Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

250L dla dwóch żółwi i małego ekosystemu

Moderator: Administracja

marcin5
Posty: 88
Rejestracja: 23 kwie 2011, 14:03
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów/Dębica
Akwarium: 250L
Płeć:

250L dla dwóch żółwi i małego ekosystemu

Post autor: marcin5 »

Akwarium ma wymiary 125x60x35cm z czego 35cm to wysokość wykonane przez szklarza ze szkła 6mm. Podłoże to żwir rzeczny 30kg. Filtr wewnętrzny(mieszadło i napowietrzacz) jeszcze nie kupiłem filtra właściwego. Oświetlenie: lampka 11W, repti glo 2.0 15W i grzewcza lustrzanka 25W. Światełko świeci się od 8 do 21 i także wtedy działa grzałka utrzymując temp. w dzień 25 stopni.
Wody nie mierzyłem jest to rzeszowska kraniczanka odstana. Zbiornik wystartował 5 tygodni temu.
Roślinki jakie tam można znaleźć to:
-mech jawajski
-paproć Ceratopteris cornuta
-moczarka kanadyjska
-kabomba
-nurzaniec
-gałęzatka
Obsada:
-2x żółw żółtolicy
-gupiki
Obrazki:
<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>
<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>
<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>
<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>


W przyszłości planuję powiększyć obsadę o kiryski i glonojady(zbrojniki). Dokończyć wyposażenie(filtr, szafka, wyspa zewnętrzna, oświetlenie i do tego wszystkiego sterowanie automatyczne) na razie $$$ ograniczają moją fantazję;)
Ostatnio zmieniony 10 lis 2015, 19:52 przez marcin5, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sitek16
Posty: 374
Rejestracja: 31 maja 2010, 20:20
Imię: Kamil
Lokalizacja: Czarna Sędziszowska
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: sitek16 »

Żółwie nie polują na gupiki ?
marcin5
Posty: 88
Rejestracja: 23 kwie 2011, 14:03
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów/Dębica
Akwarium: 250L
Płeć:

Post autor: marcin5 »

Są za wolne, a rybki mam tylko szybkie od szybkiego samca. Poza tym jak zmienią gwałtownie kierunek ruchu to żółw traci go z pola widzenia i polowanie kończy się fiaskiem. Nawet narybek jak nie płynie po prostej jest w stanie uciec przed małym żółwiem. Największy problem będzie jak żółwie zaczną wcześniej wstawać od rybek i je we śnie zjadać, ale te są młode i nie miał ich kto tej sztuki nauczyć...
Ostatnio zmieniony 18 maja 2011, 21:29 przez marcin5, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sitek16
Posty: 374
Rejestracja: 31 maja 2010, 20:20
Imię: Kamil
Lokalizacja: Czarna Sędziszowska
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: sitek16 »

A czym karmisz takie żółwie ?
Awatar użytkownika
MisQu
Posty: 374
Rejestracja: 20 sty 2010, 20:55
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów (Nowe Miasto)
Akwarium: 31,5L Krewetkarium
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: MisQu »

marcin5, powiem ci ze ciekawy pomysł ii sam miałem zamiar coś takiego zrobić.... ciekawie to wygląda... może kiedyś coś mi się uda takiego zrobić... ładnie to wygląda i trzymam kciuki żeby ci się udało :) :tak: :tak: :tak:

p.s te żółwie nie podgryzają ci roślinek ??
Awatar użytkownika
stanley07-51
Posty: 85
Rejestracja: 26 mar 2011, 18:38
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Straszydle
Akwarium: 45l, 120l klejone
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: stanley07-51 »

Tylko jedno mnie dziwi dlaczego żółw siedzi na żółwiu :roll:
Oczywiście żółwie prze fajne :)
A co to za brązowa kulka z korzonkami w lewym rogu jak jest lustro wody na trzecim zdjęciu i to białe dość duże na żwirku przed moczarką, wygląda jak ślimak i ma oczka :mrgreen: :?:
marcin5
Posty: 88
Rejestracja: 23 kwie 2011, 14:03
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów/Dębica
Akwarium: 250L
Płeć:

Post autor: marcin5 »

Żółwie chętnie jedzą roślinki, z czasem będzie to ich główny pokarm. Najchętniej nurzaniec chociaż wszystkiego kosztują. To brązowe to kokos a białe muszla. Tak aby rybki czy żółwie miały się gdzie schować.
Co do karmienia karmie i żółwie i ryby 2xdziennie.
Żółwie do jedzenia:
-stały dostęp do roślin wodnych(są trochę szkodnikami i robią niezłe "przycinki"
-mrożony pokarm pochodzenia rybnego (krewetki, filety itp. nie solone)
-żywe robaczki, ślimaki (przed włożeniem żółwi miałem plagę ślimaków teraz ich nie widać:)
A ryby podjadają wszystko żółwiom nawet mięso są im w stanie z paszczy wydrzeć:)
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

