Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[240l] Miało być dla dzieci...

z LT do HT

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Krzych82
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 04 lip 2014, 20:24
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Poraż
Akwarium: 240,32 i 10x25l
Płeć:

Post autor: Krzych82 »

Walka trwa :evil:
Dopiero wczoraj dostałem specyfik, podmieniłem ok 25% wody i zaaplikowałem pierwszą dawke.
Po tym jak odstawiłem symfonie i podkrecilem CO2 nitki juz nie rosną w tak szybkim tempie ale nadal są. Musze odczekać z tydzień, zobaczymy jaki będzie efekt.
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

U mnie po tygodniu nitki zniknęły, więc myślę że tak będzie i u ciebie
Awatar użytkownika
misiekdz
Posty: 526
Rejestracja: 27 maja 2013, 14:27
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 160l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: misiekdz »

i jak tam rezultaty ???
Krzych82
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 04 lip 2014, 20:24
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Poraż
Akwarium: 240,32 i 10x25l
Płeć:

Post autor: Krzych82 »

Jestem po trzech tygodniach stosowania preparatu Femanga Algen Stop...
jakiegos błyskawicznego efektu nie było ale trzeba przyznać że większość glonów zniknęła. Głownie nie widze długich nitek ale pozostały jeszcze takie
Obrazek
Preparat na pewno nie jest szkodliwy dla rybek (przynajmniej gat które ja mam)
Nie wiem czy to kwestia przypadku czy preparatu ale dość zmarniał mi Eustelis stellata, duży heniek jakby przyhamował i kilka sztuk Proserpinaca palustris ugniło przy podłożu i wypłynęły na powierzchnie.
Najprawdopodobniej powodem glonisk moze być zbyt cienka iilość żwiru przykrywającego ziemie.

Zbiornik przed przycinką
Obrazek

i troche poszalałem z nożyczkami, wreszcie widac że krynia rośnie
Obrazek
cypeks
Posty: 38
Rejestracja: 06 cze 2015, 20:07
Imię: Cyprian
Lokalizacja: Kowalów
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: cypeks »

Krzych82 pisze:Nie wiem czy to kwestia przypadku czy preparatu ale dość zmarniał mi Eustelis stellata, duży heniek jakby przyhamował i kilka sztuk Proserpinaca palustris ugniło przy podłożu i wypłynęły na powierzchnie.
Nie znam składu tego specyfiku, ale jak zastosowałem wynalazek Zooleka na glony to większość roślin przyhamowała ze wzrostem a co delikatniejsze straciłem, więc może w tym coś być.
Krzych82 pisze:Najprawdopodobniej powodem glonisk moze być zbyt cienka iilość żwiru przykrywającego ziemie.
To zależy, czy przedostają Ci się substancje odżywcze do słupa wody. Zmierz NO3 i PO4 i będziesz wiedział co i jak.
marho760816
Posty: 55
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:28
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Białystok
Akwarium: 360
Płeć:

Post autor: marho760816 »

Świetnie rozwijające się akwa. W temacie ammanii bonsai i wallichi to nie spotkałem się z nikim aby rosła w Kh powyżej 4.
Ps: Historia niczym kopiuj/wklej z mojego życia :)

[ Dodano: 2015-08-13, 00:02 ]
Mirro pisze: A tak na poważnie, to wydaje mi się, że masz za dużo potasu, stąd mogą wynikać Twoje różne problemy. Spróbuj zredukować nawożenie potasem i utrzymywać K na poziomie 50% poziomu NO3. Czyli np. No3 masz 20ppm, to K utrzymuj na poziomie 10ppm.
Mam prośbę. Możesz rozwinąć tą myśl?
Natchnąłeś mnie tą wypowiedzią ponieważ w ostatnim tygodniu coś mi przypaliło erektusa i ammanie gracilis, rotala green zaczęła rosnąć żółta. Do zeszłego tygonia miałem K-15-20, NO3-40. Problem zaczął się jak zacząłem schodzić z NO3 starając się utrzymać k-15.
Krzych82
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 04 lip 2014, 20:24
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Poraż
Akwarium: 240,32 i 10x25l
Płeć:

Post autor: Krzych82 »

