Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

360l Ameryki Południowej

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

Kadafix
Posty: 96
Rejestracja: 06 mar 2013, 21:39
Imię: Przemek
Lokalizacja: Żnin
Akwarium: 360l
Płeć:
Wiek: 28

360l Ameryki Południowej

Post autor: Kadafix »

Witam.
Chciał bym Wam zaprezentować mój nowy baniaczek. Co to będzie, sam do końca nie wiem :lol:
Początkowo miało to być akwarium z akcentem roślinnym, jakieś zwartki, anubiasy, żabienice itd. Lecz po dzisiejszym zalaniu, coraz bardziej zastanawiam się, czy nie zrobić z tego BW.
Ale to wszystko okaże się z czasem.

Data zalania
30.11.2019

Akwarium:
360l- 120x50x60 (szyba 12mm bez wzmocnień)

Filtracja
JBL greenline e1501, a w nim oryginalne gąbki i siporax sery
Do tego na start Azoo super bio bacteria 11w1 oraz sera filter biostart

Oświetlenie
Aquael leddy slim plant 36w sunny

Woda
Parametrów nie mierzyłem, ale mieszałem RO z kranówką 1:1, więc obstawiam GH 12 (w kranie płynie woda beton GH24 :podwójnie widzę: ) Mieszanka taka, aby szybciej zalać akwarium, bo prędkość szykowania wody RO mnie przeraziła. Ale kolejne podmianki tylko na samej wodzie RO, aby uzyskać z czasem miękką wodę.

Korzenie
Są to korzenie olchy, które nazbierałem po sierpniowych wichurach. Wysuszone, następnie moczone w wannie ponad rok. Najlepsze jest to, że pomimo leżenia w wodzie, to obrosły mchem. Fajnie to wygląda, zobaczymy jak to będzie rosło w akwarium.


Akwarium zalane dziś, więc jeszcze trochę mleko. Nawet do końca nie widziałem dobrze, jak owe korzenie układałem, przez tą mętną wodę. Lecz im przejrzyściej, tym bardziej mi się podoba. I chyba taki układ zostanie.
Co dalej z tym baniakiem, sam nie wiem. Czy zacząć obsadzać roślinami, czy odpuścić zieleninę, narzucać na dno liści, i tworzyć mroczny klimat. Gdy jutro się wszystko wyklaruję, wstawię kolejne zdjęcie.

Obrazek
Gdy ci smutno, gdy ci źle, weź w akwarium popatrz se :)
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

powiem Ci że jest potencjał, ale jeśli ma być BW z roślinami to raczej lepsza azja, więcej do wyboru ,
Kadafix
Posty: 96
Rejestracja: 06 mar 2013, 21:39
Imię: Przemek
Lokalizacja: Żnin
Akwarium: 360l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kadafix »

Dziś już więcej widać. Po tym, jak się woda wyklarowała i zobaczyłem wszystko dokładniej stwierdzam, że grzechem by było zrobienie czegoś innego w tym, niż BW :D Tak więc na czasie dojdą liście na dno. Z roślin będzie pewnie tylko pistia na powierzchni.

Obrazek
Gdy ci smutno, gdy ci źle, weź w akwarium popatrz se :)
Awatar użytkownika
T.M.K.
Posty: 44
Rejestracja: 08 lip 2019, 11:19
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 60

Post autor: T.M.K. »

Jestem zaintrygowany. Będę śledził postępy :-)
70/30/35
Akwarium środowiskowe - Azja
Kadafix
Posty: 96
Rejestracja: 06 mar 2013, 21:39
Imię: Przemek
Lokalizacja: Żnin
Akwarium: 360l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kadafix »

Mam pytanie co do obsady, ponieważ sam jeszcze nie wiem na 100% co będzie. Na pewno będzie 5-6 sztuk manacapuru, bo to dla nich to akwarium było stawiane i stąd 60cm wysokości. Pewniakiem są również 2xL104, gdyż mam je od 5 lat, ale chwilowo są na,, hotelu". Co do reszty to myślałem nad 12-15 kiryskami sterby, 30 neonów czerwonych oraz parka pielęgniczki macmasteri.

