Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[200][Roślinne] Experymenty z zielskiem

Fotorelacja

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

[200][Roślinne] Experymenty z zielskiem

Post autor: zulix »

Na bazie roślinnej "zielska bez kontroli" ( http://rzefa.podforak.ayz.pl/viewtopic.php?t=167 ) powstaje paraeksperyment nałukowy :)
Chodzi o to, że nie wzoruję się specjalnie na sprawdzonych technikach zakładania zbiornika tylko wprowadzam "dziwne może modyfikacje".

Założenia do zakładania:
- Akwa 200 l
- oświetlenie 2x70W (HQI) - 12 godzin pełna moc od 1 dnia.

1. Podłoże:
- Dolna część baniaczka nawóz Osmocote:
Obrazek
- Na niej kulki glinowe - bentonit, czyli pewien rodzaj gliny. Ponieważ nie chciało mi się szukać wziąłem żwir zbrylający dla kotów (uwaga, to nie jest TZDK)
Obrazek
- ziemia ze sklepu, aby nie było, że moje kretowiska są jakieś cudne. Niestety ziemia Obrazek
- żwirek zwykły, płukany samodzielnie, granulacja 1-4 mm.

2. Woda.
- na razie kranówka, ale przy pierwszej podmianie pójdzie RO tak, aby sumarycznie było 1:1 czego będę przestrzegać później
- parametrów nie znam bo nie mam testów, a Mirka jakieś lenistwo ogarnęło.... :P
UWAGA! Zbiornik nie będzie przechodził jakiegoś "kosmicznego" dojrzewania. Wszystko ma się dziać w już urządzonym baniaczku z roślinami i rybami. Żaden stary filtr, żadna stara woda - wszystko czyściutkie.

3. Nawożenie słupa wody od 1 dnia.
- CO2 na maksa
- Nawozy makro (azot, potas, fosfor) wg wypraktykowanej ilości: 10:15:1 tygodniowo (w mg/l)
- Nawozy mikro: brak

4. Filtracja.
- mechaniczna - Kaskada Aqua-el FZN-3 (największa)
- biologiczna: kubeł Tetry 700
- dodatkowa pompa cyrkulująca wodę 550 (używam jako dyfuzora i do lepszej cyrkulacji minerałów)

5.Rośliny:
- dużo roślin z poprzedniego baniaczka (kilkanaście gatunków, większość szybkorosnących). Miała być jeszcze glosia i leopsis, ale już się nie zmieszczą. może kiedyś... Będą i nowe gatunki.

6. Obsada:
- około 12 bocji (różne gatunki)
- kilka otosków
Będzie:
- sporo kąsaczowatych (neonki itp. uzupełnię listę po zakupie), poprzednie mi padły wskutek nieuwagi.
- te, którym tylko jedno w głowie (tu cyt. Marcelinę :) ), czyli gupiki dostane od forumowicza,
- kilka szczupieńczyków pręgowanych, spróbuję, a jak wyskoczą z akwarium to już nie będę powtarzał.

Fotorelacja:
Zakładanie akwa:
1. Nawóz (2/3 paczki):
Obrazek

2. Ściągnięte z kota i posypane (żwirek nieużywany :D ):
Obrazek

3. Ziemia (2 cm):
Obrazek

4. Żwirek (5 cm):
Obrazek

5. Zalane wodą i posadzone zielsko:
Obrazek

Jak nic złego się nie stanie to za tydzień aktualizacja jak rośnie zielsko (lub glony :) )
Ostatnio zmieniony 30 paź 2015, 16:31 przez zulix, łącznie zmieniany 4 razy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Mateusz
Posty: 508
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:11
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Mateusz »

Jak na razie bardzo fajnie :) Czekamy aż sięrozrośnie ;)
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

jak dla mnie to nie cuda. Brak jakichkolwiek elementów wystroju typu korzeń kokos, bez tego baniaczek mało co różni się od tego jakim był przed restartem na początek 5/10 jak dodasz coś drewnianego to pomyślimy dalej :D . Jedyny baniaczek bez korzeni jaki mi się podoba to ten wystawowy w ZOO Centrum po lewej koło gadów.
Tylko żywe zioło :D
Mateusz
Posty: 508
Rejestracja: 23 paź 2009, 21:11
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Mateusz »

justfilied233 pisze:Jedyny baniaczek bez korzeni jaki mi się podoba to ten wystawowy w ZOO Centrum po lewej koło gadów.
Chyba już go nie ma jeśli wiem, o którym mówisz :lol:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

justfilied233 pisze:jak dla mnie to nie cuda.
Jak dla mnie też :D
A z aranżacją nigdy jej nie zrobię bo mam dysgrafię. Nie potrafię sobie poukładać tego wszystkiego w przestrzeni, aby było ładnie. A jak tego nie umiem to lubię to co robię i nie jest to dla mnie źródłem kompleksów. W końcu nie każdy jest artystą - jaki ten świat byłby nudny jakby każdy miał ASP.

