Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Malawi 250l

w planach

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

Sojka
Posty: 13
Rejestracja: 22 lut 2015, 17:36
Imię: Ania
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: Malawi 250l
Płeć:
Wiek: 40

Malawi 250l

Post autor: Sojka »

Witam serdecznie wszystkich,

mam na imię Ania i jest to mój pierwszy post na forum - nie ukrywam, że liczę na ciepłe przyjecie, wyrozumiałość i cenne rady.

Akwarium "chodzi za mną" już od kilku miesięcy i wreszcie postanowiłam założyć baniaczek. Po dość solidnej lekturze tematów akwarystycznych i oględzinach różnych zbiorników wybór padł na biotop Malawi.

Ograniczenia przestrzenne skłoniły mnie do ograniczenia się do zbiornika 250l (100x50x50), choć bardzo chciałam wygospodarować miejsce choćby na 120cm szerokość akwa, ale cóż...

Planuję:
- filtr zew. JBL e901 lub tetra 800 plus lub tetra 1200 (wciąż się zastanawiam)
- filtr wew. Aquael unifilter led uv 1000
- grzałka z termostatem 300W i oczywiście termometr
- niebieskie tło (choć pewnie wielu będzie mi polecać czarne),
- biały piasek kwarcowy, łupek chyba też biały
- rzeczy pomniejsze, ale istotne ;) (styropian 1cm na dno, mata pod akwa, czyściki, siatki, testy, startery, pokarm itp.)

Planowana obsada:
ze względu na ograniczony litraż i brak doświadczenia zdecydowałam się na 2 gatunki podobno dość łatwe w hodowli, o tych samych wymaganiach żywieniowych, niekrzyżujące się, a ładne i kolorowe :P :

- Pseudotropheus Saulosi - docelowo 2 lub 3 samce (ponoć lepiej 3 niż dwa, bo agresja się rozkłada) i 7 samic
- Melanochromis cyaneorhabdos (Maingano) - docelowo 1 samiec i 4 samice

Jako początkująca wpisałam się w stereotyp zainteresowania kolorkami ryb :P (taka obsada da mi 8 niebieskich pyśków i 7 żółtych), ale bez szkody dla ryb, więc chyba jest ok :)
Brałam też pod uwagę Socolofi, Metriaclima Msobo Magunga, elongatus neon spot i yellowki, ale yellowki maja inne wymagania żywieniowe, Socolofi chyba za duże do takiego akwa, neon spoty - za szare samice :mrgreen: a magunga chyba zbyt agresywne.

Jeśli macie jakieś uwagi, rady - będę wdzięczna.
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Bardzo trafna obsada i wystarczająca na takie dno. Wiadomo że będziesz musiała po kilkanaście sztuk młodych i redukować po czasie :)

Filtracja jeśli już na prawdę chcesz poświęcić tyle pieniędzy na kubeł to wybrałbym JBL albo tetre 1200. Równie dobrze wystarczy HW 303/304. Polecany bardzo przez Malawistów i w sumie przeze mnie ;D. Za wewnętrznego wybrałbym Aquael Circulator 1000/1500 w razie gdybyś przesiadła się kiedyś na większy baniak. Takie połączenie będzie wystarczające.

Tło kwestia gustu. Ja osobiście w Malawi lubię mroczne klimaty z niedoświetlonymi bokami więc kolor czarny jest wyśmienity.

Biały łupek ? Broń Cie Panie Borze :D Chociaż osobiście takowego nie spotkałem to i tak odradzam. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie ciemniejszy kamień. Np. serpentynit, czarny łupek
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Re: Malawi 250l

Post autor: MariooT »

Sojka pisze: Planuję:
- filtr zew. JBL e901 lub tetra 800 plus lub tetra 1200 (wciąż się zastanawiam)
- filtr wew. Aquael unifilter led uv 1000
- Miałem ten sam litraż i uważam, że bierz pod uwagę filtr JBL e1501 lub tą tetrę 1200 mniejsze sobie odpuść traktuj to jako filtracja biologiczna
- filtr wewnętrzny o którym piszesz również bym sobie odpuścił ponieważ ani nie mam tam wystarczająco gąbki aby zapewnić filtracje mechaniczną ani ceramiki aby coś zdziałał biologicznie. Natomiast zastosowałbym głowicę i sporą gąbkę będzie jako filtracja mechaniczna

Ja u siebie miałem rozwiązane to w ten sposób, że na wlocie JBL e1501 założyłem gąbkę tak ze za jednym zamachem miałem filtrację biologiczną i mechaniczną jednak był to ogólny, roślinny w Malawi zalecana jest znaczna nad filtracja, poza tym pyszczaki bardziej brudzą.

