Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

98 l Malawi

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Grandi
Posty: 87
Rejestracja: 14 maja 2013, 12:34
Imię: Mat
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć:
Wiek: 36

98 l Malawi

Post autor: Grandi »

Po niespełna dwóch latach przygody z akwarium ogólnym przyszedł czas na coś mniej pracochłonnego (tj. bez przycinek, kontrolowania stężeń wszystkiego co możliwe aby rośliny rosły itd.) Początkowo wybór padł na Tanganikę, a skończyło się na Malawi.

Akwarium 98 l (80x35x35), podmiany co tydzień 20% wody.

Filtracja: Tetra ex800 plus i Aquael turbo 500

Oświetlenie: przypominająca świetlówkę lampa led 36 diod (po równo białe, niebieskie i zielone), co na żywo daje turkusową poświatę przypominającą głębiny jeziora Malawi (a czego niestety nie oddaje zrobione zdjęcie) z płynną regulacją natężenia światła.

Dekoracja: kilkanaście kg serpentynitu

Podłoże: kilkanaście kg piasku


Obsada: 7 sztuk p. saulosi. o wymiarach 5-6 cm. Docelowo na pewno będzie ich mniej.

Obrazek

Obrazek

Akwarium zalane 10 lipca tego roku, troszkę było problemów z dostaniem saulosi, które ostatecznie wpuściłem 5 sierpnia.

Wielką zaletą tego typu zbiorników jest to, że poza podmianami nie ma przy nich za bardzo co robić :D
98 l Malawi
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Jak to nie ma co robić, a karmić ryby i odławiać narybek? :p
Przy każdym akwarium jest coś zawsze do roboty, jeszcze się przekonasz o czym piszę.

Co ci powim, ale Ci powim: malawi może i piękne jest od strony ożywionej ale nudne, tanga daje w najuboższej wersji dużo więcej radochy z obserwacji jej. Poczekaj chwilę a oglądanie tych cukierkowych ryb ci się przeje i pożałujesz wyboru. Ja bym za nic w świecie nie postawił malawi.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Zbiorniczek zapowiada się ładnie. Masz odmianę standardową czy Coral?
wisłok, w malawi też jest co obserwować ;)
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Przez 4 miesiące prowadziłem 375 litrowy zbiornik z mbuna i jakoś mnie te ryby szczególnie nie zauroczyły behawiorem, nic tylko ciągłe walki o terytorium i partnera, igraszki miłosne i poszukiwanie pokarmu. W tandze niemal codzień ryby potrafią wykąbinować coś nowego, poresztą bogactwo form w tych jeziorach porównać można do pustyni dla malawi i lasu deszczowego dla tangi. Tu masz tylko mbuna i utaka, no może jeszcze kilka ryb które wyłamują się z poza tego podziału, a w Tanganice mamy 7 plemion w obrębie których wyróżnić można olbrzymią różnorodność, od ryb które gdyby pływały w malawi zaliczane były by do mbuna jak tropheusy, poprzez szczelinowce, muszlowce, ryby migrujące, pielęgnice piaskowe, ryby głębinowe, czy ryby toni o charakterze bliźniaczym do śledzi i.t.d. Długo mógł bym wyliczać. A na tym nie koniec bo tanga to jeszcze wiele gatunków ryb nie należących do pielęgnic i bezkręgowców czyli nawet jest coś dla wielbicieli krewetek i nie tylko.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

wisłok, robi się z tego małe OT ;) Opis Tangi mógł byś zrobić jako osobny temat. Z chęcią przeczytam :)
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Mea culpa. Trochę się zapomniałem, tanganikański bakcyl potrafi zryć banie i czasem wyłącza myślenie. Przepraszam za odejście od tematu. :(
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”