Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Małe Malawi 96L

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Małe Malawi 96L

Post autor: CHAPEK »

Stwierdziłem, że teraz albo nigdy i postanowiłem spróbować swojej przygody z Malawi - małe, ciasne ale własne.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Sprzęt:
- Zbiornik: 80x40x30 (dł. x szer. x wys.)- 96L (Akwares)
- Pokrywa: AquaStel MiniAlu
- Oświetlenie: AquaStel White 18W
- Filtracja: Aquael Ultramax 1000 (gąbka + ceramika + zeolit)

Hardscape
- Serpentynit (green rock) ok. 20kg
- Piasek kwarcowy dekoracyjny KREISEL 099 (0,4-1,5mm) ok. 10-15kg

Planowana obsada:

Rozważam jedynie dwa warianty obsady.

Tutaj prośba do doświadczonych Malawistów, żeby podpowiedzieli czy dwa gatunki, czyli wariant II ma szanse na powodzenie?

Wariant I
P. Saulosi - harem 1+5 / 8 szt. młodzieży do późniejszej redukcji

Wariant II
P. Saulosi - harem 1+3 / 6 szt. młodzieży do późniejszej redukcji
oraz P. Rdzawy - harem 1+3 / 6 szt. młodzieży do późniejszej redukcji

I jeszcze jedna sprawa - możecie polecić jakiegoś hodowce (podkarpackie) albo hodowle, która prowadzi sprzedaż wysyłkową (cała Polska)?
Nie jest dla mnie istotne które to będzie pokolenie po dzikich rybach, ale nie chciałbym żadnych kundelków czy hybryd - jeśli ktoś ma nadwyżki tych dwóch gatunków to też będę zainteresowany.
TwinSmark
Posty: 25
Rejestracja: 29 mar 2018, 23:44
Imię: Kris
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Re: Małe Malawi 96L

Post autor: TwinSmark »

Do zbiornika 96 litrów to, szczerze mówiąc nie wpuszczałbym żadnych pyszczaków. Jest zbyt małe. W pracy mam akwarium 1300 litrów, do którego kilka miesięcy temu wpuściłem z osiem sztuk maluchów Saulosi, wyszły z tego trzy samce, z których ten trzeci nawet nie ma jak sobie skrawka terytorium wykroić, bo pozostałe dwa podzieliły prawie trzymetrowy zbiornik na pół, i potrafią startować nawet do siedmio- czy więcejkrotnie od nich większego dorosłego samca Nimbochromis Livingstonii. Mówi się, że Saulosi są tymi łagodniejszymi, ale że grupa Mbuna to generalnie same świry, to te łagodniejsze to też psychole.

W 96 litrach za to ładnie pasowałyby muszlowce, w innym zbiorniku 112 litrów o podobnych do Twoich rozmiarach od kilku lat mam stadko kilkunastu Neolamprologus brevis, i dają sobie super radę. Ewentualnie może para naskalników Dickfelda.
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Re: Małe Malawi 96L

Post autor: Pumba »

Również skłoniłbym się do małej Tanganiki. Chindongo Saulosi uważany za małą rybę Malawi wcale nie odpowiednia do dna 80 cm. Wg. mnie minimalny zbiornik na te ryby to szkło o powierzchni dna co najmniej 100x40. Jeżeli już tak bardzo się uprzesz na to Malawi to wybierz jeden gatunek. Jakbyś potrzebował namiar na naprawdę ładne i w miarę czyste Saulosi (co już jest sztuką dostać) napisz do mnie na PW. Lepiej wziąć 10-15 ryb do późniejszej redukcji bo przy Saulosi zawsze wychodzi więcej samców niż samic.

Teraz trochę o Twoim zbiorniku.
Po pierwsze podaj parametry startowe wody mierzone testami kropelkowymi.
Po drugie wywal tą deszczownice. Niepotrzebnie hamuje przepływ wody a w Malawi liczy się maksymalna wydajność. Wystarczy samo kolanko na wylocie.

