Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[270L] MALAWI -WNĘKA

akwarium we wnęce

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pablo diablo
Posty: 90
Rejestracja: 05 kwie 2013, 21:07
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów - Nowy Sącz
Płeć:
Wiek: 45
Kontakt:

[270L] MALAWI -WNĘKA

Post autor: pablo diablo »

Witam
wszystkich i pozdrawiam.
Jestem nowy i amator, ale mam dobrą przyjazną duszę, która mi pomaga w aranżacji mojego akwarium we wnęce. Przy okazji śle ci podziękowania wielkie za pomoc - gieniorek- wielki szacunek, bez ciebie bym tego nierobił

Akwarium 108x43x 60h - jakieś 270 l
oświetlenie halogen ledowy 10W - myślę że wystarczające
filtr zewnętrzny pulsacyjny Ehein 2229 -przeznaczony na 600l więc pewno dobrze sie
sprawdzi w połowę mniejszym baniaku
Aquael turbo 1500
piasek kwarcowy
grzałka
kamienie

zewnętrzny regulator temp. grzałki
Malawi jeszcze niedobrane

Więc do rzeczy, musiałem zabudować czymś wnękę którą kiedyś ktoś zaprojektował pod TV, ja takowego zabijacza czasu nie posiadam juz kilkanaście lat więc zrodził się pomysł na coś lepszego niż Telewizor.
Spróbuje poprzez zdjęcia pokazać jak i co.

Szafkę chciałem wykorzystać choć trochę wystaję wiadomo że przy tworzeniu nowego akwarium koszt nie jest mały więc oszczędność jest
Obrazek

musiałem przyciąć nóżki by konstrukcja była stabilna więc działowa ścianka teraz będzie dobrym podparciem

Obrazek
Obrazek

Za radą mojego kolegi pomalowałem w środku wnękę farbą wodoodporną bo na pewno wilgoć będzie się tam mocno osadzać to podejrzenia a biała kolor biały pozwoli odbijać światło.
kolejnym plusem założenia akwarium a jest ich dużo to fakt że obok jest kominek i może powietrze już nie będzie takie suche
Obrazek

montaż halogenu - lampy wodoodpornej LED
Obrazek

udało się że filtr zmieścił się pod akwarium lecz niestety już przewody się nie mieściły i albo musiałem wyciąć w blacie na nie miejsce albo znaleźć na maszynerie inne miejsce.
Obrazek

Na dole mieszkają wspaniali sąsiedzi i nigdy nie chciał bym ich zalać przez to że szafka niewytrzymała ciężaru, więc próba wzmocnienia całości konstrukcji na środku.
Lecz inżynierskie obliczenia wskazały że nie potrzeba niczym wzmacniać lite drewno i podpora działowa od szuflad na środku powinna wystarczyć (jak to mówią inżynierzy jedna deska na sztorc wytrzyma więcej niż baba na płask – taki techniczny żart). na blacie położyłem sklejkę 18mm pod wymiar baniaka i na sklejkę podkład wyrównujący pod panele
Obrazek

teraz lekka aranżacja minimalistyczna ale z kryjówkami
Obrazek

Filtr wylądował w drugim pokoju udało się nic z przewodów nie sztukować, zostaje jeszcze tylko go zabudować ściankami z blatu by wygłuszyć jego prace
Obrazek

naklejona czarna folia na tył ponoć białe pęcherze z wodą mają zniknąć
Obrazek

Po wypełnieniu wodą akwarium i filtra wkładami - na sam spód do przegrody ceramika potem gąbka potem biobale i jeszcze raz kulki i znów gąbka

Odpalony używany filtr Eheim 2229 super filtr z tego co czytałem, głośno pracował i kilka razy odkręcany sprawdzany bez rezultatu głośna praca. Kolejna próba sprawdzenia i czytania co w filtrach hałasuje okazała się trafem, znalazłem przyczynę, pęknięty w dwóch miejscach wirnik. szybko znalazłem numery części i zamówiłem nowy oryginalny z nową ośką i gumkami dla pewności. (nie wyszło drogo)
trochę się bałem bo woda stała dwa dni bez filtracji tylko na chwile rano i po pracy włączałem na starych częściach by woda nie stała. Po złożeniu nowych części wszystko ucichło no prawie wszystko trochę go słychać a słychać przede wszystkim przelewanie w nim wody. Po zabudowaniu go konstrukcją myślę że będzie ciszej, chyba że znowu coś jest nie tak ?
Obrazek

