Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[050] Piko Tanganika

Tanganika, Malawi, Azja, Ameryka

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

[050] Piko Tanganika

Post autor: zdzislaw »

Nie mam innego wyjścia - muszę przedstawić Wam mój projekt Tanganika w 50l (!), bo sam mogę sobie nie poradzić z jego dobrą realizacją. Wkuwam teraz wiedzę o tym specyficznym biotopie i coraz bardziej się nakręcam. Wszystko przez te nagrody w ostatnim Konkursie - szkło (szkiełko) i kamienie. Wyzwanie o niebo większe od następnego roślinniaka. Ale zrobię ten projekt, tylko chciałbym przy Waszej pomocy jak najmniej dręczyć przedstawicieli fauny i flory tego biotopu w moim zbiorniku. Składowe projektu:
-zbiornik: 50x36x28(h) szkło 8mm OW
-oświetlenie: moduł 11-13W
-ogrzewanie: Jager 25W
-podłoże: piasek kwarcowy (biały i żółty) + żwirek koralowy ok 3 cm
-dekoracje: skały Seiryu - 10-12 kg, muszle Neothauma Tanganyicense (40szt) + winniczka
-flora: Ceratophylum Demersum, Utricularia sp., Vallisneria Spiralis, mchy Peacock, Ereckt
-fauna: Julidochromis Transcriptus 1+1, Altolamprologus sp. Compressiceps Shell (Sumbu)1+1.
-filtracja: 2 x Aqua clear 30 - na ścianie bocznej (prawej) z wypełnieniem jako mechaniczny (gąbki i włóknina) + na ścianie tylnej (lewy róg - wypełnienie biologiczne?
Na dziś wg mego "widzi mi się" nie zdecydowałem się jeszcze ostatecznie co do wyboru filtrów - może 2 x Aqua clear 50?, jakie wypełnienie biologiczne: jaka i ile ceramiki? ile żwirku koralowego? Jakiej firmy testy kropelkowe? Proszę o opinie i sugestie bym zdążył z projektem do marca 2011(jak ten czas leci).
Uffff - poooooszło!!!!

Z wyrazami szacunku
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Na tandze się nie znam jakoś specjalnie ale mam jedno niezmienne zdanie w kwesti tego biotopu. Żadnych roślin ;) dla przykładu zwycięski baniaczek z kategorii biotop, wyobraża tam sobie ktoś że po dołożeniu roślin będzie tam tak samo pięknie jak bez nich??
Co do filtra to radziłbym jeden mocniejszy kaskadowy albo kubeł i dobrze go wypełnić wkładami, zmiejszy to przepływ i nie będzie młynu w akwa a filtracaj będzie dobra.
Rybki ładne ale gdzieś wyczytałem ( najprawdopodobniej na jakimś forum tanganicko malawijskim) że ktoś nie poleca łączenie naskalników z innymi rybami. żyć razem będa ale jakieś tam problemy były.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Oj Zdzisek Zdzisek...żeś się uparł na tą tanganike w 50 litrach...a ja dalej swoje, że 50 litrów to za mało dla tych rybek :( chyba, że dla narybku tych rybek to ok ;]

No i jak pisze Justifield - zielenina mi do tego biotopu na pewno nie pasuje.

Noo to Zdzisławie weź się i zrób tam morszczaka :D
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Dominik dzięki za opinie - przemyślę. Kubełek niestety odpada ze względu na miejsce usytuowania akwarium. Jednego filtra się boję (np awaria). Wiem, że powinna być stosunkowo być duża nadfiltracja i szukam rozwiązań - jednocześnie filtry muszą pracować cicho (taki rozkaz i warunek) bo akwarium będzie w salonie dzieci i wnuków. Ostre wymagania.
A co do roślin to one w Jeziorze rosną nawet na głębokości 20 m - oczywiście nie Anubiasy i Mikrozorium - same na razie problemy. Ale dzięki za już.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Najcudowniejszy
Posty: 1309
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:17
Imię: pawel
Lokalizacja: Krasne
Akwarium: 250,160,45
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: Najcudowniejszy »

cherry_ukasz pisze:Oj Zdzisek Zdzisek...żeś się uparł na tą tanganike w 50 litrach..
Zdzichu ,ludzie już zaczynają mówić na mieście.... :mrgreen: A wszyscy jak jeden mąż twierdzą że nie jest to dobry pomysł. :nie: :ściana: :krzesłem: :mrgreen:
pawel
Awatar użytkownika
jonybrawo
Mecenas
Posty: 548
Rejestracja: 12 sty 2010, 18:47
Imię: Piotr
Lokalizacja: Zaczernie
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: jonybrawo »

