Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[182] Back to game

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

sasiad
Mecenas
Posty: 49
Rejestracja: 17 gru 2009, 13:59
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 182
Płeć:
Wiek: 39

[182] Back to game

Post autor: sasiad »

Witam.
Po prawie rocznej przerwie spowodowanej rozszczelnieniem poprzedniego baniaczka, nadeszła w końcu ta chwila, i założyłem ponownie nowe akwarium.

Szkło: 90x45x45 gr 10mm, przednia szyba OW
Filtracja: EHEIM professionel 3 2073
Oświetlenie: belka 4*T5 24W Sylvania grolux, Sylvania aquastar, Philips 965, Osram 965
CO2: butla 1,5kg
Podłoże: CAL green base xr, CAL black earth, żwirek płukany 2mm
Nawożenie: CAL chrome, CAL schine

Flora:
- eleocharis parvula
- staurogyne repens
- microsorum pteropus trident
- ranunculus inundatus
- hygrophila pinnatifida
- alternanthera reineckii 'mini'
- pogostemon oktopus
- rotala macrandra green
- rotala rotundifolia
- wgłębka
- strzałka niska
- anubias nana mini

Fauna:
- skalar
- tęczanki neonowe
- neony czerwone
- otoski


A teraz pora na zdjęcia

Przed zalaniem:

Obrazek

Zaraz po zalaniu:

Obrazek

Dzień pierwszy:

Obrazek


Moje spostrzeżenia:
Wcześniej miałem doświadczenia z podłożem ADA Amazonia I, II, New, teraz użyłem w swoim akwarium podłoża CAL Aqua Labs. Po zalaniu akwarium woda kryształ, nawet zruszenie podłoża nie brudzi wody. W przypadku ADY zawsze na początku woda była mętna.
Jednak jak widać na zdjęciu z 1 dnia, woda zrobiła się mleczna, mam wysokie stężenie NO2. Ale przypuszczam, że nie jest to bezpośrednia przyczyna podłoża, lecz problem braku bakterii nitryfikacyjnych. Jak na razie wykonałem jedną podmianę wody, dodatkowo wlałem ok 10 litrów wody z dojrzałego zbiornika i sytuacja zaczyna się poprawiać.
Ostatnio zmieniony 09 kwie 2018, 9:05 przez sasiad, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Cos czuje że znowu będzie ślinka lecieć ;D
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Ciekawie się zapowiada :super:
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Nawet bardzo Ciekawie bo korzonki fajne :D
charta non erubescit
Awatar użytkownika
Silveraun
Posty: 154
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:09
Imię: Jakub
Lokalizacja: Z piekła rodem.
Akwarium: 100l, 45l
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Silveraun »

XerX pisze:Nawet bardzo Ciekawie bo korzonki fajne :D
Też mi przypadły do gustu :))
sasiad
Mecenas
Posty: 49
Rejestracja: 17 gru 2009, 13:59
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 182
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: sasiad »

Minęło 2 tygodnie od startu. NO2 spadło do 0. Wpuściłem pojedynczych przedstawicieli moich rybek (w tym tygodniu zaplanowana jest dalsza przeprowadzka). Zbliża się druga przycinka roślin.
Akwarium prezentuje się teraz następująco:

Obrazek

Niestety mam problem z eleocharis parvula, oraz z staurogyne repens. W pierwszym tygodniu było wszystko ok, ale w drugim zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Mianowicie staurogyne repens zgniło mi w przeciągu jednej doby - wieczorem było wszystko ok, roślinka miała soczysto zielony kolor, a następnego dnia po powrocie z pracy zastałem ją całą zgniłą, po dwóch dniach został tylko korzonek. Dotknęło to tylko sadzonek po lewej stronie zbiornika, staurogyne z prawej strony jest nadal zielona. Podobna sytuacja zaczyna dopadać eleocharis parvula - zaczyna gnić od strony lewej tam gdzie rosła staurogyne repens.
Obrazek

Dodatkowo innym zaskoczeniem dla mnie jak i nowością, jest dziwny "nalot" na kamieniach.
Obrazek

Wygląda to jak kolonia glonów, w wodzie zachowuje się jak osad, spada z kamienia pod wpływem większego ruchu wody. Przypuszczam że sam jestem sobie winien tego dziwnego osadu, ponieważ aby dociążyć wypływające korzenie włożyłem do zbiornika dwa nieoczyszczone kamienie i prawdopodobnie przeniosłem na nich jakieś dziadostwo. Zacząłem zastanawiać się czy nie ma to wpływu na gnicie roślin.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Gdzie są nowe zdjęcia się pytam???? xd
Awatar użytkownika
Blondona
Posty: 339
Rejestracja: 15 sty 2017, 18:24
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: Mam!!!!!!!!!
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Blondona »

