Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[86] A'la Tanganika

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

Kubraksnk
Posty: 39
Rejestracja: 02 lip 2017, 12:12
Imię: Kuba
Lokalizacja: Sanok
Płeć:
Wiek: 28

[86] A'la Tanganika

Post autor: Kubraksnk »

Witam Pragnę się wam pochwalić moim pierwszym akwarium które ma iśc w kierunku jakiegoś biotopu a mianowicie padło na Tange
:arrow: Akwarium: Stare szkło o wymiarach 65x33x40, wiem że trochę za wysokie jak na tangaikę itp, ale skoro miałem puste szkło to wolałem zalać je niż wydawać pieniądze na akwarium o podobnym dnie a niższę.
:arrow: Filtracja:Unimax 250
Wkłady1 koszyk gąbki, prefiltr z gąbki reszta zasypana ceramiką.
:arrow:1x18w T8 o barwię 6500k
:arrow: Ogrzewanie:100w
:arrow: Podłoże: Piasek kwarcowy z obi :)
:arrow: Ozdoby:Muszle+Czarny łupek

:arrow: Flora:
-vallisneria spiralis
-Pistia rozetkowa
-anubias nana

:arrow: Fauna:
Obecnie 2x ampularia i 2x military helmet
W planach parka bądź harem lamprologus multifasciatus
ewentualnie parka multików+parka innych muszlowców
To jeszcze do zweryfikowania.

Obrazek

Czekam na jakieś porady co zmienić w tym akwarium?:)
Nurzanieć zniszczony przez problemy ze światłem otóż po zalaniu i ułożeniu wszystkiego lampa odmówiła posłuszeństwa w wyniku czego rośliny tydzień żyły bez swiatła ;/
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

Baniak bardzo ładny. Jak wpuscisz do niego ryby to i tak przemeblują wystrój po swojemu.
Ważne żeby żaden z kamieni nie uderzył w szybę gdy ryby go podkopią.
Wydaje mi się, że oświetlenie masz trochę za mocne.
Wygrywaj zdjęcia przez naszą Wgrywajkę - po srodku na górze strony zielony napis. Gdyby nie chciało wejść to spróbuj przez wgrywanie zaawansowane.
Kubraksnk
Posty: 39
Rejestracja: 02 lip 2017, 12:12
Imię: Kuba
Lokalizacja: Sanok
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kubraksnk »

Kamienie są ułożone tak że każdy opiera się na 2innych i wszystkie odchylone są do tyłu aby opieraly się na tym przy szybie więc nie powinno to runać :)
Mam odrazu do was 2 pytania, czy nurzaniec zacznie się regenerowac czy lepiej wyciąć żółte liście?
I drugie pytanie czy może ktoś z was chodzi często po zoologicznych i powie mi czy dostanę w Rzeszowie muszlowce, bo u mnie ciężko i chyba czeka mnie przejażdżka :)
Awatar użytkownika
Sebastian1995
Mecenas
Posty: 545
Rejestracja: 02 lut 2010, 15:08
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Jarosław
Akwarium: 375L :)
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Sebastian1995 »

Ja bym zrezygnował ze wszystkich roślin i został przy glonach ostatecznie anubisach ;) muszlowców szukaj na forum parę osób ma oraz na Olx będą na pewno lepsze niż z zoologa ;)
Kubraksnk
Posty: 39
Rejestracja: 02 lip 2017, 12:12
Imię: Kuba
Lokalizacja: Sanok
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kubraksnk »

Bardzo mi się podobają te akwaria zarośnięte z boku nurzańcami więc zostaną napewno, jak się rozrosną to je zredukuje i zostawię tylko kilka lisći z boków które się położą na tafli wody.
No właśnie napisałem na naszej forumowej giełdzie ale słaby odzew..;/ Najlepiej by było kupić odrazu dobraną parkę/harem i pokolenie F1(o WF nie mówmy) ale to już bardzo ciężko.;/
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Kubraksnk pisze:Kamienie są ułożone tak że każdy opiera się na 2innych i wszystkie odchylone są do tyłu aby opieraly się na tym przy szybie więc nie powinno to runać
Bardziej chodzi o to czy dotykają dna bo jak rybki je podkopią ;)
charta non erubescit
Kubraksnk
Posty: 39
Rejestracja: 02 lip 2017, 12:12
Imię: Kuba
Lokalizacja: Sanok
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kubraksnk »

