Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[720]Było w stronę Indonezji, wyszło w stronę ameryki.

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

[720]Było w stronę Indonezji, wyszło w stronę ameryki.

Post autor: leszcz25 »

W stronę Indonezji...
Kto z Nas nie marzył o dużym akwarium?
Ja na pewno i to od dawien dawna.
Sam nie wiem od czego by tu zacząć, tyle do chwili obecnej się wydarzyło, że ciężko zebrać to w całość.
Zacznę od samiuśkiego początku........

WSTĘP:
Już za łepka miałem 60l. akwarium z filtrem gąbkowym i tradycyjną żarówką. Nie miałem kompletnie żadnej wiedzy na temat prowadzenia akwarium i ogólnie przyjętych zasad jego pielęgnacji.
Kiedy chciałem zamienić zbiornik na "większy model", usłyszałem od swojej matuli, że to tylko więcej prądu będzie żarło i na tym mój pomysł się skończył.
Po kilku długich latach, kiedy wzięło mnie na amory zarzuciłem akwarystykę na korzyść mojej drugiej połówki (czyt. kochanej żoneczki).
Kiedy już zamieszkaliśmy we własnym "M" udało mi się wynegocjować 300l. akwarium, które z resztą mam do dnia dzisiejszego. Oczywiście ile razy słyszałem, że to tylko prąd marnuje i w ogóle po co mi to, ale kiedy przychodzili goście i z zainteresowaniem zaglądali na znajdujące się w środku ryby, to moja kochana żoneczka jak stara akwarystka opisywała co i jak (przez te 8, czy 9 lat siłą rzeczy ogarnęła temat). Przez cały ten okres prosiłem, błagałem, namawiałem, groziłem, straszyłem, obiecywałem i kto wie co jeszcze robiłem, aby zamienić zbiornik na większy. Za każdym razem słyszałem krótka recenzję "Za mało miejsca jest na większe akwarium, a poza tym to też jest za duże i żre kupe prądu".
Trwałem cierpliwie ( z uporem rasowego akwarysty) w tym stanie do grudnia ubiegłego roku, kiedy to zapadały decyzje dotyczące wystawy w Lubinie.
Drogą kupna chcieliśmy nabyć 4 zestawy akwariowe po 450l każdy.
Tak się składa, że w roku 2012 firma Diversa wypożyczyła Nam nieodpłatnie zestawy akwariowe na targi Zoo-Botanica 2012. Za co jeszcze raz gorąco dziękuję Pani Magdalenie Rynkar.
Mieliśmy tam okazję zobaczyć i użytkować produkty tej firmy. Producentów na Naszym rynku jest kilku, ale z racji bardzo przystępnej ceny i wysokiej jakości wykonania, wybór padł właśnie na firmę Diversa.
Kiedy pokazałem zdjęcia takiego zestawu swojej żoneczce, chyba przypadł jej do gustu, bo nagle przestała mieć większe opory. Wykorzystałem sytuację jak przedstawiciel handlowy i zacząłem nakręcać ją na taki zestaw. Naobiecywałem jej jak p. Tusk przed wyborami i o dziwo zgodziła się...... WoW ! Se pomyślałem będzie większy baniak, może nie jest jakoś dużo większy, ale zawsze coś.
Zadowolony uradowany i bóg wie co ja wtedy myślałem zacząłem sie chwalić na prawo i lewo, że będzie nowy baniak coby moja druga połówka nie mogła się rakiem wycofać ze swojej decyzji.

Przełomem w całej tej sytuacji był kolega "massacra"(dfa), który to przyciął mi skrzydełka mówiąc o zakupie 720 litrowego kolosa....... Myślę sobie kurcze, ale wypas 2 metrowy telewizor wysoki na 60 centymetrów. To, to ja rozumiem!
Mówię swojej że Mariusz też będzie zmieniał akwarium na 720 litrowe...
- Ooooo.... (odpowiedziała), a te twoje będzie mniejsze? (chyba w tym momencie odezwał się "syndrom sąsiada")
- No tak! (odpowiadam)
- Jakie ono jest duże? Zmieściło by się takie u Nas?(pyta)
- Jasne!!!! (odpowiadam zanim pomyślę)
No więc długo nie czekając łapie za metrówkę i zaczynam pomiary.... Liczę, mierzę (w głowie) cholera będzie problem, ale jestem w stanie wyburzyć ścianę, żeby zmieścić to akwarium.
Po godzinie intensywnego myślenia (przynajmniej się starałem) ułożyłem wszystko w całość.
Pytam ją, czy Ona tak na serio zgadza się na takie akwarium, bo muszę zmienić zamówienie na wystawę. Potwierdziła, zatem długo nie czekając napisałem stosowny mail z zapytaniem o cenę takiego zestawu i czy mogą to zrealizować. Kiedy Pani Magdalena Rynkar odpisała, że mogą wykonać taki zestaw i cena okazała się być atrakcyjna, klamka zapadła......
Przystąpiłem zatem do realizacji tego przedsięwzięcia.
Przygoda zaczęła się na dobre, kiedy ciężarówka z Diversy dostarczyła szkiełko we wskazane wcześniej miejsce. Oczka zaświeciły mi się niczym diody CREE i wraz z kierowcą Diversy przeładowaliśmy zestawik do wynajętego przeze mnie busa.

