Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

240 litrowy ziemniak

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

240 litrowy ziemniak

Post autor: marlowe »

Pozwólcie, że nie będzie tradycyjnie danych podanych pogrubioną czcionką, co do flory, fauny, nawożenia, światła, itd.. ponieważ te parametry będą cały czas ulegały zmianie, poza podłożem - ziemia, filtracja - Unimax500 i co2 z butli -reaktor

Co do ziemi to:
Ziemia do oczek wodnych zmieszana z węglem aktywnym, kermazytem, filtus floran, piasek rzeczny, kulki gliniane, torf kwaśny. Na to żwir kwarcowy 2-5 mm, cienka warstwa, są prześwity, że ziemia na samym wierzchu.

Co chciałbym osiągnąć?:
Zamierzenie było proste, będę chciał niedługo wystartować z akwarium 700-1000 litrów, oczywiście ma być roślinne, bez korzeni i kamieni, 100% zioło. Żeby coś takiego wystartować chcę wiedzieć jakie podłoże użyć. I temu służy ten eksperyment czy ziemia będzie OK. Ta 240stka to pole testowe przed wpłynięciem na naprawdę głębokie wody.

Miałem w HT amazonie, miałem 2 razy CAL black earth i miałem żwir. do sprawdzenia pozostała ziemia i dark soil.

Co chciałem sprawdzić ale mi się nie udało bo jestem głupi? :mrgreen:
Zamierzenie nr 2 było równie banalne. Mam akwarium 112L typowo LT, bez grama nawożenia, co2, małe światło, dużo ryb. Prowadzi się samo. Podmiany może raz na 2-3 miesiące. Rośliny fakt łatwe w uprawie, ale zbiornik niezwykle cieszy moje oko. Bezobsługowy.

Chciałem coś podobnego przenieść do HT, ale tylko z co2 i z zielskiem bardziej wymagającym (macrandra, wallichii, toniny). Tak też to na początku to ruszyło, światło z T5, 0,4 W/L, co2, ziemia i roślin cała masa. Poniżej zdjęcia z początkowych tygodni az po dziś. Zbiornik wystartował 1.04.2016 r.

No i powód mojej głupoty? A no taki że pierwsze 2 tygodnie rosło wszystko wzorowo, nawet in-vitro, rosło ładnie ale wolno i ten fakt że WOLNO.... a w szafie cała masa buteleczek z nawozami wołającymi, weź mnie użyj bedzie szybciej skusiła mnie do ich użycia :( Później, idąc za głupotą poszło zwiększenie światła do 0,6W...., także eksperyment typu - wymagające rosliny, ziemia, słabe światło, co2 i brak nawozów, poszedł w niepamięć....

A może ktoś czytający ten tekst, cos takiego próbował? bo ja się już przez swoją nadgorliwość tego nie dowiem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

po 1 tygodniu:

Obrazek

po 2 tygodniu:

Obrazek

po 3 tygodniu:

Obrazek
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Fajnie, że dałeś się namówić na pokazanie zbiornika. Ladniutki.
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Umówmy się duchu, zbiornik nie jest ładny ;), to pole testowe, aranżacji nie będzie, będzie tylko obserwacja zioła na różnych parametrach przy podłożu - ziemia

Aktualnie codziennie robię podmianki 20 litrów, chcę uzyskać niskie parametry Ca/Mg/kh/ph i zobaczyć jakim rośliną będzie z tym dobrze a którym niekoniecznie.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

marlowe pisze:Umówmy się duchu, zbiornik nie jest ładny ;)
Możemy tez się umówić, ze jest obecnie rok 1974. :P

Jakie masz przemyślenia na temat małego henia? Pisałeś,ze 5 razy walczyłeś z ta roslinka i zaskoczyła. :)

W jednym z tematów na RA zostałes zbesztany za sugestię ze tonina upadła bo sie ADA wyjałowiła, sam liczyłem czas jak długo to podłoze bedzie trzymało dla niej odpowiednie parametry, no i wyszło- około 7 m-cy. A dziewczynki twardo trzymają sie swoich racji. :P

U nas koledzy maja toninke na kapsułkach Debrzyny :) i nie wieszaja jej na kamyczkach :P
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Co to są te kapsułki Debrzyny?

