Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[180] Wreszcie zapełniony kąt

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
obcy
Posty: 157
Rejestracja: 25 cze 2012, 19:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 37

[180] Wreszcie zapełniony kąt

Post autor: obcy »

Zakładam temat gdyż założyłem nowy zbiornik w spadku po podforaku "onem". Jest to mój pierwszy zbiornik z tego typu parametrami, marzy mi się aby wszystko poszło dobrze, i wyglądało tak jak chcę. Dlatego będę prosił o porady;)
A więc tak:
akwa 180 profil
podłoże aqua basis, i monado wymieszane z przepłukanym żwirem z poprzedniego akwarium.
oświetlenie: 4x30W przez 10h
CO2 z butli
z nawozów to przy zalewaniu tylko uzdatniacz i kilka dni temu trochę Fe
Obrazek
Obrazek

na 3ci dzień wpuściłem połowę ryb : neonki i narybek gupika. Po 10 dniach pojawiły się pierwsze bolączki w postaci paskudnego nitkowatego glonu...głównie na dużym heńku i przy roślinkach koło filtra. Gnije również sturogene (czy jak to tam się pisze) , blyksa i ELATINE HYDROPIPER. Wiem że akwarium jest jeszcze nie dojrzałe ale lepiej zareagować w porę. Dlatego proszę o ewentualne porady.
parametry które posiadam:
po4 ok. 0
no3 ok. 0

wczoraj sypnąłem trochę KNO# i podałem fosfor jednak parametry jak widać się nie zmieniły. Nie wiem czy już zaczać ostro nawozić makro czy zaczekać?? proszę o porady
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

Hej.Powiem Ci to samo co mówili mi jak startowałem baniak:)
Sadź rośliny- jak najwięcej szybkorosnących i łatwych- później wywalisz ale na starcie to podstawa - wiem po sobie. Z nawożeniem nie szalej i nie zmieniaj nagle tylko krok po kroku. Glonami się nie przejmuj bo bedą:) I znikną później:)
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Może ktoś rozpozna glony z ostatniego obrazka. Mam kilka takich. Na korzeniu pleśń wychodzi?
Awatar użytkownika
obcy
Posty: 157
Rejestracja: 25 cze 2012, 19:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: obcy »

mam tylko nadzieje że znikną zanim pochłoną mi wszystkie roślinki... Jak będę miał co to dosadzę jakieś roślinki. puki co podam małe ilości fosforu bo zaczynają się zielenice i azotu + carbo. Nie wiem czy już zacząć nawozić mikro czy się wstrzymać? A to na korzeniu to krasnorost po zabiegu upiększającym za pomocą carbo ze strzykawki:D
Awatar użytkownika
obcy
Posty: 157
Rejestracja: 25 cze 2012, 19:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: obcy »

do akwa doszło kilka nowych mieszkańców i ubyło trochę starych...
Obrazek
Obrazek
Glony dalej rosną, już są w akwa chyba wszelkie rodzaje glona, brakuje tylko okrzemek i krasnali, mało pomaga nawet 8 krotna dawka gluta...
Parametry: dziwna sprawa...
NO3 - 0
Po4 - ok.0
więc wieczorem dawkuję by docelowo podnieść NO3 do 5,5ppm Po4 do 0,6 ppm i eksperymentalnie wybadać roślinożerność. Na 2 dzień znów badam i wychodzi po 0.
Wieczorem znów zwiększam dawkę by docelowo podnieść NO3 do 10,5ppm i Po4 do 1 ppm. Po nocy ok 10 badam wyniki i znów wychodzi 0!!
testy są dobre w innym akwa wskazują prawidłowo. Czy ktoś ma jakiś pomysł co może tak absorbować NO3? i Po4? czytałem gdzieś że manado na początku pochłania azot i fosfor, czy to może być powód?
sky
Mecenas
Posty: 588
Rejestracja: 26 wrz 2012, 20:39
Imię: Arek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: sky »

bardzo często w świeżych baniakach podłoże pochłania głownie azot i fosfor, tylko uważaj z takimi zabawami w duże dawkowanie, bo po pewnym czasie podłoże może oddać to co zabrało ;]
Marekt16
Mecenas
Posty: 298
Rejestracja: 06 paź 2012, 20:22
Imię: Marek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 162L i 20L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Marekt16 »

