Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

360L na żwirze

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

marho760816
Posty: 55
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:28
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Białystok
Akwarium: 360
Płeć:

360L na żwirze

Post autor: marho760816 »

Na początek Witam wszystkich. Co prawda jestem z innego rejonu Polski, ale jest to forum którego jestem czytelnikiem w ostatnim czasie dlatego przywitam się i przedstawię to co mi się udało wyciągnąć na razie z gołego żwiru.
Akwarium:120x60x50h
Filtracja: 2xJBL 1501
Oświetlenie:8x54 (świecę na razie 4x54)
CO2: Butla+reaktor narurowy
Podłoże: żwir 1-3mm i żadnych dekoracji typu korzenie czy kamienie - szkoda miejsca
Nawożenie: sole kno, kh2po4, mgso4x7h2o, mikro pro AA i Ferro+ AA
Kh:2-3, Gh-3
RO mineralizuję kranem w ilości 12L kranu+120L RO+7ppmMg z Mgso4x7h20
Akwarium ma już ponad rok jednak dopiero od miesiąca w miarę dobrze się rozkręca i jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia.
Głównym moim celem w prowadzeniu tego zbiornika jest jak największa ilość gatunków roślin.
Tyle na wstępie.
Można krytykować itp. :)
Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Witam kolejnego Holendra wielkogabarytowego :)
Fajnie się zaczyna.
Jakie masz "marki" świetlówek? Ciekawe jak ziele pójdzie na wszystkich.
Masz jakieś konkretne nawożenie, czy jeszcze kombinujesz ?
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Pięknie jest :)
marho760816
Posty: 55
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:28
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Białystok
Akwarium: 360
Płeć:

Post autor: marho760816 »

Jeżeli chodzi o marki świetlówek to mam 2xGrolux Sylvania, 1x865 Sylvania i 1xOsram 940 i nimi na razie świecę. W pogotowiu jeszcze 1 x Grolux i 1 x Osram 940. Do 8x54 pewnie nie dojdę, no chybaże uda mi się ustawić idealnie nawożenie co z moim doświadczeniem nie jest łatwe.
W temacie nawożenia to nadal eksperymentuję. W walce z sinicami, nitkami i krasnorostami otrzymałem kilka trafionych wskazówek od bardziej doświadczonych akwarystów.
Na pierwszy ogień poszło ustawienie Ca:Mg. Wiedziałem że moja kranówka ma 72Ca i 12Mg. Gh12 i Kh11. Zrobiłem tabelkę która wyliczyła mi ile powinienem dolać kranu do RO by mieć Ca8. Przy tym poziomie wapnia Mg wyszło 1. Natchniony metodą MCI zaprezentowaną przez Tymana i Macka.G ruszyłem w kierunku MCI. Na początek wyrównałem Ca i Mg dodając do podmienianej wody 7ppm Mg z MgSO4x7h2O i rozpocząłem tzw. protokół NO3, polegający na wstrzymaniu podawania PO4, a podawaniu tylko KNO3 do momentu pojawienia się kropek na szybach. Start był od dawki 3ppm NO3 z KNO3. Po 4 tyg doszedłem do 4,5ppnNO3 dziennie, ale nie doczekałem się kropek na szybie. Jedynie zbadałem wodę w laboratorium i wyszło mi że 2 dni po 50% podmianie mam NO3 na poziomie 40. Wtedy odpuściłem sobie to "azotowanie", ale akwa odżyło, sinice zniknęły, nitki zaczęły się rozpadać a rośliny ruszyły.
Zatrzymałem się na dawce 2,5ppmNO3 bez P. W sumie to trwało 5 tyg i w końcu pojawiły się kropki ale tylko na kryptokorynie wendetti browni mikrosorium.
Obecnie od tygodnia podaję 2,5NO3 i 0,1PO4 w dawkach dziennych. Mikro PRO AA 100%zalecanej dawki i 50% zalecanej dawki Ferro+ AA.
Co mnie zdziwiło to to że jak zacząłem podawać P to stożki erektusa i rotali green zżółkły. Erektusa nawet jakby przypaliło, Jeszcze jednym zdziwieniem było to że na badaniu w labie Ca wyszło 9.5 a Mg 5.6 aprzecież mineralizację ustawiałem na 8Ca i 8Mg. Dziwne. K zbadania wyszło 20 i popalonych stożków nie było. Pojawiły się po podmianie przy zmniejszeniu dawki KNO3 i rozpoczęciu podawania P. Niby to K pali a jednak w tym tygodniu wpada go 30% mniej.
Reasumując zabawa trwa nadal.
Awatar użytkownika
misiekdz
Posty: 526
Rejestracja: 27 maja 2013, 14:27
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 160l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: misiekdz »

