Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[ 126l ] Prawie jak Wenezuela

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Toshi
Posty: 115
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:43
Imię: Toshi
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 46

[ 126l ] Prawie jak Wenezuela

Post autor: Toshi »

Witam!

Wiele wody upłynęło w filtrach od chwili gdy zawitałem na forum i zacząłem myśleć o założeniu akwarium...
Los nie był łaskawy i ciągle piętrzył przede mną różnorakie przeszkody. Jednak po wielu trudach i niezmieeeeernie długim czasie słowo stało się ciałem i....JEST!!!
Z ogromną radością przedstawiam Wam moje pierwsze akwarium. :)

Akwarium - proste 126l, 80x35x45
Filtracja - Eheim 2224
Oświetlenie - pokrywa oświetleniowa Wromak 2x18W
Ogrzewanie - Tetra HT100
Podłoże - piach rzeczny
Nawożenie - kulki gliniane
Tło - Czarna folia
Flora: Echinodorus Lena, Lilaeopsis brasiliensis, Vallisneria, Mech Tajwan ( już wkrótce )
Fauna: na razie brak
planowana - Microgeophagus ramirezi - 2szt.
- Carnergiella marthae - 7-8 szt.
- Corydoras habrosus - 5szt.
- Otocinclus affinis - 5szt.
Aranżacja - korzenie, drobne gałązki i patyki, kamienie, liście dębowe i bukowe.
Zalane w dniu: 12.05.2012r.

Nie znam się na fotografowaniu więc zdjęcia są takie sobie. Pierwsze jest wyraźne, ale nie oddaje rzeczywistego obrazu i klimatu

Obrazek
drugie jest bardziej ''prawdziwe'' ale nie ostre i widać lampę której nie wiedziałem jak się pozbyć ... sory :(
Obrazek

Myśląc o założeniu akwarium szukałem rybek, które by mi odpowiadały. W pielęgniczkach zakochałem się od pierwszego wejrzenia, dlatego też całe akwa było tworzone właśnie z myślą o nich. Niestety jest to tylko Prawie Wenezuela, bo ciężko zgrać wszystko i trzeba było iść na pewne ustępstwa.
Generalnie jestem bardzo zadowolony, bo udało mi się odtworzyć to co wcześniej miałem jedynie w głowie.
Jednym z kompromisów na jaki musiałem pójść ( biorąc pod uwagę delikatne :)hihi sugestie żony ) to to, że chcąc uzyskać jak najbardziej naturalny efekt zrezygnowałem z ...jak to mówią miłośnicy południowoamerykańskich klimatów... porządnego syfku :) Niestety...taki hard core jak czarne wody by nie przeszedł...na dzień dzisiejszy ;) hehehe... bo już widzę, że uzyskany efekt powoli przekonuje żonę.
Czy to co udało mi się stworzyć można nazwać białymi wodami? Niech się wypowiedzą znawcy tematu, bo ... przypomnę...to moje pierwsze akwarium i przygoda z Ameryką :).

A teraz problemy...
Na korzeniach pojawiło się miejscami coś jak pleśń, ale tym podobno mam się nie przejmować.
Na szybach też coś wyskoczyło. Z daleka wygląda jak bardzo malutkie plamki po wyschniętych kroplach wody. Z bliska ( nos praktycznie przy szybie ) to coś wygląda jak malusieńkie białe ''piórka''?
Wg. Sero powodem jest za dużo światła, bo faktycznie przez pierwsze dni świeciłem praktycznie od rana do nocy :/ Idąc za jego radą świecę teraz przez 5 godz. i będę stopniowo wydłużał ten czas.
Najgorsze jest to, że padają mi nurzańce. Już ze sklepu przyniosłem je trochę blade. Teraz liście ''usychają'' :( może się to zatrzymało...trudno określić...obserwuje. Na początku miałem temp. 25C. Podniosłem do 27C.
Żabienica wydaje się być zadowolona :) Wyprostowała liście, uniosła je wyżej i chyba nawet nabrała kolorów. Lilaeopsis ok.

Czekam na Wasze oceny, rady i sugestie.
Ostatnio zmieniony 19 maja 2012, 14:15 przez Toshi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Akwa całkiem całkiem Ci wszyło jak na pierwszy raz. Z oceną poczekam aż wszystko ruszy. Nie dawałbym tu za dużo nurzańca bo po prostu nie pasuje.

