Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[160] Malawi

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

[160] Malawi

Post autor: Pumba »

Postanowiłem w końcu założyć tutaj temat z moim Malawi ponieważ zaczynam mieć delikatne problemy. Chciałbym posłuchać Waszych opinii i zaczerpnąć pomocy. Więc tak

Wymiary akwarium i litraż 100x40x40 = 160 litrów
Filtracja Tetra Ex 700 (ceramika + gąbka)
Oświetlenie 2x30W ( 6500k philips osram i 10000k aquarelle )
Ogrzewanie Aquael 150W
Podłoże żwirek kwarcowy
Fauna 8 Pseudotropheus saulosi

Akwarium powstało jakieś 2 miesiące temu. Wszystko ładnie pięknie dopóki nie zaczął osiadać wstrętny, długi, zielony glon na tylnej szybie. Po wyczyszczeniu po 2-3 dniach robi się to samo. Takie jakby gluty.

Druga sprawa to rybki. Mam jakieś półroczne okazy i za cholerę żaden z samców nie wybarwił się jeszcze. Co prawda u kilku znajdzie się płetwa grzbietowa czarna ale reszta stoi w miejscu. Podaję pokarm Malawi z Tropicala i Cichlid Color + wodzień od czasu do czasu. Czy dać im jeszcze trochę czasu ?

Chciałbym dorzucić jakiegoś zbrojnika. Co proponowalibyście ? Myslałem nad jakimś z rodziny L- tylko kompletnie nie wiem który byłby odpowiedni... Może macie jakies propozycję?

A oto zdjęcie (robione telefonem)

Obrazek
Awatar użytkownika
wisienka
Mecenas
Posty: 241
Rejestracja: 25 cze 2011, 10:50
Imię: Beti
Lokalizacja: Jarosław
Akwarium: 300L Tanganika
Płeć:

Re: [160] Malawi

Post autor: wisienka »

Pumba pisze:
Akwarium powstało jakieś 2 miesiące temu. Wszystko ładnie pięknie dopóki nie zaczął osiadać wstrętny, długi, zielony glon na tylnej szybie. Po wyczyszczeniu po 2-3 dniach robi się to samo. Takie jakby gluty.
Tak patrząc na te twoje glony wygląda mi to na dziadostwo z którym ostatnio sama się zmagałam.
No więc do rzeczy:
Interesuje mnie jaki masz u siebie poziom PO4 zrób test i podaj wynik.Ja miałam podobnie okazało się że to sinice bo poziom PO4 był u mnie zbyt wysoki.No więc zapodałam do filtra JBL Phosex Ultra i problem ustąpił.
Cyprichromis Leptosoma Kigoma
Telmatochromis Vittatus
exLamprologus Ocellatus Gold
Altolamprologus Calvus Black
Neolamprologus Leleupi

Lake Tanganyika vol.3 Tarło Cyprichromisów:
http://www.youtube.com/watch?v=gzFiuX__ ... e=youtu.be
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Może to być dziwne ale test nie wykrywa żadnego poziomu. Dzisiaj zmieniłem czas oświetlenia od 9.30 do 14.30 i od 16.30 do 20 może to też będzie miało jakiś wpływ.

Edit: NO3 wynosi w granicach 15-20 więc myślę że testy są ok.
A gdybym tak potraktował ich aldehydem glutarowym ? Jest sens jego lania czy to mija się z celem w zbiorniku bez roślin.
Awatar użytkownika
wisienka
Mecenas
Posty: 241
Rejestracja: 25 cze 2011, 10:50
Imię: Beti
Lokalizacja: Jarosław
Akwarium: 300L Tanganika
Płeć:

Post autor: wisienka »

U mnie było to spowodowane zbyt wysokim poziomem fosforu ale skoro mierzyłeś i u ciebie jest zero to nie wiem może akwarium ma za dużo światła plus do tego dochodzi jeszcze światło słoneczne bo przypuszczam że akwarium stoi obok okna z tego co widać na zdjęciu.
Może też być tak że skoro PO4 masz 0 a NO3 15-20 to masz zachwiany stosunek tych dwóch czynników w stosunku do siebie i glon który się u ciebie pokazał to zielenice.Zależnosc jest taka wysokie PO4 niskie NO3 sinice i odwrotnie zielenice.Moze tu lezec problem.Przy zerowym fosforze NO3 powinno byc max 10.Ale cosik mi sie wierzyc nie chce zeby w prawidłowo funkcjonujacym zbiorniku poziom PO4 wynosił 0.U mnie nawet z absorberem w kuble PO4 nie schodzi do 0.Jakim testem robiłes pomiary?

P.S patrzac na to twoje oswietlenie z opisu wnioskuję ze swiatła to ty masz stanowczo za duzo w tym swoim akwa.Ja bym odjęła jedną swietlowke.Ryby z jeziora malawi nie potrzebuja tyle swiatła.
Ostatnio zmieniony 19 sie 2013, 18:20 przez wisienka, łącznie zmieniany 1 raz.
Cyprichromis Leptosoma Kigoma
Telmatochromis Vittatus
exLamprologus Ocellatus Gold
Altolamprologus Calvus Black
Neolamprologus Leleupi

Lake Tanganyika vol.3 Tarło Cyprichromisów:
http://www.youtube.com/watch?v=gzFiuX__ ... e=youtu.be
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3448
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Cześć. Jak często i ile podmieniasz wody?
Jak często i jak dużo karmisz?
Do diety dołożył bym jeszcze spirulinę, może być z Tropicala 36%.
Jeśli Twój test nie wykrywa fosforu to może zrób testy u kogoś.
Co do wybarwiania to wskazana jest cierpliwość ;)
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Co do świetlówek i słońca to prawda. Akwa stoi zaraz przy oknie ale mam zasłonięte żaluzje w czasie gdy słońce grzeje mi w okno. Odjąć świetlówki nie mam jak bo mam statecznik 2x30w i tam z tego co wiem nie ma możliwości żeby działała jedna świetlówka (muszę być obie). Test robiłem JBL i jest dobry. Wcześniej robiłem w roślinnym i wskazuje normalnie a tutaj nie zabarwił się odczynnik na żaden kolor.

Wodę podmieniam co 2 tygodnie przeważnie jest to około 60 litrów.
Karmię 2 razy dziennie (rano i wieczorem) połykają pokarm momentalnie i nic na dnie nie osiada.
Podaję jeszcze czasami spirulinę takie "kapsle" nie wiem z jakiej to firmy wziąłem w zoologu bo mieli na wagę. Na początku nie chciały zbytnio tego jeść bo im się do pyszczków nie mieścił ale teraz dają radę.

A co myślicie o zbrojnikach? Jakiego mógłbym dorzucić ?
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3448
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Nie wrzucaj zbrojników :!: Pyszczaki będą je tłukły i nie ten biotop i parametry.
Podmianę rób co tydzień 20-30l i być może się sytuacja ustabilizuje. Cotygodniowe podmiany to ważna rzecz przy pyszczakach, lubią świeżą wodę. Może mieć to też duży wpływ na wybarwienie ryb.
Jeśli podajesz im duży rozmiarowo i twardy pokarm a są w stanie go wziąć do pyszczka cały to chyba powinieneś go namaczać, gdyż może pęcznieć u ryb w żołądku i problemy murowane. Wrzuć kilka tabletek do słoika z wodą i obserwuj czy po kilku minutach nie zwiększy znacząco swojej objętości.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”