Powiem tak sprawdz a pozniej wyciagniesz wnioski co do naskalnikow to u mnie zyja z saulosimi i jest ok malawi zlewa tanganike a na iloac ryb na poczatek wystarczy 50 co do filtracji nie dawaj koralowego na dno tylko do kaskady jedna wysyp w calosci i gabka a druga ceramika i gabka przydalo by sie te 50 ale jak nie ma to nic bo malo ryb podmianami nadrobisz dzialaj i czekam na foto sory za text ale pisze z telefonu
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

cherry_ukasz pisze:Oj Zdzisek Zdzisek...żeś się uparł na tą tanganike w 50 litrach...a ja dalej swoje, że 50 litrów to za mało dla tych rybek
wg mnie o ile dla naskalników tak to dla odpowiednich muszlowców wystarczy, widziałem nie jedną tangę w 45-60l zrobioną profesjonalnie dla muszlowców i to nie przez przypadkowych gości a znających się na rzeczy.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Ufff! No to mam na dzisiaj dosyć. Dodaliście mi motywacji. A niech tam mówią o mnie na mieście - to znaczy, że żyję a pomysł może i nie jest dobry, ale za to jaki trudny dla mnie! Paweł dzięki - muszę się sprężyć, żeby nie zaczęli się śmiać. Łukasz, jak mi się uda takie jeziorko wcisnąć do mojego zbiorniczka to łatwiej mi potem pójdzie z oceanem. Dzięki Dominik, że trochę już mi wierzysz. Piotrze, dzięki. Jak będziesz mógł, to proszę Cię podpowiedz mi te kaskady jak dla siebie.
Chcę powiedzieć, ze jest mi już lżej dzięki Wam i nareszcie sobie parę godzin wyluzuję.

Dziękuję i pozdrawiam

P.S. I bardzo proszę o jeszcze
rogalik
Posty: 166
Rejestracja: 08 lis 2009, 20:39
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 720 Vieja
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: rogalik »

Ja też wystartowałem z tanganiką i malawi w 70 litrach. Jak na razie kilkanaście rybek z 6 gatunków mieszka razem i dogadują się świetnie. Wydaje mi się, że po części możliwe jest to dzięki wielu kryjówkom w piaskowcach (10 kg kamienia tworzy mnóstwo szczelin, gdzie w każdej chwili kryją się wszystkie ryby). Zbiornik zaprezentuję jak znajdę chwilkę. Pocieszył mnie fakt, że nie jestem jedyny z tymi rybami w małym zbiorniku :).
Awatar użytkownika
jonybrawo
Mecenas
Posty: 548
Rejestracja: 12 sty 2010, 18:47
Imię: Piotr
Lokalizacja: Zaczernie
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: jonybrawo »

własnie czytam ada koningsa o tanganice i podaje ze:
Julidochromis Transcriptus trudnosc 2 wskali do 5, samiec 7 samica 5cm, długosc zbiornika 50cm, litrów 50 i miot 20 szt srednio
Altolamprologus sp. Compressiceps Shell (Sumbu) trudnosc 2, wielkosc samiec 8 samica 5, zbiornik dł 60cm litór 80 i 50 młaych w miocie wiec troszke mało ale stadko naskalników by było super polecam mam takie obecnie na przetrzymanie w malawi
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Dzięki, nie czuję już osamotniony z projektem małego zbiornika Tanganiki. Jestem co prawda zalogowany na różnych forach i czytam co tylko możliwe o Tanganice, także o przykładach małych zbiorników, ale bezpieczniej czuję się wśród nas "Podforaków" i dlatego odważyłem się u nas założyć ten mój temat. I jak widać dobrze zrobiłem, także ze względów merytorycznych. Piotrze, co do obsady mam świadomość, że to mały zbiorniczek ale może dla naskalników uda mi się taki aranż, że dogadają się co do rewirów z muszlowcmi - a z roślinek nie zrezygnuję. Dzięki za podpowiedź kolejnej strony. Będę czekał na prezentację zbiornika Tomasza - może ta jego obsada jest przykładem kontrolowanego przerybienia i rozkładu agresji współmieszkańców. Mam problem z filtracją - czy wystrcza dwie kaskady Aqua clear 30 czy lepsze będą 50. - oczywiście z wypełnieniem jakie mi Piotrze doradziłeś.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 24 gru 2010, 8:50 przez zdzislaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jonybrawo
Mecenas
Posty: 548
Rejestracja: 12 sty 2010, 18:47
Imię: Piotr
Lokalizacja: Zaczernie
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: jonybrawo »