Sam kubeł u Ciebie nie wystarczy. Zasypałeś go niepotrzebnym zeolitem. Pasowałoby go zrobić samym mechanikiem lecz przy czestym otwieraniu go w celu czyszczenia może skrócić jego żywotność.

Na sam koniec podnieś skały troszkę do góry. Ryby będą śmielej odwiedzały górne partie akwarium.
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Re: Małe Malawi 96L

Post autor: CHAPEK »

Pumba pisze:
11 sty 2021, 21:23
Również skłoniłbym się do małej Tanganiki. Chindongo Saulosi uważany za małą rybę Malawi wcale nie odpowiednia do dna 80 cm. Wg. mnie minimalny zbiornik na te ryby to szkło o powierzchni dna co najmniej 100x40. Jeżeli już tak bardzo się uprzesz na to Malawi to wybierz jeden gatunek. Jakbyś potrzebował namiar na naprawdę ładne i w miarę czyste Saulosi (co już jest sztuką dostać) napisz do mnie na PW. Lepiej wziąć 10-15 ryb do późniejszej redukcji bo przy Saulosi zawsze wychodzi więcej samców niż samic.

Teraz trochę o Twoim zbiorniku.
Po pierwsze podaj parametry startowe wody mierzone testami kropelkowymi.
Po drugie wywal tą deszczownice. Niepotrzebnie hamuje przepływ wody a w Malawi liczy się maksymalna wydajność. Wystarczy samo kolanko na wylocie.

Sam kubeł u Ciebie nie wystarczy. Zasypałeś go niepotrzebnym zeolitem. Pasowałoby go zrobić samym mechanikiem lecz przy czestym otwieraniu go w celu czyszczenia może skrócić jego żywotność.

Na sam koniec podnieś skały troszkę do góry. Ryby będą śmielej odwiedzały górne partie akwarium.
Dzięki za uwagi i sugestie.
Zanim wpuszczę życie minie jeszcze jakieś 2 tygodnie.

Zdaję sobie sprawę, że taki zbiornik to krytyczne / skrajne minimum dla P.Saulosi a dla wielu malawistów to zbyt mały zbiornik.
Znając życie to się uprę xd i w najgorszym wypadku będę za kilka miesięcy szukał im większego domu.

No tak - parametry wody - takie oczywiste, że o nich zapomniałem. Pytanie niby proste, ale odpowiedź trudna :lol:
Co do testów to do tych kropelkowych podchodzę z duża rezerwą, bo moim zdaniem są w stanie pokazać tylko orientacyjnie/poglądowo wokół jakich wartości oscylujemy ze sporym marginesem błędu.

PH
Według badań laboratoryjnych publikowanych przez Zakład Wodociągów w IV kw. 2020r. PH wynosiło 8,3 (w poprzednich kwartałach było to 8,1)
Elektroniczny PHmetr pokazał dziś 8,38 w poprzednich kwartałach pokazywał okolice 8,1, więc mniej więcej to się pokrywało z danymi publikowanymi.

Przyjmuje, że PH będzie się wahać pomiędzy 8,0-8,4

Twardość
Według badań laboratoryjnych publikowanych przez Zakład Wodociągów twardość ogólna wynosiła 8,0 ('N)
Według testu kropelkowego wynosi GH 12, KH 8, (na przestrzeni ostatnich kilku pomiarów najczęściej było to GH 13,0)

Przyjmuje, że Twardość będzie się wahać pomiędzy 8,0-13,0 i będzie raczej bliższa tej dolnej granicy, bo ciężko porównywać wyniki moje z profesjonalnym laboratorium.

