Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[200l]roślinniak bez CO2 Andrzej Makuch

kolejny roslinniak bez osprzętu do CO2, moje eksperymenty, kondycja roślin i ryb

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Baniak odżywa, dołożenie ledów 10k K i czerwonych zrobiło swoje - choć rośliny nie wybarwiają się tak ochoczo jak przy 4 roślinnych świetlówkach , to jednak ludwigia ovalis się ładnie wybarwia. Cóż - to jednak tylko 40 Watt i jedna stara 30W świetlówka Aquarelle.
Nawożę mikro intemag-u i multimineralem tropicala - uzupełniam kobaltosnem i żelazem.
Bywa że robie własne makro na bazie KNO3, K2HPO4 , K2SO4, MgSO4 ale rzadko potrzebuję tak zasilać baniak, przemiana materii ryb daje co trzeba. Staram się ograniczać nawożenie żeby nie zwiększać twardości ogólnej - bo skalary i pielęgniczki tego nie lubią... Trochę dokwaszam octem i kwaskiem cytrynowym - oprócz i zamiast "carbo" które wówczas zmniejszam. Staram się by pH było na stałym poziomie ok.6,0 a rośliny rosły możliwie wolno. Po urlopie musiałem skorygować PO4 sypiąc K2HPO4. Teraz jest niemal idealnie i wczorajszy pomiar pierwszy raz pokazał spadek NO3 poniżej 20ppm. I nie musiałem czyścić szyb z "zielonego pyłu"...
Przed przycinką
Obrazek
I po
Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Max pisze:Zulix - O nawożeniu i tutaj chyba też pisałem. :)
Tak, ale tu jest rozproszone a na wspomnianym forum dałeś temu formę artykułu.

W akwarium jak zwykle milutko. Cały czas podziwiam jak niewielkim nakładem utrzymujesz tak długo ładne akwarium.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Bardzo ładne akwarium, piękne wybarwienie ryb i roślin na żywo pewnie jeszcze ładniej to wygląda.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Ciągle mnie zastanawia skąd bierze się CO2 w na tyle wystarczającej ilości, że roślinom -jak widać- nie brakuje węgla.
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

w rzece też nie gazujemy butlą więc może po prostu działa tu natura....może węgiel jest w jakimś stopniu w podłożu...
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Mirro pisze:kąd bierze się CO2 w na tyle wystarczającej ilości, że roślinom -jak widać- nie brakuje węgla.
Po pierwsze - cocdziennie dostaje go w postaci płynnej a to glutaral, a to kwasek cytrynowy czy ocet... - przy podmianie wody. Inna sprawa że w dość grubej już warstwie podłoża (w wielu miejscach przekroczyła już 10cm -12-15 z tyłu) powinny się dziać odpowiednie procesy. Dziś jak sypnąłem kwasku po podmianie wody - zobaczyłem bąbelki na różdżycy rutewkowej. Jak widać wydzieliło się dość gazu... I bynajmniej nie był to gaz "wodociągowy"... Swoją drogą - trzeba pamiętać że ryby oddychają i coś tam do wody oddają oraz o wydzielaniu dwutlenku węgla przez rośliny w nocy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Witaj po czasie.
Jak tam baniaczek w tym roku?
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

zulix pisze:a na wspomnianym forum dałeś temu formę artykułu.
Sam żałuję że nie wiedziałem o planach likwidacji - bo bym chociaż pokopiował... Tych tekstów było tam sporo... Również o oświetleniu, fotografowaniu itp... Przepadło... :?

[ Dodano: 2016-07-25, 21:12 ]
Jak tam baniaczek w tym roku?
Strasznie zaniedbany ... kompletnie nie mam czasu . Nawet polać zapominam , podmiany co 2-3 tygodnie... Cud że coś jeszcze rośnie . :mrgreen:
Na szczęście rośnie - mimo niedużego oświetlenia - raptem 50 W ledów plus 30W świetlówka - niestety nawet nie Aquarelle ani Fluora - te już padły więc świeci jakaś obrzydliwa 840-tka.
Tę słabą sytuację skwapliwie wykorzystują cały czas obecne resztki gałęzatek tyle że zachowujące się jak krasnorosty - i porastają puchatą warstwą inne rośliny i kamienie... A niech sobie są... :lol:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

No szkoda, szkoda. Moje wypociny też gdzieniegdzie padły - był taki okres, że nie plagiatowałem nawet sam siebie. Gdy jednak straciłem co nieco to zacząłem kopiować artykuły na różne fora (zanim jeszcze dostałem się do władz i mam jakiś wpływ na forum).
Strasznie demotywujące jak forum znika bez informacji. Jedno z forów gdzie całkiem sporo pisałem sam bym "wykupił" jakby była informacja, że właściciel się znudził - a tak kicha :( Pod koniec szef dał mi moderatora bo nie miał czasu sam obsługiwać a pewnego dnia po prostu forum zniknęło :(
Szkoda bo tak traci się cenną wiedzę. Drugi raz osoba zwykle już czegoś takiego nie napisze.
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

zulix pisze:Pod koniec szef dał mi moderatora bo nie miał czasu sam obsługiwać a pewnego dnia po prostu forum zniknęło
U mnie było akurat tak że forum zaczęło się modernizować , sporo czasu zajęło przeniesienie starych artykułów do nowych działów. Była nas trójka moderatorów - nikt by sam tego nie przeniósł... I po kilku miesiącach zaczęło się coś psuć , aż całkiem padło.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Psuć się wszędzie może, ale sama wiedza którą ktoś zostawił pod względem etycznym nie należy do właściciela forum więc niezależnie od praw własności do zasobów forum powinno działać dopóki ktokolwiek chce za to płacić. przy planach wycofania się zwykle znajduje się (lub przynajmniej szuka) następców. No ale cóż - Świata nie naprawimy. Szkoda, że niektórzy zbyt nonszalancko likwidowali co praktycznie było już własnością społeczną.
Tutaj przynajmniej mamy już teraz zabezpieczone środki na minimum 5 lat działalności.

Sorki, że takie poważne filozoficzne tematy w temacie galerii - już się wyciszam a jak tak zdecydujesz to usunę mój OT i potomne.
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

zulix pisze:Świata nie naprawimy.
Ale możemy się starać. ;)
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Obrazek

Tak to wygląda teraz...
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Max, Jak zawsze jest pięknie ;) Jak się mają Twoje żałobniczki? Akwarystykę zaczynałem właśnie od nich, bardzo fajna rybka lecz płochliwa :D
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Max, super wygląda :)
charta non erubescit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”