Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[180] RIO - pierwsze akwarium Zdzisława

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

zdzislaw, Zbiornik ma swój urok :) Teraz może ramirezy wyprowadzą młode. ;)
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

zdzislaw, śliczne to Twoje akwarium ;)
charta non erubescit
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Heteranthera zosterofolia dołączyła do roślinek w moim RIO. Kiedyś-tam miałem ją, ale jakoś tak poczerniała, a potem wręcz się w wodzie „rozpuściła”. Znów do niej wróciłem, a ona teraz rośnie bujnie i jak dla mnie nawet zbyt szybko. Dziś jest po przycince – a tak naprawdę to są jej nowe sadzonki po usunięciu całości. Niczym specjalnym jej nie karmię – dziennie 1 „psik” atomizerem Plant Growth Specjalised Fertiliser (zielony) Tropica + 1 psik chelatu żelaza od Jarka + 2-3 krple Kobaltosanu. „Cyklotron” miesza CO2 i w efekcie „hetera” co tydzień ma przyrosty do cięcia, albo ponownego nasadzania jej krzewinek, od dołu skracanych.
A propos „cyklotronu” CO2, to nie może być tajemnicą, iż potrafi on wewnątrz „zarastać” – zmniejszając średnicę przepływu gazu. Dlatego też raz na kwartał (może rzadziej, ale jednak) wyjmuję „cyklotron” i przytykając jeden z otworów palcem, wypełniam jego wężownicę wodą z kranu, a napełniwszy go, ustami - mocnym dmuchem – „wyciskam” brązowego gluta razem z wodą do zlewu. Czynność tę powtarzam 2-3 razy, aż szklana spirala z brązowej zrobi się prawie czysta jak szkło. Może to czynność upier…wa, ale nie zamienię go na żaden spiek, nawet Amano, bo ten cyklotron działa u mnie skutecznie od wielu lat.

Obrazek

Pozdrawiam :lol:
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Gdzieś kiedyś, a okazało się, że prawie 7 lat temu w dziale Sprzęt założyłem temat: Wężownica (cyklotron) - spiralny szklany dyfuzor CO2

Dzisiaj "nadejszła" ta chwila, bym skruszony bardzo przeprosił comatose i tych wszystkich, którzy czekali na moje uwagi o tym, jak to urządzenie "zarasta" i jak się sprawuje.
Nic mnie nie usprawiedliwia, nawet to że nie widziałem tych pytań no i może lepiej późno niż wcale.
By cyklotron był czysty i drożny stosowałem najprostszą technikę – przytykałem palcem dolny otwór rurki wewnętrznej a jej górny otwór kierowałem pod kran i zalewałem wodą na ful (oczywiście po uprzednim wyjęciu cyklotronu z akwarium ;) ). Potem szybki silny dmuch (z płuc) w górny otwór rurki, który dynamicznie ze spirali wyciskał wodę wraz z „glutami” (do umywalki).
Zwracam uwagę na ułożenie w rękach cyklotronu tak, by dynamicznie wylatujący glut trafił w umywalkę, a nie na przykład w świeżo malowaną ścianę.
Czynność tę powtarzałem (2-4 razy), aż do całkowitego usunięcia zielono-czarnego gluta – dmuchając także to z jednej, to z drugiej strony (in/out) wewnętrznej rurki cyklotronu. „Operację” przeprowadzałem mniej więcej raz na kwartał i przy tej okazji mechanicznie wiórkami metalowymi (do naczyń) czyściłem trochę z zewnątrz, zwłaszcza z krasnorostów.
Wczoraj spróbowałem nowego sposobu. W wąskiej plastikowej butelce umieściłem cyklotron i wlałem powoli tak ok 75 ml Dometos’a a następnie tyle wody z kranu, aż cyklotron całkowicie zanurzył się w tej miksturze. Oprócz czasu działania dodałem trochę technik dynamizujących proces czyszczenia tj. wynurzałem i zanurzałem cyklotron (góra/dół), by wewnątrz spirali nie doszło do miejscowego „zatwardzenia”, by w drożnej spirali dać Domestosowi szansę na działanie. Po około pół godzinie przepłukałem w dużym strumieniu wody i zastosowałem technikę dynamicznego dmuchnięcia. Cyklotron po tym zabiegu jest jak nowy, a może jeszcze nowszy – lśniący wręcz (patrz fotka).

