Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[30] Tetrowisko HT zulixa

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

zulix, buszmen :roll: i nie jest to obraza :P
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Buszowiska cześć dalsza...
Obrazek

Obrazek

Jako, że już sporo czasu akwarium trwa czas coś podsumować.
Jak widać zielsko w akwarium Tetry rośnie dobrze. Popularne rośliny nie mają żadnych problemów. Z trudniejszych roślin jest tu piękna Hotonia. Myślę, że w najbliższych tygodniach zacznę tu sadził trudniejsze rośliny. Miałem trudniejsze rośliny na starcie, ale jak zobaczycie parametry poniżej prawdopodobnie je wykończyły. Teraz to już co innego więc spróbujemy jak skądś skombinujemy Toniny czy Eriocaulony.
Rośliny nie wybarwiają się zbyt dobrze, ale to może być spowodowane i światłem - jest tu po prostu zwykły "domowy" naświetlacz LED.
W akwarium żyją i mnożą się rybki żyworodne oraz krewetki Red Rilli/Crystal Red. Oczywiście nie jestem nastawiony na hodowlę krewetek więc specjalnie ich nie pielęgnuję. Jedzą to co i ryby - suche pasze. Nie rozmnażają się więc "lawinowo".

Przyznaję, że ogólnie nie jest źle.
Po pierwszych pomiarach twardości się przeraziłem ale akwarium dość szybko się ustabilizowało do akceptowalnych parametrów wody. Akwarium podmieniam 30% tygodniowo za pomocą RO (ale to już nieco puszcza - pewnie z gH z 1 oczko).
Dla dokumentacji:
Pomiary co tydzień od września.
kH..... gH ...... Ca/Mg
4,4.... 7.9 ...... 8,0
3,8.... 8.8....... 5,5
6.3.... 12,3..... 5.9
3.4..... 5,4...... 8,2
2,9..... 5,4...... 3,3
3,1..... 5,2...... 5,9
2,9..... 4,3...... 4,6
2,9..... 5,6...... 2,9
2,7..... 4,9...... 2,9
2,2..... 4,0...... 3,3
2,1..... 3,4...... 3,3
2,1...... 4,0..... 2,1
Jak widać stałość parametrów wody jest duża - poza możliwościami pomiarowymi zwykłych testów akwarystycznych.
Przypomnę, że nawożę nawozem Tetry PlantaMin (poprawiony skład) dając 2X na tydzień dawkę wynikającą z przeliczenia dawki zalecanej przez producenta oraz zwykłe makro z soli (5 mg/l NO3, 7 mg/l K).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Akwarium z dniem wczorajszym uległo likwidacji. Do końca rośliny rosły w miarę dobrze, ryby żyły a krewetki RedRili rozmnażały się.

Niestety 1 W/l LED niewiele dało i wielkich rarytasów roślinnych nie udało mi się utrzymać. Zwykłe rośliny jednak nie narzekały.

W trakcie usuwania podłoża stwierdziłem, że warstwa organiczna podłoża Tetry rozłożyła się już do końca. Pozostał tylko drobny żwirek.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Czy po tym eksperymencie, masz jakies swoje spostrzeżenia przy jakich parametrach i proporcjach ca/mg roslinom było najlepiej? I szkoda że nie przekręciłeś ca:mg na 1:4
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Nie widziałem jakiejś większej różnicy. Może dlatego, że nie było tam zwykle delikatnych roślin. gdy były to padały ale specjalnie nie odnotowywałem wartości parametrów.
Z powodu nawożenia stosunek jednak się zmniejszał.

Przez ostatni kwartał nie nawoziłem niczym.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”