Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[1300 L] Black River

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Alek, gratulacje! Głosowałem na Ciebie bo twój zbiornik to nie jest jednorazówka do częstego restartu i do kolejnego zdjęcia - to prawdziwy wycinek biotopu dla twórcy i jego mieszkańców! Szacunek i podziw!

Pozdrawiam
shadow2525
Posty: 109
Rejestracja: 07 lis 2010, 22:10
Imię: Alek
Lokalizacja: Uraz
Akwarium: 1300 L
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: shadow2525 »

Dziękuję Bardzo Tak Tobie jak i wszystkim innym Osobą głosującym w Tym konkursie
Szkoda tylko ze nie zagłosowałem Sam na Swoje Akwarium ;) - była by dogrywka i kolejna porcja emocji ale ..........
Dla Mnie to ogromy sukces - Nigdy nawet przez myśl mi nie przeszło ze mogę coś wygrać i ze kiedyś wezmę udział w Konkursie . A jednak czasem trzeba troszkę wiary w samego siebie .
zdzislaw pisze:twój zbiornik to nie jest jednorazówka do częstego restartu i do kolejnego zdjęcia
I to raczej nie wróży kolejnych sukcesów w konkursach ....... Nie będzie nowej aranżacji a przynajmniej żadnych rewolucji ,wiec niczym już chyba nie zaskoczę ale może ;)
Awatar użytkownika
Alai
Mecenas
Posty: 433
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:55
Imię: Paweł
Lokalizacja: Szczecin
Akwarium: Dyskowce: 1100+500
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: Alai »

Nie będzie? Mogę się założyć, że już niedługo coś się pozmienia...:D
Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
www.akwa.szczecin.pl
shadow2525
Posty: 109
Rejestracja: 07 lis 2010, 22:10
Imię: Alek
Lokalizacja: Uraz
Akwarium: 1300 L
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: shadow2525 »

Tak...... przejdę z korzeni na KORZENIE i jeszcze więcej Korzeni :P
Awatar użytkownika
Alai
Mecenas
Posty: 433
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:55
Imię: Paweł
Lokalizacja: Szczecin
Akwarium: Dyskowce: 1100+500
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: Alai »

tylko wkład się zmieni:D
Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
www.akwa.szczecin.pl
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

Jak kiedyś już powiedziałem na innym forum dla mnie najpiękniejsze BW :)
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
shadow2525
Posty: 109
Rejestracja: 07 lis 2010, 22:10
Imię: Alek
Lokalizacja: Uraz
Akwarium: 1300 L
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: shadow2525 »

Jeszcze raz ogromne dzięki ..... Przez ten wasz konkurs to teraz mam milion pomysłów na zmianę aranżacji a w takim akwarium to nie takie proste :( No nic zobaczymy co przyniesie CZAS ...........
Awatar użytkownika
Alai
Mecenas
Posty: 433
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:55
Imię: Paweł
Lokalizacja: Szczecin
Akwarium: Dyskowce: 1100+500
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: Alai »

Ja wiem co przyniesie...wspólnymi siłami stworzymy mój baniak, a potem zajmiemy się Twoim:)
Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
www.akwa.szczecin.pl
shadow2525
Posty: 109
Rejestracja: 07 lis 2010, 22:10
Imię: Alek
Lokalizacja: Uraz
Akwarium: 1300 L
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: shadow2525 »

Rozumiem że Ty robisz, Ja kibicuje i zbieram szczękę z Podłogi :P
Awatar użytkownika
Alai
Mecenas
Posty: 433
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:55
Imię: Paweł
Lokalizacja: Szczecin
Akwarium: Dyskowce: 1100+500
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: Alai »

Tzn tu pytam o rady...a potem robie:)
Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
www.akwa.szczecin.pl
shadow2525
Posty: 109
Rejestracja: 07 lis 2010, 22:10
Imię: Alek
Lokalizacja: Uraz
Akwarium: 1300 L
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: shadow2525 »