Zarybianie zacznę po dwóch tygodniach i tu musze dobrze dobrać odpowiednie Malawi na ten litraż lecz niestety dostałem 3 rybki na prezent i musiałem je wpuścić nawet grzałka niebyła podłączona lecz szybko zrobiła się temperatura na razie utrzymuje się 26- 27 i rybki mimo tego mają się dobrze miały tydzień filtrowaną wodę i to jeszcze z starterem tak wiec będzie dobrze mam nadzieje że nowe goście dopasują się do tych już istniejących
Obrazek
Obrazek

Na dziś efekt jest niezły brakuje mi tylko pomysłu jak zabudować na zawiaskach lub innym sposobem część miedzy szkłem a wnęką bym mógł w razie karmienia otwierać,
może jak ktoś ma ciekawy pomysł to się podzieli, może pomysł sam przyjdzie.
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 28 sty 2015, 19:10 przez pablo diablo, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
obcy
Posty: 157
Rejestracja: 25 cze 2012, 19:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: obcy »

nie wiem co tu mozna dalej radzic skoro wszytsko jest ok;) a odnosnie wnęki ja bym wykombinował coś na zasadzie jakiejś zwijanej rolety pod kolor ściany;)
Awatar użytkownika
JemioloSeba
Posty: 122
Rejestracja: 17 lut 2013, 19:32
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 450l Malawi
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: JemioloSeba »

Bardzo ładny baniak... też bym tu nic więcej nie zmieniał - poza dodaniem obsady oczywiście.
Ps. Czy planujesz jakiś filtr wewnętrzny? Nie wiem czy kubełek poradzi sobie z odchodami na dnie. W razie czego nawet falownik wystarczy.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Wszystko super, tylko z tą obsadą musisz zrobić pożądek. Masz tam labidochromis caeruleus, pseudotropheus socolofi i pseudotropheus demasoni. Różnią się miocno preferencjami żywieniowymi. Jeśli chcesz mieć kolorowo, to zostaw jelołka - caeruleus i niebieskiego - socolofi. Nie będzie problemu z dietą. Demasoni - ten w paski, jest roślinożerny i nie pasuje do reszty obsady. Najlepiej byś zrobił oddając go do sklepu. Dokup do pozostałych jeszcze po 8 sztuk młodych i czekaj obserwując jak się sytuacja rozwija.

[ Dodano: 2013-04-08, 21:02 ]
Chyba, że bardzo podoba Ci się demasoni, to możesz zostawić tylko jego. Wtedy potrzebujesz ok 12-15 młodych. Musi być ich więcej, bo to dość agresywna rybka ;)
Fajnie ułożone masz kamienie. :)
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

No wreszcie :!: :!: :!: :roll: Miszczuniu zawitał na podforaka ;)
Odnośnie maskowania przestrzeni ponad akwa to albo jakaś sklejka z lacobelem tak jak umnie na zawaisach (takich jak masz chyba w szafkach w kuchni ;)) albo tak jak pisał obcy może jakaś roletka gumowana powinna załatwić sprawę.
Co do obsady tak jak piszą chłopaki trzeba coś pomyśleć nad mała reorganizacją miszkańców...

pozdrawiam
Awatar użytkownika
pablo diablo
Posty: 90
Rejestracja: 05 kwie 2013, 21:07
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów - Nowy Sącz
Płeć:
Wiek: 45
Kontakt:

Post autor: pablo diablo »

obcy pisze:nie wiem co tu mozna dalej radzic skoro wszytsko jest ok;) a odnosnie wnęki ja bym wykombinował coś na zasadzie jakiejś zwijanej rolety pod kolor ściany;)
Roletka była by chyba najlepsza taka kuchenna ale droga to sprawa i musiałbym oświetlenie przesunąć bede szukał ja znajde dobrą cene to napewno sie zdecyduje
KODI
Posty: 132
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:03
Imię: Konrad
Lokalizacja: Częstochowa
Płeć:

Post autor: KODI »

Niezły pomysł z zabudową wnęki ;)
Jednak nasuwa mi się tu kilka problemów natury praktycznej 8-)
Akwarium w/g wymiarów ,które podałeś ma 278L ,eheim bardzo fajny filtr ,jednak uważam ,że za mały do tego baniaka :/
Prześledziłem także wymiary wnęki i akwarium i wyszło mi,że między szkłem a "sufitem" wnęki masz ok. 10cm ,jak będziesz wyławiał ryby gdy zajdzie taka potrzeba :?: Nie wspomnę o porządkach 8-)
Po lewej na fotce zauważyłem kominek :P Nie wiem czy to jest full kominek ,czy elektryczny,niemniej jednak oddaje temperaturę .(chyba ,że go nie używasz).Temp. dla pyszczaków w akwariowych warunkach 27-28 st.C jest za wysoka ;) Ryby się gorzej czują ,podniesiona temp. stymuluje u nich tarło :!: Myślę ,że kominek jeszcze im podgrzeje klimaty 8-)
Co do zabudowy ,to myślę ,że jedynym estetycznym rozwiązaniem było by zabudowanie do okoła wnęki jakimiś panelami w kolorze szafki. Górną część w połowie dzieloną na zawiasach do podnoszenia .
To są tylko moje spostrzeżenia ,pomysł innowacyjny ,jednak powodujący parę problemów praktycznych.
Wróce jeszcze do filtra ,jeżeli będziesz w nim trzymał tylko kilka rybek 3-5 szt ,to filtr jak najbardziej wystarczy.Przy większej ilości ryb i braku roślin ,ten filtr to za mało.
POZDRO

P.S.
Demona (demasoni -ten w paski) odradzam ,rybka dla nieco bardziej zaawansowanych :idea:
Obrazek
Awatar użytkownika
pablo diablo
Posty: 90
Rejestracja: 05 kwie 2013, 21:07
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów - Nowy Sącz
Płeć:
Wiek: 45
Kontakt:

Post autor: pablo diablo »

KODI pisze:Akwarium w/g wymiarów ,które podałeś ma 278L
tak masz racje juz zmienione
KODI pisze:Prześledziłem także wymiary wnęki i akwarium i wyszło mi,że między szkłem a "sufitem" wnęki masz ok. 10cm
tam mam luzu 20 cm wiec całkiem sporo i niema zniczym problemów niezauważyłeś wymiarów po odcięcie nóżek
KODI pisze:Po lewej na fotce zauważyłem kominek Nie wiem czy to jest full kominek ,czy elektryczny,niemniej jednak oddaje temperaturę .(chyba ,że go nie używasz).Temp. dla pyszczaków w akwariowych warunkach 27-28 st.C jest za wysoka Ryby się gorzej czują ,podniesiona temp. stymuluje u nich tarło Myślę ,że kominek jeszcze im podgrzeje klimaty
Tak kominek i go używam ściana jest super wizolowana więc naprawde ogrzewa tylko powietrze w srodku pokoju, przed akwarium był mocno rozgrzewany i wszystko sprawdzane.

Nad wewnetrzym małym fiterku myśle który bedzie podbijał zanieczyszczenia do góry i zbierał .
Dziekuje ci bardzo za komentarze. pozdrawiam

[ Dodano: 2013-04-08, 21:55 ]
Co do temperatury jaka powinna być dla Malawi na co dzień ?
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2013, 21:40 przez pablo diablo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
JemioloSeba
Posty: 122
Rejestracja: 17 lut 2013, 19:32
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 450l Malawi
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: JemioloSeba »

