Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[136] Pseudo-test niezróważonego akwarysty

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

[136] Pseudo-test niezróważonego akwarysty

Post autor: Mirro »

PROLOG
Dawno mnie tu nie było. Właściwie czas ten można by liczyć już w latach. Tak się składało, że brak chęci do prowadzenia "rośliniaka" przewijał się z dość długim okresem mojej nieobecności w kraju, co zazwyczaj skutkowało plagami glonów, a w ostatnim czasie głównie sinic. Podjęta próba ratowania zbiornika i tak zakończyła się niepowodzeniem. W próbie ratowania bardzo pomógł mi kolega roton, który wysłał mi bardzo dużo pięknych i zdrowych roślin oraz przeolbrzymią ilość mchu nie chcąc nic w zamian (nawet zwrotu za przesyłkę). Jestem ogromnie wdzięczny za okazaną pomoc i w tym miejscu chciał bym Ci bardzo, ale to bardzo tak publicznie podziękować :)
Niestety akwarium nie dało się ustabilizować, no i padło. Udało mi się jednak odratować odrobinę roślin, które jeszcze użyję :)
Skoro tak się to skończyło, to pomyślałem sobie - może by tak zacząć od nowa? Ale nie tak zwyczajnie, ale spróbować nie tylko innego podłoża, ale również może potestować inne oświetlenie....... i tak właśnie powstał pomysł na ów zbiornik.

DO SEDNA
Jako iż chciałem zastosować inne mniej zasobne podłoże, zwróciłem się do zulix-a, który wręczył mi dwa worki podłoża Tetra Active Substrate otrzymane od przedstawiciela firmy Tetra, któremu w tym miejscu chciałem bardzo podziękować za ofiarowane produkty - prócz podłoża do testów przypadło mi w udziale również: Tetra PlantaMin, Tetra CO2 Plus, tabletki Tetra Plant Crypto oraz pałeczki do podłoża Tetra Active Ground Sticks, które będę testował w późniejszym życiu akwarium.

Tetra Active Substrate - łudząco przypomina JBL Manado, jednak nie będę tutaj prowadził żadnych porównań, gdyż podłoża JBL nigdy nie używałem.
Podłoże jest koloru brązowego - choć wolę czarne, to ten kolor przypadł mi do gustu. Granulki są twarde z porowatą jakby wulkaniczną otoczką. W środku czarne. Podłoże nie jest wcale takie lekkie jak by się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Jest na tyle ciężkie, że przepływające Danio malabarskie nie jest w stanie unieść jego ziarenek do toni wodnej, gdzie np. ASII+ moje Danio potraiły podnieść bez wysiłku. Co ciekawe - podłoże Tetra nie pyli jak znane "aktywne" substraty. Podłoże wymaga przepłukania przed użyciem!!!. Pod podłoże ułożyłem cieniutką warstwę podsypki torfowo - gliniano - piaskowej.

Pierwszy mini test podłoża - zmiana parametrów.
Obrazek
Sup odrobinę podłoża do słoika. Pomiar przed:
kH - 8
pH - 7,8
po dwóch dniach:
kH - 7,5
pH - 7,5
Interpretuję to jako błąd pomiaru i przyjmuję, że podłoże nie zmieniło tych dwóch parametrów.

No to zaczynamy:
Obrazek

Po wrzuceniu korzeni i zasypaniu przepłukanego podłoża, woda miała bardzo lekką mgiełkę, która zniknęła do rana (zalewanie odbyło się w nocy).

Obecnie baniak przedstawia się następująco:
Obrazek
Jeszcze łyso. Jedynie korzenie obsadzone mchem od kolegi rotona. Jak przyjdą mi rośliny, to posadzę. Wykorzystam również te, które udało mi się odratować.

O ZBIORNIKU
Szkło: 90x40x38

Filtr: Tetra EX .... kurcze nie pamiętam. Jak obczaję to poprawię :zakryta:

Grzanie: po co?

Światło: 12xLED COB 3W/300lm każda 6500K. Do tego dołożę jeszcze 9xLED 1W deep red 660nm i 3xLED 1W red 630nm. W razie potrzeby będę modyfikował.

cdn..... mam nadzieję ;)
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Witaj Mirku, miło widzieć Twój nowy projekt, jak na razie łyso ale zapowiada się ciekawie ;)
Tylko zastanawiam się co robią w tym zbiorniku dryblasy?
Mirro pisze:Danio malabarskie
Co do koloru podłoża to podzielam Twoje zdanie, czarne jest ładniejsze :D Ale myślę że jak to wszystko ładnie zarośnie to będzie git ;)
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
amy
Posty: 703
Rejestracja: 26 lut 2012, 20:54
Imię: Anna
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240 Malawi 70 Ogólny
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: amy »

A gdzie zasłonki?
Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: przemotbg-p1 »

