Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[136] Pseudo-test niezróważonego akwarysty

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
fitoro
Posty: 340
Rejestracja: 07 mar 2010, 20:14
Imię: Marek
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 450 towarzyskie
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: fitoro »

u mnie kiedyś w starym akwarium na sinice pomogło zaciemnienie na 3 dni. jak ręką odjął i co najważniejsze więcej się nie pojawiły
Everybody Lies !
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Mirro pisze:postanowiłem zainwestować w chemiclean.
Stosowałeś już? Zadziałało?
Awatar użytkownika
amy
Posty: 703
Rejestracja: 26 lut 2012, 20:54
Imię: Anna
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240 Malawi 70 Ogólny
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: amy »

Mirro, a to wszystko dlatego ze nie ma zasłonek
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Darek pisze:Zmiana oświetlenie, zachwiania w NO3. Dawkujesz aldechyd?
Oświetlenie było co prawda zmienione na LED, ale po zmianie był restart. NO3 stoi drętwo na poziomie 5 max 10 ppm. Aldehydu nie stosuję. Problem nie jest świeży. Trwa już od ponad roku. Próbowałem różnych rozwiązań. Nawet zaciemnienie. Oczywiście padły rośliny. Sinice trochę przystopowało, ale oczywiście się odrodziły - moim zdaniem mało skuteczna metoda. Najczęściej walka kończyła się restartem, bo i tak już nie było czego ratować. Po restarcie zazwyczaj miesiąc i znów sinica łapała mimo nienagannej pielęgnacji akwarium. Wcześniej zawsze wszystko robiłem tak samo i sinice znałem tylko z opowiadań. Więc co było nie tak?

No nic. Dawka chemiclean-u już poszła we czwartek. Wcześniej (w poniedziałek) zrobiłem podmianę i ściągnąłem mechanicznie tyle sinic ile się dało. Jednak trochę ich zostało, bo wszystkiego i tak się nie da usunąć. Dziś (sobota) widać, że sinice jakby ustępują. Zostały jeszcze gdzieniegdzie. Zrobię podmianę i podam jeszcze jedną dawkę. Na razie nie chcę wydawać żadnych opinii, bo czas za krótki, a kuracja jeszcze nie zakończona. Za jakiś czas z pewnością podzielę się swoim doświadczeniem z tym specyfikiem.

Zaznaczam, że mimo problemu z sinicą, akwarium funkcjonuje wzorowo. Ryby w świetnej kondycji, wybarwione, ruchliwe, rośliny rosną mimo braku CO2, którego nie ma i raczej nie będzie.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Co prawda nie minął zbyt długi czas, ale jak na razie chemiclean zadziałał perfekcyjnie. Ani śladu po sinicach :) Zobaczymy na jak długo.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Informacja pozytywna i nieśmiało proszę o foto zbiorniczka :D
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Akwarium chyba w końcu wygrało z sinicą na dobre. Oczywiście pomocny był w tym specyfik chemiclean. Poradził sobie świetnie. Mogę powiedzieć, że szkoda czasu i pieniędzy na inne próby, które i tak nie przynoszą 100% zadowolenia. Lepiej od razu zainwestować w chemiclean.

Akwarium zatem w najbliższym czasie przechodzić będzie renesans, gdyż już nie muszę się borykać z żadnym paskudztwem, a mogę się w końcu oddać kwintesencji akwarystki roślinnej czyli tworzeniu ogródka :)

I tak słówko o nawozach. Skończył mi się nawóz Tetra CO2 Plus. W skrócie mogę o nim powiedzieć, że działał :) Może nie było spektakularnych przyrostów, ale wydaje mi się, że działał. Rośliny rosły sobie powoli, ale za to ładne i zbite. Jednak kiedy rośliny się rozrosły, miałem wrażenie, że jednak czegoś brakuje. Nie chcę myśleć co by było, gdybym miał pełną bańkę roślin. Pewnie ta butelka starczyła by góra na miesiąc. Dlatego nawóz mógł bym polecić do niedużych akwariów o średnim oświetleniu. i maksymalnie średnim "zarośnięciem" zbiornika. Więcej o tym nawozie będę chciał napisać w oddzielnym wątku.

Poczekam jeszcze jakiś czas, żeby zobaczyć jak rośliny będą rosły pozbawione Tetra CO2 Plus. Później zacznę podawać ocet.

Ogólnie akwarium nie jest jakoś rygorystycznie nawożone. Cały czas leję Tetra Planta Min, którego mi jeszcze trochę zostało i rośliny rosną ładne.