Ok . nie ma sprawy :) Szkoda tylko ze drugi koniec Polski ale dzięki Netowi świat jest Mniejszy :)
Awatar użytkownika
Alai
Mecenas
Posty: 433
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:55
Imię: Paweł
Lokalizacja: Szczecin
Akwarium: Dyskowce: 1100+500
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: Alai »

Damy rade:) zawsze istnieje skype i kamerki:P
Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
www.akwa.szczecin.pl
shadow2525
Posty: 109
Rejestracja: 07 lis 2010, 22:10
Imię: Alek
Lokalizacja: Uraz
Akwarium: 1300 L
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: shadow2525 »

Wiem ze Powinno się To znaleźć W pierwszym poście ale Zaktualizuję - Kto wie może Ktoś jeszcze nie widział ,może komuś się przyda . A może Tylko dla formalności .

Fotorelacja z opisami kolejnych etapów Budowy Zbiornika . Przyznaję się ze kopiuje to z innego Forum . Szkoda czasu na pisanie tego od nowa :)

A więc ......Tak to się zaczęło ...

Akwarystyka jest moja pasją od kiedy tylko pamiętam , zawsze chciałem mieć w domu coś na wzór leśnego rowu czy małego strumyka . I tak począwszy od 25 l poprzez 120L , 200L i 250L dobrnąłem do 1300L. Kto wie może to nie koniec ;)

Myśl o powstaniu tego zbiornika narodziła się kiedy z Kolegą wybrałem sie na poszukiwanie korzeni do naszych zbiorników.

Trafiliśmy na takie o to cacko -

Obrazek
Korzeń był ogromy - ponad 2 m dł. 70 cm wys. i po przycięciu jakieś 20 cm szerokości. Nie mogłem pozwolić aby zgnił w tym bagnie ;)
Po powrocie do domu zacząłem snuć plany a ogromnym zbiorniku wypełnionym piaskiem i korzeniami.
Miałem w tym czasie 2 akwaria 250l i 200l oba roślinne. Mieszkam na piętrze w domku jednorodzinnym i właściwie już miałem dosyć noszenia Wiader z wodą , przycinania roślin i odmulania dna co tydzień. Moja żona znów była wściekła za zachlapane podłogi i brudny zlew .

Przedstawiłem Jej swój niecny Plan .
Sprzedajemy 2 akwaria i za tą kasę stawiamy jedno ale ogromne (na dole oczywiście)
Nie powiem ze było łatwo przepchać taki projekt ;)
Ale po pokazaniu kilku zbiorników o podobnej wielkości udało sie.
Po kilku godzinach w sieci znalazłem zbiorniki firmy Argus . Poszła wiadomość na @ i zostaliśmy zaproszeni do domu Właściciela firmy .
W salonie stał Holender 1300l :shock: Nie mogliśmy się oderwać od szyby . Potem jeszcze kilka zbiorników rozmieszczonych po całym domu ( jeden piękniejszy od drugiego )

W trakcie rozmowy ustaliliśmy koszty i ostateczny rozmiar zbiornika . Ja myślałem o 3m. ale gdybym się przy tym upierał akwarium musiało by być klejone już z szyby 15 mm co znacznie podwyższało jego cenę . 2,7m można zrobić z 12mm a różnica w pojemności to tylko 200l. . Do tego Sump i akwarium na Hydroponikę.

Po ustaleniu szczegółów Trzeba było się zabrać za projektowanie systemu filtracji , oświetlenie i inne tego typu sprawy .

Skoro rozpoczęło sie od korzenia, to na pierwszy rzut poszedł właśnie ON, i kilka innych .

Po czyszczeniu

Obrazek

Przy tej wielkości zbiornika nie widziałem innego rozwiązania jak 2 Kominy i Duży Sump. Po ustaleniach na zaprzyjaźnionym forum doszła jeszcze Hydroponika .

