Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[60l][Roślinne] Projekt Prototyp :D

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

[60l][Roślinne] Projekt Prototyp :D

Post autor: truteen »

Witam!
Postanowiłem w końcu przedstawić moje akwa wystartowane 23 grudnia 2009 roku.
W skrócie:
- akwa proste, ok. 63 l wym. 60x30x35,
- podłoże: ziemia z gliną i piaskiem przykryta żwirkiem
- filtr aqua clear 50, grzałka 150W, oświetlenie 2x15 W T8, aqua glo i narva daylight
- nawożenie: od czasu do czasu ferro+ aqua artu i CO2 w dzień sporadycznie ponieważ jest kilka rybek...

roślinki:

- eleocharis
- blyksa
- ludwiga
- kryptokoryna
- anubias
- rotala
- kabomba
- bacopa monieri
- echinodorus
- litorella uniflora
- alternatera lilacina
- lagosyfaron madagaskarski i wiele innych które wstawię jak zidentyfikuję :D

- mchy: willow, phoenix, chyba Taiwan ;), jawajski

rybcie:
3 ramirezki, 1 zbrojnik, 2 kosiarki 4 ornatusy, 1 macmasteri, 3 brzanki mszyste i 1 odeska, bojownik syjamski i dwa mieczyki

Wiem że niektórzy powiedzą że przerobione - ja bym chętnie dał większe akwa ale nie ma gdzie postawić kiedyś będzie - rok dwa. Na razie to mam przewymiarowany filtr który daje radę bo NO3 koło 5 ppm ale to też zasługa roślin.
Dziękuję kolegom z forum: krzyśkowi B4 zulixowi łorenowi za dużo sianka do posadzenia :) resztki których nie ma tutaj wsadzonych jest w akwa pseudo LT 30l i sobie ładnie rośnie na oknie skąd od czasu do czasu jest rozdawana dla innych...

pH - korygowane przy podmiankach kwaskiem cytrynowym - w akwa ok. 7 do 7,5

Fotorelacja:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Proszę o komentarze :D I od razu mówię że jak się komuś przypadkiem aranż spodoba to raczej zbieg okoliczności. Na razie idę na ilość roślinek - jak zobaczę co jak rośnie to będę przesadzał.
Ostatnio zmieniony 09 mar 2010, 11:09 przez truteen, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

macmasteri - kakadu będzie też kiedyś, powoli chyba choroba pielęgnicowa się wybarwia u mnie... ;)
Awatar użytkownika
Sowa
Posty: 173
Rejestracja: 21 paź 2009, 13:13
Imię: Maciej
Lokalizacja: Częstochowa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Sowa »

Ładna aranżacje, nie bądź taki skromny ;)
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

nie jest źle ale to jeszcze nie to :) jak sam już mówiłeś pięknie nie jest ale źle też nie :)

P.S
truteen pisze:Postanowiłem w końcu przedstawić moje akwa wystartowane 23 grudnia tego roku.
ja się zawsze muszę czegoś czepić :P podróżujesz w czasie :P xD
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7056
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

justfilied233, nie czepiaj się..... mi się podoba aczkolwiek chce to akwarium zobaczyć za powiedzmy 2-4tygodnie :lol:
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

crusta ja też nie mogę się doczekać... ;) dylematy mam dwa:
1 - z racji tego że filtr kaskadowy mniej napowietrza tę wodę niż wewnętrzny boję się długo podawać CO2 że nie potruć rybek... więc podaję w dzień od czasu do czasu... poza tym węgiel roślinki mają z kwasku cytrynowego dodawanego przy podmiankach celem obniżenia pH
2 - nawożenie - chciałbym coś z solami pokombinować żeby ta zieleń "buchła" też ze względu na rybcie im więcej zieleni tym więcej tlenu, no i żeby było co strzyc :D
na razie cierpliwie czekam - anubias daje już 3 liściem zakopany w ziemi, phoenix odbił już ładnie podobnie jak willow od krzyska, kabomby i coś wysokiego od zulixa idą ostro tak że niedługo może wezmę się za jakieś formowanie np....

Napiszcie co radzicie z tym nawożeniem solami co ew. mógłbym podawać nie drażniąc rybek... czy zostawić wszystko w spokoju i sobie poczekać jeszcze...
Dziękuję za uwagi
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

truteen, masz już trochę roślinek także możesz zapuszczać CO2 na cały dzień bez obawy. Ustaw tylko jakiś w miarę sensowny przepływ i nie powinieneś mieć problemów. Ja mam filtr zewnętrzny i w ogóle nie napowietrzam. Fakt mam więcej roślin ale twoje też się rozrosną.
Co do nawożenia to proponuje zakupić zestaw od zulixa który zawiera wszystkie potrzebne ci rzeczy no ewentualnie będziesz musiał dokupić mikro ale to potem. Ale akwarium ma dopiero 3 tygodnie a masz je na ziemi ogrodowej to jeszcze bym poczekał z nawożeniem albo zaczął ale z naprawdę niewielkimi dawkami K2SO4.
Kiedyś czytałem że nie powinno się zaczynać nawozić zbyt wcześnie jeżeli akwarium jest na ziemi bo może jeszcze rośliny się do ziemi nie dokopały. Gdzieś około miesiąca powinieneś zauważyć boom. Także nawożenie jak najbardziej ale potem na razie się wstrzymaj.
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

Dzisiaj dostałem od kolegi PPPietrucha wór roślin za co mu bardzo dziękuje.