Resztę na razie nie mierze bo niema to większego sensu zanim zbiornik nie dojrzeje

Co do filtracji.
Deszczownie zamontowałem, żeby przetestować osprzęt - w każdej chwili do demontażu.
Sam kubeł u Ciebie nie wystarczy. Zasypałeś go niepotrzebnym zeolitem.
Co masz na myśli mówiąc o niepotrzebnym zeolicie??
Nigdy go wcześniej nie stosowałem, bo miałem akwaria roślinne, więc występowały tam zawsze niedobory związków azotowych. Dostałem go w gratisie, ale z tego co poczytałem i poszperałem to jest to medium jonowymienne - absorbuje związki amonowe i azotowe, oddając w znikomym i nieszkodliwym stopniu do wody potas i sód.

Filtrację mogę w każdej chwili wspomóc kubełkiem Ehiem 2211 albo wewnętrznym Aquaelem Turbo 500 (a nawet jedno i drugie).

Myślałem, że w akwarium typowo "rybnym" priorytetem jest nie tyle mechanika, co usuwanie nadmiaru związków azotowych/amonowych, a co za tym idzie mocna biologia, która też je przetwarza??
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: Małe Malawi 96L

Post autor: Goran »

Jak biologię zapchasz mechanicznie syfem to nic nie przerobi. Jakiś prefiltr musi być,
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Re: Małe Malawi 96L

Post autor: CHAPEK »

Ten model filtra ma wbudowany prefiltr w pokrywie. Może i niewielki bo o pojemności 0,6l, ale z łatwym dostępem umożliwiającym jego wyjęcie bez otwierania samego kubła, więc czyścić prefiltr można i co tydzień bez szkody dla biologii
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Re: Małe Malawi 96L

Post autor: Pumba »


Myślałem, że w akwarium typowo "rybnym" priorytetem jest nie tyle mechanika, co usuwanie nadmiaru związków azotowych/amonowych, a co za tym idzie mocna biologia, która też je przetwarza??
W Malawi jest wymagania dobra filtracja oparta na jednym i drugim. Biologia da sobie radę nawet na zwykłym brzęczku. Moim i nie tylko moim zdaniem (co zostało wielokrotnie przetestowane) nie ma sensu wypełniać kubła wiaderkami ceramiki i tym bardziej nie potrzebnym zeolitem. Na Twój litraż wystarczy bardzo dobrej jakości złoże jak np. 100ml Matrixu lub ceramika maxspet. Większość bakterii osiada się w podłożu i dekoracjach w akwarium.

Postawiłbym na mocną filtrację mechaniczna. Jak masz zamiar dokładać po czasie Aquael Turbo który de facto i tak zajmie miejsce w akwarium to rozważyłbym zrobienie kaseciaka, który udźwignie filtrację mechaniczną jak i biologiczną a w przyszłości nie będziesz musiał się martwić o filtr do akwarium nawet 500 litrów plus

Co do testów kropelkowych. Oczywiście, że są to poglądowe wyniki ale bardzo blisko zbliżone do faktycznych pomiarów laboratoryjnych. Osobiście polecam nową serię JBL pro aquatest. Akwarium zweryfikuje Twoje parametry. Wodociągi podają swoje ale zanim dopłynie do Ciebie do kranu ten parametr może się nieznacznie zmienić.
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Re: Małe Malawi 96L

Post autor: CHAPEK »

Pumba pisze:
13 sty 2021, 20:50

Myślałem, że w akwarium typowo "rybnym" priorytetem jest nie tyle mechanika, co usuwanie nadmiaru związków azotowych/amonowych, a co za tym idzie mocna biologia, która też je przetwarza??
W Malawi jest wymagania dobra filtracja oparta na jednym i drugim. Biologia da sobie radę nawet na zwykłym brzęczku. Moim i nie tylko moim zdaniem (co zostało wielokrotnie przetestowane) nie ma sensu wypełniać kubła wiaderkami ceramiki i tym bardziej nie potrzebnym zeolitem. Na Twój litraż wystarczy bardzo dobrej jakości złoże jak np. 100ml Matrixu lub ceramika maxspet. Większość bakterii osiada się w podłożu i dekoracjach w akwarium.