Tak są one wbite w piasek do samego dna, dodatkowo na dnie jest przyklejona na silikonie akwarystycznym cienka warstwa pianki żeby kamienie nie miały styczności bezpośrednio z szklanym dnem.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Nie wróże dobrze przyszłości tej aranżacji przy multifasciatusach. Jak się dobrze przyłożą po kilku godzinach nie poznasz akwarium. Kamienie oparte przy nich o szybę to bardzo duże ryzyko. U mnie odpowiednio podkopując podłoże potrafiły przestawić nawet kilkukilogramowe kamienie. Co do roślin j.w. Chcesz tange w takiej odsłonie postaw na bardziej leniwe gatunki tych małych architektów wnętrz. ;) Np. neolamprologus brevis.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
KarolP
Posty: 57
Rejestracja: 17 maja 2017, 20:09
Imię: Karol
Lokalizacja: Nowy Sącz
Akwarium: 640, 580, 240 i 64:)
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: KarolP »

Mam pewne doświadczenie z muszlowcami. Obecnie mam Ocellatusy Gold Chimba WF dobrana i regularnie przystępująca do tarla pare.
Ta aranżacja którą dla nich przygotowałeś nie jest zbyt dobra dla ocellatusow a dla mulitkow tym bardziej. Muszlowce kochają przebudowywać dno a przy multikach codzienne rano masz inną aranżację.
Akwarium zatem powinno mieć odpowiednią powierzchnie dna duża ilość muszli i ew. na środku duży kamień ułożony bezpośrednio na dnie (stabilnie, oczywiście pod spodem spienione pcv itp) dla rozdzielenia rewirow.

Co do ryb pisałem do autora wątku że mam młode F1 ocellatusy pisalem kto ma z odłowu.
Tylko w przypadku zakupu WF masz pewność co do płci.
F1 kupuje się grupę i z niej selekcjonuje się osobniki.
Ciężko będzie ci kupić w najbliższej Twojej okolicy te ryby których szukasz.
Propnuje trochę poszerzyć promień poszukiwań.

Życzę powodzenia w hodowli i obserwacji tych wspaniałych ryb jakimi są muszlowce.
Kubraksnk
Posty: 39
Rejestracja: 02 lip 2017, 12:12
Imię: Kuba
Lokalizacja: Sanok
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kubraksnk »

Nie dostałem żadnej wiadomości apropo rybek.
Niestety nie stać mnie na danie za rybkę 150 złoty(ceny z Tan-mal lub tropheus Tanganika nie pamietam) za to że jest ona WF :( Poszukuje rybek między Sanokiem po Rzeszów bo jechać do Krakowa po 2-3 rybki to jednak trochę nie opłacalne, wolę dłużej poszukać na miejscu.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

Kubraksnk, może masz w profilu zablokowane odbieranie wiadomości.
Kubraksnk
Posty: 39
Rejestracja: 02 lip 2017, 12:12
Imię: Kuba
Lokalizacja: Sanok
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kubraksnk »

Mam odblokowane więc to nie z mojej winy.
Dzisiaj mija 4 tygodnie od zalania także zaczynam poważne poszukiwania rybek, pisałem już do jednego kolegi z forum apropo parki brevisów jednak jeśli macie jakieś namiary na ludzi z podkarpacia którzy hoduja muszlowce to proszę o kontakt.
Kurcze najchętniej widziałbym tu Alto shelle+ parka czegoś innego ale alto dostać na podkarpaciu = cud + to żeby nie dawać za 1rybkę 60-100 złoty :(
Kubraksnk
Posty: 39
Rejestracja: 02 lip 2017, 12:12
Imię: Kuba
Lokalizacja: Sanok
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kubraksnk »

Akwarium nadal puste lecz zmieniłem trochę aranżację , kamienie ułożyłem w taki sposób żeby wszelakie podkopywanie nie osunęło kamienia( Sprawdzane przez kopanie wokół każdego kamienia palcem aż do dna akwarium ;p)
Roślinki trochę odżywają ale zastanawiam się poważnie nad wyrzuceniem tego nurzańca całkowicie, oraz dokupieniem kilku większych sadzonek anubiasów.

Co do obsady dogadałem się z kolegą z forum na dobraną parkę Brevisów.

Obecnie wygląda to tak:
Obrazek
Obrazek

Widok z boku
Obrazek
Awatar użytkownika
Sebastian1995
Mecenas
Posty: 545
Rejestracja: 02 lut 2010, 15:08
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Jarosław
Akwarium: 375L :)
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Sebastian1995 »

Trochę mało muszli jak dla mnie będzie jak chcesz coś wiecej niż jedną parke
Kubraksnk
Posty: 39
Rejestracja: 02 lip 2017, 12:12
Imię: Kuba
Lokalizacja: Sanok
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kubraksnk »

Muszli jest dokładnie 20 sztuk, jednak jak tylko pojawi się obsada i się zadomowi to dorzucę pare muszli.
Chciałem do tych Brevisów jeszcze Alto shelle ale jako że ich nie mogę nigdzie dostać to pewnie zostane przy Brevisach + w przyszłości ich potomstwie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”