Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[200][Roślinne] Zielsko bez kontroli

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

dood94
Posty: 211
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Lokalizacja: Dąbrowa
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: dood94 »

zulix pisze:dood94 napisał/a:
zulix, nie wymieniłeś jeszcze skalarów :D

Przyjedź i weź sobie. Nikt ich nie chce - ostały się 2 ale trza mieć spory baniak bo szkoda rybek. Chyba 2 samce bo leją się często.
Ja się swojego muszę pozbyć, mam samicę więc jak chcesz to z chęcią oddam :P
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Akwa zarosło i trza było zrobić przecinkę (po raz 2-i od poprzedniej fotki, zresztą). Poprzednio było to tylko z grubsza więc i zdjęć nie dawałem - niewiele się wtedy zmieniło. Tym razem postarałem się bardziej.

Tak wyglądało ze 2 dni temu:
Obrazek
gdzieś tam w krzakach przeciskały się skalary i inne rybki.

Obecnie wygląda tak:
Obrazek
Jak widać skalary wreszcie zniknęły. Pojawiły się też rybki, które wcześniej nie wytrzymywały konkurencji z roślinami (jakoś ich nie widać na zdjęciu - pewnie za szybko pływały i fotka ich nie zwinęła). Roślin do rozdania było spore wiadro. Kto znalazł ogłoszenie i sobie zamówił ten wziął.

Jak widać zmieniłem tło, ale chyba to nie zda rezultatu, bo widać zacieki, których nie mogę usunąć (za blisko ściany). Jak zwykle nie wyszedł mi piętrowy układ roślin pomimo, że tym razem starałem się sadzić zgodnie z kanonami sztuki (obok siebie rośliny różnych kolorów i kształtów).
Zmieniłem nawożenie. Dołożyłem azotu i część roślin, które dogorywały zaczęły się rozrastać. Za to innym się to nie spodobało. Dostałem też kilka chwastów od innych maniaków. Stąd nieco się zmieniło.
Od tyłu:
- Z lewej limnofilia wodna (3 krzaczki - słabo widoczne z tej perspektywy)
- obok spora kępka ludwigii. Przyciąłem za nisko i na razie słabo widać. Szybko rośnie więc za kilka dni będzie O.K.
- nawódka (odmiana Sri Lanka)
- ponikło żwyworodne
- moczarka argentyńska (ciekawa wielkość - widać jak rośnie nawożona)
- pływacz
Drugi plan:
- z boku, przy ścianie limnofilia wonna zasłania grzałkę i wejście filtru.
- zaraz obok wywłócznik brazylijski (z tyłu zwartka Wendta, odmiana brązowa - słabo widoczna z tej pozycji)
- trochę heńka
- heteranthera zosterifolia
- wywłócznik rdzawy (ostała się jedna sadzonka)
- rotalia drobnolistna
- zwartka Wendta zielona
- nawódka zmienna
- limnofilia jakaś tam (chyba indyjska)
- bakopa karolińska
- nawódka zmienna i kilka wielonasienne
- bakopy drobnolistne
- limnofilia wodna
i najbliżej:
- rzeżucha wodna
- blyksa japońska
- stroiczka kardynalska
- poducha "w budowie" z wgłębki
- troszkę glosi
- strzałka
Na powierzchni pływa też kilka różdżyc rutewkowych, pistii i łyżeczka rozłogowa (limnobium).
Niektórych roślin nie znam więc nie podaję nazw.
Są też pojedyncze roślinki, trudne do odszukania w gęstwinie jak kabomba, lobelia i inne.

Ze zwierząt są neonki czerwone i Innesa. Kupiłem też albinosy, ale skalary mi wtrąbiły. Trza jechać do Iguany od nowe. Są zwinniki czerwieniaki, Blehera, otoski, kosiarki, tęczanki Wernera i ostały się też bocje, które tak lubię, że ich nie oddam - dożyją późnej starości mimo, że trochę tu nie pasują.

Akwa dużo ładniej wygląda tak trochę z góry (widać wtedy np. czerwonawe roślinki), ale nie byłem w stanie zrobić zdjęcia. Lampy HQI tak silnie się odbijają, że nawet filtr polaryzacyjny mi nie pomógł. Pewnie do fotki trzeba będzie go wyłączać i stosować inne oświetlenie, ale na razie nie umiem.