Postawiłbym na mocną filtrację mechaniczna. Jak masz zamiar dokładać po czasie Aquael Turbo który de facto i tak zajmie miejsce w akwarium to rozważyłbym zrobienie kaseciaka, który udźwignie filtrację mechaniczną jak i biologiczną a w przyszłości nie będziesz musiał się martwić o filtr do akwarium nawet 500 litrów plus

Co do testów kropelkowych. Oczywiście, że są to poglądowe wyniki ale bardzo blisko zbliżone do faktycznych pomiarów laboratoryjnych. Osobiście polecam nową serię JBL pro aquatest. Akwarium zweryfikuje Twoje parametry. Wodociągi podają swoje ale zanim dopłynie do Ciebie do kranu ten parametr może się nieznacznie zmienić.
Ok. Czyli rozumiem, że wadą zeolitu w tym przypadku są nie tyle jego właściwości filtracyjne/chemiczne, a to, że będzie zbędnym tłumikiem ograniczającym przepływ, co szybciej doprowadzi do zmniejszenia wydolności / niewydolności filtracji.

W takim razie, skoro to tylko kwestia czasu, to pozostają następujące pytania:
- Czy wywalić go teraz zanim jakiekolwiek życie znajdzie się w akwarium?
- Czy monitorować sytuacje i zrobić to przy pierwszym czyszczeniu filtra?
- Czym zastąpić zeolit? dołożyć kolejną gabkę?? czy polecacie coś innego?? (na tą chwilę jest po jednym koszu: gąbka / zeolit / ceramika)
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Re: Małe Malawi 96L

Post autor: Pumba »

Garść ceramiki i reszta gąbki. Wiąże się to z czestszym czyszczeniem kubła. Z czasem i tak będziesz potrzebował zywicy do zbijania NO3 np. purolite A520E lub PA202
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Re: Małe Malawi 96L

Post autor: MariooT »

CHAPEK pisze:
13 sty 2021, 17:41
Ten model filtra ma wbudowany prefiltr w pokrywie. Może i niewielki bo o pojemności 0,6l, ale z łatwym dostępem umożliwiającym jego wyjęcie bez otwierania samego kubła, więc czyścić prefiltr można i co tydzień bez szkody dla biologii
Bardzo ciekawe rozwiązanie! Ja używałem filtra JBL, który w środku był zapchany samą ceramiką. Generalnie sam filtr wyjmowałem i czyściłem nie częściej niż raz w roku a umożliwiało mi to zastosowanie na wlocie filtra gęstą i dużą (największą jaką udało mi sie w sklepie wyhaczyć) gąbkę, którą płukałem przy każdej podmianie.
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Re: Małe Malawi 96L

Post autor: CHAPEK »

Mała aktualizacja.

W akwarium pływa 10 szt. P. Saulosi w rozmiarach 3-5 cm, ale większość jest bliżej tej górnej granicy. Ryby zakupione początkiem lutego w hodowli FishMagic. Ryby już się zaaklimatyzowały, początkowa płochliwość minęła i obecnie żywo reagują na wszelki ruch przed akwarium, a na widok człowieka tłoczą się przy przedniej szybie.
3-4 osobniki to już najpewniej samce, mają w niektórych sytuacjach widoczne ciemniejsze pionowe pasy, do tego zaczęły pilnować swoich rewirków. Zaobserwowałem też pierwsze walki samców, więc będę bacznie obserwował sytuacje w akwarium i pewnie za jakiś czas będę musiał myśleć o pierwszych redukcjach.

Przy tej okazji jeśli ktoś wstępnie byłby zainteresowany w najbliższych miesiącach poredukcyjnymi samcami Saulosi (według sprzedawcy - czyste pokolenie F2) to może odezwać się na PW albo w temacie - póki co nic zobowiązującego, ale na pewno odezwę się do tych osób w pierwszej kolejności, jak już do pierwszej, czy koljenej redukcji dojdzie.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”