Wiadoma sprawa tu z wiadrami nikt nie będzie latał . Zerwałem podłogę poprowadziłem wodę i elektrykę . W ścianie odpływ za dom do beczki 200l ( taką wodę można wykorzystać ) Zaprojektowałem i wybudowałem postument pod zbiornik.

Akwarium stanie na postumencie betonowo stalowym, który będzie posiadał 2 kratki wentylacyjne aby odprowadzić wilgoć. Taka sam kratka będzie założona w pokoju przy suficie
1.
Obrazek
2.
Obrazek
3.
Obrazek
4.
Obrazek

Na zdjęciu Nr 2 i 3 widać rogi nie zabudowane gdyż w tych miejscach będą wychodzić rurki z kominów akwarium wiec musiałem zostawić miejsce na śrubunki i oczywiście musi być dojście aby je założyć
Tu już zaczyna jakoś to wyglądać :)

Obrazek

Posadzka

Obrazek

Obrazek

I coś dla potomnych ;)

Obrazek

Kiedy budowa trwała ja już myślałem co dalej . Przyszła kolej na tło . Na ścianę rzuciliśmy trochę tynku maszynowego . Moja koleżanka to porzeźbiła i pomalowała.
Wyszło to ciekawie i bardzo Tanio.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Remonty i budowa podstawy ukończone :wink:

Przed.

Obrazek

Po.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz tylko zostało czekać na akwarium które dojechało z małym poślizgiem czasowym ale jednak . Trzeba było 6 osób aby je wnieść przez okno . Poszło lepiej niz się spodziewałem .

Nie mogłem sobie darować takiej okazji :cool:

Obrazek

Tu już powieszone lampy HQI które później okazały sie nie potrzebnym wydatkiem i pożeraczem prądu . Niestety przy takim projekcie nie sposób było nie popełnić błędów :(
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Halogeny zostały zamienione na Lampy Własnego Pomysłu I wykonania jakiś czas po uruchomieniu zbiornika - To opis i zdjęcia .

Lampy zostały zrobione z taniego materiału - Metalowe Miski :oops: Średnica 31 cm . Wewnętrzna strona jest polerowana co działa jak odbłyśnik. W dnie zrobiłem otwory w które włożyłem oprawki pod trzonek E27 .

Obrazek
Obrazek

Całość została pomalowana czarnym matem .

Obrazek

Jak widać wyglądają estetycznie a ich cena niewielka . Miska 20zł ,oprawka 5 zł, za farbę dałem chyba 15zł. Uchwyty zrobiłem z tego co znalazłem za domem . Ich zaleta jest jeszcze to ze mogę je przesuwać na boki ( obracają się na zawiasie ) oraz po odłączaniu wtyczki jednym ruchem zdjąć z uchwytu ( zawiasu) .

Co do żarówek to na początku kupiłem Philips Master Electronik 20 W ale po czasie zostały zmienione na zwykłe żarówki 60 w . To widmo światła jakoś najbardziej mi pasuje do BW .
No to kiedy już miałem zbiorniki Akwarium ,Sump, Hydroponikę trzeba było to wszystko poskładać w całość i połączyć systemem rur i zaworów .

Projekt zrobiłem sobie sam na podstawie tego co znalazłem w sieci . Ale wprowadzenie go w życie to inna bajka . Sporo czasu poświęciłem na poszukiwanie śrubunków zaworów i rur . Przepatrzyłem masę ofert i wykonałem mnóstwo tel. do firm które sie zajmują takimi rzeczami.
W końcu trafiłem na Allegro gościa który zaopatrzył mnie we wszystko czego potrzebowałem i cena tez nie była wcale wygórowana. Za całą instalację wyszło 700zł. czy coś koło tego .
Trochę się bałem sam to kleić ale że koszty i tak mnie już przerastały postanowiłem zabrać sie i po prostu poskładać to tak jak zaplanowałem

Zacząłem przycinać rurki według projektu i składać na sucho przy okazji wszystko dokładnie przymierzając .
Praca wre :cool:
Obrazek

