Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[63] [LT] Tak na poważnie

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

A na początku robić jakieś podmiany?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Mając ogródek (nie wiem, czy macie) to może namówisz rodzinę do zakupu siarczanu potasowego ogrodniczego. Cena kilka zł za kg i ponieważ to głównie nawóz jesienny więc powinno być go wszędzie pełno w ogrodniczych. Nie kupuj granulowanego bo będzie syfiasty :( - pylisty jest lepszy. Gdy nie da rady i będziesz miał granulat to łatwo go oczyścić. Weź sobie odsyp ze szklankę nawozu i pobawimy się nim (jak będziesz chciał).

Co do LT i podmianek to podczas nalewania wody do akwarium zwykle emituje się sporo nawozów do wody, stąd jestem zwolennikiem 1-2 podmianek w pierwszym tygodniu. Potem podmieniałem co tydzień do miesiąca a potem to co kilka miesięcy. Ponieważ LT nie jest równy LT można sobie odpuścić brak podmian i standardowo podmieniać co tydzień z 10% wody.
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

A do czego się tego używa? :lol:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

To jest nawóz sztuczny. Sypie się pod niektóre rośliny. Przykładowo: http://sklepogrodnik.pl/siarczan-potasu ... start.html (ale chyba droższe niż myślałem). To jest jednak granulowany nawóz wiec wskazane jest oczyszczanie.
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Na razie restart mnie wykończył finansowo :D Coś o tym pomyślimy ;)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

kuba4410 pisze:restart mnie wykończył finansowo :D
Jakby ktoś z rodziny jechał do Rz. to daj znać to dam Ci trochę gratis (trochę - znaczy na jakiś rok :P).

Na razie możesz próbować bez potasu, ale tak po 3-6 miesiącach może się okazać, że nie dasz rady. Dużo zależy od rodzaju wody, która masz w kranie oraz od tego czym będziesz karmił zwierzynę.
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

No niestety w Rzeszowie ani ja, ani ktoś z rodziny nie często bywa. Ale jak nadarzy się okazja to dam znać ;)
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Dziś wieczorem zrobiłem małe przemeblowanie przesadzając Bakopę Drobnolistną(to chyba to :) ) z lewej części akwa na prawą stronę, a Cryptocoryne Wendti Brown w miejsce ww roślinki ;) Na szczęście Kryptokoryna nie zdążyła się jeszcze dobrze zakorzenić, więc nie było problemu z wypływaniem ziemi do wody przy wyrywaniu.
Zobaczyłem teraz małe gupiki :lol: Niby nic wielkiego, ale jednak cieszy. Jestem ciekaw ile sztuk przeżyje bez mojej ingerencji ;)
Dodaję zdjęcia ze stanu dzisiejszego :)
Całość
Obrazek
Prawa strona
Obrazek
Lewa
Obrazek
Helenki. Im najłatwiej robić zdjęcia :D
Obrazek

W czwartek pierwsza podmianka ;) Ile wody mam podmienić?

Mam jeszcze pewien problem... Niestety jedna z Razborek ma jakby dziurę w brzuchu :podwójnie widzę:

Obrazek

Tak wygląda "zdrowa strona" jej ciała
Obrazek

Na początku była jakby bulwa, narośl, jakby była z jednej strony napompowana. Teraz zrobiła się tam rana. Rybka jest sama w akwa 9l, temp. 27°C. Co to może być? Co mam robić?
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Tamte zdjęcia chorej rybki były robione jakieś 3-4 dni temu. Teraz wydaje mi się, że jest lepiej. Rana jakby się wypełniła. Nie ma już tak głębokiej dziury. Mam nadzieję, że będzie coraz lepiej :)
Obrazek Obrazek

A tu jakiś ślimak. Wielkość około 0.5-0.7cm. Co to może być?
Obrazek

Jutro podmienię 10l. Mam nadzieję że to odpowiednia ilość ;)
Awatar użytkownika
akwa_mielec
Mecenas
Posty: 530
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: [53] Roślinne
Płeć:
Kontakt:

Post autor: akwa_mielec »

