Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

720 litrów z kilkoma roślinami i fajnymi glonusiami

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Krasiu
Posty: 7
Rejestracja: 24 mar 2017, 10:49
Imię: Paweł
Lokalizacja: Brzozów
Akwarium: 720 litrów
Płeć:

Post autor: Krasiu »

Witam wszystkich akwarystów, a więc :

Zbiornik który zrobiłem to 720 Litrów Opthi White Front o wymiarach 200x60x60, akwarium ma już ponad 3 lata ale wcześniej sporo innych rybek tam pływało w róznych aranżacjach, począwszy od karasi i karpi koi, potem ameryka północna i południowa czyli płaszczki, cichle róznych gatunków, strzępiele, polyptherusy, pielęgnic też nie brakowało.
Po namowie mojej żony postanowiłem spełnić jej prośbe i zrobić roślinniaka z drobnymi rybkami, takimi jak to powiedziała "żeby mnie nie gryzły jak będę karmiła ..."
Aktualnie zbiornik funkcjonuje 5 tygodni, nie było problemu z dojrzewaniem gdyż filtracja jak niektórzy sie domyślili to SUMP 240 Litrów napędzany pompą firmy HYDOR 3200l/h, a woda spływa po przez pudełko przelewowe. Sumpa zbudowałem 5-cio komorowego z przelewem do kanalizacji oraz automatyczną dolewką z filtra RO. Media jakie zastosowałem to wszelkiej granulacji gąbki, ceramika, biobale, włóknina , ceramika w biobalach (polecam!) no i wg. mnie najlepsze media czyli kaldness 10 Litrów napędzany cyrkulatorem w 3 komorze Sumpa, gdyż wtedy jest prawie bezgłośny.
Akwarium jest ogrzewane prze cały sezon grzewczy ogrzewaniem podłogowym, wprowadzonym do ostatniej komory Sumpa, oczywiście z pełnym odpowietrzeniem i zaworem elektromagnetycznym którym steruje elektroniczny termostat, natomiast w okresie letnim ogrzewane jest za pomocą grzałki Eheim Jager 300W (polecam!).
Wszystko tak naprawdę do filtracji i ogrzewania znajduje się w Sumpie więc nie zajmuje i nie szpecę miejsca w akwarium, jedynym urządzeniem w zbiorniku jest cyrkulator reef 10000 Aquela (najlepszy z cyrkulatorów, a troche ich miałem,polceam!) , miesza on wodę w całym zbiorniku 5 razy na dobę po 5 minut. Kolenjny osprzęt to oczywiście Butla Co2, bez której co byśmy zrobili :), to klasyczny zestaw z Planta Gardner 5l z kompletami zaworów do regulacji. Ogólnie wszystko jest samoczynne, zastosowanych jest 5 włczaników czasowych i kilka zaworów elektromagnetycznych. Światło jakie zastosowałem to był eksperyment nowej świetlówki Retrofit Planta 18w Aquael, zamontowanych jest ich 4 sztuki, oraz dodatkowo do po pare godzin prze i po głównym świecenia zalączają się Ledytube Planta 6W - 2 sztuki oraz Ledytube day light 6w - 2 sztuki. Zdecydowałem sie na te świetlówki ponieważ jako nieliczne mieściły mi się pod pokrywę :) Mogę jednak stwierdzić z czystym sumieniem, że działają bardzo dobrze (polecam), tak więc mamy zamontowane 96W na ledach i ku mojemu zaskoczeniu w zupełności wystarcza, jeśli zajdzie z czasem potrzeba to dołożę jeszcze jedną lub dwie, na razie jest OK.
Filtracja wody odbywa się jak wspomniałem na zasadzie automatycznej podmiany z filtra RO około 40-50 Litrów dziennie, przepływ wody to około 2500-2800 l/h. Może na razie zakończę na tym, w dalszej części opiszę o rybach i roślinach no i podłożu ma się rozumieć.
poniżej fotki Sumpa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Na to bym nie wpadł by ogrzewanie podłogowe zastosować w ogrzewaniu akwarium :strach: szacun :tak:
charta non erubescit
Krasiu
Posty: 7
Rejestracja: 24 mar 2017, 10:49
Imię: Paweł
Lokalizacja: Brzozów
Akwarium: 720 litrów
Płeć:

Post autor: Krasiu »

To bardzo fajne rozwiązanie, jeśli ktoś ma tylko możliwość to polecam koszty energii o wiele mniejsze, a zagrzać prawie 1000 litrów to energii troszke idzie ;)
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Widać, że projekt przemyślany i zaprojektowany z głową! :) Powodzenia w prowadzeniu baniaczka ;)
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Krasiu, pomęczę Cię trochę. Jak byś wrzucił opis bańki w tym stylu to by było czytelniej ;)
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=190
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”