I tak śrubunki wkręcone D40 i D25 . Tu już sprawdzam szczelność połączenia

Obrazek

Obrazek

Mały problem pojawił się przy Śrubunku do Hydro . Okazało się że otwór ni jak pasuje do śrubunku. Oczywiście otwór miał być taki sam jak w kominie .Pod śrubunek D25 ,ale...... nie będę komentować tego....
A więc nie było wyjście trzeba było szybko improwizować . A więc stwierdziłem ze śrubunek bez gwintu wejdzie na wcisk w otwór. Szybka akcja z pilnikiem i została mi rurka z kołnierzem Pod kołnierz sporo silikonu i po problemie. Dociśnięte trzyma jak ta lala :wink:

Obrazek

Obrazek


Tu gotowe moduły do wklejenia w system . Robiłem jakiś odcinek na stole potem wklejałem do szafki -wygoda :cool:

Obrazek

Obrazek


Wszystko już wklejone czas zalewać pompę i sprawdzić działanie,systemu który bądź co bądź Sam zaprojektowałem :cool: Puki co wszystko jest podłączone w obiegu zamkniętym pomijając akwarium A wiec woda z Sumpa leci do Kominów i do Hydroponiki po czym wraca do Sumpa.

Tu zdjęcia pracującego Sumpa, przecieków brak :cool:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze mała przeróbka.
Skoro jedna z wad Sumpa jest to że woda jest pobierana tylko z powierzchni , to trzeba było ta wadę wyeliminować. Między obudową a kominem jest prawie 1cm luki ,myślę że wystarczy. W obudowie nawierciłem otwory w skupiskach na rożnych wysokościach po obu stronach. Materiał na obudowę to pleksi ale nie bezbarwna tylko brązowa z fakturą przypominającą Korę . To po to aby ładnie zamaskować kominy :)

Nie kleiłem boków tylko wyginałem jeden kawałek do kąta prostego nad gazówką (nie polecam , ciężko jak diabli)

Tak to wygląda;)
Obrazek

Obrazek

A Tu całość myślę ze zgubi się wśród korzeni

Obrazek

No i ten wielki dzień . Zalewanie . Serducho miałem gdzieś koło przełyku ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

A więc skoro nic nie cieknie i wszytko działa można zaczynać :P

Obrazek

Całość

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wstawię Tu kilka zdjęć jak akwarium wyglądało w pierwszej fazie tak dla porównania tego co było a jest

Obrazek

A tu Wątrobowiec Porostnica Wielokształtna . Znaleziony na wycieczce rowerowej przy strumyku . Ładnie rośnie na Korzeniu

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tu może dodam jeszcze Szczegółowy Rysunek z Opisem Systemu filtracji i podmian wody - Tak to wszytko odbywa się w Tej chwili .

Obrazek

Czerwone Linie - Zasilanie z Pompy
Zielone Linie - Powrót z Kominów
Czarne z Czerwonym Motylkiem - Zawory kulowe
Od góry :
Hydroponika wypełniona Keramzytem z zaznaczonym poziomem wody.
Akwarium z kominami
Sump - Nie zaznaczałem wkładów itd. aby nie tracić na czytelności Jest tam tylko Armatka w Pierwszej komorze od Prawej
Czarna dziura po prawej to ściek


Może teraz jak to działa .
Zaworami 1,2,4 Regulują przepływy w ''Strumienicy '' , Deszczowni oraz Hydroponice .
Zawory 5 i 6 służą do regulowania poziomu wody w kominach ( konieczne do cichej pracy )
Mogę też odłączyć Sumpa od akwarium i wtedy pracuje sam w obiegu zamkniętym (przerywana niebieska linia od Pompy ) . Przydaje się to kiedy wymieniam wkłady i w filtrze woda robi się syfiasta . Zamykam obieg zamykając zawory 1 i 2 a otwieram zawór nr.3 . Woda w Sumpie filtruje się i dopiero puszczam ją na zbiornik . Cały syf nie trafia do akwarium Mrugnięcie Oczywiście jak jest już drastycznie i woda w filtrze nie nadaje się do użytku nawet po przefiltrowaniu , pod zawór nr 3 Podpinam węża i pompa wywala brudy do ścieku . W tym samym czasie puszczam wodę z sieci -zwór nr. 8 i po chwili mam wymieniona wodę w całym filtrze ( bez noszenia wiader bez wybierania wody itd. )

