Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

450L Azja

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Gdl
Mecenas
Posty: 199
Rejestracja: 09 gru 2012, 18:07
Imię: Marcin
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 300l+250l+112l+54l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Gdl »

Czy szybko rosną? Ciężko wyczuć. Jak je nabyłem miały po 3-4cm. Teraz mają po mniej więcej 8cm, po 3 miesiącach w zbiorniku. Ja je nabyłem trochę przypadkiem, tak wyszło. Nabyłem 6 sztuk chorych na ospę prawie padniętych za prawie darmo, rybki były w tragicznym stanie każda miała zniszczone płetwy. Ospy się pozbyłem, płetwy odrosły z czasem ;)

Nabyłem je z namysłem żeby ich się pozbyć, a tak się złożyło że akurat miałem wtedy prawie puste akwarium i w nim 4 sztuki młodego gurami mozaikowego. Rybki hodowane od młodości w jednym akwarium. Pomiędzy tymi dwoma gatunkami nie zauważyłem żadnej agresji, czasami największy całusek próbuje pokazać że to jego rewir goniąc pół długości akwarium za samcem mozaikowego :) Obgryźniętych płetw nie zauważyłem u żadnej rybki.

Natomiast agresja pomiędzy całuskami zaczyna narastać co raz bardziej, będę musiał je wyizolować gdzieś lub oddać. Największy całusek bardzo często uprawia zapasy na usta z podobnymi wielkościowo innymi całuskami, pewnie chodzi o dominację.

Aktualnie w zbiorniku znajduje się: 4 gurami mozaikowe, 6 całusków i 6 dorosłych kirysków spiżowych. Akwa mocno obsadzone roślinami z korzeniem na środku. Jeżeli chciałbyś łączyć całuski z jakimś innym gatunkiem to poleciłbym właśnie zadbać o dużo kryjówek dla innych gatunków czy słabszych osobników :P Całuski musza mieć koniecznie coś do "obgryzania", jak napisałem wcześniej z lubością przejadą od dołu do góry każdy listek na roślinie :)
Gurami
Posty: 20
Rejestracja: 02 mar 2016, 1:07
Imię: Pawel
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: Gurami »

kurde to lipa bo dosyc ze plec ciezka do odroznienia to jeszcze do tego maja sie bic wzajemnie to moze lepiej zrezygnuje :P a jakbym dal gurami mozaikowy dwuplamy do tego pretnik trojbarwny wraz z karlowatym? :D
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Gdl pisze:Pomiędzy tymi dwoma gatunkami nie zauważyłem żadnej agresji, czasami największy całusek próbuje pokazać że to jego rewir goniąc pół długości akwarium za samcem mozaikowego :) Obgryźniętych płetw nie zauważyłem u żadnej rybki.
No właśnie - ja tu piłem do tego, że jak całuski osiągną te swoje +20cm, a mozaiki będą znacznie mniejsze to mógłby być problem.

Gdl, wszystko super opisałeś, tylko nie o jakim akwarium rozmawiamy :P

Gurami, ampularie są łatwe do kontrolowania, bo składają jaja w takich plazmowatych grupach nad powierzchnią wody, więc łatwo je likwidować.
Co do połączenia gurami + prętniki to mam podobne wątpliwości jak w połączeniu całusków z gurami :D
Z tym że tutaj nie ma akurat takiego dylematu, bo prętniki to zły pomysł do wody o takich parametrach.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Gurami
Posty: 20
Rejestracja: 02 mar 2016, 1:07
Imię: Pawel
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: Gurami »

czyli można powiedzieć ze praktycznie ustalilismy ze krewetki filtrujace na tak i ampularie tez na tak po ile szt tego i tego? :D teraz dylemat a moze tak 8xgurami mozaikowe(2x samiec 6x samica) i moze do tego 2x parka skalar (oklepana ryba ale podoba mi sie) nie za duzo tego wszystkiego? jakies rybcie jeszcze moze ? :P
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