W zbiorniku bez większych zmian, codziennie podmieniam 10-20 litrów na czyste RO zamiarem zjechania jak najniżej z Ca/Mg. Było na początku ca-50, mg-12, na dzien dzisiejszy zjechałem podmiankami na ca-30, mg-8. Rosliny rosną b.dobrze, az kusi żeby przerwać eksperyment i nie zjeżdżać niżej, ale nie ma bata, trzeba! 8)

Obrazek
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Jakby to kogo jeszcze interesowało, poza mną :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
to na dziś dzień mam w akwarium stosunek ca do mg 1:4, dokładnie ca=5 i 21mg
Rośliny rosną bujnie, problem wystąpił tylko z ammanią i na pewno jej nie pasi taka woda, bo przełożona do krewetkarium na aktywnym od razu ładnie rośnie

Pozostałe rośliny (włącznie z trudną t.belem) rosną b.dobrze, poza stosunkiem ca/mg (mineralizator na bazie chlorków) mam ph=6,4, kh=0, gh=3 w porywach 4.

Tak na dobrą sprawę nie wiem czy to wina badanego przeze mnie stosunku wapnia i magnezu...? , czy może ziemi ogrodowej na której wszystko rośnie...?, a może twardości....? a może twardości w połączeniu z niskim ph....? A może wszystko razem...?
Trudno jednoznacznie stwierdzić.

Tak potrzymam jeszcze akwarium z 2 tygodnie po czym testuje ca vs mg 7:1 przy silnym świetle, ponad 1W/L. Wtedy będzie można wysnuć jakieś wnioski czy W OGÓLE stosunek mg/ca ma jakiekolwiek znaczenie dla zioła... :cwaniak: :cwaniak: :cwaniak:


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Co jeszcze obecnie dajesz z nawozów?

Niestety ziemia zakłóca bardzo dużo gdyż większość roślin woli pobierać składniki korzeniami traktując pobieranie przez części zielone jako sposób dodatkowy.
pablo8412
Posty: 78
Rejestracja: 23 sty 2016, 18:56
Imię: Paweł
Lokalizacja: Knurów
Płeć:

Post autor: pablo8412 »

Marlowe pewnie że nas to interesuje!przynajmniej coś na forum się dzieje,jest co przeczytać i oglądnąć,dowiedzieć się nowej rzeczy,zresztą jako stary wyga w tej branży nawet jest wskazane by ktoś taki jak ty napisał coś dla swoich fanów:D bo na forach cicho jak makiem zasiał p.s na Macandrze nie widać przypadkiem krótkich nitek ?:P
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Weź przestań Pablo, ze mnie taki stary wyga jeśli chodzi o rośliny jak z koziej pupy trąba :mrgreen: :mrgreen: jeszcze 3 lata temu zameczki i czaszki miałem w zbiorniku i się zachwycałem jak to bosko wygląda ;)

Wracając do tematu, bardzo cieszy, że komuś eksperyment się podoba lub przydaje. Mnie aktualnie już mniej pociąga kształtowanie, zagęszczanie, generalnie aranż zbiornika, kręci mnie bardziej w kierunku żeby wydobyć z zioła jak najwięcej można, kondycja wzorowa, nieosiągalna to priorytet i tak jedna łodyga krwisto bordowej macrandry kręci bardziej od pięknie ukształtowanego w kulę m.umbrosum :P

Stosunek ca vs mg 1:4 jak łatwo sie domyśleć biorę czytając Christiana Rubilara, nie tyle stosunek jest istotny co zejście na minimalne poziomy z ca i mniej z mg.

