Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[160l] Atlantyda

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

podszum
Posty: 72
Rejestracja: 18 gru 2013, 0:12
Imię: Marcin
Lokalizacja: Nisko
Akwarium: 160
Płeć:

[160l] Atlantyda

Post autor: podszum »

Witam, jako świeżak na forum postanowiłem się pochwalić bądź zaprezentować mój baniak.
Szczegóły techniczne:
Oświetlenie: 4x39W
Dozowanie CO2 z butli: 1/s
Podłoże: Substrat Tetra, pałeczki nawozowe tetra oraz podłoże JBL Manado.
Obsada roślinna:
Hydrocotyle tripartita
Hemanthus micranthemoides
Marsilea quadrfolia
Micranthemum umbrosum
Microsorum
Vallisneria nana
Riccia fluitans
SuBwassertang
Filtracja: Tetra 700EX 24h

Jestem 3 dni po starcie, jednak już pojawiają się problemy przedstawione na zdjęciach, otóż niektóre rośliny zaczęły nabierać brązowego nalotu, u góry na tafli widoczny jest nalot przypominający "kamień" w wodzie. Na szybach jest to samo co przedstawiłem na zdjęciach.
Bardzo liczę na waszą pomoc jak narazie niczym nie nawoziłem, czekam na stabilizację w baniaku jednak ponownie powtórzę pomóżcie w starcie ;)

Ile godzin świecić i czy pełną mocą/ile CO2 dozować kiedy i czym zacząć nawożenie?

Jak narazie wykonałem test PH i wynosi ono 7,2 test na azotyny czyt. NO2 - 0.
Jakie testy powinienem jeszcze zrobić żeby uporać się z problemem który się pojawił?

Temperatura w akwa 26*C.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 06 sty 2014, 16:13 przez podszum, łącznie zmieniany 1 raz.
You'll never walk alone ...
Marcin Walko Fotografia
www.marcinwalko.pl
Awatar użytkownika
piotrek90
Posty: 254
Rejestracja: 13 gru 2009, 20:37
Imię: piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: piotrek90 »

Wydaje mi się, że jest za dużo podłoża, rośliny powsadzane "tak O" wszędzie, bez pomysłu. Na problemy z nalotem niestety nie wiem jak pomóc. Pozdro
"Trzeba rozwinąć w sobie umiejętność patrzenia sercem na świat, a nie oczami" T. Amano
podszum
Posty: 72
Rejestracja: 18 gru 2013, 0:12
Imię: Marcin
Lokalizacja: Nisko
Akwarium: 160
Płeć:

Post autor: podszum »

Aranżacje, mogę jeszcze zmienić :) to nie problem, jedyne co to zależy mi na równowadze biologicznej ... Co na to reszta ?
You'll never walk alone ...
Marcin Walko Fotografia
www.marcinwalko.pl
Awatar użytkownika
Damian23111
Posty: 1476
Rejestracja: 13 lut 2010, 21:45
Imię: Damian
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Akwarium: 600
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Damian23111 »

Jakie testy powinienem jeszcze zrobić żeby uporać się z problemem który się pojawił?
najważniejsze PO4 NO3 GH KH proponuje kropelkowe jbl
podszum pisze:kiedy i czym zacząć nawożenie?
jak chcesz najtańszą opcje to polecam sole znajdziesz na ten temat sporo informacji na forum a jak nawozić to polecam kalkulator Zulixa. Kiedy zacząć nie wiadomo jakie są pozostałe parametry i co korygować. Jak zdecydujesz się na sole to proponuje każdą mieć osobno.

Oświetlenie masz spore, ja u siebie nie świece dłużej niż 10 godzin z dwugodzinną przerwą w ciągu dnia.


Rurka od filtra zasysająca nie wygląda atrakcyjnie na przedniej szybie. Co do startu możesz dać więcej roślin na początek proponuje rogatek sztywny.
podszum
Posty: 72
Rejestracja: 18 gru 2013, 0:12
Imię: Marcin
Lokalizacja: Nisko
Akwarium: 160
Płeć:

Post autor: podszum »

Co do roślin, liczę że obecne się nieco rozrosną, ponadto marzy mi się trawnik więc w tym przypadku, odpuszczę sobie chyba już rośliny .... no może poza mini pelią ...
Rurki zasysającej niestety nie mam jak przełożyć ze względu na długość węża i otwór z boku szafki, przy pierwszej podmianie wody planuję chyba jednak porozsadzać rośliny w grupy tak żeby faktycznie gatunki nie były porozsypywane po całym akwarium ...