Obrazek
Witam
w akwarium niestety kryzys. Mimo iż parametry wody niby w porządku tracę rośliny, które gniją bądź bledną i się rozpuszczają :( Najdziwniejsze że trace stosunkowo mało wymagające rośliny. Zginęły min Didiplis diandra, Eustelis stellata, Heterantera zoosterifolia, Hottonia palustris, Blyxa japonica, Juncus repens, Ludwigia brevipes, Ludwigia repens, pewnie niedługo mały heniek a i duży tez marniutko. Hydrocotyle leucocephala robi się blado zielona prawie biała- wykształca zdecydowanie mniejsze liście ok 2 cm srednicy, wczesniej liście były duze ok 5 cm i ładnie zielone. Zaczyna czerniec jaskier wodny i coraz częsciej łodygi proserpinaca palustris. Zmarniał także pogestemon erectus. Nawet kryśka zgubiła jeden liść który całkowice zżółkł. Natomiast narazie normalnie rosnie althernatera reinecki, zabienica vesuvius, cryptokoryna, limnopfila aromatica, rotala macrandra, ludwigia red rubin, lobelia cardinalis mini.
nie mam pojecia czy to następstwa zastosowania tego preparatu na glony, które faktycznie ustąpiły, oprócz pyłu na szybie który trzeba co tydzień szorować. Czy może efekt przegrzania roślin, gdyż w czasie upałów temp w akwarium podnosiła sie do ok 28 stopni.
obecnie do podmian stosuje wode kranowa o twardości kh ok 7 stopni niemieckich.
Rośliny wogóle straciły impet i słabo rosną.
Parametry
K-20
Fe-0,1-0,2
P- 0,8-1
N- 40
Ktoś ma jakiś pomysł?
Byc może to wina podłoża, ziemia straciła właściwości? Zaaplikowałem kapsułki ferka, zobacze czy coś sie zmieni
tak wyglądają rośliny, które giną
Obrazek
Obrazek
bartekcholma555
Mecenas
Posty: 133
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:27
Imię: Bartek
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: bartekcholma555 »

K 20 ale przy jakim poziomie mg i Ca ? N trochę za wysokie w stosunku do P. Ja bym obstawial brak jakiegoś micro odpowiedzialnego za przyswajanie N i K. Może molibden albo bor ?
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Krzych82 pisze:P- 0,8-1
N- 40
A czym ty mierzysz czysty azot i fosfor daj link do testów
Krzych82
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 04 lip 2014, 20:24
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Poraż
Akwarium: 240,32 i 10x25l
Płeć:

Post autor: Krzych82 »

Źle to napisałem. N i P w sensie No3 i Po4, mierzone kropelkowymi testami JBL.
Możliwe że braki mikro, bo kiedy walczyłem z nitkami wcale nie podawałem mikro, gdyż wydawało mi się że wówczas bardziej rosły. Teraz podaje mikro intermagu.
Krzych82
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 04 lip 2014, 20:24
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Poraż
Akwarium: 240,32 i 10x25l
Płeć:

Post autor: Krzych82 »

witam
wygląda na to że zbiornik powoli odżywa :D

Obrazek
Wygląda na to, że kol. bartekcholma555 miał racje,
W ferworze walki z nitkami zaprzestałem podawać micro, kiedy glony odeszły zapomniałem o micro i nie podawałem nic. Teraz od jakiegoś czasu podaje micro Intermagu i chyba pomaga. Rośliny powoli ruszyły a przede wszystkim przestały gnić.

W czasach kryzysu kiedy inne rośliny upadały bucka pokazała co potrafi
Obrazek
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Fajnie, kolorowo :)
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Krzych82 pisze: Parametry
K-20
Fe-0,1-0,2
P- 0,8-1
N- 40
]
P04:NO3 1:40-1:50 Chyba ci sie zera poprzesuwały

Chodzi mi i o to że strasznie duże te stosunki
Ostatnio zmieniony 24 lis 2015, 10:22 przez pawprz, łącznie zmieniany 1 raz.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Które zera
Krzych82
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 04 lip 2014, 20:24
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Poraż
Akwarium: 240,32 i 10x25l
Płeć:

Post autor: Krzych82 »

Mała aktualizacja.
Ostatnia fotka tego zbiornika przed restartem, który miałem zrobić w minioną sobotę. Niestety nie dotarły wszystkie zakupy i nikłe chęci spowodowały przesunięcie zabawy na za tydzień.
Musze się niestety zmobilizować i zadziałać aby nie stracić już więcej roślin ( ostatni przedstawiciele didka i pełzacza ugniły, a niektórym roślinom gniją korzenie)
Dosyć mocno atakują mnie zielenice i pył na szybie, (najpewniej za dużo mikro) szczególnie wolno rosnące rośliny.

Obrazek

Z lewej, większa krycha wypuściła "szczepka", który całkiem fajnie rośnie, ale tez fajnie się schował
Obrazek

Obrazek

Kilka nowych nabytków
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”