Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

[180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: zdzislaw »

Po latach przygody akwarystycznej w wydaniu roślinnym próbuję Tanganiki w moim RIO180. Zbiornik jak nowy, ze szkła 6 mm pięknie wykonany przez AKWARES, i tylko pokrywa i podstawa Juwela. Przykleiłem tło Juwela, a dno zbiornika „wyścieliłem” kratką po starych lampach „neonowych” (Wojtku, dziękuję), by bezpieczniej zniosło nacisk „kamulców”. „Flit czarny” ze składu przy ul.Krakowskiej, po kąpieli w kilku deszczach i końcowym szorowaniu pod prysznicem wczoraj postawiłem „na sucho” na kratkach, w które wsypałem najpierw 3kg Aragonitu 2mm. (Aragonit przed wsypaniem wymagał dłuższego przepłukiwania pod bieżącą wodą.)
Obrazek

Obrazek

I tak było do wczoraj. Dzisiaj rozesłałem 16 kg piachu (pod piach wsypałem zawartość 4 kapsułek Tetra Bactozym i 4 Biocoryn), trochę „poprawiłem” kamulce i zalałem „kranowitem”, znaczy się: wodą z kranu. Zrobiła się „ciemność’, ale wierzę w moc sprawczą filtra wewnętrznego BioFlow z nowymi gąbkami, w tym NITRAX. Niech się klaruje i dzieje, zwłaszcza że do wody wlałem 15 ml STABILITY Seachem i ampułkę BIOTRACE Prodibio. W poniedziałek „pożyczę” parę litrów wody ze „starego” zaprzyjaźnionego akwarium i dodatkowo uruchomię kubełek – Filtr EHEIM 2222 z wkładami ceramicznymi SIPORAX Mini 270g + SIPORAX Ceramic Rings 15mm 0.7 l. Mam nadzieję, że BioFlow + EHEIM i tym razem dadzą radę. W oświetleniu Juwel 2 x 45W wprowadziłem korektę – świetlówkę Nature „przysłoniłem” odbłyśnikiem zamocowanym „od dołu”.
Obrazek

I to by było na dzisiaj „na tyle”. Pozdrawiam. :)
Gekon
Posty: 878
Rejestracja: 07 lis 2009, 15:41
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów/Zalesie
Akwarium: wiele :)
Płeć:
Wiek: 32

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: Gekon »

Zdzisławie piękny projekt się szukuje :)
tło było klejone od wewnątrz czy od zewnątrz zbiornika?
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: zdzislaw »

Mateusz, dziękuję. Układam zręby z tych kamulców, a resztę aranżacji rybkom zostawiam. Chyba wenę swą już "wyczerpuję" :mrgreen: - dorzuciłem jeszcze parę kamyczków, trochę piasku i śródziemnomorskich muszelek. Dzisiaj kolejny kroczek - uruchomiłem kubełek. Do "ceramiki" dodałem 10 ml Filter biostrt Sery i ampułkę BIOTRACE Prodibio. Od jutra rozpocznę naukę testowania parametrów wody. Woda, mam nadzieję, że się stabilizuje i klaruje. Wrzuciłem parę granulek Sinking Cichlid Gold mini pellet, jako "pokarm" dla bakterii.
Obrazek
Pozdrawiam. :D
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: K2 »

Baniak prezentuje się fajnie. Na pewno ryby go prędzej czy później przemebluja. Jaka będzie docelową obsada?
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: zdzislaw »

Dotychczas mi się udawało iż prawie przez 12 lat nie mierzyłem parametrów wody mojego zbiornika roślinnego. Dzisiaj czując nie tylko podświadomie inny poziom wyzwania, wręcz z kompleksem całkowitej niewiedzy akwarystycznej, podchodzę do stworzenia jak najoptymalniejszych warunków dla moich przyszłych podopiecznych z jeziora Tanganika. Poczytałem coś tam to i mierzę testami Zooleka - wiem, że mało ambitnie - ale zawsze coś. Czytam instrukcje i krok po kroku, kropelka do kropelki mieszam i wstrząsam i porównując z wzornikami otrzymuję: KH TwW=8, GH TwO= 15(16), pH = 8, NO2=0,025 i NO3=10(20). Woda wyklarowana, wirniki filtrów "mielą" a ja wciąż dolewam a to Biostart Sery a to STABILITY Seachem. W sprawie obsady jeszcze trochę "drepczę" pomiędzy marzeniami, a możliwościami. Przede mną wybory: i obsady i także ich menu. Mam żadne doświadczenie z mięsożercami, a tu znakomite dotąd pokarmy HIKARI na nic zdadzą się. Do nauki! Pozdrawiam. :o
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: K2 »

Myślę że "Hikari cichlid gold sinking mini" pewnie jako uzupełniający by się nadał.
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: zdzislaw »

W zbiorniku stabilnie, zrobiłem pierwszą podmiankę około 30 l "kranowitu" (po lekturze "różnistych patentów" na internetowych forach). Będę takie podmianki stosował około 2 x na tydzień. NO2 przed i po podmiance pomiędzy 0.0 a 0.025.
Obrazek
Pozdrawiam. :)

