Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[200][Roślinne] Zielsko bez kontroli

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

[200][Roślinne] Zielsko bez kontroli

Post autor: zulix »

Ostatnia moja pasja to roślinki. Ale wybaczcie, jestem kompletnym anty-artystą. Zrobienie dobrej kompozycji uważam za prawie niemożliwe do zrobienia przeze mnie. Jakaś "dysaranża", czy coś takiego. Dlatego moje akwaria wyglądają najczęściej jak łąka. Rośliny rosną jak chcą. Próbuję coś zmieniać a i tak niewiele się zmienia.

To akwarium restartowałem w październiku. Parametry to:
- 200 l
- ziemia kwiatowa + żwir (ohydny i chętnie bym go zmienił, ale wtedy nie miałem kasy bo wydałem na HQI więc poszedł stary).
- korzeń - niestety zarośnięty i go nie widać.
- HQI 2x70 W, firmy Osram 5600
- CO2
- kubeł (biologia) + kaskada (mechanika)
- nawożenie azotanami, potasem i magnezem + jakieś mikro (próbuję różne firmy).
- temperatura 24-26 C w zależności od humoru grzałki (niestety coś jest nie "rychtyg" - ustawiona jest na 22).
- woda 50% kranówa + 50% RO (jakieś 8-10 n).

Obsada:
- na początku były bocje i brzanki. Te ostatnie poszły w ludzi szybko bo są roślinożerne. Bocji mi było szkoda więc gdzieś się pałętają po akwa.
- bystrzyki i zwinniki.
- otoski + kosiarki

Rośliny kupiłem w pakiecie 30 gatunków + trochę nazbierałem. Łącznie miałem około 60. No i przez ten czas już wiem, które się utrzymują, a które trafia zły. Tych rosnących jest ze 30, ale takich bujnie rosnących ze 20. Głównie są to:
limnofilia indyjska
limnofila wodna
kabomba,
zwartka Wendta (2 odmiany)
zwartka retrospiralna (wg. Kasandry ale wg mnie to inna)
strzałka pływająca
ludwigia (jakiś mieszaniec)
bakopa karolińska
bakopa drobnolistna
blyxa japońska
moczarka argentyńska
ponikło żyworodne
nawódka zmienna
nawódka wielonasienna
nawódka "Sri lanka"
pływacz
wywłócznik brazylijski
bolbilis
rotalia i heniek od dzisiaj
i jeszcze kilka innych.

No to galeria.
1. Jakieś 2 miesiące po założeniu. Akwarium już dojrzałe. Rośliny od 2-3 tygodni (połowa kupne, połowa z drugiego akwa). Rozpoczynają się wzrosty jednych, upadki drugich (najbardziej mi szkoda majaki rzecznej).
Obrazek



2. Akwa zarosło tak, że prawie nie widziałem ryb (aha, trochę je wcześniej zmieniłem). Dostałem kilka ładnych roślinek: heniek, rotalia (dzięki cherry_ukasz :ok: ) a nie miałem gdzie wsadzić więc zrobiłem dzisiaj przycinkę. Jeszcze nie jest skończona bo nie chciałem robić totalnego bajzlu. Akwa wygląda teraz tak:
Obrazek

No to używajcie sobie :hyhy: . I tak przyznam wam rację. Akwa jest jakie jest. Niestety światło (HQI) od góry jest tak mocne, że nie widać koloru czerwonego niektórych roślinek.
Zobaczymy dalej. No, ale na wielkie aranże nie liczcie - jestem do tego lewy :zdziwko:. Niedługo częśc roślin przeniosę pewnie do drugiego akwa (np. część zwartek) bo mi za bardzo "rozpełzły".

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 30 paź 2015, 16:06 przez zulix, łącznie zmieniany 3 razy.
Markiz

Post autor: Markiz »

Jak dla mnie Jarku bomba-pełna wolna amerykanka ale w sumie tak powrzucałeś że i tak wygląda jak kompozycja ;] taki swojski ogródek :hyhy:
Krystian
Posty: 540
Rejestracja: 23 paź 2009, 18:04
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Krystian »

Na racja to HQI troszkę szkodzi na zdjęciu, lecz jako tako to mi się podoba. Fakt też żwir to porażka :| IMHO
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Jaro, to naprawdę nie wygląda źle!! Z tego co mi opowiadałeś wyobrażałem sobie....ale to mnie zaskoczyło!! :D Bardzo pozytywnie, Oczywiście, jest tu nie ład, ale przyjemny dla oka. Faktycznie, podłoża do bani, ale to tylko kwestia czasu jak je zmienisz :). No właśnie zanim nie doczytałem do końca to od razu nasunęła mi się myśl, że za dużo tu zieleni a za mało innych kolorów! ale jeśli to kwestia światła, to zwracam honor :)
Co do aranżu to spokojnie, na pewno takim beztalenciem nie jesteś i przy restarcie coś ładnie zaplanujesz i będzie miodzio :D
Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

fakt akwarium robi ważenie bardzo ładnie, tylko że ja nie lubie fototapety :( i nie widać gdzie roslinka gdzie tło i nie ma tego takiego "kontrastu" - ale to kwestia gustu ;]
Gratuluje roślinek i ich kondycji :)
Mateusz
Posty: 508
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:11
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Mateusz »