Osobiście bardziej w tym akwa widziałbym popularne truskawki które wyglądałyby cudowanie- chodzi mi o Apistogramma Eremnopyge WF.

Tylko napisz nam jeszcze jakie parametry wody masz bo to jest najważniejszego w tym wszystkim.

Naprawdę truskawki to byłoby coś w tym akwa- cud miód i orzeszki. :mrgreen:

Zastanów się nad tym.

Tylko najpierw tak jak pisałem podaj parametry wody i wtedy wszystko się okaże co trzeba skorygować.
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Te wloski to nie od swiatla, akwa Ci dojrzewa i tyle.
Na korzeniach sluzowce, niegrozne, z czasem ustapia. Otoski je jedza.
Reszta wszystko ok. Podaj parametry jakie tam masz?
To nie sa biale wody tylko przejrzyste wody, czyli nie WW a CW i bardzo ladnie Ci to wyszlo. :)
Co do pielegniczek to masz tam fajny piach, moze barlowi albo kelleri lepiej?
carpe diem ;]
Awatar użytkownika
Toshi
Posty: 115
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:43
Imię: Toshi
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Toshi »

Fajnie, że się Wam podoba :)
Parametry będę chciał zrobić jutro. Prawie będzie tydzień od zalania.
Doradzano mi już teraz robić cotygodniowe podmiany...mam więc pytanie...Parametry mierzyć przed czy po ew. podmianie wody?
polak.krk pisze:To nie sa biale wody tylko przejrzyste wody, czyli nie WW a CW
To super! :) właśnie któreś z tych chciałem stworzyć, tylko nie wiedziałem czy mi się udało i które?
polak.krk pisze:Co do pielegniczek to masz tam fajny piach
Oj! Troszkę się przy nim napracowałem, bo jest dwukrotnie przesiewany. Najpierw przez sito do siania mąki, a potem przez nieco grubsze, by pozbyć się większych ziaren. Zależało mi na takim zwykłym szarym piachu, bo strasznie nie podoba mi się ten często używany sterylnie biały. Kamienie to też takie zwykłe otoczaki ( są dwa płaskie o czerwono-brązowym odcieniu, bo podobno ramirezy lubią na takich składać ikrę ) Zależało mi na surowym pięknie, bo to jest to co lubię :)

polak.krk piszesz, że te włoski to po prostu akwa mi dojrzewa i tyle. Czy to znaczy, że mam nic z tym nie robić? Zniknie samo? Bo przyznam się, że delikatnie się tego już pozbyłem...ale gdyby się znów pojawił to nie ruszać?
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Nie one same znikną po jakimś czasie...

Pomyśl o tych apisto co z polakiem Ci pisaliśmy...
Awatar użytkownika
Sero
Posty: 562
Rejestracja: 17 wrz 2010, 8:57
Imię: Jacek
Lokalizacja: Straszęcin
Akwarium: 550l
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: Sero »

Toshi, widzę że trochę zielska w korzeniach robi super klimat. Powodznia
550 DiscusTank
Pozdrawiam Jacek.
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Te nitki szare z szyb, to zetrzyj czymkolwiek. :)
Podmiany rob co tydzien.
Parametry badaj w srodu tygodnia najlepiej i napisz je tutaj.
Masz akwa clear water, tez takie mialem. Powodzenia. :)
carpe diem ;]
Awatar użytkownika
Toshi
Posty: 115
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:43
Imię: Toshi
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Toshi »

Dzięki uprzejmości kolegi Sero ( :tak: Brawo dla tego Pana! ) dostałem od niego mech do obsadzenia górnej części korzenia.
Niestety istnieje niebezpieczeństwo, że są tam jaja ślimaków :evil:
Podobno jest sposób z wodą utlenioną i nadmanganianem potasu ( chyba że coś pokręciłem ) dzięki któremu można się ich pozbyć nie czyniąc szkody roślinie.
Znacie proporcje?

[ Dodano: 2012-05-19, 15:12 ]
Woda kranówka. Stan po tygodniu, bez podmian.

pH - 7,6
GH - 11
KH - 12

Zapomniałem napisać, że na starcie użyłem środka Bionitrivet.
Awatar użytkownika
Toshi
Posty: 115
Rejestracja: 07 maja 2011, 13:43
Imię: Toshi
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Toshi »

Zamykam temat jako że Wenezuela I przeszła do historii. Wkrótce w nowym temacie zdjęcia z Wenezueli II :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”