Obrazek

Przepraszam, że tak późno dzielę się informacją jak utrzymuję ten wspaniały dyfuzor CO2 w czystości, ale to nowe moje doświadczenie jest naprawdę z wczoraj.
Zwracam uwagę, że Domestos może nam szkodzić więc polecam być ostrożnym – pracować w rękawiczkach i wody do płukania nie żałować.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

Minął rok od mojej ostatniej aktualizacji. Akwarium jest w stylu "dla leniwego", ale ta przerwa to chyba już przesada. Śpieszę więc i przedstawiam swoje RIO na wczoraj:

Obrazek

i po całości (żeby nie było, że to wycinek z "czegoś tam");
Obrazek

Yyyyyy ... :lol:
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Niezłe cacko :D
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Pusto się zrobiło, co nie znaczy że brzydko. Ładna odsłona
A te muszle to dla kogo?? Czyżby nowi mieszkańcy?? ;) :tak:
bodek
Posty: 146
Rejestracja: 03 sty 2016, 19:55
Imię: Bogusław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240l, ogólne
Płeć:
Wiek: 50

Post autor: bodek »

A te pstrążenice zawsze tak w stadku pływają, czy tylko do zdjęcia? :)
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

bodek pisze:A te pstrążenice zawsze tak w stadku pływają, czy tylko do zdjęcia?
Bogusław, pstrążenica mała (carnegiella marthae) tak ma - to ryba zjawiskowa :) .
Ryby pływają tuż pod powierzchnią lustra wody,jakby zawieszone i ptakom podobne.
W zbiorniku mam tak ustawione wylot i deszczownicę z filtrów, że woda na powierzchni wolno kręci się (wiruje) w lewo. Nieważne jak wysoka jest roślinna łąka moje pstrążenice stadkiem/ławicą "stoją" tak, jak na zdjęciu lub wybierają symetryczne stanowisko z prawej strony akwarium.
Niezależnie od liczebności stadka (bywało 10-15 sztuk) ryby nie zmieniały zwyczaju pływania. Trudno to nawet pływaniem nazwać - to taki stan zawieszenia raczej, z ich tanecznym podrygiwaniem. Lekko przyspieszają tylko przy żerowaniu, łowiąc z powierzchni wody granulki"Micro wafers".
Spłoszone moimi łapsakmi - przy podmiance i trymowaniu roślinek - ryby "schodzą" zwartym stadkiem w głąb słupa wody (tak do połowy), ale po półgodzinie znów są w stadzie wysoko przy powierzchni.
Carnegiella marthae jest godna podziwu nie tylko za pozowanie do zdjęć!
Pamiętajmy tylko o jednym - pstrążenicę małą trzymamy w akwarium (min.125l) z pokrywą, bo jak ptaki nocą, jej całe stado może na zawsze "wyfrunąć".
kasztan pisze:A te muszle to dla kogo?? Czyżby nowi mieszkańcy??
Yyyyy ... ? Łukasz - albo to jednorazowo do zdjęcia użyte rekwizyty scenograficzne -albo rzeczywiście pierwsza przymiarka (tak między nami to te muszle mam już w domu ponad 4 lata) ;) .

Pozdrawiam :lol:
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Bardzo ładnie to wszystko wygląda, aranż przemyślany od początku do końca ;) :tak:
Pozdrawiam Darek :)
bodek
Posty: 146
Rejestracja: 03 sty 2016, 19:55
Imię: Bogusław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240l, ogólne
Płeć:
Wiek: 50

Post autor: bodek »

Zdzisław, dziękuję za wyczerpujący opis.:)

Rybki, jak i akwarium przykuwają wzrok.
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

zdzislaw pisze:Yyyyy ... ?
A co ty taki tajemniczy jesteś ?? ;)
Coś czuję że ciekawe rybska się szykują :mrgreen:
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

kasztan pisze:A co ty taki tajemniczy jesteś ??
Coś czuję że ciekawe rybska się szykują
A bo z dotychczasową obsadą żal mi się rozstać, galerie z roślinnych musiałbym opuścić, podłoże mus wyrzucić (ciepłą wiosną/latem byłoby łatwiej), wiedzy o nowej faunie totalnie mi brakuje choć to tylko 6-8 rybek przymierzam do nowego wydania RIO, itd. O krytyce, która mnie czeka już nie wspomnę ;) - jak widzisz same schody :( Ale widzi mi się, że akurat Ty będziesz najbliżej newsa :lol:
Darek pisze:Bardzo ładnie to wszystko wygląda, aranż przemyślany od początku do końca
Darku dziękuję - miło mi.:D Tak między nami aranżacja powstawała w czasie około dwóch godzin, w tym sporo na klęczkach, przy dwóch kupach kamieni w składzie przy Krakowskiej. Później jakoś ją (aranżację) "lewitowałem" do zbiornika. Naprawdę miło mi, że podoba się nie tylko mnie, bo starłem się :lol:
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

zdzisław napisał/a:
Tak między nami aranżacja powstawała w czasie około dwóch godzin

Tego akurat nie widać :P Teraz troszkę czasu potrzeba, zarośnie-zdziczeje i będzie git ;)
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

zdzislaw kurcze kilka dobrych mc nie być na forum a ty takie zmiany. Dla mnie to szok xd
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”