Podmiana wody Odbywa się w ten sposób ze do Filtra 24h/d kapie woda z sieci (zawór nr. 8 ) Woda kapie do armatki torfowej i tym sposobem uzyskuje już odpowiednie parametry . Kiedy poziom wody w komorze Pompy zrówna się z poziomem pozostałych komór ( jakieś 20-25 L ) Zamykam zawór Nr.6 a otwieram Nr. 7 Woda z akwarium leci do ścieku . Ja w tym czasie obserwuję tylko poziom wody w Komorze pompy . Jak już opadnie do żądanego poziomu Wszystko wraca na swoje miejsce- Zamykam 7 a otwieram 6 . Taka operacja co 2 dni Język

Wszytko to polega na tym ze jeśli dolewamy wody do akwarium ,czy woda odparowuje to poziom wody zmienia się tylko i wyłącznie w komorze pompy - Prawo fizyki .Tak jest i Już Mrugnięcie

Oczywiście sporo rur jest nad Pierwszą Komorą i mogą utrudniać tam manipulacje przy wkładach ale..... Można je szybko zdemontować ( śrubunki ) w miejscach gdzie są zawory 5,6 i 3 Po chwili mamy wolna przestraszań nad sumpem i możemy spokojnie się bawić

Wiem ze to może strasznie wygląda ale tak w rzeczywistości obsługa jest banalnie prosta iw wygodna . Projektując Ten system myślałem o tym aby uniknąć biegania z wiadrami wybierania wody z filtra w razie takiej potrzeby . Miało być wygodnie i funkcjonalnie . Po 2 latach eksploatacji wiem ze ze się sprawdziło.
Nie ma tu żadnych elektrozaworów czy innego ustrojstwa . Nic nie może się zaciąć wyłączyć . W razie braku zasilania woda spływa do wolnej przestrzeni Filtra i nie ma prawa się nic stać . No chyba ze ktoś sobie źle wyliczy tą wolną przestrzeń ;)

Ogrzewanie jak wcześniej Wspomniałem jest Z pieca CO . W tej chwili zamierzam jeszcze eksperymentować z Wymiennikami ciepła oraz Wężownicą . Chcę uzyskać max mocy . W tej chwili Max to 25-26 st.C Dobrze by było dobić do 28-29 .


No nic i Tak się zakończyła Budowa zbiornika . Trwało to jakie 2 miesiące . Nie było łatwo . Sporo rzeczy wychodziło w trakcie . Nie zawsze podejmowałem właściwe decyzje ale jednak .......

Ten tekst to taki zlepek wszystkiego co znalazłem ale myślę ze jakoś sie kupy ;) Trzyma :P

[ Dodano: 2011-01-02, 21:59 ]
Jest to zdjęcie ....... I tak Na Apisto jest najbardziej szczegółowy dziennik Bo to właśnie Tamtejsi Forumowicze Pomogli w Powstaniu Tego Zbiornika za co Bardzo im dziękuję .
Awatar użytkownika
Alai
Mecenas
Posty: 433
Rejestracja: 22 mar 2010, 19:55
Imię: Paweł
Lokalizacja: Szczecin
Akwarium: Dyskowce: 1100+500
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: Alai »

Cały opis robi wrażenie :) Naprawdę kawał dobrej roboty :)
Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
www.akwa.szczecin.pl
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Dopiero po tej fotorelacji skojarzyłem. że to z apisto :P
kawał dobrej roboty ;)
Tylko żywe zioło :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”