Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[200l] - roślinne

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Matematyk
Posty: 97
Rejestracja: 07 mar 2017, 19:01
Imię: Paweł
Lokalizacja: Międzyrzecz/Dublin
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Matematyk »

Świetne akwarium, ładnie obrosło no i te koty też dodały smaczku.
Jedyne co to do nawożenia ,bym sie przyczepił,że niby Ei nawozisz,a nie nawozisz i innych w bład wporowadzasz :lol: (joke )
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
DavyJones
Posty: 105
Rejestracja: 09 mar 2017, 8:44
Imię: Krzychu
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: plant 200, 72, 496
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: DavyJones »

Matematyk pisze:Jedyne co to do nawożenia ,bym sie przyczepił,że niby Ei nawozisz,a nie nawozisz i innych w bład wporowadzasz :lol: (joke )
Koledze chodzi o to, że na innym forum padł zarzut, że to nie jest EI bo nie podmieniam 50% wody co 7 dni i nie nawożę mikro makro na przemian - jakoś tak, nie pamiętam już dokładnie. xd
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: mirek5566 »

DavyJones pisze:
Matematyk pisze:Jedyne co to do nawożenia ,bym sie przyczepił,że niby Ei nawozisz,a nie nawozisz i innych w bład wporowadzasz :lol: (joke )
Koledze chodzi o to, że na innym forum padł zarzut, że to nie jest EI bo nie podmieniam 50% wody co 7 dni i nie nawożę mikro makro na przemian - jakoś tak, nie pamiętam już dokładnie. xd
Zmień z EI na sole i nikt się nie będzie czepiał.
Zresztą co za różnica, liczy się efekt końcowy, a nie nazwy :D
Nie udzielam porad na pw.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

DavyJones pisze:Koledze chodzi o to, że na innym forum padł zarzut, że to nie jest EI bo...
Jak ja kocham ludzi , którzy matematyfikują przyrodę (bez aluzji do nicka kolegi :P ).
Wtedy światło 0,50 to akwarium LT a 0,51 to już HT. Podobnie z nawożeniem, podmianami itd. Zarówno LT jak i HT operuje pewnymi szablonami ale są to szacunkowe schematy, które ktoś kiedyś opracował bez wyprowadzania wzorów matematycznych - mają one jednak pewną główną ideę. Przykładowo w EI jest tak, że roślinom nie może braknąć niczego: CO2, NO3, PO4, mikro... To jak zabezpieczyć się przed kumulacją nawozów zostało rozwiązane podmianami. Ilość i częstość podmian sugerowana przez znawców tematu jest tak na prawdę szacunkowa bo zużycie nawozów zależy od rodzaju i ilości roślin, światła.
Przypominają mi się stare dyskusje na RA czy akwarystyka.com.pl o tym że ktoś ma LT, drugi HT a trzeci hybrydę. Ta hybryda to brak zrozumienia tematu i szufladkowanie, że akwa na ziemi to LT ale skoro ktoś ma światło i CO2 czyli HT mając ziemię to musi być hybryda xd
mirek5566 pisze:Zmień z EI na sole i nikt się nie będzie czepiał.
To je to ;) - szablonowanie pojęć typu:
LT - akwaria na ziemi
HT - akwaria z CO2
EI - nawożenie solami
Awatar użytkownika
Silveraun
Posty: 154
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:09
Imię: Jakub
Lokalizacja: Z piekła rodem.
Akwarium: 100l, 45l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Silveraun »

Masz racje bo faktycznie ludzie przesadzają z dokładnością robią z natury labolatorium.
A tu założenie jest proste LT - to poprostu akwarium naturalne. Oświetlenie podawane jest max do 0,3w/l bo ma być doświetlane promieniami słońca.
Nawozów brak bo mają powstawać same, co2 brak bo wystarcza ten co powstaje sam + pobierany z atmosfery przez rośliny wynurzone. Filtracji prawie brak bo powinien być mały filtr tylko po to aby imitować Naturalny ruch wody:)
A cała reszta to HT czyli z użytkiem nowoczesnej techniki... a to co2 a to potężne kubłowe filtry i tak dalej.
Tylko stopień HT jest różny (to my decydujemy ile techniki chcemy w baniaku)i tu ludzie zamiast dać sobie spokój to stopniują nie wiedzieć po jakiego diabła...
A jak dla mnie zasada jest prrosta LT - jak najbliżej natury. HT z dodatkami :)