- Maingano nie miałem, ale miałem socolofi i moim zdaniem są znacznie ładniejsze ciekawy błękit mało agresywne
Sojka
Posty: 13
Rejestracja: 22 lut 2015, 17:36
Imię: Ania
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: Malawi 250l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Sojka »

Dziękuję serdecznie za szybkie odpowiedzi :)
Pumba pisze:wystarczy HW 303/304. Polecany bardzo przez Malawistów i w sumie przeze mnie ;D
Dominik, mam pytanko: jakie masz wkłady w tym filtrze i czy pracuje on cicho?, bo na decybelach też mi zależy.
Pumba pisze:Biały łupek ? Broń Cie Panie Borze
Wiem, ze większość malawistów preferuje czarne tło i ciemne podłoże (zbliżone do warunków naturalnych jeziora) Mnie podoba się jasna tonacja. Poszukałam przykładu w necie:

https://www.youtube.com/watch?v=yz24CFyEq9M

Co prawda na filmiku są otoczaki, a nie łupki, ale kolorystycznie podobne do mojego pomysłu, choć po Twojej uwadze pomyślę ponownie o czymś nieco ciemniejszym, żeby mi ryby od tej jasności nie oślepły ;)
MariooT pisze:Miałem ten sam litraż i uważam, że bierz pod uwagę filtr JBL e1501 lub tą tetrę 1200 mniejsze sobie odpuść traktuj to jako filtracja biologiczna
- filtr wewnętrzny o którym piszesz również bym sobie odpuścił ponieważ ani nie mam tam wystarczająco gąbki aby zapewnić filtracje mechaniczną ani ceramiki aby coś zdziałał biologicznie. Natomiast zastosowałbym głowicę i sporą gąbkę będzie jako filtracja mechaniczna
Kubeł ma pełnić funkcję biologa (mam zamiar założyć jeszcze prefiltr, dlatego muszę jednak skłonić się ku wydajniejszemu filtrowi, żeby miał moc to pociągnąć), a mechanikiem ma być wewnętrzny (jeśli podany przeze mnie się do tego nie nadaje, to będę szperać dalej i pewnie skorzystam z rady Dominika). Nie znam niestety tego rozwiązania z doświadczenia, ale z mojej lektury wynika, że większość osób wybiera i poleca takie rozwiązanie.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Sojka, biały kamień po prostu dość szybko obrośnie Ci glonem i nie będzie już wyglądał tak jak chciałaś. Jeśli będziesz dawać wewnętrzny filtr to Aquael 100 z gąbką powinien wystarczyć.
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

Dokładnie kamienie jak zarosną zielonym glonem to spoko. Jak dostaną Ci się okrzemki (a to jest bardziej niż pewne) to zmienisz zdanie i będziesz wymieniać te kamienie :P

Mam 302 u siebie i 303 od kilku lat. Filtry stoją w szafce i są niesłyszalne. Nieraz jak otworzę to coś tam brzęczy ale nie na tyle by to mogło przeszkadzać. (czyt. słychać że działa :D)

Wkłady to z tego co pamiętam mam chyba ceramikę i grys koralowy. Rzadko je otwieram stąd nie pamiętam

Do Twojego litrażu poleciłbym HW 303 i Circulator 1000 z dużą gąbką i ma śmigać. Opcja tańsza o połowe którą Ty zaproponowałaś
Łukasz
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 26 wrz 2011, 18:26
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sokołów Małopolski
Akwarium: 300l
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: Łukasz »

Grzałka 200W zupełnie wystarczy. U mnie w 300l utrzymuje temperature 26C przy czym w domu mam 20C. JBL 900 za słaby. Tetra 1200 u mnie taka chula w sypialni i jest cichutka. Wkłady licząc od spodu trzy pierwsze kosze ceramika, czwarty na górze gąbka. Na mechanika mam głowice Aquaszut 750 z założoną gąbką.
Łukasz
fonte75
Posty: 29
Rejestracja: 23 gru 2009, 23:13
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów/Zgłobień
Płeć:
Wiek: 48

Re: Malawi 250l

Post autor: fonte75 »

Sojka pisze: - filtr zew. JBL e901 lub tetra 800 plus lub tetra 1200 (wciąż się zastanawiam)
- filtr wew. Aquael unifilter led uv 1000
O filtracji już prawie wszystko zostało napisane, ale im większa (nadfiltracja) tym lepiej w "malawi". Rybki podrosną i zaczną porządnie brudzić.
Ja mam kubełek JBL CP500 jako biolog i kasetowy (DIY) jako mechaniczno-biologiczny i jak na chwilę obecną taki zestaw mi się sprawdza.
Sojka pisze:- grzałka z termostatem 300W i oczywiście termometr
Grzałka 200-250W na taki zbiornik wystarczy.
Sojka pisze:- niebieskie tło (choć pewnie wielu będzie mi polecać czarne),
To Tobie ma się podobać, chociaż ostatnio trend na mroczne klimaty w Malawi.
Sojka pisze:- biały piasek kwarcowy, łupek chyba też biały
Tutaj jeśli będziesz miała atak okrzemków, a pewnie będziesz miała to kup ślimaki Millitary Helmet tak z 6 sztuk, czyszczą do białego.
Sojka pisze:- rzeczy pomniejsze, ale istotne (styropian 1cm na dno, mata pod akwa, czyściki, siatki, testy, startery, pokarm itp.)
Styropian to sobie odpuść w akwa, pyśki lubią kopać, a jak się dokopią do styropianu to będziesz miała pływające białe kulki. Lepsze jest spienione PCV lub podkład pod panele.
Testy na NO2, NO3, pH zakres 7,4-9, NH3/4 te testy najlepiej JBL i też przydatne KH i GH.
Jako starter używałem Probido Biodigest i wypłukałem gąbkę z filtra w krewetkarium.
Sojka pisze:- Pseudotropheus Saulosi - docelowo 2 lub 3 samce (ponoć lepiej 3 niż dwa, bo agresja się rozkłada) i 7 samic
- Melanochromis cyaneorhabdos (Maingano) - docelowo 1 samiec i 4 samice
Obsada jak najbardziej OK, Maingano i Saulosi to "wszystkożercy" więc z dietą nie będzie problemu.
Polecam pokarmy O.S.I. , Naturefood, NLS, Dainichi, Hikari.
Awatar użytkownika
pablo diablo
Posty: 90
Rejestracja: 05 kwie 2013, 21:07
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów - Nowy Sącz
Płeć:
Wiek: 45
Kontakt:

Post autor: pablo diablo »

[ Dodano: 2015-02-23, 10:59 ]
jak byś chciała kupić zestaw mam do odsprzedania super akwarium z wszystkim

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... sc&start=0

ogłoszenie
http://olx.pl/oferta/akwarium-osprzet-r ... d719e933a6
Sojka
Posty: 13
Rejestracja: 22 lut 2015, 17:36
Imię: Ania
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: Malawi 250l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Sojka »

O wiele mi raźniej, kiedy tak wnikliwie ktoś analizuje temat ze mną i doradza :)
Pumba pisze:Do Twojego litrażu poleciłbym HW 303 i Circulator 1000 z dużą gąbką i ma śmigać. Opcja tańsza o połowę którą Ty zaproponowałaś
Poczytałam liczne opinie o tych filtrach i szczerze powiedziawszy - jestem zdumiona. Wcześniej odrzuciłam chińczyka tylko dlatego, że jest chińczykiem :P Teraz widzę, że Twoja opinia jest potwierdzona przez wielu użytkowników, więc nie zamierzam przepłacać tylko dlatego, by móc napisać na forum, że mam JBLa, Eheima, czy Armaniego ;) Dzięki też za podpowiedź z wew. filtrem, bo widzę, że mój pierwszy wybór trównież był chybiony
fonte75 pisze:Grzałka 200-250W na taki zbiornik wystarczy.
Dzięki za radę :) rzeczywiście styknie, bo w igloo nie mieszkam ;)
fonte75 pisze:jeśli będziesz miała atak okrzemków, a pewnie będziesz miała to kup ślimaki Millitary Helmet tak z 6 sztuk, czyszczą do białego.


Powiem szczerze, że glonów się boję jak ognia i wobec Waszych rad myślę o nieco ciemniejszych kamykach i już kocham te ślimaki - odkurzacze :) Poza tym myślę, że przy niebieskim tle białe kamyki i biały piach da mdły, zbyt jasny efekt, więc muszę nieco przyciemnić klimat.
pablo diablo pisze:jak byś chciała kupić zestaw mam do odsprzedania super akwarium z wszystkim
Raczej nie skorzystam, bo mam obliczone miejsce na akwa praktycznie co do centymetra, więc te 8cm szerokości robi mi różnicę :(
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Sojka, jak postępy w budowie akwa?
Sojka
Posty: 13
Rejestracja: 22 lut 2015, 17:36
Imię: Ania
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: Malawi 250l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Sojka »

Mam już większość potrzebnych mi rzeczy, ale wciąż czekam na szkło... Ponoć ma być w przyszłym tygodniu, więc akurat skompletuję resztę rzeczy :)

Oprócz akwa brakuje mi jeszcze pokrywy, piachu i skałek - reszta sprzętu czeka w samotnej szafce...

Skorzystałam z Waszych rad i kupiłam:

- filtr zew. HW 303B
- wew. aquael circulator 1500
- grzałka z termostatem 200W
- pokarmy O.S.I, Hakiri i JBL
- testy JBL 6w1
- prefiltr eheim
- termometr, starter bakterii do filtra ... reszty takich drobnych rzeczy nie chce mi się wymieniać...

Skoro już piszę, to jeszcze Was "wykorzystam", a konkretniej Waszą wiedzę i doświadczenie i poproszę o radę w kwestii:

- kupować wkłady do kubła, bo podobno te dodawane do chińczyka są kiepskie. Jakie wkłady i w jakim układzie polecacie?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

A jakie są oryginalne?
Sojka
Posty: 13
Rejestracja: 22 lut 2015, 17:36
Imię: Ania
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: Malawi 250l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Sojka »

Do filtra dorzucili 2l zeolitu i 2l bio-wkładu

Filtr ma 3 kosze
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Zeolitu na razie nie wkładaj. Nie jest polecany przy starcie baniaczka. Bio-wkład to ceramika? Jeśli tak to dokup jeszcze ceramiki zamiast zeolitu. W górnym koszu tuż pod głowicą zalecana jest gąbka. Chodzi o to żeby jakiś kawałek ceramiki nie wpadł do wirnika.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”