Ale nie o to mi chodzi. Raczej sprawdzam uruchamianie akwarium zawierającym na maksa nawozy. Dla większości takie coś szybko się kończy zarośnięciem przez glony.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

justfilied233 pisze:jak dla mnie to nie cuda. Brak jakichkolwiek elementów wystroju typu korzeń kokos, bez tego baniaczek mało co różni się od tego jakim był przed restartem na początek 5/10 jak dodasz coś drewnianego to pomyślimy dalej :D . Jedyny baniaczek bez korzeni jaki mi się podoba to ten wystawowy w ZOO Centrum po lewej koło gadów.
A czy Ty wiesz, że istnieje taki styl tzw. "holenderski". Pewnie nie bardzo, bo jak Ty zaczynałeś z akwarystyką to pewnie już tylko te japońskie wymysły typu Iwagumi i Ryuboku były na każdym kroku.
Powiem tak - ja widzę w tym baniaku duży potencjał. Niedługo będę miał bardzo ciekawe rośliny którymi podzielę się z Jarkiem. Te, które ma też wystarczy odpowiednio formować i jak dla mnie, to może być z tego piękny holenderek - stara, dobra szkoła :D
Szkoda, że ja nie mam warunków do zrobienia bogatego holendra :(
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

wiem co to jest holender ale mi się taki nie podoba jak nie ma jakiejś gałęzi w akwa to mało które mi się podoba :)
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

justfilied233, wrzuć swoje akwa do galerii, ciekawy jestem jak ono wygląda ;]

Ciekawy jestem co Ci wyjdzie z tego "eksperymanta" mnie się tam podobało stare akwarium :D nie boisz się, że szczupieńczyki będą wyskakiwać?
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

comatose pisze:... mnie się tam podobało stare akwarium :D
Powodów zmian było kilka. Po pierwsze od początku miałem wredny żwir. Ta niechęć do podłoża narastała we mnie od roku. Drobne roślinki (glosia, lileopsis) miały kłopoty z korzenieniem się a jak już rosły to brzydko. Chciałem się pozbyć zwartek bo zajmowały już 1/3 akwarium i dalej się rozrastały. Jak je wydarłem to 1/3 podłoża poszło z korzeniami więc słabe były szanse, aby ładnie to wyprowadzić.
Lubię eksperymenty i zbyt długo bez zmian mnie nudzi. Tak więc bawiłem się nawożeniem o czym pisałem. Co jakiś czas kupuję nowe rośliny i próbuję je puszczać. Już wiem jak pielęgnować ze 100 gatunków. No a teraz brakło mi miejsca na nie.

Akwarium po założeniu (jak doświadczeni wiedzą) wygląda zawsze niepozornie i trzeba mieć wyobraźnię aby zobaczyć jak to wszystko się poukłada i rozrośnie. a dawałem zdjęcie zaraz po sadzeniu więc i rośliny były powyginane. Wielokrotnie widywałem obrzydliwe fotorelacje, które po kilku miesiącach przeradzały się w piękny ogród. Tak więc na tym etapie wszelkie ocenianie jest raczej pozbawione sensu.

Justfilied233 pokaż mi ładnie zorganizowane akwarium o nieekstremalnej wielkości w której jest 20-30 gatunków roślin i ładnie się to komponuje z kamieniami i korzeniami. Na prawdę dużo łatwiej jest zrobić coś z sensem z kilku gatunków. Wtedy inne elementy wystroju (korzenie, kamienie itd.) są celowe. Większość baniaczków tak właśnie ma. Jeżeli masz za dużo gatunków to one same w sobie stanowią wystrój. Ja ten styl u siebie nazywam 'łąka". Ja na początku "zielska pod kontrolą" miałem ponad 50 gatunków.

Oczywiście każdy ma prawo do wyrażenia własnego zdania i każdemu się co innego podoba :D . O gustach się nie dyskutuje. Kolega napisał swoje zdanie, ale każdy z nas może mieć inne (lepsze, lub gorsze). Ja tam się nie obrażam. W końcu baniaczki w galerii są pod pręgierzem opinii społecznej.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

zulix pisze:- parametrów nie znam bo nie mam testów, a Mirka jakieś lenistwo ogarnęło.... :P
Raczej amnezja...... jak wracam, to zapominam co to miałem zrobić. Jak nie sprawi ci to kłopotu to wyślij mi sms-a tak ok. 21, to wtedy bendem pamiętał :wall:
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

Jak dla mnie jest to holender i jak narazie to jest wszystko super. Masa roślinna jest duża i w holendrach tak ma być. Lecz takie klimaty się ocenia jeśli zarośnie całe, a 3 plan zasłoni szybe i zrobi tło.
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Zdjęcie nie oddaje tego , co chcemy pokazać , poprzednią aranżację widziałem i szczęka mi opadła . Pomyślałem sobie , kiedy u mnie coś takiego będzie ? Teraz też będzie piękny roślinniaczek :)
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

boggi pisze:Zdjęcie nie oddaje tego , co chcemy pokazać , poprzednią aranżację widziałem i szczęka mi opadła . Pomyślałem sobie , kiedy u mnie coś takiego będzie ? Teraz też będzie piękny roślinniaczek :)
To może Zulix na filmik nakręci :) :cheers: ??????
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

boggi pisze:Zdjęcie nie oddaje tego , co chcemy pokazać , poprzednią aranżację widziałem i szczęka mi opadła . Pomyślałem sobie , kiedy u mnie coś takiego będzie ? Teraz też będzie piękny roślinniaczek :)
A mi szczęka opadła, gdy połączyłem oceny baniaczków, które były robione bez znajomości zgłaszających z twoimi danymi teleadresowymi. :) Jak będziesz robił takie postępy to za chwilę będę niepotrzebny na forum :płacz:
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

zulix pisze:Jak będziesz robił takie postępy to za chwilę będę niepotrzebny na forum :płacz:
dzięki za ciepłe słowa , ale te postępy , to dzięki pomocy kolegów :)
A w największej mierze Twoja a szczególnie cierpliwość
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2009, 22:30 przez boggi, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”