Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

LT 180l 38 dzień...

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Maniex
Posty: 7
Rejestracja: 15 sty 2017, 1:26
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Stalowa Wola
Akwarium: 180l
Płeć:

LT 180l 38 dzień...

Post autor: Maniex »

Witam serdecznie wszystkich obecnych na forum akwarystów. W Moim baniaku po 38 dniach od zalania pojawiły się pewne problemy, ale o tym już za chwilę.

Wymiary - 100 długość, 45 wysokość, 40 szerokości
Filtracja - Głowica Atman At 200 400l/h + gąbka o grubej gradacji.
Oświetlenie - 2xT8 30w optinatural i optiplant, pokrywa Aquael wyklejona taśmą odblaskową.
Ogrzewanie - Tetra HT150
Podłoże -ziemia uniwersalna + żwir 2-4mm
Nawożenie - brak
Flora - anubiasy, kryptokoryny, nurzańce, mikrozoria, żabienice i inne.
Fauna - 8x kirys pstry, 2x zbrojnik niebieski, 1x szczupieńczy pręgowany, 3 helenki
Pokarm - tabletki vitabin
Testy - brak

Jest to akwarium low tech założone na ziemi uniwersalnej z dodatkiem 50 szt. kulek gliniano torfowych. Podłoże ma grubość od 6 do 11cm, a przygotowałem je tak: około 15 litrów ziemi ( 2,5 cm ) zachowany odstęp od szyby przedniej i bocznych jakieś 5 cm na to położona siatka. Na siatce rozłożyłem kulki i przysypałem wypłukanym żwirem. Następnie wsadziłem korzenie, rośliny i zalałem zimną wodą z kranu. Oświetlać zacząłem od 5 godzin na dobę i co tydzień dodawałem jedną. Aktualnie jest 9h na dobę. Filtr przez tygodnie pracował przykręcony na 50% mocy. Teraz pracuje na 100% bo po wpuszczeniu kirysów zauważyłem że w wodzie pływa sporo pyłu. Temperatura 25C

08.12.2016 - zalanie wodą plus Bactozym - 4 kapsułki.
30.12.2016 - pierwsza podmiana wody bez odmulania około 25 litrów.
02.01.2017 - pierwsza część planowanej obsady

W zbiorniku od nie dawna pojawiły się problemy. Zacznę od pierwszych jakimi są śladowe ilości glonów w postaci brązowego nalotu na liściach roślin, zielonych nitek długich oraz krótkich, zielonych kropeczek, oraz małe kransorosty. Nie ma tych glonów dużo po prostu są ale nie rozwijają się w jakimś mega tępie.

Rośliny - rosną powoli. Dużo liści kryptocoryn się rozpuściło. Młode liście żabienic amazonskich wyrastają blado żółte. W żabienicach czterożebrowych w liściach pojawiają sie prześwity i wyrastające młode liście są jasno żółte. Nurzańce rosną też powoli. Nowe pędy jak by stały w miejscu.

Ryby - wczoraj tj. 14.01.2017 u szczupieńczyka zauważyłem kilka malutkich drobnych krostek - wygląda mi to na ospę. Co niektóre kiryski maja na promieniach płetw jakieś pasożyty są to takie mikro cienkie robaczki koloru białego. Jak się dobrze przyjrzy to widać jak to się rusza. Za obserwowałem w ich zachowaniu, że czasami ocierają się o dno, oraz rośliny. Pokarm jedzą chętnie.

Zwracam się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemów które pojawiły się jak grom z jasnego nieba.

Mam następująca pytania:

1) Jakie testy kupić na początek żeby zbadać parametry wody ?
2) Czego może brakować rośliną że mają te jasno żółte liście. Czym je ewentualnie mogę wspomóc ? Czytałem że w świeżych zbiornikach występują niedobory potasu tylko czy to wskazują na niedobór potasu ?
3) Ryby - podniosłem dziś stopniowo temperaturę wody do 29C Co dalej robić ? Czy czekać aż samo to ustąpi? czy zastosować leczenie chemią ? Posiadam baktoforte tylko nie wiem czy mogę ten preparat zastosować w celu uzdrowienia ryb.
4) Jak załączyć zdjęcia ?


Czekam cierpliwie na pomoc z waszej strony.
Pozdrawiam :)
piotrk023
Posty: 23
Rejestracja: 26 gru 2016, 12:00
Imię: piotr
Lokalizacja: Łańcut
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: piotrk023 »

Witam. Jest na forum wgrywanie plikow. U góry, zielony napis. Tam dodajesz foty
Maniex
Posty: 7
Rejestracja: 15 sty 2017, 1:26
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Stalowa Wola
Akwarium: 180l
Płeć:

Post autor: Maniex »

Zdjęcia mojego LT
Obrazek Obrazekoad/u4021_1484478449.JPG]Obrazek[/URL]
Maniex
Posty: 7
Rejestracja: 15 sty 2017, 1:26
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Stalowa Wola
Akwarium: 180l
Płeć:

Post autor: Maniex »

To się dowiedziałem... jak tak działa forum to ja dziekuje :)
Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: przemotbg-p1 »