Mirek fajny projekt Powodzenia
Jak będziesz chciał roślin pisz podzielę się i odwdzięczę za to że kiedys ty podzieliłeś się ze mną :lol:
Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Mirku, pomyślnych testów i satysfakcjonującej aranżacji - będzie się działo!
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Darek pisze:Tylko zastanawiam się co robią w tym zbiorniku dryblasy?
Pływają :P Już ich nie wyłapie - chyba, że dynamitem ;)
zdzislaw pisze:będzie się działo
Oby tylko w dobrą stronę :)
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Rośliny dosadzone
Obrazek
Jak widać nic się nie zmieniło.
przemotbg-p1 pisze:Jak będziesz chciał roślin pisz podzielę się
Dobrze. Dziękuję za chęci :)
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Mirro pisze:Jak widać nic się nie zmieniło.
Jak to nie :podwójnie widzę: - przybyło i to widać.
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Łysawo :P Czekamy jak zarośnie. Jak byś chciał zieloną kontrabandę wiesz gdzie się zgłosić :)
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Wczoraj dołożyłem czerwone diody, o których pisałem wcześniej. Czyli 9xLED 1W 660nm i 3xLED 1W 630nm. Niestety akwarium zaczęło świecić zyt mocno czerwienią. Na pewno to nie jest dobra droga. Znalazłem na alledrogo diody "roślinne" emitujące pasmo niebieskie i szeroki zakres czerwieni: http://www.allegromat.pl/aukcja179299 Zamówię kilka sztuk i zobaczę jak będą świecić.
Awatar użytkownika
b@ndziork@
Posty: 4197
Rejestracja: 17 lip 2010, 13:25
Imię: Marta
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 160l roślinne
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: b@ndziork@ »

Mirek, znając Ciebie to z kilka miesięcy będzie co istne cudo.....mi się podoba już teraz
Pozdrawiam
Marta
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Póki co testujemy kolejne produkty Tetra.
Akwarium stoi 3 tygodnie. Nawożenie zacząłem tydzień później, czyli obecnie mija dwa tygodnie odkąd zacząłem coś nawozić.
Do nawożenia wykorzystuję podarowane przez przedstawiciela Tatry nawozy
1. Tetra CO2 plus
2. Tetra PlantaMin
Obrazek
Obydwa nawozy stosuję zgodnie z dawkami podanymi przez producenta na opakowaniu czyli:
Tetra CO2 plus leci 2,5ml na 20 litrów, natomiast Tetra PlantaMin leję 5ml na każde 20 litrów wody.

Słońce nad akwarium świeci od 10 do 20:30 i wygląda tak:
Obrazek

Teraz Kilka fotek tego co tam rośnie :)
Hemianthus micranthemoides - powoli, ale ładnie i ciągle do przodu:
Obrazek

Hygrophila gifformis - rośnie, ale spodziewałem się czegoś więcej. Nie zabiera się za rośnięcie zbyt szybko, a to przecież powinno rosnąć jak chwast.
Obrazek

Heteranthera zosterifolia - ta roślina długo nie mogła się pozbierać, ale od kilku dni widzę wyraźne przyrosty:
Obrazek

Micranthenium "monte carlo" - pierwszy raz mam tę roślinę. W opisach czytałem, że jest bardzo łatwa w hodowli. Póki co można by się zgodzić z tą opinią :) Roślina powoli sobie rośnie, płożąc się po dnie. Ciekawe jak będzie sobie dalej radzić pod LED-ami:
Obrazek

Hydrocotyle sp. 'japan' - niezawodnie rośnie zawsze i wszędzie :)
Obrazek

Christmass moss też powolutku daje sobie radę:
Obrazek

No i na koniec fotka całości.
Obrazek

Jak widać niewiele się pozmieniało. Teraz mam zamiar wyciągnąć Microsorium 'windelov' mini (ta kępa z prawej strony) i porozsadzać po całym akwarium.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Mirro, Jak się ma zbiorniczek?
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Zbiorniczek przeszedł małą reorganizację. Ale nie to jest istotne. Na akwarium znów rzuciły się sinice. Po próbach z różnymi specyfikami typu woda utleniana czy borasol (zresztą nieskutecznymi) postanowiłem zainwestować w chemiclean. Drogi był, ale nie mam już cierpliwości do tego paskudztwa. Zwłaszcza, że woda jest czysta, regularnie podmieniana, cyrkulacja super filtracja też, a parametry idealne. Więc konia z rzędem temu, kto powie skąd się to bierze i jak się tego pozbyć.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Zmiana oświetlenie, zachwiania w NO3. Dawkujesz aldechyd? Ja swego czasu też miałem do czynienia z tym paskudztwem i zauważyłem że po dozowaniu aldechydu się nasilały ataki tego paskudztwa.
Odstawiłem aldechyd, zwiększyłem dawkowanie azotu, podmiany systematyczne i w nie wyjaśnionych okolicznościach sinice odeszły.
Pozdrawiam Darek :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”