Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

450 od fitoro

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

W życiu nie prowadziłem dojrzewania akwarium bez ryb. Może to działa w pustych (bez roślin) baniakach ale w roślinnych jest pomyłką.
Trzeba zaopatrzyć się w maksymalnie dużo roślin szybkorosnących na start, nie oszczędzać na oświetleniu i CO2 itp. aby roślin nie zniszczyć i można wpuszczać ryby od razu. Na początku oczywiście nieco częściej podmieniam i nieco większe ilości.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
fitoro
Posty: 340
Rejestracja: 07 mar 2010, 20:14
Imię: Marek
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 450 towarzyskie
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: fitoro »

plan jest taki: zostawiam to co jest. kupuje beczkę po to aby woda do podmianek była odstana i zagrzana. chciałbym jakoś wzbogacić podłoże tylko nie wiem czym (gdzieś mi się obiło o oczy , że ktoś tu na forum robi jakieś kapsułki z solami). kupuje sterownik ph od Mirka bo inaczej nie ogarnę tego co2 na odpowiednim poziomie. na koniec niewielka modyfikacja wystroju. myślę, że to wszystko powinno pomóc. jeśli nie to wtedy dopiero restart całkowity

kto ma do sprzedania te kapsułki z solami?
Everybody Lies !
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3448
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Zapytaj debrzynę ;)
Awatar użytkownika
fitoro
Posty: 340
Rejestracja: 07 mar 2010, 20:14
Imię: Marek
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 450 towarzyskie
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: fitoro »

troszkę się pozmieniało u mnie w baniaku. plażę z piasku zasypałem żwirkiem, wywaliłem kamienie łupki które oddzielały piasek od żwirku, dokupiłem korzeń i jest mniej wody. decyzję o tym żeby było mniej wody podjąłem dlatego, że do szewskiej pasji doprowadzało mnie co chwile zdejmowanie szyb po to aby wykonać najmniejszą nawet czynność. po drugie to to , że okropnie się kurzyły zabierając cenne światło roślinom. woda do podmiany w końcu pierwszy raz była odstana dobę z dodatkiem antychloru.
co najważniejsze kupiłem w końcu wymarzony sterownik PH od Mirka. będę powoli go sobie instalował tylko się zastanawiam jakie minimalne wartości dolne i górne sobie ustawić przy kh 7.
czy dolna granica 6,9 i górna 7,1 na komputerku będzie ok?

Obrazek

Obrazek
Everybody Lies !
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Skoro masz beczkę do przygotowywania wody to pokuś się na obniżenie Kh do 4 przy pomocy kwasu ,bo Ph powyżej 7 w roślinnym to troche słaby pomysł
Awatar użytkownika
fitoro
Posty: 340
Rejestracja: 07 mar 2010, 20:14
Imię: Marek
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 450 towarzyskie
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: fitoro »

kolego widzę, że zdania są bardzo podzielone jeśli chodzi o to kh. pytałem samego autora sterownika i mówi że nie ma problemu i sam ma takie kh i jest bardzo ok. z wykresu zależności stężenia co2 w wodzie w zależności od kh i ph tak samo widać, że da się uzyskać warunki optymalne dla rozwoju roślin.

kh mam 6-7 to chyba tragedii nie ma
Everybody Lies !
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Tu nie chodzi o samo Kh tylko o Ph ,które przy roślinnym jest lepiej żeby było poniżej 7 a najlepiej to 6,6 -6,8
Awatar użytkownika
fitoro
Posty: 340
Rejestracja: 07 mar 2010, 20:14
Imię: Marek
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 450 towarzyskie
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: fitoro »

znalazłem na forum roślinyakwariowe.pl taki oto przykład ze zrozumieniem dokładnie co i jak z tym kh i ph. fajnie użytkownik tłumacz

cytat.....dotyczy tabelki zależności stężenia co2

Przykład:
Chcemy mieć np. pH=7,0
Szukamy w górnej linijce tabelki pH 7,0. Jedziemy od tego miejsca palcem pionowo w dół. aż do zielonego zakresu i odczytujemy wartości w tym zielonym zakresie.
Dla pH=7,0 jest to od 16 do 35 mg CO2/litr wody.
Następnie robimy palcem poziomą linie od najniższej i od najwyższej "zielonej" wartości na lewo i odczytujemy podaną tam TWW (kH)
Dla 16 odczytujemy kH=5°d; dla 35 kH=11°d (stopnie niemieckie).
To znaczy, że aby mieć wodę o pH=7,0 powinniśmy mieć pierw twardość węglanową (kH) od 5° do 11°dkH.
Dopiero potem, przez dodanie odpowiedniej ilości CO2. uzyskamy pożądane pH.

czyli jeśli dobrze to pojmuję to jak mam to kh w sumie 6 bo już przy 6 kropli zmienia kolor , 7 kropla tylko wzmacnia żółty to jest to wartość co najmniej dobra i nie ma co się babrać z kwasami po to aby to kh było jeszcze niższe
Everybody Lies !
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

fitoro, wszystko fajnie, tylko tutaj debrzynie w ogóle nie chodzi o ilość co2, tylko o wartość pH:
debrzyna pisze:Ph ,które przy roślinnym jest lepiej żeby było poniżej 7 a najlepiej to 6,6 -6,8
A ja od siebie dodam, że lepiej Ci zejść z KH żeby nie gazować ryb masakrycznymi ilościami dwutlenku, a utrzymać przy tym sensowne KH. Zapomniałem już czy wcześniej gazowałeś czy nie, ale jeśli tak to to również może być powodem chimeryczności Twoich rybek.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
fitoro
Posty: 340
Rejestracja: 07 mar 2010, 20:14
Imię: Marek
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 450 towarzyskie
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: fitoro »

jak dokładnie wygląda to zaniżanie kh kwasem? czy tylko woda do podmian z zaniżonym kh wystarczy ?
Everybody Lies !
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... ht=korekta - tutaj masz wszystko elegancko opisane. Zdecydowanie podczas podmian to najbezpieczniejsze i najbardziej rozsądne - zwłaszcza gdy zaczynasz tę zabawę.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
fitoro
Posty: 340
Rejestracja: 07 mar 2010, 20:14
Imię: Marek
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 450 towarzyskie
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: fitoro »

teraz właśnie zmierzyłem KH wody z akwarium i wyszło"

test JBL - 5 kropli czyli 5 niemców
test SERA - 6 kropli - 6 Niemców

ostatnio co podawałem KH 7 to była kranówka
Everybody Lies !
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Skoro tak to nic nie zmieniaj ustaw Ph na 6,8-6,9
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 50
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

właśnie miałem proponować ustaw 6.85-6.95

lub 6.80-6.90 - Janusza

a próbuj nawet 6.70-6.80 tylko na ryby popatrz przez 2-3 dni czy nie pływają pod powierzchnią

kalibracja zrobiona? bufory zmierzone dla sprawdzenia??
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Szkoda ryb, lepiej ustaw 7 przy takim KH, bo Ci znowu będą padać co wrażliwsze.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”