Dokładnie jak sky pisze nie ma co przedobrzać, ja miałem podobnie po restarcie w miarę szybko zacząłem podawać sole, niestety nie miałem testów żeby sprawdzić parametry wody i cały czas podawałem, później nie podawałem soli i ciężko mi było PO4 i NO3 zbić i najprawdopodobniej przez to później miałem problemy z glonami z którymi borykam się do dnia dzisiejszego.
Awatar użytkownika
obcy
Posty: 157
Rejestracja: 25 cze 2012, 19:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 37

racja

Post autor: obcy »

macie racje lepiej sobie spoqj dać z nawożeniem puki co. Jakoś rośliny sobie powinny dać radę. Już widzę efekty w postaci zniekształconych stożków wywołany podawaniem dużych dawek KNO3;/ Pytanie tylko jak długo mniej więcej będzie to podłoże pochłaniać makro???
Awatar użytkownika
obcy
Posty: 157
Rejestracja: 25 cze 2012, 19:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: obcy »

akwa się w miare ustabilizowało, tz. No3 i po4 na w miarę stałym poziomie 5 i 1 mg/l podnoszę no3 do 10 ppm. nadal nie mogę optymalnie dostosować nawożenia mikro, problem z długimi nitkami, oraz nalotem nadal występuje. Stan akwa sprzed ok 4 tygodni:
Czerwone roślinki jak na początku wystrzeliły, tak teraz stoją w miejscu, mini glosia po 4 dniowym zaciemnieniu zgniła, resztki może odbiją o ile głupie gupiki nie wytłuką swym tarzaniem resztek do końca.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
obcy
Posty: 157
Rejestracja: 25 cze 2012, 19:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: obcy »

Po dlugiej przerwie czas na recenzje.
Awięc tak przed światecznym wyjazdem zrobiłem wycinke i w pośpiechu napełniłem strzykawkę wszystkimi mozliwymi mieszankami nawozów, którę normalnie dozuje po kolei. Po poświatecznym powrocie 3 dni zastałem akwarium zarosniete roslinami i szyby kompletnie pokryte zielonym pyłem... zrobiłem 50% podmiane wyczyściłem szyby itd. po czym zainstalowałem uzywany ale stojący pare miesiecy w szafie filtr kubełkowy ex700. Dodatkowo wypełniłem go nową ceramiką i zeolitem (ktory rzekomo pochłania NO#3). Po ok tygodniu pracy zauważyłem ogromne zmiany: większość roslion zrobiolo się bladych, gwiazda wodna zgniła to samo stało sie z mini glosią i ludwigią, a w akwarium zapanowaly zielone nitki, Test wykazał 0 No3 i znikome ilości po4. Nawożenia nie zmieniałem. Przy pierwszej okazji podmiany wywaliłem owy zeolit z kubła i przystąpiłem do reanimacji zbiornika ostro nawożąc no3 po4 mg i k. Rośliny po kilku dniach automatycznie nabrały kolorów. Przy okazji zauwazyłem że mój test na po4 przekłamuje ( zapewne cos się stalo z odczynnikiem 1 bo zrobiły się w nim grudki) po kilku ładnych dniach rośliny znów zaczeły ginąć. Plamy i dziury na młodych liściach co świadczy z tego co wiem o niedoborach mikro. tak więc zaczałem lekko nawozić profito 1ml dziennie. Nawożenie makro utrzymuje na wysokim poziomie tak by dzienne dawki wynosiły: NO3 5-6 ppm Mg 0,6ppm, Po4 o,2 ppm i K ok. 6ppm, narazie obserwuję co sie będzie dalej działo.
test wczoraj wykazał No3 5 po4 1 (ale jemu już nie wierzę) na stałym poziomie kH 5 i ph ok6,7
tak wyglada wylysiałe akwa:( jak zapanuje nad tym to popnownie obsadze glosie
Obrazek
Awatar użytkownika
obcy
Posty: 157
Rejestracja: 25 cze 2012, 19:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: obcy »

akwa obecnie przechodzi dostrojenie w nawożeniu tak wyglądało ok 2 tyg temu przed ostatecznym przemeblowaniem:
wyrosły 2 sztagańce:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
bolce
Obrazek
pogotowie antyglonowe
Obrazek

