Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Malawi - 240 l

przygotowania

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gorantb
Posty: 196
Rejestracja: 21 sty 2012, 14:41
Imię: Tomek
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: 240L
Płeć:
Wiek: 44

Malawi - 240 l

Post autor: gorantb »

Witam, właśnie na dniach zlikwidowałem mojego "zieleniaka" i postanowiłem zmienić aranżację na jezioro Malawi. Niestety nie mam tu doświadczenia i liczę na pomoc w tej materii.
Na tą chwilę z dawnego baniaka do wykorzystania jest właściwie zbiornik i dwa filtry zewnętrzne fluval 306.
Jeśli chodzi o aranżację to chcę wykorzystać piasek:
http://www.allegromat.pl/aukcja172828
oraz prawdopodobnie skały:
http://www.allegromat.pl/aukcja172829
tu też mam pytanie. Chciałem początkowo użyć również jakiegoś korzenia ale zauważyłem że wszyscy się na to zżymają. Przejrzałem trochę podwodnych filmów z Malawi i fakt korzeni jest tam dramatycznie mało (ale się zdarzają) ale np. wapieni filipińskich nie widziałem w ogóle a jest ich w akwariach mnóstwo i raczej nikt nie ma co do tego zastrzeżeń - o co więc chodzi?


Druga sprawa to kwestia filtracji. Czy te dwa kubełki będą wystarczające i czy mogę pozostawić dawne wypełnienie, tj. keramzyt, kulki itp + gąbka z watą czy raczej powinienem zainwestować w inny czynnik.

Ostatnia na tą chwilę kwestia to oczywiście obsada. Moje pytanie to ile w ogóle ryb może zasiedlić mój zbiornik, dalej ile gatunków i czy mogę połączyć ryby z rodzaju Aulonocara i Cyrtocara?

Np: Aulonocara baenschi + jacobfreibergi Eureka + OB Peacock Hybrid + Cyrtocara moorii

pozdrawiam wszystkich forumowiczów i dzięki z góry za pomoc.
Prze edytowałem aukcje - K2
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2015, 21:24 przez gorantb, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Piasek polecam trochę grubszej frakcji, tak 0.8-1.5mm. Taki drobny jak chcesz kupić będzie się unosił w wodzie za każdym szybszym przepłynięciem ryby.
Kamienie mogą być. Kupuj jak największe bo łatwiej z nich coś ułożyć.
Korzeni nie używamy zwykle, bo często wydzielają garbniki i zmiękczają wodę.
Wapień podnosi twardości i jest buforem a to nie zaszkodzi.
Kubły powinny wystarczyć. Wypełnienie zostaw, tym bardziej jak masz filtry zasiedlone biologią.
Co do obsady:
Cytrocara odpada bo za duża.
Co do aulonokar to ładne są tam tylko samce, więc musisz wiedzieć o tym, że na 5-7 ryb 2 tylko będą ładne.
Ta OB to chyba aulonokara caliko. Często piszą że jest agresywna i potrafi urosnąć dość spora, jakos do mnie nie przemawia.

Pooglądaj mniejszą mbunę, może z tej grupy coś ci się spodoba i dobierzemy obsadę zgodną żywieniowo i ładną kolorystycznie.
Awatar użytkownika
gorantb
Posty: 196
Rejestracja: 21 sty 2012, 14:41
Imię: Tomek
Lokalizacja: Toruń
Akwarium: 240L
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: gorantb »

A co do samej ilości ryb w takim zbiorniku to na ile mogę sobie pozwolić? cztery gatunki po 5-7 szt będzie ok?
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Z taką obsadą to do 450l ;)
Tu możesz sobie pozwolić max 3x5szt (1+4) - mówimy tu o dorosłych sztukach, haremach.
Te ryby są terytorialne i czasem potrafią być agresywne. Przy 3 gatunkach trzeba by dobrać tak ryby żeby któryś z gatunków był mniej terytorialny bo akwa może okazać się za małe na tyle samców co będzie skutkowało silnymi utarczkami lub nawet śmiercią któregoś z samców.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”