Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[112] Przesiadka na większe

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

Co do samego akwarium to szukam jeszcze pomysłu co by tam wrzucić na drugi plan obok hydrocotyle?
W weekend pewnie obetnę rotalę przez pół. A z hedyotisa to miałem plan jakąś kopułę uformować, ale zobaczę co mi z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
obcy
Posty: 157
Rejestracja: 25 cze 2012, 19:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: obcy »

ładnie wszystko rośnie, i bardzo zdrowo;) fajnie wyszło. Jak nawoziłeś przez pierwsze tygodnie akwa? Ja podchodze do gwiazdy wodnej już 3ci raz i teraz chciałbym aby mi się w końcu udało dlatego ciekaw jestem jak nawozisz teraz a jak na początku. Makro jakieś lejesz? bo u mnie po 5 dniach widzę niedobory azotu na roślinach i zastanawiam się czy już lać, czy nie jest za szybko. Pozdrawiam
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

obcy, co do nawożenie to nie mogę powiedzieć, żeby było nie wiadomo jak precyzyjne.
W podłożu mam aquabasis plus. Od startu puszczałem w zasadzie samo CO2 bez dodawania żadnych nawozów. Po 1,5-2 tyg. zacząłem lać dawki jakie lałem na moje akwarium 50l(dawki mam zapisane w domu, w weekend mógłbym Ci podać). Po kupnie testów wyliczyłem sobie w bardzo prosty sposób jakie dawki potrzebuję dodać, aby uzupełnić do parametru x w akwarium i wyszło mi coś takiego:
"NO3 15ppm(czyli muszę dodać 16ml EL Nitro), PO4 1,7( EL Fosfo 37ml) i potasu 21 ppm( EL Potassium 58ml)
Do tego EL ProFito wg zaleceń producenta czyli 10ml co da mi dawkę żelaza 0,21 i żeby uzupełnić do 0,4 do wyliczyło mi EL Ferro 4ml."
Podaje wg tych dawek i rośliny rosną, a glonów nie ma.
Piszę od razu, że podawane dawki nie uwzględniają ile rośliny dokładnie pobierają, ale jakoś nie mam teraz okazji, żeby zabrać się do tego i wyliczyć co i jak. Niewykluczone że przez to jakaś część nawozu idzie na darmo, ale patrząc na same akwarium jest w porządku
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

Na chwilę obecną moje akwarium wygląda tak:
Obrazek
Wszystko przez zmianę korzenia i pozbycie się cryptocoryny wendtii brown z rogu, ale przede wszystkim przez atak sinic. Zaatakowały mnie w okresie świątecznym a to prawdopodobnie przez brak czasu na zajęcie się akwarium. Udało mi się je zwalczyć częstymi podmianami i zaciemnieniem akwarium i jak dotąd ponad 3 tygodnie spokoju.
Co do dalszych zmian. Szukam roślin na drugi plan- jakieś 2-3 gatunki. Na korzeniu planuje dać jakiś mech i może coś za nim wrzucić- ostatni pomysł heternarthea zosteorifolia może by dała radę. Na przodzie odbija marsilea hirsuta.
Chcę też ustalić dawki nawożenia. Dlatego w zeszłym tygodniu po podmianie zrobiłem testy wody.
pH 7,5
KH 14
GH 14
NO3 10
PO4 0,05
Podałem do wody 0,95 ppm EL Fosfo, aby podnieść fosfor do 1ppm i oraz podałem do tego 20 ppm potasu. No i dla uzupełnienia 10 ml EL ProFito i 3ml Ferro

Dziś przed podmianą zbadałem wodę i mam takie wyniki:
pH 7,5
KH 13
GH 13
NO3 5
PO4 0,2

Woda w kranie ma NO3 ok 7, a PO4 0 (wg testów JBL) reszta parametrów podobna co w akwarium. Zrobię jeszcze jeden pomiar po podmianie żeby zobaczyć jak się wartości zmieniły. W ostatnim czasie CO2 nie podawałem.
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

Po podmianie parametry były:
pH, KH i GH takie same jak w akwarium.
NO3 wzrosło do 7, a PO4 spadło do 0,1.

W związku z irytującą błoną białkową na powierzchni postanowiłem coś z tym zrobić. Ze skimmerem może byc problem ze względu na pokrywe więc będę testował Eheim Skim 350 który dziś zakupiłem.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Z moich obserwacji wynika, że błona białkowa powstaje (przynajmniej u mnie) w wyniku dwóch czynników.
1. Dużo rozpuszczonych substancji organicznych pochodzących z podłoża itp. substancji, które przetwarza flora bakteryjna. Po prostu wydajność filtracji biologicznej jest za mała.
2. Tlen w wodzie. Błona powstaje w przypadku zbyt małej jego ilości lub kiepskiej dystrybucji wody w zbiorniku. Postaraj się tak ustawić przepływ, żeby nastąpiło falowanie powierzchni. W połączeniu z dobrą filtracją film powinien zostać ograniczony.

Innym środkiem zaradczym jest woda utleniona. Niestety nic nie powiem więcej na ten temat, bo nigdy tego nie stosowałem. Znalazłem kiedyś fajny filmik na toutube o dawkowaniu, ale coś teraz go nie mogę odnaleźć. Najlepiej wlać wodę utlenioną do rozpylacza i popsikać odrobinę po powierzchni. Tylko nie za dużo.
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Odnosząc się do tego co napisał kol. Mirro - błona ta powstaje bardzo często przy podawaniu aldehydu (Easy Carbo, Carbo itp. związków) i/lub CO2 oraz przy małej ilości tlenu w wodzie (naczęściej łącznie wszystkie te czynniki występują razem). Błona powoduje również zmniejszenie przenikania tlenu z powietrza do wody.