Bardzo fajny pomysł. Ja bym im jeszcze tą wysepkę zrobił większą z kamieni, lub nawet plaże :D
-donio-
Posty: 2045
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:06
Imię: ...
Lokalizacja: ..
Płeć:

Post autor: -donio- »

marcin5, Nie myślałeś może też o bagiennych? Takich żeby tylko korzenie były zanurzone?
marcin5
Posty: 88
Rejestracja: 23 kwie 2011, 14:03
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów/Dębica
Akwarium: 250L
Płeć:

Post autor: marcin5 »

wysepka będzie zewnętrzna a plaża się nie sprawdza, ktoś na innym forum czegoś takiego próbował i dopóki żółwiki małe były to było fajne a potem miał cały czas filtr piachem zapchany, bo przepływając mąciły wodę a to są energiczne zwierzaki.

-donio- przez chwile myslałem, żeby do akwa włożyć doniczkę z rośliną wystającą dużo ponad lustro wody, ale nigdzie nie mogłem takiej pasującej znaleźć.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Ma ktoś pomysły jak możnaby ustylizować to akwarium na bagna subtropikalnej strefy klimatycznej? Na przykład bagna florydy, moczary... Jakie rośliny, zwierzęta(nie tylko rybki i żółwie), oświetlenie, podłoże jednym słowem każda pomoc i pomysł:)
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Ryby zaczną znikać tylko niech żółwie podrosną ;) roślin w tedy nie będzie w cale ;) akwa widzę robione specjalnie pod żółwie ale jak już było tak robione to tego styropianu ci więcej wystaje, było by dużo lepiej jak byś o te wystające części powiększył akwa bo te wymiary dla dwóch dorosłych to mało, widzę częst w jednym miejscu dwa żółtolice w akwa 240l to to jest masakra a twoje wymiary z długości tylko 5cm większe a z szerokości 20cm, nie widzę tego :/ ale chociaż ratuje sytuację wyspa zewnętrzna, tylko pamiętaj żeby im tam coś nad wyspą a właściwie nad jej częścią ciepłego i świecącego założyć ;)
Tylko żywe zioło :D
marcin5
Posty: 88
Rejestracja: 23 kwie 2011, 14:03
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów/Dębica
Akwarium: 250L
Płeć:

Post autor: marcin5 »

dobrze powiedziane i w pełni się z tobą zgadzam
świeci ładna lustrzanka;) i będzie zewnętrzna na jesień lub wcześniej
planuje docelowe akwa zrobić głębsze i większe z zewnętrzną wyspą, lecz to za rok lub dwa wtedy to zostanie na roślinki i rybki
do tego akwa zewnętrzną wyspę na jakie wymiary proponowałbyś? ja się zastanawiałem nad szerokością akwarium i długością 30-40cm?
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

zależy jak długo w tym akwa będą te żółwie, nie wiem jak szybko rosną ale jeżeli zdążą w tym zbiorniku osiągnąć końcowe rozmiary to wysepkę zrób większą, 60x40 to za mało i pamiętaj przy konstruowaniu że te stworzonka trochę ważą ;)
Tylko żywe zioło :D
marcin5
Posty: 88
Rejestracja: 23 kwie 2011, 14:03
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów/Dębica
Akwarium: 250L
Płeć:

Post autor: marcin5 »

Będę je trzymał w tym akwa około roku więc jak urosną do 10-12cm i 200-300g to będzie dobrze. Miałem takiego żółwia 15 lat i osiągnął 1,3kg wagi i około 18cm długości, akwa było przygotowywane pod niego ale zachorował i nie przeżył...
marcin5
Posty: 88
Rejestracja: 23 kwie 2011, 14:03
Imię: marcin
Lokalizacja: Rzeszów/Dębica
Akwarium: 250L
Płeć:

Post autor: marcin5 »

Od czasu napisania pierwszego postu minęło trochę czasu i dużo się zmieniło:
-pojawiło się więcej gupików
-pojawiły się molinezje czarne
-doszły też 2 malutkie zbrojniki niebieskie
-były platki:) ale nie dały rady uciec przed żółwiami:( szkoda bo ładne czerwone rybki z nich były...
-dołożone zostały filtry tetra ex 700 i fluval 203 (przerobiony przeze mnie wypełniony gąbką z castoramy powycinaną w pasujące do obudowy krążki i dołączony wąż który wodę z wlotu kieruje na spód pod gąbkę(tego rozwiązania mi brakowało w oryginalnej konstrukcji))
-podniosłem poziom wody
-doszło kilka roślinek
-zniknął nurzaniec(całkowicie zjedzony przez żółwie do samych korzeni)


Z obserwacji zauważyłem, że oprócz paletek żółwie nie "chytały" się zdrowych ryb lecz te bardzo chore(pleśniawka atakuje pojedyncze osobniki), przez co populacja rybek ma się bardzo dobrze:)
Ostatnio zmieniony 24 cze 2011, 20:22 przez marcin5, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”