Jak ktoś ma ochotę skomentować to zapraszam :P

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 30 paź 2015, 16:07 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

jak na " anty-artystę " jak sam się nazwałeś - to , ja jestem pod wrażeniem tej dżungli :)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Wg mnie jest dużo ładniej niż było :padam: . jak się blyxa rozrośnie i glosia to pierwszego planu nie będzie brakować. Jest tylko pare rzeczy, które bym wprowadził:
1. Roślinki takie jak duży henio i jemu podobne wyrzuciłbym prosto za blyxe i roślinki tej wysokości i po prostu przycinałbym trochę niżej na półokrągło - będzie to sprawiać super wrażenie.
2. Wszystkie "długie" łodygowce jak ludwigia i co tam jeszcze masz powsadzałbym centralnie, żeby były jak najdłuższe za tymi właśnie wyżej wymienionymi heńkami itp - będzie to bardzo ładnie kontrastować
3. Wszystkie typu limnofilia i takie co mają takie liście"igiełki" dałbym po bokach akwarium
Ogólnie rzecz biorąc widzę to tak: od początku glośka i inne niskie, potem blyxa i jej podobne(sagitaria subulata np) potem półokrągłe,gęste zagajniczki z heńka, bacopy, rotali rotundifolii. Na koniec szczytujące łodygowce, ale cięte tak, by nie było gęsto
Panie Zulix - wg mnie robisz pan postępy :super:
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Zmiana aranżacji przy powolnym usuwaniem roślin jest coraz łatwiej. Aranż z 10 gatunków łatwiejszy jest niż z 30. Trochę mi szkoda niektórych roślinek bo lubię gaj wielogatunkowy, ale w końcu je wywalę, bo pożytku z nich żadnego. Jeszcze z pół roku i wyjdzie mi holender :cwaniak: .
Poprzednia forma już nieaktualna (zdjęcie było sprzed miesiąca) - wczoraj skończyłem solidną wycinkę (2 wiadra było do rozdania) i teraz postarałem się, aby było więcej pierwszego planu. Jak się roślinki wyprostują i zaczną się układać to dołożę zdjęcie.
Pierzatki poszły na boki (jakbym czytał w myślach), blyksa rozrosła się więc robi za trawniczek, zresztą sami zobaczycie za kilka dni :D .
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

wow tylko nie trzymaj nas długo w napięciu
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Bardzo fajną łąka :P możesz napisać coś o wymiarach akwarium i rozmieszczeniu HQI ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Akwarium jest typowe (sklepowe a więc 100x40x50). Brakuje mi zdecydowanie głębi i jak będę kiedyś inwestował w szkło to kupię trochę szersze. Po prostu trudno jest zrobić ładne plany w akwarium. Co do światła to 2 sztuki HQI kupione w aqua-light (żarniki Osram 5400) i przywalone do ściany na wysokości 30-35 cm (na oko), rozstaw też na oko (tak z 30-40 cm), tak, aby w centrum było najwięcej światła. Odbłyśniki są symetryczne więc oświetla mi całe akwarium, z przodu i tyłu, poza boki stosunkowo mało bo skręciłem lampy tak, aby świeciły do środka.

Na razie nie daję nowego zdjęcia, bo go nie ma. No i nie chcę zakładać wątku: :pomóżcie, mam problem :P ). Oczywiście problem rozwiążę, tylko akwaria nie mają dużej dynamiki i chwilę trzeba je stabilizować.
Złożyły mi się dwie rzeczy na raz: zmniejszałem nawożenie z uwagi na zbyt bujną roślinność i pogorszenie wody w kranie. Niestety problemy z wodą dotknęły mnie tak jak i większość i od jakiegoś czasu eksperymentuję z dobraniem nawożenia, aby nie pojawiały się "mikroby". Na podstawie testów Mirka mam już pomysł korekty nawożenia, ale jak wyjdzie to zobaczymy. Zdjęcie pewnie nieprędko, bo przy takiej pogodzie jest mniej czasu na dopieszczanie baniaczka (muszę pilnować moje latające dziubaski http://www.rzefa.podforak.ayz.pl/viewtopic.php?t=386).
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2009, 16:23 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
dood94
Posty: 211
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Lokalizacja: Dąbrowa
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: dood94 »

zulix pisze:(muszę pilnować moje latające dziubaski).
A ile tego masz?? Pytam z ciekawości bo mój tata też się tym interesuje :hyhy:
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