Maniex, witaj na forum i nie obrazaj się że akurat ,nikt ci od razu nie pomógł czasem tak bywa.
Akwarium fajne ma potencjał no i wymiary robia swoje ;)
1.Testy. Niekoniecznie są ci potrzebne bo wodę może ci ktos zbadać a jak juz bardzo chcesz to z Zooleka są w miarę dobre i cenowo tez ok. Na poczatek to KH/GH i PH a poxniej NO3 PO4 K i FE ale to juz tak nie musowo. Oczywiscie są droższe testy np JBL czy SERA.
2.Można zacząć lać potas ale zacząć od malych dawek ewentualnie jakieś gotowe makro. Masz nie dużo swiatła wiec lepiej male dawki i obserwacja zeby nie przedobrzyć.
3.Z rybami tp juz co nie pomohe najlepiej zgłoś się do kplegi Greek on powinien pomoc a jak nie załóż nowy temat na forum i tam opisz problem powinni pomóc.
4.Poradziłeś jakoś sobie i fajnie.
Pisze z fona moze cos byc nie tak napisane trzeba sie domyślić.
Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Maniex, Witamy na formy ;)
Do leczenia rybek zastosuj formisol z zooleka plus temperatura do 29stopni ;)
Co do roślin to nie znam się na ziemmnych bo raz tylko miałem i same problemy z nim były (glon,glon i jeszcze raz glon...) teraz mam sam piach i zero problemów :D Testów nie kupuje osobiście bo za niewielką opłatą robią testy w zoologiku ;)
Może wypowie się ktoś kto coś więcej wie na ten temat ;)
charta non erubescit
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Re: LT 180l 38 dzień...

Post autor: duch amazonski »

Maniex pisze: 2) Czego może brakować rośliną że mają te jasno żółte liście. Czym je ewentualnie mogę wspomóc ? Czytałem że w świeżych zbiornikach występują niedobory potasu tylko czy to wskazują na niedobór potasu ?
Niedobór wszystkiego. Kup pałeczki nawozowe.Taką pałeczkę dzielisz na 3-4 częsci i wtykasz pod korzenie, mozna wcisnac 1-2 takie kawałeczki na pole o srednicy 10-12cm, nie czesciej bo można przedobrzyć.
Blada jak doopa albinosa ludwigia po tygodniu od wsadzenia takiego kawalątka już puszcza kilka listków zielonych. :)
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

W akwarium tego typu testów zwykle się nie używa.
Na początku, zanim akwarium dojrzeje stosuje się podmianki wody,nawet rzędu 50%
Maniex
Posty: 7
Rejestracja: 15 sty 2017, 1:26
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Stalowa Wola
Akwarium: 180l
Płeć:

Post autor: Maniex »

Jednak jest tu jakieś zycie :) bo już myślałem że tu jest tak jak w moim LT ;)
Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: przemotbg-p1 »

Jak by ci bardzo zależało na testach wody to w piątek powinienem jechać przez Stalówkę ugadamy się ,wyjdziesz do drogi i podasz mi 0,5 l wody to ci zrobię testy.
Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Ja sie nie chciałem odzywać ale skoro LT to po co testy LT to LT podmieniasz wode i cieszysz sie ze masz.
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Witaj na forum, tak jak kolega wyżej pisał jeśli to ma być akwarium LT to niech tak będzie, widać że rośliny mało wymagające więc nie powinno być większych problemów, jeśli będziesz stosował te pałeczki nawozowe co kolega duch amazonski, pisze to też bez przesady bo żeby jeszcze gorzej glonów nie wywaliło tak że z głową. Ja na początku nie używałem żadnych testów i wiadomo że raz było lepiej ale bywały też czasem problemy z którymi trzeba było sobie poradzić, testy doszły dopiero jak zacząłem konkretnie nawozić swoje akwarium wtedy były potrzebne, ale głównie na początku do ustalenia co i w jakiej ilości w akwarium jest mi potrzebne, bo to jest też kwestia wyczucia sprawy - powiem szczerzę, że od dłuższego czasu testów nie używam bo nie mam takiej potrzeby (akwarium dojrzało i nie ma większych problemów) ale tak jak piszę to jest kwestia wyczucia swojego akwarium.
Nie masz się co obrażać i mieć większych pretensji do ludzi z forum tylko cierpliwie czekać aż ktoś coś Ci odpiszę (zawsze można ponowić pytanie), głowa do góry i działaj. Masz, pytania to pytaj jeśli ktoś będzie potrafił odpowiedzieć i znajdzie w tym czasie chwilkę to myślę że to zrobi, tak że powodzenia.
Maniex
Posty: 7
Rejestracja: 15 sty 2017, 1:26
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Stalowa Wola
Akwarium: 180l
Płeć:

Post autor: Maniex »

przemotbg-p1 pisze:Jak by ci bardzo zależało na testach wody to w piątek powinienem jechać przez Stalówkę ugadamy się ,wyjdziesz do drogi i podasz mi 0,5 l wody to ci zrobię testy.

Dzięki przemotbg, testy już posiadam własne :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”