Baniaczek śliczny... natomiast mója kotka całkowicie ignoruje akwaria woli wołowinę :P
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: mirek5566 »

zulix pisze:
mirek5566 pisze:Zmień z EI na sole i nikt się nie będzie czepiał.
To je to ;) - szablonowanie pojęć typu:
LT - akwaria na ziemi
HT - akwaria z CO2
EI - nawożenie solami
Hmm, nie bardzo rozumiem.
Skoro ktoś nie nawozi wg metody EI (w skrócie dostępność całego "papu" bez limitu + cotygodniowe 50% podmiany), a limituje nawozy i podaje je w postaci soli, to chyba można schemat nawożenia nazwać "nawożenie solami" ? :P Bez żadnego szablonowania...
Czy ja czegoś nie zrozumiałem...
Nie udzielam porad na pw.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

mirek5566 pisze:Czy ja czegoś nie zrozumiałem...
Ironii :ale jaja:
(raczej myślimy tak samo :D)
Awatar użytkownika
Matematyk
Posty: 97
Rejestracja: 07 mar 2017, 19:01
Imię: Paweł
Lokalizacja: Międzyrzecz/Dublin
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Matematyk »

Oczywiście był to żart co podpisałem w nawiasie -joke.
Wybaczcie drodzy forumowicze. Jakbym wiedział,że wpis wywoła taka burzę darowałbym sobie.Oczywiście ,że EI to zalożenie brak limitowania składników,a samo to czym nawozimy (sole,płyny) nie ma najmniejszego znaczenia.
Baniaczek jest super i tak ogólnie to nie wiem jak można się czepiać czegokolwiek w czyimś zbiorniku.W akwarium wkłada się dużo pracy ,a przedewszystkim serce i trzeba to uszanować.
Wybaczcie jeszcze raz ,myślałem,że taki tekst z autoamtu zostanie odebrany jako żart.
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: mirek5566 »

zulix pisze:
mirek5566 pisze:Czy ja czegoś nie zrozumiałem...
Ironii :ale jaja:
(raczej myślimy tak samo :D)
Ciężko dziś myślę xd

Matematyk, ale nie wywołał żadnej burzy :) Tak sobie luźno dyskutujemy...
Nie udzielam porad na pw.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Matematyk pisze:Jakbym wiedział,że wpis wywoła taka burzę
Eeee tam. Każda dyskusja na poziomie tj. wzbogacająca innych czytelników jest wskazana. Pisz jak najwięcej - jak wywoła burzę kulturalną to będziemy wdzięczni.
Awatar użytkownika
Silveraun
Posty: 154
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:09
Imię: Jakub
Lokalizacja: Z piekła rodem.
Akwarium: 100l, 45l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Silveraun »

zulix pisze:
Matematyk pisze:Jakbym wiedział,że wpis wywoła taka burzę
Eeee tam. Każda dyskusja na poziomie tj. wzbogacająca innych czytelników jest wskazana. Pisz jak najwięcej - jak wywoła burzę kulturalną to będziemy wdzięczni.
Dokładnie tak :-)
Awatar użytkownika
DavyJones
Posty: 105
Rejestracja: 09 mar 2017, 8:44
Imię: Krzychu
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: plant 200, 72, 496
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: DavyJones »

Dzisiaj wreszcie zrobiłem przycinkę i małe przeflancowanie.

E. amazonicus wyleciał bo zacieniał inne rośliny. Roślina mateczna w zasadzie bo młodych roślin jest kilkadziesiąt na pędach.
Obrazek

Po wyrwaniu amazonki woda zrobiła się biała. To chyba działanie substratu Dennerle.
Obrazek

Proserpinaca w ciągu tygodnia zareagowała na zacienienie. Liście zrobiły się zielone.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Trzeba przyznać, że Amazonka ma potencjał chwastotwórczy :)
Awatar użytkownika
DavyJones
Posty: 105
Rejestracja: 09 mar 2017, 8:44
Imię: Krzychu
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: plant 200, 72, 496
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: DavyJones »

Akwarium po przeprowadzce, ciągle żyje, ma już 5 i pół roku. Podłoże bez wymiany, tylko nawożone kapsułkami i kulkami. Manado - najlepsze podłoże FOREVER! Jedyna rzecz która JBL zrobiła dobrze.

Aktualnie wygląda jak na zdjęciu i jest poczekalnią dla 10 Skalarów, na które czeka 496 litrów.
Obrazek
Awatar użytkownika
DavyJones
Posty: 105
Rejestracja: 09 mar 2017, 8:44
Imię: Krzychu
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: plant 200, 72, 496
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: DavyJones »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”