusja o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą - i każdy ma rację swoją, jak d...ę :)

Teraz nigdy w życiu już profilu bym nie wziął.

Sypki pw jak coś.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

sypki pisze:Rośliny od zulixa ;) na chwilę obecną to słabo jeszcze rozpoznaje gatunki więc nie będę nic pisał.
Roślin jest dużo gatunków, nie tylko kabomby :) nawet bym powiedział, że nie ma ich aż tak dużo. Wypiszę co mi się przypomina, aby kiedyś kolega mógł sobie rozszerzyć wiedzę na ich temat.
kabomba karolińska,
limnofilia wodna,
limnofilia bezszypułkowa,
limnofilia wonna,
rogatek,
ludwigia żołędna,
ludwigia "Cuba",
blyksa japońska,
kryptokoryna wendta,
lagarosyfon madagaskarski,
wywłócznik brazylijski,
bakopa karolińska,
nadwódka wielonasienna,
Nadwódka zmienna,
Nadwódka jakaś tam :)
różdżyca rutewkowa,
a pływające pewnie poszły do kubła:
wgłębka wodna,
limnobium rozłogowe,
pistia rozetkowa
truteen pisze:...akwa nie zarośnięte ale już niedługo...
To chyba wybór kolegi bo roślin było sporo więcej :D (o ile pamiętam)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
sypki
Posty: 254
Rejestracja: 07 lut 2010, 22:16
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: sypki »

Dzięki kolego zulix, za wypisanie roślinek. Teraz nie mam problemu z identyfikacją poszczególnych roślinek. A akwa jest bardziej zarośnięte niż to na zdjęciu wygląda, zasadziłem zdecydowaną większość roślinek od Ciebie. Nawodne faktycznie wywaliłem gdyż stwierdziłem, że na chwilę obecną nie chcę aby zaciemniały zbiornik.
Awatar użytkownika
Damian23111
Posty: 1476
Rejestracja: 13 lut 2010, 21:45
Imię: Damian
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Akwarium: 600
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Damian23111 »

Piękne akwarium, naprawde świetnie zaczołeś jak sobie przypomne moje pierwsze akwa to masakra jakas zresztą za nim znalazłem to forum było to niezła katastrofą naszczescie z pomoca Podforaków udało się coś z tego zrobić. Co do roślinek do Zulixa są to świetna sprawa prawie całe akwarium mam w jego roślinkach i jestem bardzo zadowolony oby tak dalej pozdrawiam
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

truteen pisze:LOW techa się nie bój chyba że takiego prawdziwego robisz - ale jak piszesz o 865 i aqarelle to raczej mieszaniec będzie - jak i moje...
Tutaj się nie zgodzę , bo rozumiem , ze sugerujesz , ze przy tych barwach nie będzie to już LT.
Jeśli tak - to nie , bo moc światła to ok 0,3 W/l wiec typowo pod LT .

Wracając do wątku , to powiem tak , że dość udany start . Dużo roślin szybko rosnących - pozwalających na poprawny start zbiornika , masz już wizję , co będzie później ze zbiornikiem ?
Chodzi mi o docelowe rośliny no i wiesz tak ogólnie :)
sypki
Posty: 254
Rejestracja: 07 lut 2010, 22:16
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: sypki »

Na razie jakiejś dużej wizji to nie mam. Dopiero się uczę i oswajam z pielęgnacją akwarium. Póki co postaram się z tego co mam i ewentualnie dołożę zrobić jakąś fajną aranżację. Jak zdobędę więcej doświadczenia to pewnie pojawią się jakieś ambitniejsze plany.

Jako, że nie miałem wcześniej wiele wspólnego z akwarystyką to już co teraz mam bardzo mnie cieszy i nie mogę przestać się wpatrywać w zbiornik ;)

Ale z takich planów zdecydowanie najbliższych to pewnie jeszcze dziś odbiorę mikrozorium od kolegi truteen, oraz planuję kupić jakiś mech i obsadzić nim kilka kamyczków które mam ale jeszcze nie wkładałem do akwa.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

boggi pisze:Tutaj się nie zgodzę , bo rozumiem , ze sugerujesz , ze przy tych barwach nie będzie to już LT.
Dla mnie również rozróżnienie pomiędzy LT i HT polega na sposobie pobierania składników nawozowych (głównie CO2) z wody, bądź podłoża. Kwestia jakości światła, filtracji jest mniej istotna.

Życzę cierpliwości na etapie dojrzewania baniaczka bo wtedy wysyp glonów murowany. A im więcej roślinek tym lepiej. Póki się da nie wyrzucaj nic tylko sadź obok. Niech będzie busz totalny, ale to ustabilizuje ci baniaczek. Później zajmiesz się aranżacją. Po 4-6 tygodniach powinno się już stabilizować i powinna być wyraźna ulga.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
sypki
Posty: 254
Rejestracja: 07 lut 2010, 22:16
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: sypki »

Po ochłonięciu z wrażeń z założenia baniaka dziś przysiadłem, popatrzyłem i znacznie przemeblowałem układ roślinek aby bardziej z sensem były rozmieszczone.

Dziękuje bardzo koledze truteen, za szczepki kilku fajnych roślinek i kilka cennych rad. Taka pomoc na początku jest naprawdę nieoceniona.

Stan na dziś, tj. 17.03.2010

Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

I zaczyna wyglądać "glancuś" :D
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”