Ten ślimak to Rozdętka bardzo fajny o ile nie pozwolisz mu na zawładnięcie akwarium - wystarczy kilka helenek i populacja zostanie utrzymana na przyzwoitym poziomie.
Larwa mać!
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Mam 3 Helenki więc powinno być dobrze :)
Naprawdę nikt nie wie co jest tej rybce? :(
Dziś pierwsza podmianka (10l) i od jutra będę świecił nie 5 lecz 6h.
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Nie wiem czy jest co aktualizować, ale tak z nudów sobie porobiłem zdjęcia :p
Co do tej chorej rybki, to ta rana ładnie się zagoiła, ale teraz pojawiła się bulwa z drugiej strony :/ Już nie wiem co mam z nią robić...
Jak widać urósł Rogatek i Bakopa (to chyba to). Na wszystkich roślinkach widać przyrosty :)

Całość
Obrazek
Lewa
Obrazek
Prawa
Obrazek
Nitki na Heńku. Pewnie jeszcze z poprzedniej aranżacji zostały, bo ta roślinka też tworzyła starą aranżację.
Obrazek
Liść Kryptokoryny. To też nitki?
Obrazek
Marniejąca sadzonka Rotali. Chyba odbije :)
Obrazek
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Wczoraj wieczorem chora rybka skończyła swój żywot :( Postanowiłem ją uśmiercić kiedy zobaczyłem, że po przeciwnej stronie brzucha wystawała jej tak mała biała kulka. Wcześniej w tym miejscu była taka bulwa jak przed tą raną :/
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Akwa ma półtorej miesiąca. Widać znaczny przyrost roślin. Na jednym z liści Kryptokoryny dostrzegłem jajeczko Helenek :D Nigdy wcześniej mi się to nie udało, więc radocha jest :)
Teraz fotki (sorki za słabą jakość 8-) )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety są też nitki...
Obrazek

To na żwirku to jakieś glony?
Obrazek

Jakiś czas temu zobaczyłem morderstwo :o Może po takim posiłku się zaczęły rozmnażać :)
Obrazek
Obrazek
A tu już ucieczka z miejsca zbrodni :D
Obrazek
Grandi
Posty: 87
Rejestracja: 14 maja 2013, 12:34
Imię: Mat
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: Grandi »

Zbiornik wygląda przyjemnie :) Odnośnie dyskusji z początku wątku ja osobiście świeciłem po 9-10 godzin dziennie, co nie uchroniło mnie przed nitkami, ale to pewnie dlatego, że niedostatecznie mocno na starcie zagęściłem zbiornik. Pomysł ze świeceniem po 5 g dziennie + 1g więcej każdego następnego tygodnia jest chyba nietrafiony- po to robimy busz w akwarium, aby rośliny jak najszybciej zajęły zbiornik i uniemożliwiły rozwój glonom :) Roślinom, które w poprzednim zbiorniku rosły przy oświetleniu 10-11 godzin i którym teraz serwujesz połowę tej dawki energii, wcale to nie pomaga ani we wzroście ani w tym zajmowaniu zbiornika ;)

Na początku częste podmiany to norma, w kolejnych miesiącach już 10% tygodniowo stoją w opozycji z filozofią zbiornika LT, gdzie według różnych źródeł zaleca się rzadkie podmiany- od 10% miesięcznie do 50% na pół roku. Stabilny LT jak pewnie wyczytałeś nie jest łatwy w stworzeniu. Mi dość szybko przestała się podobać woda żółta jak siki, więc poszedłem w kierunku zwykłego roślinniaka na ziemi, a i polubiłem robotę przy akwarium, więc teraz częściej podmieniam wodę, co jakiś czas dozuje EC, podstawowe sole. Roboty przy zbiorniku jednak tak wiele znowu nie ma- nadal bardziej on przypomina LT niż HT. Przy tych roślinach na pewno będziesz musiał podawać potas- mi dębówka przy jego niedoborach zaczęła się rozpuszczać, dopiero dozowanie K2SO4 przywróciło ją do życia. Możesz według przepisu zulixa wyekstrahować go z nawozu ogrodowego, ale strasznie upaćkasz przy okazji naczynia, albo kupić gotowy proszek całkiem tanio w sieci.

PS. Fajnie wygląda ten najas guadalupensis, gdzie go nabyłeś?
98 l Malawi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”