Zulix
to chyba nie tak działa, bo w pewnym momencie do tego akwarium trafiły doniczki wypełnione ziemią z powtykanymi wszelakiej maści pałeczkami, naturalnie nadal wszystko rosło (tak samo jak rośliny obok - nie w doniczkach). Po kolejnych tygodniach, kiedy rozrost był słuszny, przełożyłem donice do mojego LT 112 litrów, gdzie nigdy nie nawożę, jest słabe światło, nie ma co2, woda twarda, ph wysokie i całe zioło z donic zdechło.... :?

Także pierwsze niepewne wnioski, przynajmniej z moich zbiorników to że, większa ilość roślin woli mg>ca lub niskie twardości lub niskie ph. Żeby wykluczyć to pierwsze za 2 tygodnie zmieniam na ca 7 mg 1, jesli nadal zioło bedzie rosło jak teraz, to mam jednoznaczny wynik że stosunki ca vs mg są mniej istotne, pozostanie na polu walkii ph,kh i gh 8)
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

marlowe pisze:Stosunek ca vs mg 1:4
marlowe pisze:zmieniam na ca 7 mg 1
Czyli wolta w druga strone ?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

marlowe pisze:w pewnym momencie do tego akwarium trafiły doniczki wypełnione ziemią z powtykanymi wszelakiej maści pałeczkami
...
kiedy rozrost był słuszny, przełożyłem donice do mojego LT 112 litrów, gdzie nigdy nie nawożę, jest słabe światło, nie ma co2, woda twarda, ph wysokie i całe zioło z donic zdechło....
Przeniesienie z HT do LT zwykle kończy się kasacją. Tak jak u nas z pucybuta do milionera powoduje, że komuś totalnie odbija :P
marlowe pisze:mniej pociąga kształtowanie, zagęszczanie, generalnie aranż zbiornika, kręci mnie bardziej w kierunku żeby wydobyć z zioła jak najwięcej można, kondycja wzorowa, nieosiągalna to priorytet
Tak było i u mnie. Dodatkowo priorytet aby utrzymać maksymalną liczbę gatunków równocześnie co wymagało dużo eksperymentów w nawożeniu. Niestety z braku wody o małej twardości ja się poddałem.
Cieszę się, że eksperymentujesz i się tłumaczysz bo ja osobiście straciłem już większość swojego zapału.
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

;) Witam po dłuższej przerwie, zbiornik oczywiście istnieje (bo jakże mogłoby być inaczej ;). Tyle, że zmieniła się nieco koncepcja jego prowadzenia.... Pierwotnie miał służyć jak pole testowe, miał odpowiedzieć na pytanie czy przyszłościowe 1 tys litrów będę mógł zasypać ziemią ;)

Odpowiedzi wciąż nie mam, wciąż czekam, patrzę i obserwuje, na pewno przyszłościowy wybór podłoża dla 1 tys litrów zawiera się miedzy ziemia a benibachi....

Parę tygodni temu wziąłem się za coś innego, postanowiłem pomieszać w nawożeniu celem wybarwienia roślin (przede wszystkim chodzi mi o diplidisa i macrandre). Żeby z czymś wystartować potrzebowałem punktu zaczepienia, podsuną mi go @macek.g, chodziło z grubsza o pokombinowanie z mikro. Kombinowałem więc 2 tygodnie z podwyższonym borem (doszedłem do dawki 8 razy wyższej od zalecanej), następne 2 tygodnie pod lupę wziąłem cynk, tu doszedłem do dawek 10 razy większych od zalecanych.
Wpływ na zioło? Niewielki. Kondycja dobra, nic się złego rośliną nie stało, ale do wybarwienia też nie doszło. Teraz jestem na etapie czekania żeby woda (miedzy innymi podmiankami) doszła do siebie i biorę się za miedź. Zdjęcia z testów i wczorajszej ostrej przycinki, oraz macrandra do wybarwienia jakiej doszedłem, czyli byle jakiej ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”