A ja się pytam gdzie masz ryby? ;)
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Administracyjnie- Oczyściłem temat ze zbędnych postów
sasiad
Mecenas
Posty: 49
Rejestracja: 17 gru 2009, 13:59
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 182
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: sasiad »

Minęło 5 tygodni od startu, w akwarium zaszły kosmetyczne zmiany - wyciągnąłem kamienie obciążające korzenie, posadziłem kilka szczepek anubiasa, wpuściłem kilka rybek.
Przez ostatnie dwa tygodnie przechodziłem nalot okrzemek, ale na szczęście są już w odwrocie. Niestety teraz pojawia się problem z krasnalami. Zaczynają pojawiać się na korzeniu po prawej stronie i pomału rozprzestrzeniają się :|
W zbiorniku pojawiły się pierwsze rybki: skalar, tęczanki neonowe, otoski.
Aktualna fotka akwarium:
Obrazek

A oto mój nowy dyfuzorek CO2 zakupiony u chińczyka:
Obrazek
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

Ta wgłębka na korzeniu jest po przycince czy zaczęła umierać?
Ogólnie przydałoby się jakiejś sałaty w prawym rogu na tył i ciekawi mnie jakby wyglądała całość na czarnym tle, chyba lepiej mi się wydaje 8)
Rybiarnie - Skalarowi smutno samemu i deko ciasno, Neonów albo mało widać albo jest ich mało (na taki litraż 15 sztuk to minimum), Tęczanki też wolą taką watahę kilku rybek :)
Ale masz fajną taflę pod Pstrążenice (chyba że bez jakiejś pokrywy, szyby to lepiej nie ryzykować), przemyśl sobie ;)
Ogólnie fajnie, na plus, na duży plus bo w moim guście, fajne masz korzenie :ironia:
sasiad
Mecenas
Posty: 49
Rejestracja: 17 gru 2009, 13:59
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 182
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: sasiad »

Tak, wgłębka jest świeżo po przecince, zastanawiam się czy jej całkiem nie wywalić a w jej miejsce może jakiś mech dać. Z tyłu po prawej muszę coś dosadzić, bo niestety roślinki mi zgniły i w tej chwili jest pustka. Co do rybek, skalar jest jeden - z własnego odchowu, chciałem go oddać w dobre ręce, ale jakiś taki sentyment mam do niego. Neonki jest tylko 2 tyle mi zostało z poprzedniego baniaka i jeszcze nie wiem czy je oddam, czy dokupię nowych.
Pstrążenice bardzo mi się podobają tylko boję się, że powyskakują (a szyby nie chcę kłaść na akwarium).
W ogóle to jakoś jeszcze nie jestem zdecydowany co do obsady baniaka. Pierwotnie miałem ochotę na tęczanki neonowe - w tej chwili mam 5 sztuk (zamierzam ich jeszcze dokupić). Zastanawiam się nad kiryskami, ale boję się, że przekopią mi dno.
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

To ja bym te Neonki oddała i wzięła coś fajniejszego (Neonki to wszyscy mają :P) - od siebie polecam Miedziki obrzeżone, ładne i ciekawe iii ciekawskie :P Ławicę średnio trzymają, ale jak czują prąd z filtra to bardzo chętnie w nim siedzą. Zaczepne trochę, potrafią do 5x większej pielęgnicy podpłynąć i "fikać".

No ale masz te Tęczanki to może z tego warto ławicę zrobić i trzymać się jednej ławicy, to najlepiej wygląda w akwarium i też wtedy te ryby nie są rozbijane przez drugą ławicę, bo któraś będzie dominować.

Kiryski by się przydały, ich przekopywanie to akurat atut nie wada, to nie ziemiojady żeby się w archeologów bawiły i przestawiały cały wystrój :P Zawsze możesz wybrać mniejszy gatunek (Malutki, Pigmej, Karłowaty) to będziesz miał drugą ławicę przydenną, a i ich mały ryj wielkiej szkody nie narobi :P

Pstrążenice odpadają bez pokrywy, skoczne bestie a jeszcze jak ogarną że żarcie z nieba leci to wtedy wyskakują jedna za drugą :mrgreen:
proxlee
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2015, 23:24
Imię: Patryk
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:

Post autor: proxlee »

Co to za kamienie? Gdzie można je dostać :podwójnie widzę:
Szyszka
Posty: 517
Rejestracja: 06 wrz 2016, 17:09
Imię: Szyszka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: Szyszka »

Nie są te te "scenery stone"? :) Na znanym portalu aukcyjnym masz kilogram po dyszku :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”