Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: zdzislaw »

:P Up!
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam :lol:

P.S. Oświetlenie zbiornika ma się teraz tak (z użyciem folii aluminiowej + trytytki) - widok z góry:
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: K2 »

Piękne ryby. Kiedyś i ja spróbuję z Tangą.
A jeśli chodzi o oświetlenie to nie wiem czy praca 2 świetlówek w tym przypadku ma sens. Może lepiej zainwestować w 1 mniejszą a może jakiś LED?
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: zdzislaw »

Rafał masz rację - świecenie dwóch świetlówek tak poklejonych folia sensu nie ma nijakiego. Ale: ale belka Juwela ma te konstrukcyjną przypadłość, że muszą się świecić razem obydwie świetlówki. Belki i pokrywy, które stanowią estetyczny i funkcjonalny komplet nie zamienię. Chcę mieć przykryte akwarium a wymiana pokrywy i belki na innego producenta to wydatek około 800 zeta. Nie znam się na elektryce i znał się nie będę ale rozmawiam z mądrzejszymi ode mnie, by wyłączyć z zasilania belkę i dokleić np ledowe źródło światła (około 100 zeta) do tej belki. Dobry pomysł, ale po umieszczeniu pod pokrywą tracę np gwarancję producentów. Pies drapał gwarancję - nie chcę ryb stracić. Te źródła ledowe to jakieś dziadostwa niehermetyczne. Szukamy lepszych rozwiązań. Pod pokrywą jest mokro i belka Juwela jest też mokra, ale naprawdę wodoszczelna. Dobrałem ilość światła jakoś tak, że zdjęcia ryb już trudem robię, ale brunatnice mam spacyfikowane i odpukać - innego dziadostwa też nie mam. Tanganika to przyjemność obserwacji zachowania podopiecznych - kłopotów brak.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: mazmaciek »

ja w juwelu mam retrofita który leży sobie na poprzecznym wzmocnieniu, u ciebie jeden powinien wystarczyć
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: MariooT »

Zdzisław ja mam juwela 180 i praktycznie od samego początku oryginalne oświetlenie zastąpiłem retrofitami 16W
pasują idealnie.

świecą dwie plant i sunny
Obrazek
świeci jedna plant
Obrazek
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: zdzislaw »

Dobry wieczór Maćku - byłem mało dociekliwy w rozszyfrowaniu hasła "retrofit", bo gdy kuknąłem w allegro, to zobaczyłem jakieś żarówki do lamp samochodowych i nijak nie mogłem sobie wyobrazić, jak taką położyć na wzmocnieniu, by zbiornik oświetlała. :mrgreen: Dzisiaj czytam post Mariusza, patrzę na foty i zrobiło się jaśniej. :a masz:
Mariusz, proszę podpowiedz: nazwa firmy, która jest producentem tych Twoich "retrofitów"; czy są mocowane na wcisk w tych bryzgoszczelnych uszczelkach belki; czy zasilane są z "pinów" w belce, czy kabelkami z innego źródła (z pominiecie belki).

Z wyrazami szacunku
dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: MariooT »

Zdzisławie to są dokładnie te:
https://www.aquael.pl/produkty/akwaryst ... -retrofit/
nic nie trzeba kombinować w zestawie są uchwyty pozwalające na montaż w miejsce standardowych świetlówek.
Do Tanganiki możesz zastosować Marine i Actynic jak do morskiego, efekt na pewno byłby ciekawy.

Zasilanie mają swoje z pinów w belce nie korzystają, na wcisk w bryzoszczelne uszczelki belki montujesz te białe plastikowe uchwyty.

PS Zobacz też dział "pozbywam sie" widziałem ostatnio ogłoszenie sprzedaży, tylko bez uchwytów.
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: zdzislaw »

Maciek, Mariusz - dziękuję. :całuski: Dzięki Wam być może wybiorę retrofity Hap pet: https://zoo-aquos.pl/pl/p/Happet-AquaLE ... y-LED/7183 np 2 x 8W. Tańsze i może też dobre. Troszkę boję się "nowego" światła, by nie wywołać w akwarium jakiegoś dziadostwa (mając wciąż w pamięci moją przygodę z "brunatnicami"). Koszty zmieszczą się w stówie a w razie co mam ucieczkę do "starego". Przydałoby się nowe rozwiązanie świecenia, bo chłodniejsze i tańsze. W zaprzyjaźnionym "zoologu" już byłem - ledy będą dostępne w przyszłym tygodniu (jak dostawca da radę).
Pozdrowienia dołączam :)
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: mazmaciek »

nie wiem czy to nie będzie za mało światła
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: MariooT »

Producent podaje 1300lm czyli przyzwoicie. Nie podaje natomiast temperatury, barwy więc nie wiadomo jak będzie z oddawaniem kolorów.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: K2 »

I coś się ruszyło w temacie. ;)
Zagórski
Posty: 93
Rejestracja: 24 lut 2016, 9:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Radom
Płeć:
Wiek: 45

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: Zagórski »

Jak baniak? Bo coś mi się zdaje, że chyba te ryby powybijały się nawzajem...
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: zdzislaw »

"Jak baniak?" Pogłoski o tym, że ryby powybijały się nawzajem uważam za przedwczesne. :lol:
Trzy focie z dziś załączam (szczerze to ciężko mi się teraz foci, gdy alufolią zasłoniłem dwie trzecie światła świetlówek, ale brunatnice poszły w zapomnienie). Rybki karmię solowcem mrożonym IT i dla uzupełnienia menu serwuję im Micro wafers HIKARI. Przepadają za tym HIKARI, ot choćby dzisiaj właśnie wypłynęły wszystkie do zdjęcia całego zbiornika. Spoko jest - 20 l wody kranówką podmieniam raz na dwa tygodnie, czasem przetrę szyby (raz na miesiąc?), czasem (raz na dwa tygodnie?) uruchamiam odmulacz EHEIM Quick Vac Pro. Przerw w dostawach prądu nie mam na szczęście więc wszystko śmiga bezszmerowo i bez niedobrych emocji. Podglądam sobie kohabitację tych "zakapiorów" z Tanganiki w moim zbiorniku i cieszę się, że znoszą się łagodniej niż czasami ich opiekunowie. Podkopały już chyba co miały podkopać i podzieliły się kryjówkami wśród skał i muszli. Najbardziej podziwiam odwagę ocellatusów, bo gdy swe łapska z jakiegoś powodu do zbiornika wkładam, to ci najwięksi ich współmieszkańcy znikają w zakamarkach, a tylko para ocellatusów dzielnie atakuje moje paluchy. :D

P.S. Życzliwości wszystkim życzę :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: K2 »

Pięknie pozują.
Muszę i ja wrócić do podawania raz na jakiś czas mrożonki dla urozmaicenia.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: Darek »

K2 pisze:
28 sty 2023, 23:49
Pięknie pozują.
To prawda.
Zdzisław jak zawsze widoki świetne, rybska piękne :D
Pozdrawiam Darek :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”