Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[144l] BlackWater by 88vito88

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
88vito88
Posty: 9
Rejestracja: 09 wrz 2013, 12:37
Imię: Marcin
Lokalizacja: Mielec
Płeć:

[144l] BlackWater by 88vito88

Post autor: 88vito88 »

Witam,

W końcu postanowiłem się spiąć i pokazać swój pierwszy (już 2 lata istniejący) zbiornik. Od początku podobały mi się klimaty ala-amazonia, SA itp, także na początku było coś w stylu CW, troszkę żabienic, pistii itp, lecz aranżacja kulała :P po różnych zmianach i perypetiach wpadłem na forum na kilka zbiorników w stylu BW i troszkę mnie oczarowały, te mroczne klimaty, powyginane gałęzie, masa syfu liści i korzeni, a pośród nich pochowane pielegniczki i kiryski :> długo nie trzeba było czekać (bo czekać nie lubie) na zmiany, rośliny usunąłem, dołożyłem drewna, wszelakich śmieci, woda stała się lekką herbatką, aczkolwiek zadbałem też o parametry, żeby zapewnić pielęgniczkom i towarzyszącym odpowiednie warunki do bezstresowej egzystencji.

Wymiary:
-144 L tj. 90x40x40

Oświetlenie:
-moduły led samsung (barwy zimnej i jeden ciepły), dosłownie kilka watów

Filtracja:
-filtr zewnętrzny Tetra tec ex700, wewnętrzny Fan1

Ogrzewanie:
-Aquael 200W

Podłoże:
-piasek kwarcowy drobny

Ozdoby:
-masa korzeni dębowych, torfowych i jeden red moor,
-liście dębu i buku,
-szyszki olchy,
-masa gałęzi i patyków
-2 i pół łupiny kokosa :P

Flora:
-brak (ostatnio wsadziłem vallisnerie nana, żeby sprawdzić czy przetrwa, do wywalenia na dniach)

Fauna:
- 1+1 Apistogramma Baenschi WF,
- 5 szt. Corydoras panda,
- 4 szt. Otocinclus affinis,
- 30 szt. Hyphessobrycon amandae,
- 5 szt Helenek

Parametry:
pH - 6
gH - 1
kH - 0
temperatura - 24/25°C

Ogólnie rzecz biorąc pielęgniczki mają się dobrze, karmię mrożonym wodzieniem, leje RO bo mam dostęp do wody, ładnie się wybarwiły i po około 2 tygodniach samiec zabrał się do "roboty", pierwszy rzut młodych już pływa prawie 2 tygodnie, kilka sztuk przetrwało, chociaż będzie ciężko gdyż nie bawię się póki co w wylęg artemii. Samiczka ich ostro pilnuje i gania inne ryby, szczególnie uparła się na kiryski, którym pozostał jeden z rogów akwarium, na początku zanim pojawiły się młode jakoś się nie przejmowały małymi gonitwami ze strony samiczki ale teraz chyba zrozumiały, że franca nie popuści, bystrzyki też są regularnie przeganiane na jedną stronę akwa z dala od młodych, a otoski jak to otoski, zajmują się skubaniem drewna wszelakiego i szyb. Zachwycam się póki co zachowaniem dzikusów, szczególnie samiczka mnie zainteresowała, opkopała i "zatamowała" piachem wejście do połówki kokosa, którego sobie na początku upodobała, potem zaczęła kopać spory dół pod jednym z korzeni, także teraz sięga prawie dolnej szyby a ona wpływa i wypływa z drugiej strony, prawdziwy kret :roll: Aranżacja może nie robi szału, tym bardziej zdjęcia, które wiele nie oddają, gdyż nie umiem/nie mam możliwości zrobić sensownych zdjęć, mnie się podoba choć ciągle coś zmieniam/dokładam/wyciągam, ale w końcu osiągnąłem w miarę zamierzony cel. Jeśli będę miał okazje to spróbuje zrobić zdjęcia lepszej jakości. Pozdrawiam.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Super! Fajnie, że ktoś w tych okolicach też zakręcił się na punkcie BW, jak ja :mrgreen:
Pozdrawiam i życzę sukcesów ;)
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

88vito88, odchowaj młode to uzupełnię sobie obsadę ;)
Awatar użytkownika
keisaj
Mecenas
Posty: 156
Rejestracja: 21 paź 2009, 21:43
Imię: Janek
Lokalizacja: Rzeszów/Nowa Wieś
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: keisaj »

Fajny klimat ma to akwarium. Gratuluję takiego wyboru pielęgniczek i przychówku :) . Inki potrafią dobrze dbać o potomstwo, tak więc na pewno kilka sztuk młodych uda się odchować bez zbędnych zabiegów i dokarmiania. To jedne z moich ulubionych apisto. Szkoda, że jakiś czas temu się ich pozbyłem. Samiczka pięknie ubarwione.
Przy tej powierzchni dna nie chciałeś spróbować z 2 samiczkami? Było by ciekawiej ;)
Apistogramma borelli, Mikrogeophagus ramirezi,
Awatar użytkownika
88vito88
Posty: 9
Rejestracja: 09 wrz 2013, 12:37
Imię: Marcin
Lokalizacja: Mielec
Płeć:

Post autor: 88vito88 »

K2 pisze:88vito88, odchowaj młode to uzupełnię sobie obsadę ;)
Jeśli uda mi sie cos tu wychować u siebie to napewno dam znac;)
keisaj pisze:Przy tej powierzchni dna nie chciałeś spróbować z 2 samiczkami? Było by ciekawiej ;)
myślałem nad tym, ale po konsultacji z fachowcami zdecydowałem sie na parke, czasem troche żałuje, a czasem mysle ze dobrze zrobiłem bo patrząc co robi jedna waleczna samiczka z innymi rybami to wyobrażam sobie co byłoby gdyby były dwie i każda zajęła jeden bok akwa, kiryski nie miały by zycia, tym bardziej gdyby apisto miały małe. Poza tym miałem wczesniej 2+2 kakadu i czasem bywało gorąco ...:) pewnie w przyszłości pomyśle o większej liczbie, moze innego gatunku.
Awatar użytkownika
keisaj
Mecenas
Posty: 156
Rejestracja: 21 paź 2009, 21:43
Imię: Janek
Lokalizacja: Rzeszów/Nowa Wieś
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: keisaj »

88vito88 pisze:Poza tym miałem wczesniej 2+2 kakadu
Dwa samce w takim akwarium to niezbyt dobry układ przy większości apisto.
Teraz już nie ma sensu dokładać drugiej samicy, bo ta co jest by ją zdominował (chyba, że po sporej zmianie aranżu). Gdyby były wpuszczone razem i byłyby tej samej wielkości, to pewnie po kilku utarczkach ustaliły by swoje rewiry. A że kiryski by trochę obrywały... ;).
Oglądanie ich przepychanek, tego jak podkradają sobie narybek żeby się nim opiekować jest bardzo interesujące.

A jak helenki przy tak niskich twardościach wody, pojawiają się młode?
Apistogramma borelli, Mikrogeophagus ramirezi,
Awatar użytkownika
88vito88
Posty: 9
Rejestracja: 09 wrz 2013, 12:37
Imię: Marcin
Lokalizacja: Mielec
Płeć:

Post autor: 88vito88 »

keisaj pisze:A jak helenki przy tak niskich twardościach wody, pojawiają się młode?
zauważyłem jakiś czas temu 2 małe Helenki więc myślę, że radzą sobie całkiem nieźle.

jeszcze jakieś fotki dorzucę, chociaż ciężko uchwycić te apisto w bezruchu :evil:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”