AC50 przepływ: 250l/h - 757l/h
AC30 przepływ: 189l/h - 567l/h

czyli średnio 500 l/h x 2 = 1000 l/h jest ok masz 20 razy przefiltrowany baniaczek na h
czyli średnio 370 l/h x 2 = 740 l/h jest też ok ale to juz 14 raza na h

wg mnie najlepszy by był aqua szut 750 ale to wewnętrzny i odpada mało mniejsca.
Kaskady maja to do siebie ze spada im drastycznie wydajność dlatego warto zainwestowac w większe, jednak w twoim wypadku małe też będą dobre, a moż ekombinacja mała duża to daje:

500 l/h + 370 l/h = 870 l/h a to 17 razy nie wiem czy ma to sens ale policzyłem.

Co to wkładów to w jednym daj gruby grys koralowy 2cm-3cm w akuatice jest kupowałem ostatnio i gąbke grube oczka zeby sie nie zatykała a w drugim ceramika najlepsza Eheim ale i Hagen Fluval jest spoko mam taka, tez gąbke może być drobniejsze no i na to wate żeby łapała syf mecaniczny. Jeden bedzie biolog a drugi mechaniczny.

Czekam na rozwinięcie tematu.
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Tanganika 50l to proponuje jakieś muszlowce haremowe. Na Altolamprologus to troche mało.
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Piotr, bardzo Ci dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie. Chyba wybiorę tę kombinację właśnie AC50 biologiczny + AC30 mechaniczny. Dzięki też za podpowiedź wkładów - gdyby nie Twoja wypowiedź dałbym dużo drobniejszy grys koralowy (już miałem w ręku taki 3-5 mm). Nie mam wątpliwości co do ceramiki Eheiima ale do tego akwarium rozważałem Sery Siporax mini. Wiem, że te te filtry nie są najlepszym rozwiązaniem, ale i w swoim roślinnym życie zmusiło mnie do płukania wkładów filtrów raz na miesiąc (przemiennie - co druga podmiana wody) niezależnie od częstego, nawet codziennego czyszczenia włóknin i gąbkowych prefiltrów. Będę pilnował by ich wydajność drastycznie nie spadała.
Mariusz, mimo wszystko spróbuję - może te naskalniki nie będą się źle czuły w skałkach, które im zaproponuję.

Dzięki i pozdrawiam
Awatar użytkownika
jonybrawo
Mecenas
Posty: 548
Rejestracja: 12 sty 2010, 18:47
Imię: Piotr
Lokalizacja: Zaczernie
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: jonybrawo »

zdzislaw pisze:nawet codziennego czyszczenia włóknin i gąbkowych prefiltrów.
Zdzisław nie czyść gąbek tak często bo biologia padnie włóknine możesz a co do ceramiki to już twoj wybór lepiej te o mniejszych gabarytach, jestem za naskalnikami bardzo ciekawe ryby. Żeby cie nie namawiać w dziale wsparcie forum sprzedaje na cele forum czasopismo a w nim 6 stron o wszystkich ważniejszych naskalnikach. Na gwiazdkę od żony dostałem 3 pozycje Ada Koningsa guru pielęgnic i tam naprawde fajnie wszytko jest opisane, dodatkowo z dedykacją Ada Koningsa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Biotopowe”