I tu bym chciał Was prosić o małą korektę i sprawdzenie, czy taka obsada nie będzie za duża na ten zbiornik
Gdy ci smutno, gdy ci źle, weź w akwarium popatrz se :)
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Skalary dopóki będą małe będzie ok, jak zaczną się dobierać w pary to może być problem. Ja trzymam dwie pary w zbiorniku metrowym i jakby nie wyraźny podział zbiornika na dwie części tak aby ryby się nie widziały to nic by z tego nie było.
Ja tu mówię o skalarach typu standard sklepowy bo ponoć manacopuru maja bardziej stadne zachowania i może u nich to przejdzie.
Druga sprawa to neon do skalarow. Sam stosuje to połączenie, ale neon dorosłego skalara się po prostu boi i siedzi w krzakach. To niestety są naturalni wrogowie.
L104 masz parke?
Kadafix
Posty: 96
Rejestracja: 06 mar 2013, 21:39
Imię: Przemek
Lokalizacja: Żnin
Akwarium: 360l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kadafix »

MariooT pisze: L104 masz parke?
Niestety nie. Prawdopodobnie mam dwie samice, ale pewien na 100%nie jestem
Gdy ci smutno, gdy ci źle, weź w akwarium popatrz se :)
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Zawsze lubiłem takie klimaty, ale ciężko mi odczepić się od roślin.
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Samca łatwo poznać ma bujna szczecine na ogonie tak jak mój, który pilnie poszukuje partnerki. Wchodzi do groty i wachluje biedak ma chyba ciąże urojoną.
Obrazek
Kadafix
Posty: 96
Rejestracja: 06 mar 2013, 21:39
Imię: Przemek
Lokalizacja: Żnin
Akwarium: 360l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kadafix »

MariooT, to ja mam w takim razie dwie samice. Będzie trzeba im poszukać kawalera. A w jakim wieku ryby widać szczecine?


A tak po za tym do akwarium trafiły liście. I od razu woda nabrała słomkowego koloru. Coraz bardziej mi się te czarne wody podobają 8-) W weekend będzie trzeba udać się na szyszkobranie :roll: i dalej barwimy.

Obrazek
Gdy ci smutno, gdy ci źle, weź w akwarium popatrz se :)
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

Szyszki olchy chyba jeszcze nie opadają, chyba ze będziesz się wspinał,
Kadafix
Posty: 96
Rejestracja: 06 mar 2013, 21:39
Imię: Przemek
Lokalizacja: Żnin
Akwarium: 360l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kadafix »

Tydzień minął, tak więc kilka nowych zdjęć. Liście ładnie opadły, do tego dolałem dziś wywar z szyszek olchy i robi się w akwarium ładna herbatka :)
Muszę pomyśleć chociaż o małym statku neonów, ponieważ wyskoczyła mała niespodzianka - pojawiły się larwy komarów ;p


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 08 gru 2019, 19:29 przez Kadafix, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdy ci smutno, gdy ci źle, weź w akwarium popatrz se :)
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

Coś z tylu by się zielonego przydało przynajmniej moim zdaniem
Kadafix
Posty: 96
Rejestracja: 06 mar 2013, 21:39
Imię: Przemek
Lokalizacja: Żnin
Akwarium: 360l
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Kadafix »

mazmaciek pisze:Coś z tylu by się zielonego przydało przynajmniej moim zdaniem
Sam nie wiem. Mam kupione do niego dwie zwartki i żabienice, ale nie jestem pewien 100%, czy je tam sadzić czy nie.

Edit:
Jednak popatrzyłem na rośliny i na akwarium i nic nie kombinuje. Teraz mi się mega podoba, jest to moje pierwsze typowe BW i niech tak zostanie. A jak nawet żonie się podoba bardziej bez roślin, niż z roślinami, to nie ma co kombinować ;D
Gdy ci smutno, gdy ci źle, weź w akwarium popatrz se :)
Awatar użytkownika
T.M.K.
Posty: 44
Rejestracja: 08 lip 2019, 11:19
Imię: Tomek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 60

Post autor: T.M.K. »

Niewiele pomogę bo Amazonia jak na razie jest mi całkiem obcym środowiskiem. Powiem tyle że jest coraz piękniej.
P.S. Skąd te komary? O tej porze latają Ci po mieszkaniu? Nie przypominam sobie żeby kiedykolwiek przyszło mi do akwarium takie darmowe żarcie dla moich podopiecznych. :-)
70/30/35
Akwarium środowiskowe - Azja
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”