NO3 utrzymuje się na poziomie ok. 15ppm, K - niecałe ppm, a PO4 jest bardzo mało - ok. 0,05ppm. Fe ciężko mi powiedzieć, bo chyba test mi się zepsuł. Muszę go przetestować :P

Jako że szkodnik-sinica już zniknął postanowiłem dokupić rośliny. Kupiłem rośliny z in vitro z tych uznawanych za bardziej wymagające, aby samemu na własnym akwarium się przekonać czy da się je uprawiać bez CO2. Póki co wiem, że Rotalę indica, Limnophila aquatica, Hydrocotyle sp. 'japan' i Ludwigia natan, to rośliny, które nie wymagają CO2. Zastanawia mnie kondycja Hemianthus micranthemoides, który coś słabo sobie radzi. Nie wiem czy jest to efekt posadzenia go z boku akwarium czy może jego kondycja podupadłe podczas ataku sinic. Może teraz pokaże "na co go stać" ;) Dokupiłem też dużego heńka z in vitro i posadziłem w bardziej oświetlonej części zbiornika. Zobaczymy czy da sobie radę.
Z in vitro dokupiłem też Rotala macrandra, Hottonia inflata oraz Echinodorus tenellus. Nie minął jeszcze nawet tydzień od posadzenia, to też na razie nie ma co za bardzo oglądać, ale zamieszczam fotkę tak na pamiątkę :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Dobra wiadomość, warto jeszcze mieć oko przez kilka dni na zbiornik aby być pewnym na 100% że już po wszystkim i oby tak było ;)
Mirro pisze:zamieszczam fotkę tak na pamiątkę :)
Pamiątka bardzo ładna i oby tak dalej ;)
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Minął kolejny tydzień. Sinic brak :) Glonów też nie ma. Jedynie te, które obrastają korzenie. Nie wiem czy nie usunę korzeni, albo nie zredukuję ich ilości, bo mi miejsca na rośliny brakuje.

Dziś podmianka i testy wody, które wypadły raczej w pożądku
kH - 9
pH - 7,6
NO3 - 8ppm
PO4 - 0,1ppm
K - 5ppm
Fe - 0,1ppm
Trzeba będzie trochę podciągnąć potas.

Niestety blaszki nowych liści są blade. Widać to szczególnie na Rotali Indica i Ludwigii natan. Jednak ich rozmiar jest ok. Wydaje mi się, że to może być brak węgla tudzież potasu.

Niestety skończył się węgiel w postaci Tetra CO2 Plus, więc trzeba będzie znaleźć inny substytut. Już zakupiłem ocet spirytusowy 10%, więc będę miał okazję zaobserwować jak Tetra CO2 Plus wypadnie w konfrontacji z octem.
Zacznę grzecznie czyli przez pierwszy tydzień 1ml octu dziennie. kH wysokie, więc bufor jest.

A z roślin in vitro posadzonych w tamtym tygodniu Hottonia inflata zaczęła pięknie rosnąć :) Hemianthus micranthemoides też piszcza nowe liście. Rotala macrandra trochę kaprysi, ale nowe liście ma. Ciekawe czy da się hodować bardziej wymagające rośliny pod LED-ami i bez pompowania CO2. Przekonamy się już wkrótce ;)
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Mirro, korzonki są ładne ;)
charta non erubescit
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Usunąłem trochę korzeni, żeby mieć miejsce na rośliny.
Wygląda to teraz tak:
Obrazek

Niestety Tonina od Przemka u mnie nie pociągnie. Nie wygląda za dobrze, ale póki się nie rozpuścił, to jej nie wyciągnę.
Obrazek

No i nieszczęsna Rotala macrandra, która w ogóle nie wygląda jak macrandra. Najchętniej to podzielił bym się z kimś, kto ma warunki do wzrostu tej rośliny, żeby potwierdził czy to macrandra, bo ja szczerze w to wątpię. Kupiłem ją z in vitro jako centymetrowe sadzonki. Urosło coś takiego:
Obrazek

No i mój ostatni nabytek. Przywitajcie się z Bernardem :)
Obrazek
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Ładniutkie a w szczególności 1 fotka mi się bardzo podoba.
Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: przemotbg-p1 »

Mirku bańka super też się zastanawiam żeby pójść w ta stronę.
Mirro pisze:Nie wygląda za dobrze, ale póki się nie rozpuścił, to jej nie wyciągnę.
Nie ruszaj aż faktycznie będzie widać że nic z niej nie będzie. u mnie pierwsze sadzonki zmarniały do zera ale jak ruszyły to ruszyły.
Pozdrawiam Przemek
nazer
Posty: 93
Rejestracja: 22 maja 2014, 8:48
Imię: Piotr
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: nazer »

Daj toninie spokój , ona bardzo ciężko się aklimatyzuje. Jak od szczytów będzie zaczynać rosnąć bądź wpuszczać boczne pędy to powinno być ok
Pozdrawiam N.
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Mirro pisze:Przywitajcie się z Bernardem :)
Witamy Cie Bernardzie xd
Bardzo ładnie Mirku ;)
charta non erubescit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”