P.S. Aha, żeby nie zapomnieć - w ZOO Iguanie byłem! :lol: W zbiorniku zamieszkało 5 pięknych ryb - Altolamprologus CALVUS Black - F1. Dwa najodważniejsze, choć wylęknione jeszcze, nawet dały się (prawie) sfotografować. :D
Obrazek
Obrazek

a tu ciut drugiego
Obrazek
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: K2 »

Hehe, Zdzisław gratuluję. Nigdy nie miałem tangi, kiedyś muszę się wprosić na oglądanie.
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: zdzislaw »

Bardzo proszę, Rafale. Miło mi będzie gościć Cię. 🙂
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: Goran »

Zeby nie było, że się czepiam, ale zapytam......
Nie wiem na ile daty napisanych postów są zgodne z tym co w nich piszesz, ale wychodzi mi, że baniak zalałeś 24 kwietnia i już po 3 dniach wpusciłeś rybki. Może się nie znam, ale w takim czasie raczej nie ma szans, żeby wystartował i zamknął się cykl azotowy.
O ile wierzę, w szybszy start na starym wkładzie do filtrów i starej wodzie, ale w te startery z buteleczek nie wierzę :)
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: zdzislaw »

Jacek napisał wyżej, cyt.: "Może się nie znam, ale w takim czasie raczej nie ma szans, żeby wystartował i zamknął się cykl azotowy." I ma rację co do domknięcia cyklu. Proces "dojrzewania" akwarium i doprowadzenie do całkowitego zamknięcia cyklu trwa od 4 do 6, a nawet dowodzą, że i do 8 tygodni. Bez wprowadzenia ryb i ich produktów przemiany materii pewnie ten proces trwałby o wiele dłużej. Niektórzy "profesjonaliści" sugerują wspomożenie startu i przyspieszenie zamknięcia cyklu azotowego przez zarybienie akwarium kilkoma tańszymi rybkami: gupikami czy zwłaszcza "złotą rybką" z jej szybkim metabolizmem. Wierzę, że w moim zbiorniku cykl azotowy wystartował i proszę o trzymanie kciuków za moich pierwszych pięciu podopiecznych i ich wielki wkład w dojrzewaniu zbiornika.
Pozdrawiam.
Ziemiojad
Posty: 20
Rejestracja: 07 gru 2020, 22:03
Płeć:

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: Ziemiojad »

Czas zacząć mierzyć paramety wody. Cykl na pewno się nie zamknął. On się nawet nie rozpoczął.
TwinSmark
Posty: 25
Rejestracja: 29 mar 2018, 23:44
Imię: Kris
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: TwinSmark »

Najlepiej mierzyć przez następne cztery lata, a później ostrożnie wpuścić jednego gupika, ale tylko na dwadzieścia sekund, i mierzyć parametry osiem razy na dobę.
Bez przesadyzmu, jeśli ryby nie przyjadą chore już ze sklepu, to nic im nie będzie. Rzeszowska kranówka jest OK, swego czasu trzymałem w niej paletki, którym robiłem podmiany 90% na taką prosto z kranu, i rosły jak dzikie. Nigdy nie mierzyłem parametrów, i nigdy nie miałem problemów. Poza niedawno kupionymi borelkami z Iguany, które były fabrycznie uwalone. A Tanganika jest pancerna.
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: Goran »

Święta prawda :) zwierzęta w lasach w Czernobylu też rosną jak dzikie:)
Borelki faktycznie mają wadę fabtyczną polegającą na nietolerancji twardej i zasadowej wody:)
A co do paletek.... nie ujmując im nic z ich pięknego wyglądu, to sposób ich hodowli w 90% na gołym szkle i napychanie sercami wołowymi to farma a nie akwarystyka :)
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Re: [180l] Kawałeczek Tanganiki w RIO180

Post autor: zdzislaw »

Ziemiojad pisze:
05 maja 2021, 20:29
Czas zacząć mierzyć paramety wody. Cykl na pewno się nie zamknął. On się nawet nie rozpoczął.
Nie jestem już pewien niczego, nawet tego, czy cykl azotowy rozpoczął się w moim zbiorniku, a nawet tego, czy w ogóle kiedyś się rozpocznie. :( Ryby pływają, nawet udało mi się wszystkie 5 złapać w kadr.
Obrazek

Dzisiaj rano też mierzyłem parametry wody w moim RIO testami Zooleka:
- NO2 mniejsze od 0,025,
- NO3 - około 10,
- PH (metodą 6,0-8,0) około 7,8
- PH (metodą 4,5-9,0) około 8
- GH (TwO) 16
- KH CH (TwW) 11
Po pomiarach podmieniłem 25 l wody i znów, jak co dzień wlałem do wody 10 ml Stability Seachem.
W poniedziałek podmienię około 20 l wody. Co do dalszej obsady zbiornika - jakie ryby i kiedy, nie mam jeszcze decyzji. Calvusy zaczynają ustalać hierarchię - nie zawsze między nimi wygląda to tak, w miarę pokojowo, jak na ostatnim zdjęciu.
Obrazek

Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”