Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

roślinne 250 litrów na samym piasku

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
mietox
Posty: 12
Rejestracja: 24 sty 2015, 20:59
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Chotowa
Akwarium: 250 l
Płeć:
Wiek: 41

roślinne 250 litrów na samym piasku

Post autor: mietox »

Witam
Jako że moje akwarium z tematu http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=29518
zakończyło swój żywot chciałem przedstawić swój nowy projekt.

Przyczyna restartu.

Akwarium postawione na ziemi, w początkowym stadium bujny przyrost roślin brak ale jak to bywa chciałem jeszcze lepiej, pewnie przekombinowałem i zaczęło się sypać. Główny problem brązowy nalot pyłu który pokrywał wszystko w akwarium rośliny stopniowo obumierały. W przeciągu prawie 6 miesięcy nie miałem żadnego problemu z glonami czasem zielony pył na szybach i krótki epizod z krasnorostami wygrany dzięki Carbo.

Według mnie główna wina to ziemia pod bazaltem, w końcowych dniach istnienia akwarium wydobywały się duże ilości gazów z podłoża do tego doszła moja chęć poprawy akwarium i związane z tym grzebanie w podłożu. Jedyne co zauważyłem w tych warunkach bardzo dobrze czuła się Rotala rotundifolia Red pozostałe rośliny wręcz się kurczyły a najszybciej poleciały rośliny rozetkowe. Przy restarcie okazało się że większość roślin miała zgnite korzenie a z podłoża śmierdziało jak z gnojówki.

Po przemyśleniach i wzorując się na ostatnim restarcie Zulixa podejmuję decyzje stawiam podobnie akwarium na samym piasku kwarcowym bez ziemi lub substratu nawożenie tylko do słupa wody.
Akwarium i osprzęt nie uległ praktycznie zmianie oświetlenie pozostaje bez zmian, filtracja AQUAEL UNIMAX 250 został a zamiast Aquael Turbo 750 dałem drugi kubełek fluval 204.
Rośliny to co się udało uratować + kilka szczepek od znajomych których obdarowałem w czasach gdy miałem nadwyżki ziela.

Po kiepskich początkach gdzie znów się pojawiał pył(szlam) tym razem nie brązowy a bardziej koloru zgniłej zieleni przechodzącej w czerń punktem zwrotnym chyba było wpuszczenie kilku mieczyków które przegłodzone skubały z liści to dziadostwo.

Nawożenie
Zaobserwowałem na przykładzie mojego akwarium pewną zależność jeżeli chodzi o nawożenie potasem. Na przykładzie głownie roślin Rotala rotundifolia oraz LIMNOPHILA AROMATICA. Podając potas wszystkie rośliny bujnie rosły a kolor ich był intesywnie zielony. Czytając w niektórych dyskusjach że potas może blokować magnez przez co rośliny słabo się wybarwiają zmniejszyłem dawkę Rotala rotundifolia oraz LIMNOPHILA AROMATICA ładnie zareagowały i zaczęły się wybarwiać jak również Cabomba caroliniana oraz Hygrophila polysperma 'Rosanervig łapały barwę rdzawo-czerwoną. Niestety kosztem wybarwienia rośliny z czasem ładnie czerwieniały ale zarazem stopniowo się kurczyły. Powrót do poprzednich dawek potasu skutkował poprawą kondycji roślin ale brakiem wybarwienia. Rozwiązaniem okazało się lanie potasu oraz dodatkowe nawożenie magnezem gdzie w końcu złapałem jakiś balans aby mieć dorodne rośliny i ładnie wybarwione.

Z podłoża piasek kwarcowy jestem bardzo zadowolony, fajnie się sadzi roślinki ryby są zadowolone a brak ziemi wykluczył problemy z grzebaniem w podłożu. W końcu zaczęły rosnąć rosliny z którymi miałem problem na bazalcie z ziemią.
Poniżej kilka fotek.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Nawożenie tylko potas i magnez ?
mietox
Posty: 12
Rejestracja: 24 sty 2015, 20:59
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Chotowa
Akwarium: 250 l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: mietox »

Podaję CO2, oraz nawożenie makropierwiastki z soli K2SO4, KH2PO4, KNO3 a mikro podaję zakupioną mieszankę na wzór symfonii złotej.
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Czyli nie tak do końca na samym piasku ;-) Ale baniak jest ok.
Ziguta
Posty: 5
Rejestracja: 04 paź 2016, 8:40
Imię: Vartarws
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:

Post autor: Ziguta »

No baniak naprawdę spoko się wydaje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”