U mnie jest 25 i rybki mają się bardzo dobrze. Oczywiście w lecie może być nieco wyższa (w zależności od temperatury wewnątrz)
Ps. Napisz jeszcze co to za kamienie masz w baniaku?
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

baniak netto to sporo mniej niż 240 litrów, ponieważ wymiary to faktycznie 108x44x60 ale szyba to 10mm gdzie tafla wody jest poniżej krawędzi jakieś 3-4cm. Do tego dochodzi 25 kg piasku i prawie 50 kg serpentynitu - za który na marginesie w imieniu Pablo chcę podziękować Krzychowi vel Zenonzlasu
Awatar użytkownika
JemioloSeba
Posty: 122
Rejestracja: 17 lut 2013, 19:32
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 450l Malawi
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: JemioloSeba »

Jeśli chodzi o zabudowę to najprościej zrobić to z płyty. Zawiasy od góry + siłownik taki jak na zdjęciu:
Obrazek
Na bokach może przydać się też kawałek płyty w celu zamocowania siłownika. Wtedy otrzymasz fajny efekt + nie będziesz musiał trzymać "klapy" podczas grzebania.
KODI
Posty: 132
Rejestracja: 07 mar 2013, 21:03
Imię: Konrad
Lokalizacja: Częstochowa
Płeć:

Post autor: KODI »

pablo diablo pisze:

Co do temperatury jaka powinna być dla Malawi na co dzień ?
Z moich obserwacji wynika ,że pyszczki najlepiej czują się w 24-25 st.C
Wtedy rybcie są żywsze i ochoczo pływają .Gdy bedziesz posiadał samice ,to zmniejszona temp. pozwoli im złapać oddech od inkubacji ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Damian23111
Posty: 1476
Rejestracja: 13 lut 2010, 21:45
Imię: Damian
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Akwarium: 600
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Damian23111 »

Wnękę można zasłonić montując 6 magnesów 4 po bokach i dwa z góry (nie wiem czy nie wystarczyłoby 4) i na to jakąś cienką płytę z zamontowanymi blaszkami.

Obrazek

gdzieś już widziałem u kogoś takie właśnie zastosowanie i jest ono o tyle dobre, że ściąga się tą płytę i jest bardzo dobry dostęp do baniaka. Jak to się ma w praktyce nie mam pojęcia.
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

No i ładnie wyszło. Fajnie ułozyliście kamienie, zdecydowanie wyglądają lepiej, niż w piwnicy :D.

Co do demasoni i yellowka, to nie demonizowałbym. Yellowki są wszystkożerne, demasoni niby bardziej dieta roślinna, ale IMO bez kłopotu się pokarmowo dogadają. Płatki ze spiruliną, do tego mrożonki (artemia [gdy są małe, potem będzie za drobna], kryl, jakies lasonogi, skorupiaki, w każdym razie robale, nie serce wołowe), i będzie grało. Miałem przez jakiś czas chyba 8 czy 9 właśnie demasonek - w tych samych kamieniach :P, tłukły się, ale nie przesadnie, żadna ryba nie była specjalnie prześladowana. Właśnie prędzej demasoni+yellowki niż z socolofi, bo te ostatnie rosną dość duże, i się robia krowy.

Ogólnie bardzo fajne, gratki!
Awatar użytkownika
pablo diablo
Posty: 90
Rejestracja: 05 kwie 2013, 21:07
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów - Nowy Sącz
Płeć:
Wiek: 45
Kontakt:

Post autor: pablo diablo »

Zenonzlasu pisze:zdecydowanie wyglądają lepiej, niż w piwnicy
Dziękuje Krzyśku za kamulce.
Zenonzlasu pisze:tłukły się, ale nie przesadnie, żadna ryba nie była specjalnie prześladowana. Właśnie prędzej demasoni+yellowki niż z socolofi, bo te ostatnie rosną dość duże, i się robią krowy
rybki są niedopasowane bo to prezent, więc na pewno będzie roszada
ale jak na razie to spokój umiarkowany nie gryzą się.
Które z tych trzech (zdjęcie u góry) rosną duże bo tego bym chciał uniknąć wolałbym żeby wszystkie nierosły za bardzo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”