obecnie w akwarium nie ma juz wielkiej żabienicy, zmieniony został sposób dystrybucji co2 na sposób stary za pomocą dodatkowego filtra, obsada zmniejszyła się o 40 mieszkańców zaś system nawożenia opracowuję od nowa w w mniejszych dawkach startowych. Poprzednie nawożenie nakro i ci jakiś czas minimalne ilości mikro tylko przysparzał w akwarium dodatkowe glony nitkowate i pył na szybie, z tego względu zwiększam docelowo dawki no3 do 20ppm oraz stopniowo po4 do max 2ppm. Obecne były na poziomie 10 i 1ppma co dalej skutkowało bladym kolorem roślin mimo większych podawań fe k i mg
Awatar użytkownika
obcy
Posty: 157
Rejestracja: 25 cze 2012, 19:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: obcy »

Dalsze experymenty w nawożeniu dalej nie przyniosły oczekiwanych skutków. Po odstawieniu mikro pylenie na szybach i roślinach zmalało jednak nadal utrzymuje się na podobnym poziomie. Ostatnie wyniki ukazały nast parametry:
No3 ok 30-40 ppm ale może to być spowodowane zwiększeniem dawki gluta,
Po4 ok 1-1,5 ppm
Fe 0,1 ppm
co2 na full

W akwarium nadal panoszą się paskudne twarde,długie zielone nitki, pył występuje głównie na szybach i Alternanthera Reineckii, jakby tego było mało pojawił się czarny paskudny glon porastający głównie marsyllie. Nie wiem czy słusznie wnioskuje, ale No zostawie na obecnym poziomie czyli 20-30 a stopniowo zwiększę Po do 2,5-3
zauwazyłem niedobory na młodych liściach dlatego zacząłem małymi dawkami nawozić mikro profito 1ml + 1ml fe.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

obcy pisze:No3 ok 30-40 ppm ale może to być spowodowane zwiększeniem dawki gluta,
Nie wierz w takie teorie

[ Dodano: 2014-03-19, 22:47 ]
obcy pisze:co2 na full
Co to znaczy? Jakie jest Kh I Ph

[ Dodano: 2014-03-19, 22:49 ]
obcy pisze:Nie wiem czy słusznie wnioskuje, ale No zostawie na obecnym poziomie czyli 20-30 a stopniowo zwiększę Po do 2,5-3
Zle kombinujesz Zjedz z NO3 10-15
Awatar użytkownika
obcy
Posty: 157
Rejestracja: 25 cze 2012, 19:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: obcy »

debrzyna pisze:
obcy pisze:No3 ok 30-40 ppm ale może to być spowodowane zwiększeniem dawki gluta,
Nie wierz w takie teorie

[ Dodano: 2014-03-19, 22:47 ]
obcy pisze:co2 na full
Co to znaczy? Jakie jest Kh I Ph

[ Dodano: 2014-03-19, 22:49 ]
obcy pisze:Nie wiem czy słusznie wnioskuje, ale No zostawie na obecnym poziomie czyli 20-30 a stopniowo zwiększę Po do 2,5-3
Zle kombinujesz Zjedz z NO3 10-15
ostatnio przeglądałem eksperyment forum że glut ma wpływ na odczyt No3 więc teraz juz nie wiem jak to naprawdę jest.

nie wiem jakie jest ph i kh mam tylko indykator którego kolor podchodzi pod niemal max
dozowanie jest na poziomie ok 4-5 b/s rośliny bomblują więc wnoszę z Co ze musi byc ok.

poprzednio miałem No na poziomie 10-15 i widoczne były braki na roślinach, po podniesieniu powyżej 20 zmarniała blyksa i sturogenne odżyły. Tak na marginesie to ostatnio rozmawiałem z gościem z największego obecnie sklepu zoologiczno akwarystycznego w mieście, który na obecną sytuację polecił mi zwiększenie no. W stwierdził że to stanowczo z amało azotu, w jego zbiorniku w sklepie ma 40-60 a po 4ppm. i w akwarium wszytstko ładnie gra.
Czytam i czytam, słucham i słucham wszędzie co innego i teraz już sam nie wiem w którą stronę iść by w końcu wyjść na prostą...
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Jezeli wszystko ok to ok :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”