Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[250 l] Powrót łąki zulixa

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

To kara za to, że zamiast zwiększać litraż, zmniejszyłeś ;).
Dokładnie tak jak Mirek pisze może dodać jakiś spory wewnętrzny filtr?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Musze odnaleźć ssawke Tetry do podmianek i wypłukać ten syf z podłoża bo co wyjmuję roślinkę to spod korzeni dymi...
Awatar użytkownika
DarekP
Posty: 220
Rejestracja: 19 paź 2009, 12:50
Imię: DAREK
Lokalizacja: WYSOKA -ŁAŃCUT
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: DarekP »

Nie sądzę żeby się udało wypłukać to dziadostwo w akwarium. Robię to od tygodnia we wiadrze i za każdym razem jest co wylewac. Przwdewszystkim jest słabe, bardzo się kruszy przez co dodatkowo pyli. Jedyne co udało mi się uzyskać to to że zaczynam widzieć powierzchnię podłoża po jakichś 8 godzinach.
Awatar użytkownika
Gdl
Mecenas
Posty: 199
Rejestracja: 09 gru 2012, 18:07
Imię: Marcin
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 300l+250l+112l+54l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Gdl »

To odsysanie może się czasem nie udać. U mnie na tym samym podłożu chciałem zrobić małe przemeblowanie, bo kryptokoryny się strasznie rozrosły, ale niestety nic z tego. W większości, zamiast granulek został sam pył, przy wzruszeniu tego cała woda w akwarium mleczno-brudna. Powoli zaczynam stwierdzać że to podłoże to straszny syf... wygląda ładnie jedynie w worku ;)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Żona się burzy bo akwa na żwirku jest w porównaniu do tego idealne. Obiecałem, że jak do wakacji nie dam rady to postawię ziemiankę na tym żwirku. Nawet wycofałem licytację żwirku z giełdy :P
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

JAro weź od dawo starej Ady i dosyp na wierzch. :)
Ach te baby. xd

Daj aktualke zbiornika. Futerał na szczękę mam przygotowany. :lol:
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Serdeczne dzięki za wspomożenie ubogich (w rośliny) kolegów a dokładnie to mnie. Chwała kolegom dawo i mirek5566.
Po kilku dniach jak rośliny się wyprostowały to wygląda tak:
Obrazek

Testy zamówione (NO3, PO4) przyszły, przywieziono mi test Fe (dzięki dawo) więc dzisiaj zmierzę i ewentualnie skoryguję nawożenie. kupiłem też nawóz Aqua Rebell Flowgrow aby na początku nie kombinować za bardzo - zacznę nawozić nim właśnie (+ solami).
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 54

Post autor: mirek5566 »

No i piknie :D
Teraz niech rosną do góry :)
Nie udzielam porad na pw.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Wszelkie podejrzenia okazały się słuszne aczkolwiek nie chciałem nawozić fosforem w megadawkach bez zrobienia testów.
Nowiutkie testy JBL (przydatność do 2019) pokazały, że
PO4 = 0,05 mg/l - podejrzewałem niskie zgodnie z wyglądem roślin i glonów stąd dozowanie zostało ustawione na 3 mg/l - jak widać bez skutku.
NO3 - 20-40 mg/l - skoro nie ma PO4 to pochłanianie NO3 jest zaburzone. nie jest źle bo dozuje 15 mg/l.
Fe = 0,05. Ujdzie - ważne, że nie zerowe.
Poprzednie pomiary podstawowych parametrów to:
kH=1,6 +/- 0,2
gH=3,8
Ca=20,8
Mg=3,9

Wnioski chwilowe.
- Dalej z PO4 jest kicha. Zaraz sprawdzę, czy system lania jest sprawny (sprawdzałem 2 tygodnie temu). Doleję na raz tak pod 1 mg/l PO4 a potem zwiększę dozowanie o 1/3 (ponieważ dozuje obecnie 3 mg/l to będę dozować 4 mg/l).
- NO3. Nie wymaga korekt, ale i tak zaraz robię cotygodniową podmiankę wody. Pewnie spadnie poniżej 20.
- kH/gH - oby tak dalej.
- Mg - trochę do korekty aczkolwiek niewielkiej. Być może blokuje go nieco potas (jego nie mierzyłem). Stąd sypnę łyżeczkę MgSO4 do akwarium :P - pasuje zmniejszyć K, ale jeszcze chwile się wstrzymam.
- Fe. Może zostać ale chyba przywrócę dozowanie bo 2 tygodnie temu zmniejszyłem o połowę.
Kupiony nawóz mikro jeszcze chwilowo nie będę używać.
- pH obecnie ustawione na zakres 6,2-6,5 ale czasem jak się rozpędzi dyfuzor to chwilowo spada poniżej 6.
Pojutrze sprawdzam ponownie, tym razem wszystkie w/w parametry w jeden dzień.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Czyli na "oko" powiedziałem, ci że mały fosfor i duże NO3 i niestety miałem rację. Ale uwaga po jakimś czasie PO4 zaczyna trzymać się na 1 u mnie tak jest od miesiąca.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Dałem megadawkę fosforu - 1 mg/l za jednym zamachem, łyżeczkę MgSO4x7H2O, przestawiłem programator pomp i zobaczymy :)
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Trochę nie rozumiem teorii z fosforem. Jeżeli jest podawany A test pokazuje 0 to go zjadły rosliny i wciagnelo podłoże. Roślinki zdążyły odpowiednia ilosc zmagazynowac. Na Adzie ciągle mam NO3 20-25 a PO4 O. Roślinki rosną aż miło.
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

duch amazonski pisze:Trochę nie rozumiem teorii z fosforem.
Chyba dobrze piszesz ale... chciałbym aby w końcu podłoże się ustabilizowało i aby można było nawozić tak jak to zostało wypracowane jaki czas temu.
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

zulix, nie ma a co dziękować bo mi na ten moment ani te rośliny ani ten test nie są potrzebne, Ty również zawsze wspomagasz nas różnymi rzeczami więc nie widzę problemu.
Jeśli chodzi o podłoże to Ameryki nie odkryje ale pewnie jest tak jak na Adzie, pytanie tylko kiedy Ci przestanie podłoże wchłaniac ten fosfor. Pasowałoby wyczaić ten moment i powinno być dobrze.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

dawo pisze:Pasowałoby wyczaić ten moment i powinno być dobrze.
Pierwszy moment nic nie marudziłem bo stwierdziłem, że musi tak być i że sobie poradzę na podstawie obserwacji roślin. Czas się przedłużał i niestety rośliny trochę podupadły.
Prawdę mówiąc to i żona macza swoje palce w tym abym nie widział co się dzieje w akwarium (ale palce ma suche) i za późno reagował.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”