No właśnie z tym nawożenim trzeba się zastanowić. Mój pomysł taki, żeby stosować tylko potas i odrobinę żelaza podając oczywiście CO2. Inaczej rośliny nie wyciągną nadmiaru. A Ty Zulix co o tym myślisz?
Gdybyśmy chcieli zrównoważyć stosunek N:P za pomocą N, to stężenie azotanów przekroczyłoby wartość dopuszczalną.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Myślę, że przy standardowej podmianie wody ilość fosforu nie jest sumarycznie wielka. Tutaj zrównoważenie azotu byłoby bez problemu. Kłopot w tym, że trochę idzie fosforu od zwierzątek. Stąd rzeczywiście zwiększam azot, ale pewnie i tak nie zrównoważę (na razie mam azotany ok. 12-15 więc jeszcze mały zapas mam). No ale nie za bardzo mi się to podoba bo właśnie dążyłem do mniejszego nawożenia. Z żelazem to chyba wcześniej przesadziłem (ślepa uliczka) i z niego schodzę. No, ale ja mam akwa na ziemi więc ogólnie z żelazem nie powinno być problemów nawet bez nawożenia.
Wczoraj dałem solidną porcję rogatka do akwarium. Zobaczymy czy sobie poradzi z sinicami, bo takie świństwo głównie mnie dopadło. Nitek jest tyle co nic, ale i tak musiałem wyrzucić ponikło bo z tego nie dało się wydłubać. Z drugiej strony trochę słabo mi się komponowało w całości.
Można mówić "na szczęście" bo ten typ glonów po ich likwidacji nie pozostawia śladów. Ale przydusić rośliny potrafi więc im szybciej się pozbędę, tym lepiej.
A jak mi się nudzi i chcę się pocieszyć to zaglądam do LT - tam zero glonów. Tam jednak ostatnia podmianka wody była miesiąc temu.

===============================
Najnowsza odsłona "zielska". Nie wiem, czy nie przesadziłem z wielkością zdjęcia. Jak będzie się za długo ładować to dajcie znać.
Po pladze sinic, która mnie nawiedziła w kwietniu nie ma śladu, ale cąły maj zeszło aż roślinki doszły do dobrej formy. Niestety kilka roślinek mi stłamsiło więc trochę się zmieniło. Zasadniczy rdzeń baniaczka jest jednak ten sam. Szkoda mi szczególnie wywłócznika.
W międzyczasie wyszalała mi się blyksa, której nic nie szkodziło a teraz już nie mam gdzie jej sadzić i robi za trawniczek z przodu. Poprzednie roślinki dla próby zrobienia trawniczka poszły w odmęty z sinicami.
Z prawej strony jest trochę "nędznych" roślinek od Kasandry, które dochodzą do siebie po spotkaniu z Pocztą Polską. Jak sobie dadzą radę to ładnie porozsadzam i dam nową fotkę. A jak nie to wywalę. Kilka zaczyna jednak wyglądać ładnie więc może coś z nich będzie (blyksa wietnamska, pełzacz). Ryb oczywiście jest całkiem sporo, ale robię zdjęcia z długim czasem i na fotce "znikają".
Obrazek
Ostatnio zmieniony 30 paź 2015, 16:22 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

I jest git, ale na żywo prezentuje się znacznie okazalej :D


edyta:
zulix mógłbyś powiedzieć jakie parametry mają żarniki w lampkach??
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Najnowsza odsłona baniaczka przed urlopem. Mocno przycięte i przerzedzone. Kto chciał to się załapał na zielsko. Ciekawe, czy jak wrócę będzie co oglądać. Na pewno sąsiad jest Nemo (ale nie ten w czerwone paski) więc jak coś się będzie działo to R.I.P. - restart w najgorszym razie.
Z tyłu po lewej gniazdo czerwonej ludwigii - mocną ją przyciąłem bo szybko rośnie i mogłaby nie dotrwać mojego powrotu. Stąd jej teraz nie widać. blyksa rośnie jak głupia - już prawie trawniczek z przodu pełen. Po prawej kawałek miejsca na chorobowe roślinek od Kasandry. niektóre jeszcze w kiepskiej formie, ale nie porządkowałem bo może się poprawią.

Komentujcie jak się wam teraz podoba.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 30 paź 2015, 16:25 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
kowal2012
Posty: 76
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:24
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 63l, 25l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: kowal2012 »

fajnie wygląda, jeszcze dodasz zdjęcia po powrocie z urlopu i zobaczymy jak sie rozrośnie :D
Krystian
Posty: 540
Rejestracja: 23 paź 2009, 18:04
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Krystian »

Zmienił bym temat, zamiast "zielsko bez kontroli" to zielsko pod kontrolą :lol:

Fajnie się prezentuje, jest na czym oko zawiesić :] tylko ta blyksa moim zdaniem za wysoka jak na trawniczek, chyba że to ma być niewykoszony trawnik to się zgodzę :P
Udanego urlopu życzę bo chyba na dniach masz wyjazd :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”