W krewetkariach do natleniania używa się właśnie wody utlenionej o odpowiednim stężeniu, a do "aplikacji" stosuje się oxydatory, które spisują się wyśmienicie.
Piszę to z autopsji, gdyż sam stosuję oxydatory i odkąd je mam u siebie problem błony białkowej mnie nie dotyczy.
Myślę, że przy 112L akwarium dwa takie urządzenia załatwiłyby sprawę, a że są nieduże to łatwo je ukryć gdzieś w akwarium. ;)
O urządzonko to możesz pytać u Naszego forumowego guru krewetkowego vel. Crusta. ;)
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

U mnie z tą błoną to dziwna sprawa jest. Odkąd pamiętam to zawsze się u mnie pojawiała. Jako wylot filtra mam deszczownie ustawioną, a tafla faluje cały czas. Z kolei w filtrze mam 1,5 koszyka wypełnionego ceramiką. Najciekawsze jest to, że problem występował nawet wtedy jak mój kubeł( Crystal Flo 60) mielił wodę w 50l.
To się mi pojawiło już parę godzin po zalaniu akwarium i też jest to kwestia kilku godzin, aby wróciło po podmianie.
Czasami to wygląda jak jakaś tłusta plama na powierzchni.

Co do oxydatorów to ciekawy pomysł. Czytałem o nich, ale w kontekście umieszczenia ich w krewetkarium w czasie upałów, a nie jako sposób walki z błoną. Zastanowię się nad tym.
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

artur07 pisze:To się mi pojawiło już parę godzin po zalaniu akwarium i też jest to kwestia kilku godzin, aby wróciło po podmianie.
Czasami to wygląda jak jakaś tłusta plama na powierzchni.

Co do oxydatorów to ciekawy pomysł. Czytałem o nich, ale w kontekście umieszczenia ich w krewetkarium w czasie upałów, a nie jako sposób walki z błoną. Zastanowię się nad tym.
u mnie to samo, mam oxydatory jednak tylko z jedna kulką, zaraz włożę do jednego z nich drugą i jutro dam znać co się dzieje ;)
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

od 3 dni oxydator chodzi na full i trochę pomógł, przynajmniej tafla nie zarosła błoną całkowicie, występują drobiny na tafli ale nie są jednolite.
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

Szymel89, dzięki za informacje.
Ja z kolei podłączyłem Eheim Skim 350 i po paru godzinach działania muszę powiedzieć że tafla jest gładziutka i czyściutka.
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

A jak po wyłączeniu skimmera?

U mnie w akwariach z oxydatorem, problem jest mniejszy. Nie dochodzi do zlania się błony. Będę walczył napowietrzaniem ;)
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

Szymel89 pisze:A jak po wyłączeniu skimmera?
Po wyłączeniu wiadomo- kilka godzin i znowu wraca :P Ale ja na razie jestem zadowolony.

W tym tygodniu jak przyjadę to chyba muszę przepłukać filtr. Już nie wyłapuje tak dobrze wszystkiego. I tu mam też pytanie- w filtrze mam ułożone wkłady w ten sposób:
I koszyk(najniżej) gabka gruboziarnista
II koszyk gąbka drobnoziarnista+ ceramika
III ceramika i włóknina
Ceramika to 1l Sera Siporax, reszta to jakiś mix. Wszystkie wkłady mają już po parę lat. Najkrócej jest ceramika- ok 1,5 roku. Gąbki będą dłużej o ok rok. Dlatego zastanawiam się nad wymianą wkładów. W jakiej kolejności byście to wymienili? Wiadomo, że wszystko naraz to chyba nie za bardzo. Najszybciej mogę wymienić I koszyk bo gąbkę z dużymi oczkami już mam.
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

Potrzebuję porady.
W ciągu kilku ostatnich tygodni ustaliłem, że moje rośliny pobierają w ciągu tygodnia ok. 7 ppm NO3 i ok. 0,7- 0,8 ppm PO4. Potasu nie wiem bo nie mam testu :)
Parametry po podmianie utrzymują się pomiędzy 5-7 ppm NO3 i 0,1-03 PO4. Zakładając, że chciałbym utrzymać stosunek N:P 10:1 to mam podać w ciągu tygodnia dawkę tego co pobiorą rośliny+ wyrównanie do żądanych parametrów?
Prosiłbym o jakieś wytłumaczenie :)
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

Aaa skoro już jestem to zapodam fotkę poglądową :)
Obecnie akwarium wygląda tak: https://zapodaj.net/7b91878191fab.jpg.html (tak, tak, zdjecie robione kalkulatorem.. :P)
Szału nie ma, testowo dosadziłem tę trawkę na dnie.. zobaczę co z tego wyjdzie. Akwarium w okresie przejściowym- prawdopodobnie w wakacje(lub gdy chociaż zrobi się cieplej) czeka go restart- jeśli tak, rozważam zakup większego filtra.
Akwarium stoi od zalania(czyli tak jak podałem w pierwszym poście), ostatni rok-dwa to w zasadzie ograniczanie się do wymiany wody, przycięcia rotali i pogostemona... powodem brak czasu i lekkie odejście od akwarystyki :P Nawet rozważałem całkowitą likwidację i przerwę, ale to jest chyba silniejsze ode mnie :) Czas pokaże- to jest forma przejściowa i albo zlikwiduje albo będzie restart i kombinowanie od nowa.
Z obsady jest obecnie parka Barwniaka Czerwonobrzuchego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”