Zielono mi xD Piękne akwa, ale:
kwadratos pisze:tylko że ja nie lubie fototapety
Ja także :/

I jakby tą grzałkę gdzieś schował to by było git
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Również moim zdaniem, akwarium jest bardzo ładne. Taka "dzicz" też ma swój urok. Podobnie jak koledze Łukaszowi, wydawało mi się, że brak jest czerwieni dopóki nie doczytałem do końca :zawstydzony:
Ale mimo wszystko można by upchnąć jakąś alternathere. Może będzie lepiej ;) - sugestia taka :P
dood94
Posty: 211
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Lokalizacja: Dąbrowa
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: dood94 »

zulix pisze:- ziemia kwiatowa
Nie pływa po zbiorniku jak ingerujesz w podłoże?? :niepewny:
A poza tym akwa całkiem całkiem...
Mateusz
Posty: 508
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:11
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Mateusz »

dood94 pisze:Nie pływa po zbiorniku
Ja widziałem jak ludzie robili tak, że kładli ziemie, na to siateczka taka jak do ogrodu i na to żwir dopiero ;)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

B3sT pisze:
dood94 pisze:Nie pływa po zbiorniku
Ja widziałem jak ludzie robili tak, że kładli ziemie, na to siateczka taka jak do ogrodu i na to żwir dopiero ;)
No jakby nie patrzeć to właśnie tak powinno się robić...no ale nie wszyscy tak robią i później pływa im świństwo to raz a dwa, że później ciężko oddzielić ziemię od żwirku no i żwir do wywalenia...No ale, nie wszyscy to 3 tygodnie przesadzają rośliny :P
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

:szok: No fakt wygląda to jak busz roślin ale są plusy. Może dodaj jakich czerwonych roślinek to bardziej umocni kolor zieleni ;) Masz dobre warunki ( Oświetlenie nawożenie) może posadz coś na trawnik drobno listnego. Wtedy bedzie łądne oddzielenie planu 1 od 2
dood94
Posty: 211
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Lokalizacja: Dąbrowa
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: dood94 »

zulix, nie wymieniłeś jeszcze skalarów :D
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

kwadratos pisze:ja nie lubie fototapety...
Gratuluje roślinek i ich kondycji :)
Od ciebie to dla mnie duży komplement :) . Dzięki.
Co do fototapety to wrzuciłem ją na szybko jak założyłem HQI. Tak jarzyło po ścianie, że musiałem coś zrobić aby nie oślepnąć (i na TV nie było nic widać). A teraz jest to tak zarośnięte, że fototapety praktycznie nie widać. Zaręczam, że prawie całe zielsko widoczne na zdjęciu jest moje tylko ten niebieski fragment pokazuje fototapetę.
Kiedyś przylepiłem czarny bristol od tyłu ale mi odpadł. Może coś wymyślę innego, ale jak wspomniałem tapety praktycznie nie widać a nie mogę mieszkać z takim oświetleniem od ściany. Myślałem o tle z barwionego styropianu, ale to chyba nie wyglądałoby zbyt ładnie szczególnie z boku (a ten mam u drzwi więc za bardzo by się rzucało).
dood94 pisze:[ziemia].... Nie pływa po zbiorniku jak ingerujesz w podłoże??
Kwestia grubości warstwy żwiru - pisałem o tym w artykule o podłożach roślinnych. Siatki się słabo sprawdzają - przeszkadzają później. Zaręczam, że nawet podczas wydzierania roślinek nic mi nie pływa.
torybcia pisze:...może posadz coś na trawnik drobno listnego. Wtedy bedzie łądne oddzielenie planu 1 od 2
Właśnie ten etap się zaczął. Sitowie i ponikło słabo mi rośnie na zbyt grubym żwirze. Jak rozmnoży się heniek to nieco poprawie a potem może ktoś podaruje jeszcze glosię....

Największy problem mam teraz z tym żwirem. Nie chcę restartować szybko akwa. Może wybrać trochę z przodu i nasypać drobniejszego, ładniejszego? Co o tym myślicie?
Krystian
Posty: 540
Rejestracja: 23 paź 2009, 18:04
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Krystian »

zulix pisze:Może wybrać trochę z przodu i nasypać drobniejszego, ładniejszego?
Nie był to głupi pomysł, lecz musiało by to byś zrobione dokładnie, bo jak będziesz robił przycinki to mogą się porobić luki między roślinami i będzie widać gdzieniegdzie inne podłoże. A może zamiast wymiany to przykryjesz żwir jakąś cienką warstwą czegoś innego?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Krystian pisze:A może zamiast wymiany to przykryjesz żwir jakąś cienką warstwą czegoś innego?
Właśnie nie wiem za bardzo jak to zrobić bez wysadzania roślin. Nie chciałbym robić totalnej demolki. Z przodu byłoby łatwiej wybrać a z tyłu dna i tak prawie nie widać bo rośliny zasłaniają.
dood94 pisze:zulix, nie wymieniłeś jeszcze skalarów :D
Przyjedź i weź sobie. Nikt ich nie chce - ostały się 2 ale trza mieć spory baniak bo szkoda rybek. Chyba 2 samce bo leją się często.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”