Na dzień dzisiejszy jedyny test jaki posiadam to Tetra 6in1 paskowy ... i z niego mam następujące odczyty:

NO3 - 0
NO2- 0
GH - 8
KH - 6
You'll never walk alone ...
Marcin Walko Fotografia
www.marcinwalko.pl
Pumba
Mecenas
Posty: 1035
Rejestracja: 19 lut 2012, 19:41
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 180x65x60 Malawi
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Pumba »

No to masz odpowiedź. Cykl azotowy nie zakończył się i NO3 masz 0. Jak pojawi się jakaś wartość możesz myśleć o wpuszczeniu ryb i wtedy korygować nawożenie.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

podszum pisze:u góry na tafli widoczny jest nalot przypominający "kamień" w wodzie. Na szybach jest to samo co przedstawiłem na zdjęciach.
Zterzyj to coś z szyb gąbką. Na tafli wody jest taki jakby film? Błona? Tego niestety się tak łatwo nie pozbędziesz. Wiele osób z tym walczy bezskutecznie (również i ja). Jest to film bakteryjny. Nie wiem dokładnie z czego się bierze, ale mam pewne przypuszczenie, że ze zbyt dużej ilości "organiki" w wodzie i z braku tlenu. Im grubszy kożuch tym większy deficyt tlenowy. Można poprawić cyrkulację wody. Niestety masz podłoże, które jak każdy tego typu substrat generuje dużo związków organicznych. Niestety ciężko z tym będzie.
Jeszcze raz zastrzegam sobie, że to co wyżej napisałem, to tylko moje "widzi mi się" oparte na obserwacji mojego akwarium. Proszę moich słów nie traktować jak teorii, ale dyskusja była by mile widziana.

Oglądałem filmik, gdzie gość pozbywał się filmu przy pomocy wody utlenionej. Takiej zwykłej 3%. Wlewał to do rozpylacza i spryskiwał powierzchnię akwarium. Twierdził również, że jest to skuteczne na glony. Też je spryskiwał pod wodą. Mówił, że maksymalna jednorazowa dawka nie powinna przekraczać 3 lub 4 ml na galon wody.
Można sobie pooglądać. Filmik po angielsku. http://www.youtube.com/watch?v=geFDaOhCphA
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

podszum, zmierz koniecznie jakie masz NH3/NH4 ;)

Jeżeli NO2 i NO3 masz 0 to ja bym zaryzykował stwierdzenie, że cykl azotowy jeszcze w ogóle nie ruszył ;)
podszum
Posty: 72
Rejestracja: 18 gru 2013, 0:12
Imię: Marcin
Lokalizacja: Nisko
Akwarium: 160
Płeć:

Post autor: podszum »

Dzięki za pomoc, jutro planuję jednak lekką zmianę aranżacji, myślicie, że mogę sobie pozwolić na podmiankę wody w ilości 50% ?
You'll never walk alone ...
Marcin Walko Fotografia
www.marcinwalko.pl
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

A po cóż niby ??? Skoro cykl i tak nie ruszył ???
Poczytaj chociażby tutaj bo nie chce mi się wszystkiego pisać:

http://www.apisto.pl/index.php?option=c ... &Itemid=15
podszum
Posty: 72
Rejestracja: 18 gru 2013, 0:12
Imię: Marcin
Lokalizacja: Nisko
Akwarium: 160
Płeć:

Post autor: podszum »

U mnie nastąpiła zmiana delikatna aranżacji jutro wrzucę foty, jednak rodzi się pytanie; powiedzcie mi jak to jest, że nie którym trawnik i reszta roślinek obrasta już w dwa tygodnie jakie dawkowanie światła/co2 im zapewnić ?

BTW: Posiadam, otrzymałem nawozy z lini AquaArt-PlantaGainer czy ktoś pomoże mi je zidentyfikować co do czego jeśli wrzucę foty :) ?
You'll never walk alone ...
Marcin Walko Fotografia
www.marcinwalko.pl
podszum
Posty: 72
Rejestracja: 18 gru 2013, 0:12
Imię: Marcin
Lokalizacja: Nisko
Akwarium: 160
Płeć:

Post autor: podszum »

Odczyty z dzisiejszych testów:

PH - 8
NO2 - 0
PO4 - 1,8
NO3- 1

Jakieś sugestie ?
You'll never walk alone ...
Marcin Walko Fotografia
www.marcinwalko.pl
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

podszum pisze:powiedzcie mi jak to jest, że nie którym trawnik i reszta roślinek obrasta już w dwa tygodnie
Niestety nie odpowiem Ci na to pytani, bo takie cuda, to mi się jeszcze nie przytrafiły :) Chyba, że rogatek. Ten to rośnie nawet we wiaderku.
podszum pisze:Posiadam, otrzymałem nawozy z lini AquaArt-PlantaGainer czy ktoś pomoże mi je zidentyfikować co do czego jeśli wrzucę foty ?
Tak. Ze zedentyfikoaniem nie będzie problemu myślę. Ale jak tego używać, to już sam musisz do tego dojść.
podszum pisze:PH - 8
NO2 - 0
PO4 - 1,8
NO3- 1
Tak. Za mało NO3. Podnieś do 5. PO4 nie dozuj. Jest go za dużo. PH wskazuje na to, że w wodzie prawie wogóle nie ma CO2.
podszum
Posty: 72
Rejestracja: 18 gru 2013, 0:12
Imię: Marcin
Lokalizacja: Nisko
Akwarium: 160
Płeć:

Post autor: podszum »

Bardzo dziękuję, dwutlenek już lekko podbiłem, co do NO3 rozumiem, że stężenie jest niskie z racji, iż zbiornik dopiero startuje?i ten proces po prostu wyczekać ?
You'll never walk alone ...
Marcin Walko Fotografia
www.marcinwalko.pl
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Tak, spokojnie czekaj, NO3 samo skoczy ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”