REALIZACJA:
Na pierwszy ogień poszła komoda, którą musiałem złożyć, aby postawić na niej zbiornik.
Duży worek formatu A4 pełen kołków i śrubek różnego rodzaju nie wróżyły najlepiej. Do tego instrukcja montażu była dość skromnie opisana, ale zrozumiałem dlaczego już po kilku minutach. Otóż cały montaż okazał się banalnie prosty i wszystko intuicyjnie składało się jak klocki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dokumentacja filmowa podczas operacji "Parapet" hehe.... Poniżej filmik jak moje szkiełko znalazło się w mieszkaniu:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0-4QqIWqyeY[/youtube]

Niestety dalszej części nie nakręciliśmy, bo kamerzystka musiała asekurować przy przenoszeniu zbiornika na komodę.

Tutaj foteczka, gdzie można porównać stare 300l. do nowego 720l..
Obrazek

Po około tygodniu przyszedł czas na zagospodarowanie nowego nabytku i tak dzięki zaprzyjaźnionej firmie Wulkangarden.com dostałem spore zaplecze wulkanicznych elementów dekoracji.

Podłoże z lawy wulkanicznej 3-5mm.:
Obrazek

A tutaj reszta skał wulkanicznych i podłoża:
Obrazek

Belka oświetleniowa z oświetleniem ledowym odpalona na próbę. Póki co jest tylko 9 naświetlaczy, ale niebawem uzupełnię do docelowych 20szt.
Obrazek

Tutaj kolega "serqu" współodpowiedzialny za zmajstrowanie aranżacji:
Obrazek

Pierwsze zdjęcie ułożenia największych elementów aranżacji
Obrazek

No i oczywiście główny winowajca.
Obrazek

Pierwsze zielsko zaszczepione na korzeniach
Obrazek

Doszło więcej zielska, podłoże z lawy wulkanicznej i ścieżka z jasnego piasku.
Obrazek

Zalewanie.
Obrazek

Daniel coś tam jeszcze kombinuje.
Obrazek

Efekt końcowy na dzień 9 luty 2014.
Obrazek

24 luty 2014
Obrazek

3 marca 2014
Obrazek

21 kwietnia 2014 i kiepski aparat :mrgreen:
Obrazek

4 maja 2014
Obrazek

12 sierpnia 2014
Obrazek

Akwarium zarastało i zarastało, aż kilka tygodni temu zmuszony byłem zrobić mały remont i na dzień dzisiejszy zbiornik wygląda tak:
Obrazek
Obrazek

Uffff... to było by na tyle i jeśli dotarłeś/aś aż tutaj, to gratuluje cierpliwości... :mrgreen: :podwójnie widzę:

Pozdrawiam serdecznie i dziekuje za zainteresowanie
Ostatnio zmieniony 12 sty 2015, 21:29 przez leszcz25, łącznie zmieniany 1 raz.
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

Szok szok i jeszcze raz szok !
Piękny zbiornik i pewnie była masssssssa pracy nad takim dziełem sztuki :)
Gratuluje baniaczka w domu :)
Może i ja kiedyś spełnię moje marzenie o takim akwa .....
sky
Mecenas
Posty: 588
Rejestracja: 26 wrz 2012, 20:39
Imię: Arek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: sky »

jakiej mocy sa naświetlacze ?
możesz napisać ile kosztowało akwarium/szafka ?? bo musze wiedzieć ile musze uzbierać ;]
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

VeJeK pisze:Piękny zbiornik i pewnie była masssssssa pracy nad takim dziełem sztuki
7 godzin w 2 osoby. :roll:
sky pisze:jakiej mocy sa naświetlacze ?
możesz napisać ile kosztowało akwarium/szafka ?? bo musze wiedzieć ile musze uzbierać ;]
Naświetlacze są 10W 5000-6000K
Koszt całego zestawu w detalu to coś ponad 5k lecz ja z racji wystawy miałem niższą cenę.
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kosteczka »

jakoś udało mi się dotrwać do końca opisu :mrgreen: ale przyznaje że było warto bo baniaczek na prawdę świetny. Gratuluję wymarzonego szkiełka, a żoneczce kochanej to chyba do końca życia się będziesz odwdzięczał ;)
Pozdrawiam - Kaśka
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

leszcz25 pisze:to było by na tyle
Gratuluję :super: a i tęczanki też urodziwe :D
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

leszcz25, Dech mi zaparło, świetny aranż, wielkość akwarium i niesamowite tenczanki i ich wybarwienie ;)
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

Hej
Napisz proszę coś więcej o świetle. Jakiego typu naświetlacze ile sztuk jakie koszty itp... jakie wrażenia?
Ja się zastanawiam tez nad ledami więc zbieram informacje.
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

Wykorzystałem naświetlacze LED Slim 10w 5000-6000K ponieważ mieszczą się spokojnie w pokrywie.
Obecnie jest ich 9szt + 2x świetlówka liniowa 58w. 6500K.
Jakieś mega super to to nie jest, bo belka póki co nie jest jeszcze kompletna.
Docelowo będzie 20 naświetlaczy + ok. 4mb. czerwonej taśmy led (smd5050) + 4mb. niebieskiej taśmy led (smd 5050) + ok. 2mb taśmy RGB (smd 5050). Wszystkie taśmy sterowane będą modułem Arduino (świt/ zmierzch i inne bajery).
Pozdrawiam
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Awatar użytkownika
fitoro
Posty: 340
Rejestracja: 07 mar 2010, 20:14
Imię: Marek
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 450 towarzyskie
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: fitoro »

napisz o reszcie sprzętu w akwarium. akwarium super, niech Ci się wszystko zdrowo chowa !
Everybody Lies !
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

Akwarium obsługują 2 filtry Eheima 2078 i 2228. Jest tez zamontowany zestaw co2 6g. z podwójnym reaktorem.
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”