Co mnie zdziwiło to to że jak zacząłem podawać P to stożki erektusa i rotali green zżółkły. Erektusa nawet jakby przypaliło
Ciekawi mnie to bo często mam problem z ludwigią mini red, raz dobrze raz źle mimo że K mam na normalnym poziomie, choć teraz nie wiem na jakim bo nie mam testu a widzę powoli zmniejszenie stożków wzrostów
marho760816
Posty: 55
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:28
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Białystok
Akwarium: 360
Płeć:

Post autor: marho760816 »

Ludwigie to rośliny błotne. Lubią P. Przy niskim poziomie gniją im starsze liście. W akwa na ziemi szaleją. Mini red dla mnie to zagadka również. Przy poziomie 0.4 PO4 strasznie karłowaciał stożek a przed zapaleniem światła miała zwinięte do dołu liście z rana. Niby od zbyt wysokiego PO4 wzgl.NO3, ale nie potwierdzę czy podniesienie NO3 zda egzamin bo ją straciłem. Doszło jeszcze gnicie łodygi przy podłożu. Walstad twierdzi że blokada Ca.
W każdym bądź razie teraz rośnie.
Obrazek
Tutaj widać trochę ludwigi i blade stożki erektusa. Kolory na 2xGrolux powodują różowo jak w ....... :podwójnie widzę:
marho760816
Posty: 55
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:28
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Białystok
Akwarium: 360
Płeć:

Post autor: marho760816 »

Akwarium się rozwija. Nawożenia jeszcze nie rozgryzłem. Jeszcze coś musi delikatnie hamować wzrost. Największa zagwozdka to co dzieje się w parametrach Ca:Mg
Fotka z 08.08.15
Obrazek
Fotka z 16.08.15
Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 sie 2015, 8:28 przez marho760816, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Fajnie to wygląda :)
PS
Daty pozmieniaj :P, bo fotka z 16.08.16 nie powinna istniec :)
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3449
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

marho760816, jest rok do przodu ;)
marho760816
Posty: 55
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:28
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Białystok
Akwarium: 360
Płeć:

Post autor: marho760816 »

Dzięki z spostrzeżenia :mrgreen:
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

bardzo ładne akwarium, podoba mi się. Czy to jest typowy roślinniak czy masz może jakieś rybcie?
marho760816
Posty: 55
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:28
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Białystok
Akwarium: 360
Płeć:

Post autor: marho760816 »

W założeniu mam utrzymanie jak największej ilości - gatunków roślin, chociać bez przesady by to jakoś wyglądało. Obsada jest niewielka:
-15 x Kirysek Pigmej
-15 x Bystrzyk Amandy
-3 x Bystrzyk Ornatus
-10 x Otosek
-1 x Molinezja
Ostatnio straciłem kilka Molek i Ornatusów. Odkręciłem gaz..... nie zapukał nikt na czas :/
Spadło Ph i część padła, część wyskoczyła. W planach mam dokupienie kontrolera Ph od Mirekkon żeby w przyszłości móc zapanować nad Ph i zawartością Co2 bo akurat tego to sporo podaję. W temacie Ph domniemam że mam około 6,0.
marho760816
Posty: 55
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:28
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Białystok
Akwarium: 360
Płeć:

Post autor: marho760816 »

I po wielkim cięciu:
Obrazek
Poniżej lista roślin obecnych w akwa:
Rotala Ceylon
Rotala Rotundifolia Green
Rotala Rotundifolia Red
Rotala Colorata
Rotala Markandra Green
Rotala Marcandra
Rotala Marcandra Mini Type 2
Limnofilia Aromatica
Althernathera Reinecki
Tonina Belem
Eriocaulon Sateceum
Lysymachia Numuralia
Myriophyllum Tuberculatum
Ludwigia Ovalis
Ludwigia Mini Red
Mikrosorium (nie wiem jakie)
Lobelia Cardinalis Mini
Micranthemum Umbrosum
Hemianthus Micranthemoides
Pogostemon Helferi
Pogostemon Erektus
Staurogune Repens
Athernathera Mini
Ammania Bonsai
Eleocharis Parvula
Polygonum Red
Hedyotis Salzmani

Jednocześnie zwrócę się zzapytaniem czy może któryś z forumowiczów ma poniższe gatunki których poszukuję:
Cuphea Analagoidea
Rotala Araguaia
Rotala Mexicana
Rotala Magneta
Rotala Maka Red
Eriocaulony
Ludvigia Glandulosa var Peruensis
marho760816
Posty: 55
Rejestracja: 01 sty 2015, 19:28
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Białystok
Akwarium: 360
Płeć:

Post autor: marho760816 »

Mała aktualizacja.
Obrazek
Wyleciało mikrosorium ponieważ zajmowało zbyt dużo miejsca.
Trawniczek z Parvuli posadzony na nowo.

Doszły nowe gatunki:
Rotala Maka Red
Ludvigia Ovalis
Staurogyne Brown
Limnophila Belem
Na razie w fazie przyjmowania się do nowych warunków, zobaczymy co z nich będzie.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Gra kolorów. Piękne.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”