A to już zależy od ciebie, tych krewetek ja dałbym 3-4, ampularii obojętne, bo jak już mówiliśmy, łatwo je kontrolować, więc "wyjdzie w praniu".
Nie - nie za dużo tego wszystkiego, ale na skalary nie masz niestety odpowiedniej wody :/ Przejrzałeś link, o którym pisałem, bo ja tam skalarów nie widzę? ;)
Gurami pisze: jakies rybcie jeszcze moze ? :P
Padła propozycja na poprzedniej stronie, ale bez Twojej reakcji.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Do tego co napisał kolega wyżej więcej się już w sumie nie da dopisać. Ale ampularie nie są jedynymi ślimakami których liczebność da sie kontrolować. Polecam dość efektowne choć mniejsze różne gatunki neritina, clithon i vittina. Co prawsa będą one składały jaja ale w wodzie słodkiej zarodki w nich nie rozwijają się.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Gurami
Posty: 20
Rejestracja: 02 mar 2016, 1:07
Imię: Pawel
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: Gurami »

z tych slimakow najbardziej podobaja mi sie ampu ;) 6x krewetek to za duzo bedzie? 10x ampularii. Mieczyki fajne ryby wiec tak (3 samce 6samic)? brzanki odeska 20x do tego 8xgurami mozaikowe(2x samiec 6x samica) coś jeszcze do tego?
Piasek rzeczny może być jako podloże?

[ Dodano: 2016-03-03, 12:57 ]
Gurami pisze:z tych slimakow najbardziej podobaja mi sie ampu ;) 6x krewetek to za duzo bedzie? 10x ampularii. Mieczyki fajne ryby wiec tak (3 samce 6samic)? brzanki odeska 20x do tego 8xgurami mozaikowe(2x samiec 6x samica) coś jeszcze do tego?
Piasek rzeczny może być jako podloże?
jaki filtr zewnętrzny polecacie?
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Brzanka odeska pasowała do całusków, ale do mozaikowych już nie, bo nie zazębia się wymaganiami co do temperatury.
Co do krewetek to ja bym dał 4, za brzydkie żeby ich tyle dawać :P

Piasek jest super podłożem, naturalnym, zatem i świetnie wyglądającym. Z tym że to się gryzie z Twoim planem zrobienia rośliniaka, bo jak już wspominałem w takich ryuboku to zwykle się sadzi różne wymyślne rośliny co to wymagają substratów, nie substratów, i innych takich. Więc może lepiej jakbyś najpierw w dziale rośliny skonsultował co Ci trza i czy podołasz, a potem by się dobrało obsadę. Bo się okaże, że dorzucisz CO2 i to już zmieni parametry, więc i cała obsada pójdzie w czort.
Gurami pisze:jaki filtr zewnętrzny polecacie?
Eheim professionel 3e 2074, może być?
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Gurami
Posty: 20
Rejestracja: 02 mar 2016, 1:07
Imię: Pawel
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: Gurami »

Kupilem zestaw do mierzenia PH KH GH i wyszlo mi tak:
PH wynosi 7,8
KH 3,57mval/l
a GH 13 stopni niemieckich
Czy to w tej chwili duzo zmienia? :P
Fajny filtr tylko za drogi chcialbym duzo tanszy :)
W sumie to masz racje że brzytkie to może jakies zaproponujesz ladne krewetki ktore maja +6cm.
Hm to powiem tak może nie zrobie ryuboku tylko po prostu akwarium ogolne (wielogatunkowe towarzyskie) ,akwarium naturalne
Mysle ze z takim predzej podolam
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Gurami, to tak wielkiego baniaka nie kupisz taniego filtra, a jak kupisz to nic on nie będzie filtrował .
charta non erubescit
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

E tam są tanie kubełki będące w stanie obsłużyć takie szkło, szczegół tylko że ich późniejsza eksploatacja będzie droższa i mogą one w nocy nie dać spać. xd

Ale zawsze przecież możesz rozglądnąć się za używką. ;)
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Gurami
Posty: 20
Rejestracja: 02 mar 2016, 1:07
Imię: Pawel
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: Gurami »

wole kupic nowa za 500zl z gwarancja na 2 lata bo chociaz mam pewne ze jak mi sie cos popsuje to mam naprawde za free :)
to co proponujecie do tych mieczykow gurami mozaikowego ampularii jakie jeszcze rybcie ? :P
jakie krewetki+6 cm (ladne) :D
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Jak chcesz ale wolał bym dołożyć powiedzmy stówke na taką używke i nie potrzebować żadnej gwarancji oraz nie kupować filtra co dwa lata. ;)

[ Dodano: 2016-03-03, 20:09 ]
A może zamiast krewetek raczki CPO, ewentualnie troche większą krewetke gabońską według mnie jest ładniejszab od zwykłej filtrującej.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Gurami
Posty: 20
Rejestracja: 02 mar 2016, 1:07
Imię: Pawel
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: Gurami »

jeszcze pomysle nad tym :) zainteresowany jestem tymi raczkami cpo tylko pytanie czy one nie będą atakowaly mi ryb i slimakow???
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Ryb napewno nie dopadną, groźniejsze są jak już krewetki amano. Ślimaków raczej też nie ruszają.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”