Na dniach dodam zdjęcie bo się nieźle zagęściło... :mrgreen:
Awatar użytkownika
kusay
Posty: 758
Rejestracja: 13 gru 2009, 19:08
Imię: Mirek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kusay »

truteen, co do roślinek to na przyszłość wal do mnie, bo na ich rozwoju się teraz zaczepiłem i ostatnio rosną jak szalone :D
jak na taką wielkość akwa to szukałbym roślin drobnolistnych żeby ogólnie wizualizacja akwa wyglądała dobrze ( wiadomo im mniejsze rośliny w akwa małym tym ich wizualizacja staje się większa) staraj się nie rozsadzać roślin drobno co pare centymetrów, tylko grupami w różnych częściach akwa, wiele roślin szybko rosnących woli jednak "swoje towarzystwo" więc posadź je w grupach a powinny czuc się lepiej


truteen, Napiszcie co radzicie z tym nawożeniem

polecam Planta gainer makro i ferro +, co do ilości to dziennie min, naciśnięcie dozownika który jest przy tych nawozach, jednak samo dostosowanie ich ilości zależy od obserwacji roślin w akwa ( czyli czy dodać czy ująć nawóz)
Awatar użytkownika
PPPietrucha
Posty: 51
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:25
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l, kiedyś 240l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: PPPietrucha »

truteen pisze:Dzisiaj dostałem od kolegi PPPietrucha wór roślin za co mu bardzo dziękuje.
Nie ma za co. Polecam się na przyszłość :)
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

kusay

teraz u mnie to jedna wielka grupa :D
może za niedługo zwiększę akwa - tylko sobie pluję w brodę że od razu nie kupiłem 120 ...
na razie to ma walnąć, drobnolistne też mam generalnie trzymam się zasady jak dają to bierz więc biorę co koledzy dają - nadwyżki oddaję dalej albo trzymam w przetrwalniku bo szkoda szczególnie jak się pójdzie do sklepu i zobaczy ceny

ferro+ podaję, sole dopiero jak się to wszystko ułozy czyli jeszcze kilka tygodni poczekam

i raczej pokombinuję z solami niż aqua art bo na to pójdzie fortuna a skoro sole to sprawdzony sposób to czemu nie

kilka dalszych nieudolnych fotek ;)

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

Akwa będzie się rozwijało jeszcze. Mi trochę średnio się podoba połączenie w 60 l pielęgniczek, brzanek i mieczyków jakoś tak mi mało pasują do siebie wizualnie
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

ToryBcia pisze:Akwa będzie się rozwijało jeszcze. Mi trochę średnio się podoba połączenie w 60 l pielęgniczek, brzanek i mieczyków jakoś tak mi mało pasują do siebie wizualnie
z ust mi to wyjąłeś :P jak nie jestem zwolennikiem sztywnych zasad co do litrażów dla ryb to 60l na same mieczyki to zdecydowanie za mało + plus jeszcze nie pełna ławica brzanek jakoś się mi tu nie godzi
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Zmieniłbym trochę rośliny , tzn. miejsce i tak Limnophilę aromatica dałbym bardziej do tyłu , Microsorium Windelov na drugi plan i tam po lewej na trzecim planie masz coś czego nie mogę zidentyfikować , tacza różowawa z dużymi liściami . Wydaje mi się , że lepiej byłoby , gdyby ta roślina była na 2 gim planie .
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

justfilied233 mnie też się nie godzi - więc patrz co napisałem w opisie zrobiłem wszystko by rybki czuły się dobrze oprócz zapewnienia objętości bo tego nie mogę zrobić na razie... to akwa to wstęp do 300 l które wstawię jak skończę chatę a tymczasem duży filtr dużo roślin parametry w normie, podmianki 20-30% co najmniej raz w tygodniu więc...
rybcie rosną ładne - dieta urozmaicona... ramirezki to nie takie straszne pielęgnice a macmasteri trochę towarzystwo ustawia na swoim miejscu i jest ok.

boogi dzięki za sugestie może przy następnej przesadzance coś porobię jak mówisz - ta roślinka z tyłu czerwona to alternanthera lilacina i rośnie wysoko do 40 cm. nawet więc dlatego ją tam wsadziłem... aromaticę chcę żeby oddała trochę to ją umiejscowię lepiej

generalnie czekam obserwuję i próbuję to jakoś poukładać - na razie na papierze

w maju 2010 projekt zakończył się- przerośnięte kryptokoryny nie dawały możliwości ograniczenia swojego rozrostu - akwa poszło do piwnicy w to miejsce jest 112l z nowym światłem i czekamy na efekty które za niedługo będą umieszczone na forum mam nadzieję za niedługo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”